23.11.2024 Práve prihlásených 25 užívateľov
Pôvodne mal byť na tomto mieste úplne iný článok. Ale keďže do dnešného dňa sa mi nepodarilo získať povolenie na publikovanie, tak skúsim niečo iné. Starší z čitateľov si pamätajú, a mladší možno počuli, že ešte pár rokov dozadu fungovalo na území terajšieho Česka a Slovenska (naschvál nepíšem oficiálne názvy štátov, lebo keď si tak spočítate všetky zmeny, možno vás prejde chuť čítať ďalej) špeciálny druh vojska. A to sa volalo “železničné vojsko” (ŽelV).
15.5.2011 16:00, Ing. František Smatana
Dnes nebudeme ani cestovať vlakom, ani stavať železnicu, ale oddychovať a vzdelávať sa. Pozrieme sa do železničného múzea v Pekingu.
29.12.2010 8:00, Ing. František Smatana
Tento krátky článok môžete posudzovať z viacerých pohladov. Pre mňa je to najviac asi spomienka. Trochu železničiarska. Veľmi osobná.
19.12.2010 8:00, Ing. František Smatana
Špeciálny reportér slovensko-českého internetového magazínu o železnici a dráhovej doprave VLAKY.NET vám prináša aktuálne informácie zo svetového železničného kongresu a železničnej výstavy, ktoré pred niekoľkými dňami skončili v hlavnom meste Čínskej ľudovej republiky.
13.12.2010 8:00, Ing. František Smatana
Tento názov mi napadol ako prvý, keď som si povedal, že taký pekný most by bola škoda nepredstaviť čitateľom vlaky.net. A jeho rozlúštenie je prosté: VRT spájajúca Peking so Šanghajom vedie aj cez mesto JiNan (济南, centrum provincie ShanDong), tu tiež križuje Žltú rieku (HuangHe) a na to je použitý most.
4.10.2010 8:00, Ing. František Smatana
Pretože v Číne nejazdia len samé vlakové superexpresy, a tiež pre „Oktoberfest“ na čínsky spôsob, tento článok bude o ceste do mesta QingDao čínskym expresom obyčajným. Nebojte sa, nebude to dlhé čítanie. Ale zase hovorí sa, že dobrého mnoho nebýva.
19.9.2010 8:00, Ing. František Smatana
V tomto článku si Vám dovolím priblížiť dva zo zvrškových systémov používaných pri stavbe vysokorýchlostných tratí v Číne. Nedovolím si tvrdiť, že určite najpoužívanejšie, zase taký prehľad o všetkých stavbách VRT v Číne nemám, ale na predposlednom projekte bol použitý len jeden z nich na celej dĺžke tratí, a na poslednom sú použité oba. Teda najpoužívanejšie budú ;).
13.8.2010 8:00, Ing. František Smatana
Pamätníci si pamätajú (a nepamätníci nie) na môj šok z cesty rýchlovlakom, ktorý mi spôsobila staničná budova v GuangZhou South (Kanton Juh, preklad pre združenie priateľov a sympatizantov Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra a podobné indivíduá).
27.7.2010 8:00, Ing. František Smatana
Tak, konečne k tomu došlo! Už sa mi nikto nebude môcť posmievať, znevažovať, či inak znižovať moju svojstojnosť, odbornosť a morálno-politický profil. Osobne som totiž testoval toľko vychvaľovanú železničnú trať WuHan - GuangZhou.
18.5.2010 8:00, František Smatana
Snáď ste zaregistrovali, že Taiwan postihlo pred pár dňami, 4.3., ďalšie z mnohých zemetrasení. Inak spomínal som ich v mojom rozprávaní o stavbe tamojšej VRT. Ešte v ten deň som sa dostal k fotkám z evakuácie ľudí z jedného z vlakov, ktoré boli nútené zastaviť na trati. Kvôli problematickej medzinárodno-politickej situácii sa k vám ale dostávajú až teraz, s odstupom pár dní.
11.3.2010 8:00, Ing. František Smatana