Orient-Express přes Slovensko, Polsko a Česko

9.7.2007 10:15 Jiří Randa

Orient-Express přes Slovensko, Polsko a Česko

VSOE - Orient-Express, celým názvem Venice Simplon-Orient-Express, legendární historický luxusní vlak, opět zavítá nejen do České republiky, ale letos poprvé pojede novou trasou a to přes Slovensko a Polsko do Prahy. Vlak pojede v trase Benátky - Vídeň - Banská Bystrica - Krakow - Varšava - Malbork - Praha, odkud pak dále pojede do Frankfurtu a Paříže. Pro cestující je po celé trase a zejména pak v Polsku připraven bohatý program a mnoho zastávek.

Orient-Express poprvé spatřil světlo světa v roce 1883. Vlak s luxusními goblény, sametovými závěsy a křišťálovými číšemi, projekt Belgičana Georga Nagelmackerse, se vydal 4. října 1883 z Paříže do Konstantinopole. Na palubě bylo čtyřicet cestujících a cílové stanice se jim podařilo dosáhnout za šedesát sedm hodin (tehdy ještě nebyla mezi oběma městy po celé délce železnice, takže se nejelo jen vlakem, ale i lodí).

O šest let později propojil Orient-Express Londýn a Paříž. Z anglického hlavního města byli tehdy pasažéři dopraveni do Doveru vagóny Pullman a po přeplutí Kanálu pokračovali neméně věhlasnými vozy Wagon-Lits. Tak je tomu dodnes, jen La manche se zdolává Eurotunelem.

Časem přibyly Orient-Expresu další zastávky. Poté, co začal využívat na cestě do Istanbulu Simplonský tunel (1921) - tenkrát nejdelší na světě (20 km), začalo se mu na této trase říkat Simplon-Orient-Express, na cestách do Benátek pak Venice-Simplon-Orient-Express.

Do oněch dob, kdy patřilo k dobrému vychování navštívit alespoň jednou za čas někdejší hlavní město Východořímské říše Istanbul, zasadila také Agatha Christie děj svého detektivního románu. Vražda v Orient-Expressu nakonec proslavila nejen ji, ale i samotný vlak.

Druhá světová válka napáchala na evropských železnicích obrovské škody a vagóny Orient-Expressu rozmetala nadlouho po celé Evropě. V roce 1977 se dva z nich se objevily na aukci Sotheby v Monte carlu, kde je prezident sítě hotelů Orient-Express James B. Sherwood okamžitě koupil. Od toho dne si nedal pokoj, dokud zbývající vagóny Pullman a Wagon-Lits nenašel. Jeho úsilí bylo korunováno úspěchem 25. května 1982, kdy nádherně restaurovaný nejslavnější vlak historie vykonal po letech cestu z Londýna do Benátek. Pana Sherwooda stála rekonstrukce 11 miliónů liber.

 

Do Prahy Orient-Express poprvé zavítal v roce 1994. Od té doby jezdí trasu Benátky - Vídeň - Praha - Frankfurt - Paříž - Londýn třikrát až čtyřikrát do roka. Z Benátek vyjíždí většinou ve středu večer a do Prahy přijíždí ve čtvrtek odpoledne. Z Prahy pak pokračuje až v sobotu odpoledne, kdy pokračuje dále do Londýna, kam vlak přijíždí v neděli. Sice jedinou oficiální zastávkou na území ČR je Praha, vlak zastavuje z provozních důvodů ještě v dalších stanicích (Břeclav, Brno, Plzeň, Cheb,...).

Souprava má zpravidla 17 vozů, původních rekonstruovaných vagonů Pullman a Wagon Lits. Délka soupravy činí 400m a hmotnost 920t. Ačkoli je to vyjímečný historický vlak, není tažen historickými lokomotivami a to ani v jiných státech, kudy projíždí. Na území ČR je většinou tažen elektrickými dvousystémovými lokomotivami řady 363. Vlak je pojat jako vyhlídkový a jezdí většinou rychlostí max. 120 km/h, byť vozy jsou schopné jet až 140km/h. Jízdenka v celé trase pro jednu osobu stojí v přepočtu přes 80000,- Kč.

Na Slovensko poprvé

Vlak se 16 vozy vyjíždí z Benátek v pondělí 9.7. večer, s příjezdem do vídně v úterý v dopoledních hodinách. Z Vídně na Slovensko pak pokračuje až ve středu 11.7. dopoledne, kdy bude mít malou zastávku (16:00 - 19:30) v Banské Bystrici. Zajímavá je trasa na slovenském území i nasazení lokomotiv. Kdo by čekal parní lokomotivu, bude ovšem zklamán. Vlak přijede z Vídně přes Bratislavu Petržalku, kde se provede výměna lokomotiv. V čele s Laminátkou (240) pojede přes Levice a Zvolen do Banské Bystrice. Odtud bude vlak tažen dvojicí Brejlovců (2x 754) do Martina, kde se vymění za dvojici Peršinků (2x 163) a přes Priekopskou spojku odjede dále přes Štrbu, Spišskou Novou Ves, Kysak (spojka), Prešov do Plavče a do Polska (Muszyna). Zajímavostí je jistě postrk v trase Zvolen - B.Bystrica - Čremošné, kdy bude nasazen Pomeranč 775.012.

 

Polsko a ČR

Do Krakowa přijede Orient-Express ve čtvrtek kolem poledne, kde je pro cestující připraven bohatý program. Odjezd z Krakova je stanoven až na sobotní dopoledne, kdy vlak přepraví cestující do Varšavy. Z Varšavy Orient-Express odjíždí v neděli ráno k známému hradu Malbork. Odtud večer vyrazí vlak do Prahy. Na české území (Meziměstí) dorazí v pondělí 16.7. ráno a do Prahy přijede odpoledne. Po dvoudenní přestávce pak pokračuje standardní trasou přes Plzeň a Domažlice do Norinberka, Frankfurtu a Paříže.

Podle webových stránek společnosti VSOE nebude tato trasa ojedinělá. Příští rok v červenci jede opět. A ještě malé upozornění na závěr - vlak Orient-Express není určen pro veřejnost, tedy není možné do něj vstupovat bez souhlasu společnosti VSOE. Podrobnosti o jízdním řádu a trase jsou na webu JRtrain, kam je možné zasílat fotografie z této jízdy.

Podrobnosti a jizdní řád : http://jrtrain.zelpage.cz/oe.html
Oficiální web VSOE : http://www.orient-express.com/

Foto: Jiří Randa, Markéta Janečková (18.6.2005 Praha, 21.92005 Praha, Cheb)

Galéria

Súvisiace odkazy