Malé obzretie sa za rokom 2007
27.12.2007 9:30 Branislav Grebečí
Dlhé zimné večery, prichádzajúce sviatky poskytujúce vítaný voľný čas a blížiaci sa koniec roka sú výbornou príležitosťou na krátke prehrabanie sa vo virtuálnych zásuvkách a pripomenutie si zaujímavostí, ktoré uplynulý rok priniesol. A pretože onedlho uvidíte, že často neopakovateľných udalostí a možností na fotenie okolo železničných tratí bolo aj tento rok dosť, nebudem zbytočne naťahovať úvodné reči a prejdem priamo k výberu niekoľkých fotoúlovkov, ktoré Vás snáď zaujmú a potešia.
Na rozdiel od prvých mesiacov roku 2006 sme na väčšine územia Slovenska mohli o rok neskôr o pravej zime a snehovej nádielke iba snívať. V niektorých dňoch nahradila sneh aspoň námraza, ako napríklad na prvom zábere novozámockého "okuliarnika" 750.166 vchádzajúceho do stanice Bošany. Kým na prelome rokov 2006 a 2007 boli ešte v údolí Nitry osobné vlaky s vozňami radu Bh bežným úkazom, o necelý rok neskôr absolvovali mnohé z týchto vozňov svoju poslednú cestu s konečnou stanicou na vlečke TOOŽ len pár metrov od miesta zhotovenia tejto fotky.
Hneď niekoľko mojich tohtoročných ciest za fotením smerovalo na Považie. Na prvej z nich začiatkom marca sa podarilo zvečniť aj motorák 811.006 pri rieke Vláre na ceste z Horného Srnia do Trenčianskej Teplej.
Jednou zo zaujímavostí uplynulého grafikonu vlakovej dopravy 2006/2007 bolo pravidelné stretávanie sa hneď štyroch vlakov na staničke disponujúcej iba tromi dopravnými koľajami. Jeden z nich práve do stanice vchádza na nasledujúcom zábere - pre znalcov by určite nebolo ťažké toto miesto určiť a ostatným prezradím, že sa jedná o zrýchlený vlak 1720 z Prievidze do Bratislavy a spomínanou stanicou sú Chynorany. Pre úplnosť ešte môžeme vymenovať zvyšné vlaky - Os 5003 z Nových Zámkov do Prievidze, Os 5006 idúci po tej istej trase opačným smerom a Os 5417 smerujúci do Trenčína.
V údolí Nitry ešte zostaneme na niekoľkých ďalších jarných záberoch. Zatiaľ ešte každodenným obrazom sú tu osobné vlaky s klasickými súpravami vedené rušňami radu 750, aj sem však už prichádza vlna náhrady "klasík" súpravami zloženými z motorových vozňov radu 810, či niektorého z jeho modifikovaných následníkov. To však zatiaľ nie je prípad vlaku 5004 zachyteného začiatkom mája neďaleko zastávky Čakajovce spolu s mechanickou predzvesťou vchodového návestidla stanice Jelšovce.
V máji ožili hneď pri dvoch príležitostiach trate v okolí Zlatých Moraviec so zastavenou pravidelnou osobnou dopravou. Narodeninovému rýchliku Tekov už na týchto stránkach bolo venovaného dosť textového aj obrazového priestoru, ale určite nebude na škodu pripomenúť si tiež jazdu z Bratislavy do Topoľčianok a späť konanú o niekoľko dní skôr. Aj tam sa predstavil motorový vozeň M262.0007, na nasledujúcom zábere zachytený pri stanici Zbehy s vrcholom Zobora v pozadí.
Okrem historických vozidiel motorovej trakcie bolo možné v údolí Nitry vidieť tento rok aj parné rušne. Práve tadiaľto boli prepravované konvoje historických vozidiel smerujúce na stretnutie na bratislavský Rendez a cestou späť sa predviedli vrútocké stroje 556.036 a 475.196 aj na čele zvláštneho vlaku Tatra Mountains Express. Nedeľné popoludnie v Nitre tak spestril príprah Štokra a Šľachtičnej aj s efektnou dymovou clonou.
V polovici júla som spolu s kolegami z Moravy uskutočnil cestu po strednom Slovensku s účelom zdokumentovania mechanických návestidiel a závor na tamojších tratiach. Medzi najzaujímavejšie z navštívených miest patrila zastávka so závorárskym stanovišťom Hačava, odkiaľ sú obsluhované dnes už vzácne závory s jednodrôtovým pohonom hneď na troch priecestiach. Okolo jedného z nich prechádza motorový vozeň 812.010 s vlakom smerujúcim do Tisovca.
