Po stopách úzkokolejek v Bosně a Hercegovině (1)
21.11.2013 8:00 Ing. Marek Vojáček
Letos v červnu jsem trávil dovolenou v hlavním městě Bosny a Hercegoviny Sarajevu. Vydal jsem se tam s kamarádem Zdeňkem, který sice není železniční pacient jako já, ale sdílel se mnou zájem o tuto část bývalé Jugoslávie, která v současnosti rozhodně nepatří k běžným turistickým destinacím. Celý program jsem ale sestavoval já, takže železniční zajímavosti nebyly opomenuty a za dopravní prostředek byl samozřejmě vybrán vlak.
Tuto dovolenou jsme plánovali už od zimy a za termín odjezdu jsme si stanovili na neděli 9. června. S ohledem na povodňovou situaci, která tehdy panovala, jsme nakonec vyrazili už předchozího dne odpoledne do jihomoravského Vracova, kde jsme přespali u Zdeňkových rodičů. Původní plán totiž počítal s využitím nočního vlaku EN 477 Metropol, ale to by té situaci bylo dost riskantní. Na cestu do Budapešti jsme pak použili z Břeclavi vlak EC 271 Petrov.
Povodeň v Budapešti © Marek Vojáček
Povodeň se nevyhnula ani Budapešti, Dunaj tam právě dosahoval rekordní hladiny. Trochu jsme se obávali, jak to tam vlastně bude vypadat, protože jsme se museli dostat z nádraží Keleti na nádraží Deli a nevěděli jsme jestli třeba nebude omezen provoz metra na lince, která Keleti a Deli spojuje a vede pod Dunajem. Metro však jezdilo bez jakýchkoli omezení, pravděpodobně z toho důvodu, že jej nestavěl Metrostav.
My jsme se nakonec metrem svezli jen k parlamentu a odtud se prošli pěšky přes řetězový most. Cestou bylo vidět, že se na velkou vodu v Budapešti dobře připravili a škody zřejmě nebudou vysoké.
Z nádraží Budapest Deli pokračovala naše cesta mezinárodním rychlíkem č. 204 Agram do Záhřebu. V minulém grafikonu bychom mohli pokračovat z Budapešti rovnou do Sarajeva vlakem IC Dráva. Bohužel tento spoj je od letošního grafikonu zrušen, resp. zkrácen na trasu Budapest – Pécs a zpět. Kvůli tomu se nám cesta do Sarajeva o den protáhla. No aspoň jsme se projeli kolem Balatonu a trochu si prohlédli Záhřeb.
Tunely v úseku Žepče - Zenica © Marek Vojáček
Přímo do Sarajeva jsme tedy vyrazili až následující den ze Záhřebu. Použili jsme mezinárodní rychlík č.397, který zůstal od letošního grafikonu jedinou možností, jak se dostat do Sarajeva vlakem, protože mezinárodní spoje z Budapešti a Bělehradu byly zrušeny. Ten z Bělehradu měl pouze tříleté trvání. Celou 465 km dlouhou trasu Záhřeb – Sarajevo vlak urazí za 9 hodin, což není žádná sláva. Způsobují to oddělené celní kontroly na chorvatsko-bosenské hranici a také výměna lokomotivy na etnické hranici v Doboji, ale hlavně většinu trasy vlak nepřekračuje rychlost 70 km/h. Rychleji se jezdí snad jen na chorvatském úseku Záhřeb – Sisak, který právě prochází rekonstrukcí, a na úseku Banja Luka – Doboj v Bosně, kde jsme i s několika zastaveními dosáhli průměrné rychlosti kolem 80 km/h, takže nejvyšší rychlost tu mohla být asi 100 km/h. Do Sarajeva jsme tedy konečně dorazili až kolem půl sedmé večer po dvoudenní cestě z domova.
