Švajčiarska kvalita

8.1.2025 8:00 Adrián Šperka

Švajčiarska kvalita

Milí čitatelia, dovoľte, aby som sa Vám najskôr predstavil. Volám sa Adrián Šperka a rád cestujem vlakom. Nie však obyčajne. Mám pár pravidiel. Prvé dôležité je, že výlet, ktorý podnikám by nemal presiahnuť určitý čas. Ide o čas jedného dňa. Väčšinou odchádzam skoro ráno a prichádzam neskoro večer. Ale spím vo svojej vlastnej posteli, pokiaľ možno. Ďalšie pravidlo je, že štáty do ktorých cestujem striedam. Aby to nebolo stále o tom istom. No a posledné pravidlo je, že vzhľadom na moju súčasnú (bohužiaľ stále nízkopríjmovú) profesiu si môžem dovoliť maximálne jeden výlet mesačne.

Rád objavujem nové kúty Európy nielen sám, ale najmä so svojimi žiakmi a so svojou manželkou. Áno, dobre tušíte, som učiteľ. Pracujem ako učiteľ a majster odborného výcviku na Strednej odbornej škole železničnej v Košiciach a učím predmety železničnej dopravy, prepravy a oznamovacej a zabezpečovacej techniky.

Po roku strávenom na železnici v súkromnom sektore som sa rozhodol pomáhať mladým a objavovať  krásy železničnej prevádzky. Takže môj východiskový bod bude práve Košická železničná stanica. A tu sa začal aj prvý výlet počas platnosti grafikonu vlakovej dopravy 2024/2025.

Pri prvom výlete som vedel, že chcem zažiť niečo špeciálne. A to som (aspoň podľa mňa) našiel v Poľsku. Keďže do Poľska sa dá zo Slovenska najlepšie dostať cez Česko, vytipoval som si hraničný prechod Český Těšín – Cieszyn. No a následný vlak do mesta Czechowice-Dziedzice pekne dotváral cestu popri Česko-Poľskej hranici.


Mapa trasy Košice – Czechowice-Dziedzice © cp.sk, 28. 12. 2024


Mapa trasy Czechowice – Dziedzice – Košice © cp.sk, 28. 12. 2024

Ako je podľa priložených máp vidieť, cesta tam viedla cez hraničný prechod Čadca – Mosty u Jablunkova a Český Těšín – Cieszyn. Cesta späť (aby to bolo zaujímavejšie) viedla cez hraničný prechod Chalupki – Bohumín a opäť cez hraničný prechod Mosty u Jablunkova – Čadca. Túto cestu som absolvoval sám, pretože mojím študentom sa zdala pridrahá a moja manželka nie je na typ cestovania vlakom, keď cesta je cieľ. No a 28. december 2024 som si vybral ako medzi sviatočný dátum, kedy je všade pokoj a kľud. Zároveň som tajne dúfal, že to isté sa bude dať povedať o mojej ceste...

Začiatok cesty: Košice

Priznám sa, hneď na začiatku som čakal komplikácie v podobe meškania už v nástupnej stanici. Na moje prekvapenie odchádzal Ex 606 presne podľa cestovného poriadku o 7:07. Svoje asi urobilo aj to, že tieto expresy už v Košiciach nečakajú na žiadne zmeškané prípoje. Obával som sa prestupu v Žiline, pretože EC 142, ktorým som pokračoval ďalej nečakal na zmeškané prípoje, ale opäť, na moje prekvapenie sme dokonca do Žiliny prišli s náskokom asi 5 minút. Celá cesta Košice – Žilina trvala 3:20 hod. a počas nej sa neudiali žiadne nečakané prekvapenia. Ťahala nás Gorila 350, ktorá sa aspoň v tomto úseku zhostila svojej úlohy veľmi dobre.

Prestup č. 1: Žilina

Po príchode do Žiliny a vystúpení z vlaku som si našiel svoj vlak a medzitým som stihol urobiť pár záberov, o ktoré by som sa s vami rád podelil.


