Kaltenleutgebnerbahn aneb Bílé Velikonoce s párou
18.4.2013 8:00 Marek Topič a Lukáš Hučko
Kaltenleutgebnerbahn je vedlejší trať jihozápadně od Vídně, která odbočuje ze stanice Liesing na hlavní Jižní dráze (Südbahn) a vede přes městys Perchtoldsdorf do areálu zrušené cementárny na okraji městysu Kaltenleutgeben. Přestože je jen 5,7 km dlouhá, je na ní úctyhodné převýšení, téměř 100 metrů, se sklonem až 27 promile.
Provoz na této trati byl zahájen v srpnu 1883, letos tedy proběhnou oslavy 130 let, samozřejmě i s jízdami zvláštních vlaků. Kromě nákladní dopravy zde byla od počátku provozována také doprava osobní, nejen obyvatelé Vídně sem rádi jezdívali na výlety a ozdravné pobyty. Největší přepravní boom byl těsně před vypuknutím II. světové války, poté naopak provoz zcela ustal, aby byl v poválečných letech znovu obnoven. Nicméně v padesátých letech došlo k postupnému zastavení osobní dopravy a snesení části trati, původně totiž vedly koleje ještě o 1,2 km dál. V dalších letech byla trať využívána pouze pro nákladní dopravu, zejména pro přepravu produktů z místní cementárny. Po ukončení provozu cementárny v polovině devadesátých let 20. století již železnice neměla prakticky žádné využití ani pro nákladní dopravu. Také proto, aby trať nezanikla, byl na konci roku 2007 založen spolek PRO Kaltenleutgebnerbahn, který v posledních letech organizuje většinu jízd zvláštních vlaků. Tak tomu bylo i o letošních Velikonocích.
Trasa a výškový profil Kaltenleutgebnerbahn; zdroj: www.pro-kaltenleutgebnerbahn.at
Přiznám se, že když mi od Lukáše přišla pozvánka na poznávací výpravu spojenou s dokumentací jízd velikonočních vlaků údolím potoka Dürre Liesing, neměl jsem ani tušení, kam že to má známý fanoušek automobilů značky Trabant v úmyslu jet. Stačilo však napsat tento pro mne těžko vyslovitelný a zapamatovatelný název do internetového vyhledávače, a bylo vše jasné, náš cíl byl kousek od metropole našich jižních sousedů.
„Velikonoční“ počasí při křižování v žst. Mikulov na Moravě © Marek Topič
Ráno nic nenasvědčovalo tomu, že byly Velikonoce, svátky jara, a navíc začal platit letní čas, počasí totiž bylo 100% zimní. V oblasti středního Podyjí napadlo přes noc sice jen 4 cm sněhu, ovšem už v Břeclavi, výchozího místa naší výpravy, byla situace podstatně horší. Hustě chumelilo a silničáři nestačili z vozovek to bílé nadělení odklízet. I vlaku, kterým jsem do centra Podluží přicestoval, způsobila sněhová nadílka drobný problém. V Bořím lese ztěžkly pod tíhou sněhu větve jednoho stromu tak, že se naklonil do jízdního profilu vlaku. Nárazu nešlo zabránit, naštěstí se vše obešlo bez větších škod, takže po zastavení a zběžné kontrole uvedl fíra svůj stroj znovu do pohybu. Čas i místo našeho plánovaného setkání u supermarketu v Poštorné nakonec byly dodrženy.
93.1420 stoupá v čele zvláštního vlaku k zastávce Perchtoldsdorf © Lukáš Hučko
Mezi zastávkou Rodaun a cílovou stanicí stoupá parní vlak © Lukáš Hučko
Boční pohled na 2050.05 v dopravně Kaltenleutgeben-Waldmühle © Lukáš Hučko
Zatímco souprava zastavila na své předposlední zastávce Rodaun, nadjeli jsme si ke křížení ulic Kaltenleutgebner Strasse a Sonnbergstrasse, kde trať stoupá podél řady starých stromů po obou stranách kolejí. Jakmile jsme měli zdokumentováno, a vyřešily se i zmatky v souvislosti se ztrátou mého mobilu (naštěstí byl jen zapadlý do brašničky od foťáku), vyrazili jsme sevřeným údolím potoka Dürre Liesing k areálu zrušené cementárny, kde současná trať končí. Stihli jsme i zdokumentovat průjezd vlaku v závěrečném stoupání pod zalesněným návrším Bierhäuslberg.
Zvláštní vlak v dopravně Kaltenleutgeben-Waldmühle © Marek Topič
Esíčkem za zastávkou Perchtoldsdorf míří zvláštní vlak do Vídně © Lukáš Hučko
Okolo vinice u Rodaun projíždí parní vlak © Lukáš Hučko
Závěrečné stoupání do dopravny Kaltenleutgeben-Waldmühle © Lukáš Hučko
Motorový vůz 5047 041-8 ve stanici Weissenbach-Neuhaus © Marek Topič
Vrcholový tunel nedaleko bývalé stanice Gerichtsberg © Lukáš Hučko
Jednotka ICE vyjíždí v plné rychlosti (230 km/h) z tunelu u Saladorfu © Lukáš Hučko
Náš nedělní výlet po Dolním Rakousku se chýlil ke konci. Na samotný závěr jsme si nechali krátkou prohlídku moderního betonového nádraží Tullnerfeld a poté zamířili nejrychlejší cestou k domovu. Díky posunu času jsme do Břeclavi, odkud jsme již pokračovali každý svou cestou k domovům, stihli dojet ještě za denního světla. Za jeden den jsme toho viděli opravdu hodně a to jsme cestou získali inspiraci na návštěvu dalších zajímavých míst, nejen z pohledu železničního fanouška. A na sám závěr pohyblivé obrázky, pořízené při tomto putování:
Parní vlak Wien Liesing - Perchtoldsdorf - Kaltenleutgeben - Wien Liesing © Marek Topič
Odkazy:
- Kaltenleutgebener Bahn – Wikipedia - historie a současnost trati
- Verein Pro Kaltenleutgebnerbahn – informace o trati, bohatá fotodokumentace, přehled jízd zvláštních vlaků
- Leobersdorfer Bahn – Wikipedia - historie a současnost trati
- Die Leobersdorferbahn - stránky věnované trati Leobersdorf – Traisen – St.Pölten
- Südbahn (Österreich) – Wikipedia - stránka o Jižní dráze
- BBÖ 378 – Wikipedia - stránka o parních lokomotivách pozdější řady 93.1301–1500 ÖBB
- ÖBB 2050 – Wikipedia - stránka o motorových lokomotivách uvedené řady
Úvodní snímek: Odjezd páry 93.1420 ze zastávky Perchtoldsdorf © Lukáš Hučko