Železnice rátaju v Bratislave s dobudovaním nových zastávok
18.3.2007 17:35 Roman Michul Zdroj: Bratislavské noviny
Železnice Slovenskej republiky evidujú už niekolko žiadostí na zriadnie nových železničných zastávok v mestských častiach Bratislavy.Okrem Vrakune, ide aj o oblasť na konečnej zastávok električiek v Ružinove a ďalsích častiach mesta.
Podľa riaditeľa odboru rozvoja Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Daniela Maruniaka dopyt je aj po zriadení novej zastávky pri hypermarkete Tesco v Lamači, ktorá by nahradila existujúcu stanicu vzdialenú o necelý kilometer ďalej.
Vážne sa uvažuje o zriadení zastávky vo Vrakuni pri obratisku autobusov. Vzhľadom na priemyselné a nákupné centrá by sa mohla podľa Daniela Maruniaka zriadiť električková trať a postaviť prestupná stanica s podchodom.
O železničnú zastávku ma vážny záaujem a bojuje aj Devínska Nová Ves a už ma na tento zámer podľa neho spracovaný aj projekt. V tejto oblasti je aktuálna aj zastávka na Eisnerovej ulici, na Agátovej ulici a v Dúbravke. Zase sa pravdepodobne ráta aj so zastávkou Horský park – Kramáre – a uvažuje sa, že by dalšie zastavenie vlaku mohlo byt aj v Rusovciach.
V Petržalke by mohli pribudnút zastávky ako Petržalka centrum, Petržalka-Ekonomická univerzita, alebo zastávka pri obchodno-nákupnom centre Danubia. V centre mesta sa ráta aj so zastávkou Dostojevského rad a Mlynské Nivy. Okrem obnovenia už dlho spomínanej stanice Bratislava Filiálka, majú vlaky stáť aj na Slovanoch a Račianskej ulici. Svoju zastávku by mohol mať aj Martinský cintorín a mestská časť Ružinov.
Úlohov Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) bude podľa Daniela Maruniaka vybudovanie infraštruktúry, čo znamená teda aj napríklad, nastupovanie, vystupovanie a osvetlenie a samotné mesto, alebo mestská časť, by sa už mohli postarať o pripadný prístup k zastávke.
Rýchlosť uskutočnenia týchto plánou záleži podľa Daniela Maruniaka hlavne na tom, ako iniciatívne a rýchlo chce so Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR) spolupracovať a ochotne rokovať samospráva mesta a úspešne dotiahnúť tento projekt do konca.
Pripomenul však, že prvým krokom k spolupráci je aj nedávna dohoda ministra dopravy s primátorom mesta Bratislavy p budúcom spoločnom budovaní integrovanej mestskej dopravy v hlavnom meste.
V prípade, že meststké zastupiteľstvo s ňou bude súhlasiť, môže sa už do pol roka začat pracovať na niektorých konkrétnych projektoch, ako konštatoval riaditeľ odboru rozvoja Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Daniel Maruniak.
Budovanie ďalších železničných staníc a zastávok na území mesta Bratislava, s perspektívou zavedenia koľajovej dopravy typu S-Bahn, ako má napríklad mesto Viedeň, je jedným z cieľov mestskej integrovanej dopravy mesta Bratislava.
Foto: ilustračné