742.376-7 v Žiline čaká na svoj ďalší výkon © Adrián Šperka, 28. 12. 2024

Nie neočakávaný kocúr spoločnosti ZSSKC upútal moju pozornosť, keďže veľa iného na stanici v tej dobe nebolo. Ešte pri treťom nástupišti čakal na odchod Os 3314 do Zlatoviec.


Os 3314 naberá posledných cestujúcich pred odchodom do Zlatoviec © Adrián Šperka, 28. 12. 2024

Poslednou vyfotografovanou mašinkou v Žiline bola 721.012-3, ktorá taktiež čakala na svoj ďalší výkon. Celkom ma zaujali jej zadné dvere, ktoré boli červenšie ako zástava ZSSR.


721.012-3 ZSSK čaká v Žiline na svoj ďalší výkon © Adrián Šperka, 28. 12. 2024

Po tejto fotke som už nastúpil do medzinárodného vlaku EC 144 Žilina – Praha, ktorý ťahal Banán 151. Čakala ma hodinová cesta. Zo Žiliny sme síce odchádzali presne, ale predpokladal som, že v Čadci chytíme aspoň +10 minút vzhľadom na výluku Čadca – Mosty u Jablunkova. Opäť som zostal príjemne zaskočený, keď sme podľa cestovného poriadku prišli do Čadce o 10:59 a 11:01 sme odchádzali. Protismerný R 345 prišiel do Čadce včas, takže nám nič nebránilo pokračovať do Českej republiky. Do Českého Těšína sme teda prišli včas. A ja som mal 18 minút na prestup na ďalší vlak.

Prestup č. 2: Český Těšín (CZ)

Po vystúpení z vlaku som neváhal a čas som skrátil pár obrázkami. Čo ma hneď zaujalo bolo malé Prasiatko 700.851-9, ktoré patrí Slezskému železničnému spolku. Viac informácií o tejto mašinke si môžete pozrieť tu: https://www.zeleznicnipoklady.cz/produkt/t-211-0829-700-851-9-700-851-9/


Prasiatko 700.851-9 SŽS sa vyhrieva na slniečku © Adrián Šperka, 28. 12. 2024

Pekný historický kúsok vystriedal Os 3418, ktorý čakal na svoj pravidelný odchod do Opavy na východné nádražie. Zaujímavosťou je, že kým som fotil tento vlak, po 1. koľaji prešiel krátky Pn vlak ťahaný Slovenskou dvojičkou 131 a smeroval do Čadce a potom niekde ďalej (typujem Žilina-Teplička, ale je to fakt iba typ). Už som ho nestihol odfotiť a vôbec, táto cesta bola chudobná na vlaky nákladnej dopravy. Verím, že nabudúce to bude lepšie.


Os 3418 pripravený na odchod do stanice Opava východ © Adrián Šperka, 28. 12. 2024

Po tejto fotke som sa už pobral na nástupište odkiaľ odchádzal Os 12819 vedený Regionovou do stanice Cieszyn. Prichádzal z Frýdku-Místku a nemal meškanie. Jazda trvala 5 minút a do cieľovej stanice sme tiež prišli presne. Tam som mal na prestup dlhých 77 minút, takže keď nebolo čo fotiť, išiel som sa pozrieť po okolí.

Prestup č. 3: Cieszyn (PL)

77 minút na prestup v tejto malej staničke je viac ako dosť. Ale o fotky v podstate núdza nebola a čas čakania ubehol veľmi rýchlo. Ale poďme pekne po poriadku. Najprv je tu snímka dvojice vlakov, ktoré postupne v rôznych smeroch zo stanice Cieszyn odchádzali. Zaujímavosťou tejto stanice je priecestie na Goleszowskom zhlaví stanice, ktoré pretína mestskú komunikáciu. Ide o to, že zvoní celkom hlasno, takže keby išiel vlak, fotografa (a motoristov) to upozorní na blížiaci sa vlak tak včas aby si buď nastavil objektív (pokiaľ ide o fotografa) alebo včas zastavil (pokiaľ ide o motoristu).