Časť júlovej cesty viedla aj po území susedného Maďarska. Aj sem už v roku 2007 dorazila vlna zastavovania osobnej dopravy na vedľajších tratiach, ktorá mala podľa pôvodných zoznamov postihnúť aj trať Balassagyarmat - Ipolytarnóc vedúcu pozdĺž maďarsko - slovenskej hranice. Našťastie aspoň zatiaľ táto trať najhoršiemu osudu unikla a fotografi majú stále možnosť zachytiť motorový vozeň radu Bzmot aj pri predzvesti vchodového návestidla stanice Ipolytarnóc.
V zahraničí ešte na chvíľu ostaneme a tentoraz sa presunieme ešte viac na juh. V bežnej osobnej doprave nie je povesť srbských železníc nijako oslnivá, najmä vďaka častým mnohohodinovým meškaniam diaľkových vlakov. Múzejná úzkorozchodná trať v okolí obce Mokra Gora však poskytuje obyčajným turistom aj fotografom nezabudnuteľné zážitky pri prevádzke turistických vlakov prechádzajúcich horským terénom po niekdajšej hlavnej spojnici Belehradu s Bosnou a jadranským pobrežím. Vzorne udržiavaný rušeň L45H-096 rumunského pôvodu ťahajúci jeden z vlakov prechádzajúcich okolo funkčného vchodového návestidla stanice Mokra Gora bol paradoxne vyrobený až niekoľko rokov po zastavení pravidelnej prevádzky na svojom dnešnom pôsobisku.
Ďalšia letná cesta zameraná na mechanické návestidlá a závory na Slovensku viedla tentoraz na východ. Okolie Humenného je jedným z posledných miest, kde je možné vidieť na traťových výkonoch rušne radu 721, ako v tomto prípade 721.107 odchádzajúci s manipulačným vlakom zo stanice Medzilaborce.
Úsek Michaľany - Čierna nad Tisou je doslova rajom pre milovníkov "mechaník", ktoré už nie je v podobnom rozsahu možné nájsť na žiadnom inom úseku dvojkoľajnej hlavnej trate na sieti bývalých ČSD. Okolo najvýchodnejšieho slovenského závorárskeho stanovišťa na šírej trati medzi stanicami Pribeník a Veľký Horeš prechádza nákladný vlak ťahaný dvojdielnym rušňom 131.083 + 084.
Minulosťou je už aj posledný pár diaľkových rýchlikov smerujúcich na územie bývalého ZSSR, v grafikone 2006/2007 premávajúci ako R 7/8 Dukla, zachytený s "peršingom" 163.102 pri odchode zo stanice Streda nad Bodrogom. Dnes už cez slovensko - ukrajinskú hranicu prechádzajú iba dva páry osobných vlakov vezúce aj priame lôžkové vozne do Kyjeva a Moskvy.
A pri "slavobráne", ktorá sa stala obľúbenou témou diskusií niektorých fotografov ostaneme ešte pri jednom zábere dokazujúcom, že tento úkaz nie je výlučnou charakteristikou elektrifikovaných tratí. Nájsť sa dá napríklad aj neďaleko východzej stanice lokálky Zohor - Záhorská Ves, po ktorej práve prechádza motorový vozeň 810.450.
Elektrifikácia trate Kúty - Holíč - Hodonín sa dá nepochybne zaradiť medzi neúspešné projekty. Krátko po jej realizácii nastal výrazný pokles nákladnej dopravy a využitie trakčného vedenia kleslo na minimum. Pokusy využiť elektrickú trakciu aspoň v osobnej doprave tiež veľký úspech nepriniesli, a tak sú v súčasnosti opäť prakticky všetky osobné vlaky vedené z Kútov až do Skalice s motorovými vozňami radu 810. Cestujúcim medzi Kútmi a Skalicou tak odpadol zbytočný prestup v Holíči alebo v Gbeloch, ako na nasledujúcom zábere, kde popri osobných vlakoch ešte vidieť aj "manipulák" ťahaný rušňom 742.053.
Na vstup Slovenskej republiky do Schengenského priestoru spojený so skončením pasových kontrol na hraniciach zareagovala Železničná spoločnosť Slovensko naozaj svojráznym spôsobom - zrušením pomerne veľkého množstva medzištátnych regionálnych vlakov. Atraktívny traťový úsek Horné Srnie - Vlárský Průsmyk sa stal jedným z najviac postihnutých, na jeseň 2007 tu však ešte počet osobných vlakov bol celkom slušný a okrem iných vozidiel sa tu objavoval aj motorák 811.026.
Problémy s funkčnosťou starého aparátu ma na jeseň motivovali k prechodu z klasického filmu na digitálnu zrkadlovku. Na prvom traťovom zábere urobenom s novým foťákom je možné vidieť "pantograf" 560.031 blížiaci sa s osobným vlakom z Trnavy do Kútov k stanici Smolenice.
