23.11.2024 Práve prihlásených 75 užívateľov
Dobrý deň všetkým priaznivcom železničnej dopravy. Už pred pár dňami som nahodil udičku s fotkami z môjho vôbec prvého cestovania vlakom v Indii. A pokračovať budem týmto krátkym príspevkom. Lebo krátka cesta, krátky popis. Mohol by som ho rozšíriť opisom Bombaja, alebo rozprávkami o jeho vlakovej doprave, ale po a) nie som rozprávkar a po b) sa mi nechce. Takže zostaneme len pri ceste tam a späť. Upresnenie pre tých, ktorí v škole chýbali alebo nedávali pozor: Bombaj je to isté ako Mumbai.
18.9.2023 8:00, František Smatana
Namaste. Za dnešným projektom sa pozrieme do Indie. Ale nie ako to opísal Jára Cimrman vo svojej svetoznámej jednoaktovej opere “úspech českého inžiniera v Indii”. Takže sa nedozviete, ako sa darí českému inžinierovi Vaňkovi opravujúcemu cukrfabrik, ale čo hovorí slovenský inžinier o stavbe novej železnice. Pretože Indovia stavajú železnice tiež, a to všetky druhy. Začali už aj so skutočnou vysokorýchlostnou (ale o tej dnes reč nebude).
15.7.2022 8:00, František Smatana
Pokračovanie, môjho predchádzajúceho článku ''Mechanizácia pre stavbu bezštrkových tratí'', bude, ako som sľúbil, venované mechanizácii pre trate s podvalmi. Nebudem už opisovať čo bolo povedané predtým (viď odkazy na uverejnené články dole pod textom), pozrieme sa na fotky. Fotogalériu ani nemusíte otvárať, všetky fotky sú v texte.
11.1.2022 8:00, František Smatana
Tento článok som sľúbil už dávno, ale dostávam sa k nemu až teraz. Pozrime sa, aké stroje sa používali / používajú pri stavbe bezštrkových tratí vo svete, na jeho východnom konci, a hlavne pre VRT. Nebudeme sa venovať predpríprave, čím myslím výrobu nevyhnutných častí zvršku. Teda buď podvalov (Rheda, Sonneville,…), alebo zvrškových dosák (J-slab, Porr, CRTS-III,…). Pozrieme sa len na zvrškárske práce.
29.4.2021 8:00, František Smatana
Do zoznamu čínskych zvrškových bezštrkových systémov mi chýba už len posledný. A tým je systém nazvaný CRTS III. Ten je aj najdôležitejší. Patrí do rovnakej skupiny ako predchádzajúce 2, o ktorých som tu už kedysi písal v článku čínske zvrškové systémy pre VRT. Teda môžem použiť moje osobné a nevedecké zaradenie: bezštrková trať, skupina “miestne (bodovo) podporovaných”, podskupina “bezpodvalových”, trieda “prefabrikované dosky”. Snažil som sa vymyslieť aj latinský názov, ale nepodarilo sa...
3.4.2021 8:00, František Smatana
V tomto historickom príspevku vám priblížim zváranie koľajnic elektrickým odporom (alebo ako sa u nás sľendžovo hovorí flash butt welding) tak, ako som ho zažil pri realizácii metra v Dubaji v r. 2007. Zostalo mi totiž v zásobníku zopár rozpracovaných článkov, na ktoré predtým nebol čas a/alebo chuť dopísať. A keďže teraz je oboje, tak ich môžem predložiť čitateľom.
24.3.2021 8:00, František Smatana
A začneme klasicky: sľúbil som vám 3 novinky z Číny. Konkrétne sú to tieto dve: rýchlometro a jeho testovacia rýchlosť. Článok venujem prebiehajúcemu zasadaniu NPC a CPPCC, ktoré momentálne rokuje o ďalšom rozvoji šťastia celej čínskej spoločnosti. Verím, že najmä ľudia z Hongkongu sa už od samej radosti nevedia dočkať tej svetlej budúcnosti, ktorá ich čaká a neminie. Naši pamätníci rozkvetu po ‘68 by im mohli rozprávať... (NPC = national people’s congres, CPPCC = chinese people’s political consultative conference).
14.3.2021 8:00, František Smatana
Hneď na začiatku prezradím, že GGR je skratka pre jednu čínsku VRT. Až pri písaní článku o trati GZ~ZQ som zistil, že v mojom portfóliu chýba predstavenie tohto projektu. V tom článku som sa na popis chcel odvolať, ale zistil som, že niet na čo, lebo neexistuje. Tak doháňam zameškané. A to s veľkým časovým odstupom. Ono sa až tak moc nedeje, trať stojí a dokonca aj stále funguje, napriek môjmu vplyvu na ňu.
9.3.2021 9:20, František Smatana
Ďalšia zaujímavosť zo železničnej siete súdružsko-bratskej Číny. Dnes o trati medzi mestami GuangZhou a ZhaoQing. Je to trať nová, otvorená nedávno; nie je to ani „echt“ VRT, ani obyčajná trať; a dôvod jej postavenia mi je malou záhadou (jasné, slúži ľuďom, ale prečo takto?).
23.1.2019 8:00, Ing. František Smatana
Keďže z Európy je to do Číny trošku dlhé cestovanie a opačným smerom na prekvapenie takisto, asi nie veľa priaznivcov vlakov si spraví výlet do „Ríše stredu“ pozrieť, ako vyzerá posledný výkrik módy v podobe najnovšej vysokorýchlostnej jednotky od tamojších súdruhov, ukážem vám jej fotky ja. Mal som to šťastie sa s ňou už stretnúť.
12.7.2018 8:00, Ing. František Smatana