Tento kopec u města Visoko nedaleko Sarajeva je údajně zarostlá pyramida © Marek Vojáček
Na nádraží už na nás čekala Jasmina, majitelka hostelu Enjoy, kde jsme se ubytovali. Už během cesty do hostelu, což byl vlastně obyčejný byt v činžovním domě, nám Jasmina poskytla vyčerpávající informace o tom, kam máme chodit na jídlo, kde si můžeme vybrat peníze z bankomatu atd. V hostelu jsme se pak domluvili, že nás Jasmina následující vezme do Muzea tunelu. Jedná se o tunel, který prokopala bosenská armáda pod ranvejí mezinárodního letiště v Sarajevu během občanské války, kvůli zásobování obleženého města.
Sarajevo, centrum města © Marek Vojáček
Příštího dne jsme se tedy nejprve vydali do Muzea tunelu, které je vlastně jakýmsi muzeem občanské války, která zde proběhla v letech 1992 – 1995. Nachází se v domě, ze kterého byl tunel v roce 1993 prokopán, a je zde zachováno asi 20 m tunelu. Jasmina se svým manželem nás tam odvezli autem a během prohlídky nám Jasmina i podala výklad o válce, kterou zde celou prožila. Musím přiznat, že to celé působilo dost depresivně, obzvláště když se Jasmině při výkladu často chvěl hlas a vy jste věděli, že si to tu vše prožila na vlastní kůži.
Latinský most (28.6.1914 byl na nábřeží u něj spáchán Sarajevský atentát) © Marek Vojáček
Po návštěvě Muzea tunelu jsme se vrátili do středu města a navštívili i starobylou čtvrt Baščaršija. Už při večerní procházce předchozí den nám toto město učarovalo. Musím konstatovat, že Sarajevo je krásné město s úžasnou atmosférou a ta pohnutá minulost na tom nemůže nic změnit.
Baščaršija © Marek Vojáček
Po obědě v historickém centru jsem usoudil, že teď je čas na trochu železniční archeologie. Železnice v Bosně a Hercegovině mají zajímavou historii. Přestože první bosenská železnice Dobrljin – Banja Luka zprovozněná v roce 1872 byla postavena s normálním rozchodem, několik následujících desetiletí se zde stavěly tratě výhradně s rozchodem 760 mm. Nastala tak situace, kdy prakticky všechny železnice v zemi byly úzkokolejné a v Sarajevu se v těch dobách nacházelo největší úzkokolejné nádraží na světě. Tato situace se však začala zásadně měnit po 2.světové válce, kdy byly hlavní tratě buď přestavěny na normální rozchod nebo nahrazeny úplně novými tratěmi s normálním rozchodem a vedlejší tratě byly postupně zrušeny. Do roku 1980 již na území Bosny a Hercegoviny nebyla ani jedna úzkokolejka v provozu.
První pozůstatek úzkokolejky, který jsme prozkoumali se nachází ve svahu sarajevské čtvrti Bistrik jižně od historického centra. Jedná se o bývalé nádraží Bistrik a přilehlé těleso bývalé Bosenské východní dráhy, které dnes slouží jako silniční obchvat Sarajeva.
Silniční most v Bistriku © Marek Vojáček
… a stejný most před více než sto lety
… a takto nyní © Marek Vojáček
Tunel na silničním obchvatu Sarajeva © Marek Vojáček
Výhled na město z mrakodrapu Avaz © Marek Vojáček
Odstavená „Talga“ na technickém kolejišti za sarajevským nádražím © Marek Vojáček
Městečko Opuzen mezi Metkovićem a Ploče © Marek Vojáček
Ploče © Marek Vojáček
Baćinská jezera © Marek Vojáček
Původní Neretvanská dráha Sarajevo – Metković a Dalmácká dráha Gabela – Zelenika na
železniční mapě z roku 1910 (zdroj: www.zeljeznice.net)
Bývalá odbočná stanice Gabela dnes … © Marek Vojáček
Údolí Neretvy mezi Mostarem a Jablanicí © Zdeněk Vašíček
Galéria
Súvisiace odkazy
- Po stopách úzkokolejek v Bosně a Hercegovině (2), 28.11.2013 8:00