Os 12820 do stanice Frýdek-Místek a Os 94362 do stanice Goleszow © Adrián Šperka, 28. 12. 2024

Uhádnete, ktorý ide kam? V každom prípade, ako som spomínal vyššie, keď som trochu poodišiel od stanice, začalo zvoniť priecestie a ja som vedel, že niečo pôjde. Konkrétne Os 94360 zo stanice Wisla Glebce. Tento vlak som zachytil pri posune v stanici Cieszyn.


Posun v stanici Cieszyn © Adrián Šperka, 28. 12. 2024

To už sa pomaly blížil čas môjho odchodu, takže som ešte urobil posledné dve snímky a sadol som do vlaku. Prvou snímkou je Os 94584 smer Czechowice-Dziedzice, do ktorého som neskôr nastúpil.


Os 94584 pripravený na odchod do stanice Czechowice-Dziedzice © Adrián Šperka, 28. 12. 2024

Druhou snímkou je modernizovaná elektrická jednotka EN71, ktorá čakala na svoj ďalší výkon. Spolu s Os 94584 sú súpravy na jednej koľaji. Je škoda, že ich neoddeľuje cestové návestidlo, hodilo by sa.


Elektrická jednotka EN71 čakajúca na svoj ďalší výkon v stanici Cieszyn © Adrián Šperka, 28. 12. 2024

Po odfotení týchto dvoch snímok som si našiel svoje miesto vo vlaku a nechal sa viesť na 45 km dlhú cestu do svojho cieľa, ktorým sú Czechowice-Dziedzice. Cesta trvala niečo málo cez jednu hodinu. Podľa informácií, ktoré som sa dočítal na plagáte v stanici Cieszyn, realizujú PKP S. A. výluku v pracovných dňoch práve na trase Cieszyn – Czechowice-Dziedzice, takže som mal celkom šťastie, že som nemusel presadať do autobusu, keďže bola sobota. Zároveň bolo počas pobytu, ktorý trval 10 minút a zmene smeru jazdy v stanici Zebrzydowice vidieť, že je v rekonštrukcií. V tomto prípade išlo hlavne o koľajisko stanice. Jazda prebehla v poriadku a do cieľovej stanice vlaku sme prišli včas.

Cieľ cesty: Czechowice-Dziedzice (PL)

Po viac ako piatich hodinách som sa dorazil do cieľa. Czechowice-Dziedzice sú z môjho pohľadu relatívne veľká stanica. Ale sobotné popoludnie foteniu veľmi neprijalo, pretože obvyklý ruch na stanici počas týždňa vystriedal sobotný kľud. A tak okrem Os 43532 dopravcu POLREGIO smer Osvienčim  na jednej koľaji a odstavenej súpravy nákladných vozňov PKP CARGO nebolo na tejto stanici nič moc na fotenie.


Os 43532 smer Cieszyn © Adrián Šperka, 28. 12. 2024

A nastal čas na cestu späť. Do cieľovej stanice som mal príchod 14:20 a odchod spiatočného IC 107 smer Bohumín bol 15:02, takže som sa v cieľovej stanici dlho neohrial, no stačilo mi. A práve v tejto časti môjho putovania prichádza Švajčiarska kvalita. IC 107 na trase Przemysl – Graz má totiž radené okrem vozňov 2. triedy ÖBB aj vozne SBB 1. aj 2. triedy. Podľa plánovaného radenia vlaku má hneď za lokomotívou radený vozeň 1. triedy radu Apm a dva vozne 2. triedy radu Bpm. Posledná modernizácia vozňov Apm, známych aj ako panoramatické vozne vďaka svojím veľkým priestranným oknám prebehla v roku 2009. Tak či onak, je to už vidieť.


