Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě

» Návrat

Pridané: 20.8.2018 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě Sucho a vysoké teploty sužují celou Evropu a vedra se stále nechýlí ke konci. Vlaky a autobusy se v takových podmínkách dokážou stát pojízdnou výhní, uvnitř které cestující odpočítávají každou minutu, jež jim zbývá do výstupu. Řešením problému je klimatizace, která ochladí vzduch uvnitř na teplotu nižší, než je venku.

Máte rádi klimatizovaná vozidla a jaké zkušenosti máte s cestováním v horkých letních dnech?
Letos si vysokých teplot ve vozidlech veřejné dopravy všímala i média. Například Česká televize se vybavila teploměrem a v karlovarské MHD naměřila 44 °C (typ Citelis). Dopravní podnik se hájí, že dnes už nakupuje pouze klimatizované autobusy, jenže ve skutečnosti to znamená, že prosazení chladicího zařízení do všech vozidel bude trvat kolem 15 let (životnost autobusu). Napravit chyby z minula se chystá i Brno, které počítá s dosazením klimatizace do 55 autobusů Urbanway (cca 500 tis. Kč za kus). Podobný krok má v plánu i Praha – vestavbu klimatizace do všech tramvají 15T 2. série (1. série ji z výroby nemá). Klimatizace se nově objevuje v Ostravě, Pardubicích, Hradci Králové a její zavedení plánuje i Plzeň. Článek na iDnes si všímá i padesátistupňových teplot v kabinách řidičů, cestující se ale prý ohrožení bezpečnosti jízdy bát nemusí.

Obecně řečeno, Česko je v zavádění klimatizace do MHD a regionálních autobusů velmi pozadu. První byl v roce 2012 Zlín a výsledky jsou vidět – příjemně je v parných dnech přibližně v třetině vozového parku. Praha začala kupovat autobusy s klimatizací teprve vloni (SOR) a nedávno je musela kvůli závadě beztak odstavit. V Brně je situace podobná s tím rozdílem, že klimatizaci nemá ani jedna tramvaj. Za hranicemi je přitom chlazení normální – kritizovanou výjimkou jsou Drážďany, které ještě před deseti lety nakupovaly tramvaje bez klimatizace. Příjemné cestování MHD je také v Budapešti – autobusy mají klimatizaci skoro všechny a tramvaje kupované v posledních 12 letech také. Všechna vozidla přitom mají velká otevírací okna pro případ výpadku klimatizace. A když například tramvaje Tatra T5C5 klimatizaci nemají, velká posuvná okna (otevřít lze i spodní polovinu) zajistí dostatečný průvan. Podobně i v Záhřebu je skoro celá MHD klimatizovaná… Přitom i v MHD má klimatizace svoje místo, neboť na krátké cesty se nevyplácí takové zařízení v autě ani pouštět.


Tramvaje T5C5 v Budapešti mají zajištěno větrání jak horní, tak spodní polovinou okna. (2. 6. 2018) © Dominik Havel

Na železnici není situace o mnoho lepší. Po našich kolejích sice jezdí řada modernizovaných vozidel, to ale vůbec ještě neznamená, že prostor pro cestující bude vychlazen – např. Regionova, 854 a její přípojné a řídicí vozy, Bdtee, Bdmteeo… Klimatizace je tak doménou dálkových vlaků (a to jen některých), v regionální dopravě se vyskytuje většinou pouze v ucelených jednotkách. K tomu je potřeba dodat, že ve vlacích složených z klasických vagonů nefunguje klimatizace vždy tak, jak by měla – problémy činí jak „stahovačky“ (místa, kde lokomotiva musí stáhnout sběrač), tak vůbec koncepce samostatných vagonů, které se z pohledu personálu špatně ovládají a jsou bez proudu při výměně lokomotivy.

Je ale otázka, zda klimatizaci vůbec chceme. Magazín Pozor vlak uspořádal anketu, která skončila 60 % pro otevírací okna a 40 % pro klimatizaci. Možná se do výsledků projevil strach z výpadku klimatizace – mediálně známé jsou hlavně Regiojet a Deutsche Bahn se svými vlaky ICE.

Jaký názor máte vy?

Považujete klimatizaci za standard ve veřejné dopravě?

Jaké jsou výhody a nevýhody klimatizace?