Rozdielny prístup k regionálnej osobnej doprave na Slovensku a v Českej republike je názorne vidieť na trati Veselí nad Moravou - Myjava, ktorá tento rok oslávila 80 rokov od zahájenia prevádzky. Kým slovenský úsek trate medzi Vrbovcami a Myjavou obdržal "darček" v podobe likvidácie väčšiny osobných spojov, České dráhy nasadili na moravskej strane rekonštruované motorové jednotky Regionova trio. Na nasledujúcom zábere opúšťa jedna z nich s osobným vlakom do Vrboviec stanicu Velká nad Veličkou.
K oslavám 80. výročia trate z Veselí nad Moravou do Myjavy patrila aj jazda historického vlaku, na ktorom sa predstavili hneď dva stroje - parná "rosnička" 464.202 a prototypová "bardotka" T478.1002. Napriek pomerne nepriaznivému počasiu poskytla táto jazda dostatok príležitostí aj pre fotografov, ako v nasledujúcom prípade neďaleko Velkej nad Veličkou.
Železničné fotografie nemusia vzniknúť len pri ceste zameranej výlučne na ich zhotovenie. Niekedy je príležitosťou aj firemný výlet, pri ktorom sa mi podarilo začiatkom novembra zachytiť obľúbený rýchlik Horehronec na známom mieste pri priehrade Palcmanská Maša. Čakanie na prechod zmeškaného vlakz v tomto prípade spestril ešte aj milý rozhovor s kolegom vlakyneťákom Garinom, ktorý ma v týchto končinách určite nečakal.
Zdanlivo nekonečná sága rodu 810 pokračovala aj tento rok na oboch stranách česko-slovenskej hranice. Príspevkom zo slovenskej strany bolo zahájenie pravidelnej prevádzky dvojdielnych jednotiek radu 813 na hornej Nitre. Na zábere jednotky 813.002 v Prievidzi je tiež vidno, že po dlhom čase bola tento rok opäť vyplnená aj známa pranostika o Martinovi na bielom koni.
Aj keď podľa pôvodných plánov malo byť diaľkové ovládanie staníc na trati Bratislava - Komárno uvedené do prevádzky ešte v roku 2006, v skutočnosti k tomu došlo až na jeseň roku nasledujúceho. To znamenalo nenávratný koniec fotogenických miest s mechanickými návestidlami a závorami. Asi najznámejším z nich bola stanica Nové Košariská, kde sa koncom novembra nachádzalo už len odpílené torzo pôvodných závor, okolo ktorého prechádza s osobným vlakom do Komárna "okuliarnik" 754.055.
Aj elektrické jednotky radu 560 majú už svoje najlepšie dni za sebou a ich čoraz horší technický stav vedie k postupnému znižovaniu turnusovej potreby a náhrade klasickými súpravami. V prípade poruchy sa náhrada často musí týkať aj vlakov, kde by "pantografy" mali byť nasadené turnusovo. Tak sa mi začiatkom decembra v Rači miesto očakávaného "pantografu" podarilo zachytiť iba pre túto trať oveľa bežnejšiu súpravu ťahanú rušňom 240.059.
"Schengenský balíček" v podaní ZSSK najviac postihol traťový úsek Skalica - Sudoměřice nad Moravou, kde bola medzištátna osobná doprava s koncom platnosti grafikonu 2006/2007 úplne zastavená. Zastavenie osobnej dopravy tu prebehlo bez väčšieho záujmu železničných fotografov, k čomu zrejme prispelo aj pochmúrne jesenné počasie počas posledných dní prevádzky. Sťahujúce sa mračná nad motorovým vozňom 810.290 zrejme dostatočne vypovedajú o najbližšom osude železničnej dopravy na tomto krátkom úseku.
Aby sme nekončili úplne pesimisticky, uzavrieme krátku obrazovú prehliadku radšej záberom z trate, ktorá nedávno doslova unikla hrobárovi spod lopaty a už ohlásené zastavenie prevádzky sa tu nakoniec neuskutočnilo. Asi mnohí tušia, že týmito slovami mám na mysli úzkorozchodnú "električku" medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami. Dúfajme, že sa pravidelnú prevádzku na tejto jedinečnej trati podarí udržať a že bude slúžiť miestnym obyvateľom, kúpeľným hosťom a iným turistom ešte dlhú dobu.
Cesta mojim skromným fotoarchívom sa končí podobne, ako uplynulý rok. Je čas popriať všetkým čitateľom, administrátorom, železničiarom aj cestujúcim príjemné prežitie prichádzajúcich sviatkov a vysloviť nádej, že sa aj v nasledujúcom roku budeme stretávať či už na stránkach tohoto serveru, alebo naživo v okolí tratí na Slovensku či iných krajinách.