Rušná sobota na jihomoravských kolejích
Že je začátek června tradičně spojen s rušným programem v Brně, které se pro tento den tváří jako pupek Evropy, není nic nového. Jinak tomu nebylo ani tento víkend a Brnem jezdila poslední provozní parní lokomotiva, která v depu zůstala. Ale nejen to, přes Moravu vedla i trasa vlaku s hrdým názvem Imperator Train. To byly dva důvody, které mi zabránily vyjet za štokrem do Žiliny.
Hlavní hvězdou akce Brno město uprostřed Evropy byla z pohledu železničních fanoušků parní lokomotiva 433.001, zvaná skaličák. Pravda na kolejích jezdil ještě jeden parní stroj, ale tramvaj Karolina je přeci jen z pohledu skutečných železničních fandů trochu jinde. Je to MHD, tramvaj, ne železnice.
Takže, zpět do Brna, na hlavní nádraží. Tři jízdy z hlavního do králova Pole měly nabídnout svezení brněnskými tunely, noční jízda už se stává také tradicí, tentokrát vedla do Šlapanic. Jen doby, kdy byla v režii albatrosu, jsou už dávno pryč. Před několika lety ještě jezdila jedna pára na vlacích a další na posunující záloze, teď už musí stačit jediná. I to je důsledek nedostatku peněz, zabíjející nostalgii i vlastní lokomotivy. Není to zase tak dávno, kdy v Brně byl čtyři provozní parní lokomotivy a dnes? 498.106 a 354.1217 odjely v dubnu na hřbitov, pardon do depozitáře v Chomutově. V provozu je jen 433.001, ale v červnu by snad měl dorazit opravený kotel 475.101.
No zpět k programu. V neděli ještě nabízel svezení do Vyškova, opět v režii 433.001.
Parní vlak přijíždí ráno na hlavní nádraží
První vlak do Králova Pole vyjíždí
Skaličák odjíždí a já se musím přesunout na další akci
Všechny body brněnského programu jsem nemohl vyčerpat z jednoho důvodu. Telegram avizoval jízdu Imperator Trainu, a další informace z netu hovořily o unikátním vlaku “francjozefa”, takže jsem jej chtěl vidět. Brnem projel přes dolní nádraží, já na něj ale čekal v Břeclavi, kam si přivezl asi dvacet minut zpoždění. Ovlivněn informacemi z netu, čekal jsem opravdovou legendu. Že v čele bude loko řady 363 jsem věděl, takže pohled na vlak při příjezdu do Břeclavi mě nepřekvapil, pohled na vozy už ale ano. Tyhle vozy nemohly pamatovat rakousko-uherského mocnáře, řekl bych, že pochází tak ze šedesátých let. Tabulky na pojezdu pak informovaly, že na počátku devadesátých let prodělaly léčebnou a omlazovací kůru v Českých Velenicích. Lepší byly asi uvnitř, než zvenčí.
Imperator Train připlouvá na první peron v Břeclavi
Tohle přeci není sto let starý vůz
Jen taneční vůz už něco pamatuje
Není hurvínek do Lednice náhodou starší, než některé vozy Imperatoru?
A dál do Bratislavy... za 1,1 milionu korun se to dá, ne?
Několik fotek vám přiblížilo obě akce. Přidávám standardní dodatek, že zobrazují reálnou situaci, nejsou doplněny o skály ani vlčí máky atd.