Jaké máte zkušenosti s cestováním v horkých letních dnech (klima ano/ne, její funkce, příp. typ vozidla)?

Úvodní snímek: Souprava kritizovaných vozů Bdmtee s motorovým vozem 810 na konci (úsek Kratonohy–Káranice, 20. 8. 2015) © Dominik Havel

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 24     Stránky: / 2     Výpis:    
» architekt Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 171 1.9.2018 11:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě

"By ma zaujímalo, načo tam tá klíma vlastne je, keď s výnimkou MB CapaCity a električiek 29T/30T zväčša nefunguje" - v bratislavskej MHD to funguje aj prakticky vo všetkých trolejbusoch Škoda Tr30/31 s karosériou SOR, na rozdiel od autobusov s karosériou rovnakého výrobcu (v tých klíma buď nie je vôbec, alebo len slabá). Pri vývoji klímy to bude asi do budúcna nutnosť.

» TEE Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 299 27.8.2018 17:56
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě

Vždy ma poteší nálepka na okne "Neotvárajte okná pri zapnutej klimatizácii", keď na to kukám v interiéri moderného bratislavského autobusu vybaveného klimatizáciou zabezpečujúcou vnútri vozidla príjemných plážových 45 °C. By ma zaujímalo, načo tam tá klíma vlastne je, keď s výnimkou MB CapaCity a električiek 29T/30T zväčša nefunguje. Vo vlaku zas býva problém s nastavením a la mraznička, to je zase opačný extrém. To sú tiež dôvody, prečo sa v horúčavách vozbe vo VHD pokiaľ možno vyhýbam - v aute mám klímu funkčnú a nastavím si ju sám na rozumnú teplotu, navyše s tým bonusom, že pár minút pred cieľom cesty teplotu trochu zvýšim, aby som si ušetril teplotný šok.

nebo již legendami opředené nastavení klimatizace v luxusních autobusech v latinské Americe.

Dtto v Afrike. Už dávnejšie som zistil, že tam si všetci zjavne myslia, že my Európania túžime cestovať v sibírskej kose. Takže vonku sú 40-ky, ale do busu si človek musí zobrať zimnú bundu. Dtto taxík, ale tam sa dá dohodnúť so šoférom - veľmi radi klímu stiahnu na rozumnú teplotu.

» IDS-JMK-fan Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 626 24.8.2018 9:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě

Nic se nemá přehánět, takže klimatizaci ano, ale ne, jak kdysi v jedné z elektrických jednotek řady 471 na trase Opava východ - Český Těšín, kterou, když jsem otevřel, myslel jsem, že jsem se spletl a otevřel mrazící vůz a nebo již legendami opředené nastavení klimatizace v luxusních autobusech v latinské Americe. Ale bohužel žijeme v místech, kde je i zima, takže i topení by mělo být správně nastaveno.

» jencik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 569 22.8.2018 0:32
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě

Lenze pokial clovek otvori okna, tak vsetok vzduch z klimy odtial vyleti von. Podobne ak jazdia vlaky 160, tak ten prievan uz vobec nerobi dobre cestujucim. V Bcmz u RJ sa da stiahnut roleta a tak sa da v pohode vydrzat v kupe aj ked bolo cely den na slnku, no bezne cez den radsej klimu. Pri nej sa staci cloveku obliect, myslim, ze az tolko miest nie je, kde by fukalo priamo na cestujuceho, ak take vobec su.

» onaj495 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 335 21.8.2018 22:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě

AndrejH0: tie senzory v Ldmpeer-och davaju stabilne o cca. 8st viac ako je realita, leto, zima, slnko, noc. Problem je skor ako v ich umiestneni v cidlach samotnych

» setup Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 032 21.8.2018 19:30
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě

Ja osobne klimatizáciu vnímam so zmiešanými pocitmi, keďže v dnešnej dobe je táto vymoženosť veľa krát nutnosť, avšak ľuďom ako ja spôsobuje nepríjemné zdravotné komplikácie, ktoré nekončia nádchou... určite nie som jediný...