Interiér panoramatického vozňa Apm spoločnosti SBB © Marek Bičan, 2019

Ja som si vybral na cestu rad Bpm. Cesta do Bohumína trvala viac ako hodinu a pol a teda žiadna hitparáda to nebola. Nehovorím, že sa mi cestovalo zle, no od poslednej modernizácie vozňov v roku 2008 je už vidieť značné opotrebenie. Ale vlak prišiel do Bohumína presne, čo je dôležité.


Interiér vozňa radu Bpm spoločnosti SBB © Josef Patrák, 2007

Cesta späť: Prestup Bohumín (CZ)

Po príchode do Bohumína o 16:30 a vystúpení z vlaku som mal čas na prestup 70 minút. Keďže sa už zotmelo a aj hlad sa hlásil o slovo, hľadal som možnosti ako sa najesť. Ešte predtým som však odfotil preprah IC, vlastne už EC 107 a jeho zmenu smeru jazdy.


EC 107 pri preprahu a zmene smeru jazdy v Bohumíne © Adrián Šperka, 28. 12. 2024

Celkom nečakane som v tesnej blízkosti stanice našiel bistro s rýchlym občerstvením, kde som si dal pizzu, ktorá nebola až tak zlá. V Taliansku by asi neprešla, ale na sobotu večer v Bohumíne bola celkom luxusná. A nastal čas 17:40, kedy sa k nástupišťu rútil LE 1259 spoločnosti Leo Express, ktorý ma za päť hodín a deväť minút doviezol do Košíc. A k tomu ešte na minútu presne. Ak sa pýtate, prečo cesta trvá tak dlho, môže za to pripravovaná výluka Poprad – Vydrník a znížená kapacita infraštruktúry, ktorá po začatí výluky nastane. Preto vlak LE 1259 stojí v Poprade skoro 30 minút, aby po zjednokoľajnení úseku vznikli čo najmenšie problémy s prevádzkou. Na druhej strane pri meškaní vlaku je to fajn vata a možnosť meškanie dohnať. Myslím, že v lete, keď bude všade výluk viac ako dosť sa to ešte môže aj hodiť.

Cestovné

Súčasťou každého článku je aj prehľad o cestovnom, keďže práve to najčastejšie tvorí „priepasť“ v rozhodovaní uskutočnenia alebo neuskutočnenia výletu. Samozrejme, cestovné je platné k dátumu cesty, teda v tomto prípade k 28. 12. 2024, ale až tak sa jednotlivé ceny počas roka nemenia. K najväčšej zmene môže dôjsť u súkromných dopravcov, ktoré svoje cestovné upravujú podľa algoritmu obsadenosti, ale v zásade platí, že čím skôr lístky kúpite, tým lacnejšie pocestujete.


Cestovné platné k 28. 12. © Adrián Šperka, 28. 12. 2024

Ak by ktokoľvek vedel túto cestu vlakom za daných podmienok absolvovať lacnejšie, kľudne napíšte do komentárov. Mne to ale vyšlo takto a cenovo to žiadna tragédia nebola. Aj keď si uvedomujem, že na vlak Leo Expressu som si mohol kúpiť lístok skôr a možno by som platil menej.

Záver

Keď som 22:49 vystúpil v Košiciach, bol som rád, že už som doma. Aj keď výlet priniesol viacero prijemných prekvapení. Celá cesta prebehla presne, čo sa vzhľadom na absenciu výluk a príjemné počasie dalo čakať. Avšak žiadny vlak sa nepokazil, čo bolo tiež úplne super. Aj Švajčiarska kvalita na Poľsko-Česko-Rakúskych koľajach v podstate nepohoršila a bolo to navyše v tomto kúte Európy pomerne exotické.

Úvodná snímka: Os 94584 pripravený na odchod do stanice Czechowice-Dziedzice © Adrián Šperka, 28. 12. 2024