» kik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 192 21.8.2018 16:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě

Klimatizaci ano, ale nastavenou rozumně. Pokud se nepletu někde se dá najít doporučení jak nastavit klimatizaci v závislosti na venkovní teplotě - rozdíl by snad měl být max. 5-6° (možná se pletu, musel bych hledat). Takže pokud je venku přes 30° a v tramvaji např. nějakých 22-23° tak už to může být o zdraví.
Ale je pravdou že bych uvítal kombinaci otevíracích oken a klimatizace. Okna otevřít aby se vyvětral ten nejvíc horký vzduch a pak za jízdy použít klimatizaci.
Libcha - co se týká aut, tak hodně záleží na motoru. Někde jsem četl že klimatizace zvyšuje spotřebu o cca 0.5 litru na 100 km. Jenže je rozdíl v tom, jestli se jedná o motor 1.0 nebo 1.2 či 1.8, 2.0 a výše. Kolega měl kdysi Nissan Primeru 1.6 a říkal že poznal zapnutí klimatizace na otáčkách. Ja měl stejný vůz ale s motorem 2.0 a nikdy jsem nic nepoznal. Ten motor s vyšší kubaturou prostě měl nejakou rezervu která umožnila pokrýt energii potřebnou ke správné funkci klimatizace.

» andrejH0 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 814 21.8.2018 14:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě

Dnes som bol milo prekavapeny ako bola nastavena klima vo vlaku. klobuk dole a vonku ved pozrite foto. kde su tie cidla ktore meraju teplotu?
RE: Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 635 21.8.2018 13:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě

podle mě ideál tak 27 - 29 °C pro dálkový vlak
Všetko nad 25 °C (bez pohybu vzduchu) je vnímané ako diskomfort:
http://www.isover-vzduchotesnost.sk/var/plain_site/storage/images/media/images/thermal-comfort-1/453-6-eng-GB/Thermal-comfort-1.png
pri pohybe vzduchu sa hranica diskomfortu posúva vyššie, ale aj pri 0,5 m/s, čo je hranica komfortu neprekročí 25°.
http://www.isover-vzduchotesnost.sk/var/plain_site/storage/images/media/images/thermal-comfort-2/456-5-eng-GB/Thermal-comfort-2.png
Napr. teraz mám za oknom 33°, v miestnosti 24,5° sedím v krátkych nohaviciach a začína mi byť teplo. V spálni mám 23°, ale ani tam mi zima nebude...

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 21.8.2018 13:03
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Klimatizace ve veřejné dopravě

Už jsem slyšel, že třeba v Urbanway jsou ty zámky u oken tak slabé, že pokud je okno zamčené, cestující to celé urve. Nicméně já zastávám názor, že celá problematika otevírání oken cestujícími je o zvyku - až bude většina MHD klimatizovaná, cestující to dělat nebudou. V tak vyspělém městě jako Krakov (ano, myslím ten polský) jsem dokonce viděl, že paní poctivě pozavírala okna v Bombardieru 1. série, který ještě klimu nemá. Až kvalitou MHD doženeme některá polská a maďarská města, bude se přesně toto dít u nás. Já nevím, jakou MHD dotyčný jel, ale z Budapešti (a nově z Hradce) mám zkušenost, že klima v MHD činí její používání humánním (zvláště v HK, kde máme přidušené Citybusy s mikroventilačkami a DP vůbec neřeší, jestli mají řidiči otevřít poklopy na střeše).

Jednou jsem jel z Pardubic do Kolína a na komerci ČD jelo B - ze zvědavosti jsem do toho vlezl, abych si tu exotiku vyzkoušel. 140 km/h a všechna otevřená okna jsou pořádné techno. Ale bylo tam snesitelně, pravda.
Rozhodně souhlasím s tím, že klima je potřeba, protože rychlostí do 60 km/h jezdí máloco. A na zmiňovaná tlakotěsnost mimo jiné znamená, že bude ve vlaku více čisto a nebude se v něm tolik prášit.

Ideální teplota je podle mě taková, že se člověk nepotí. Jistě, při nástupu nějaký skok cítit je, ale když je venku 35 °C, 32 °C vevnitř je stále moc (podle mě ideál tak 27 - 29 °C pro dálkový vlak). Uvědomte si, že třeba v 1. třídě je dnes trendem kůže, a když je ve vagonu vedro, člověk se k tomu přilepí a příště 1. třídou nepojede. 20 °C tam snad není nikdy, to je jen pocit.

A s (ne)hodnotou ankety na Pozor vlak souhlasím, protože je třeba si uvědomit, jaký vzorek veřejnosti se té ankety účastnil.

nasledujúce príspevky »