Českou republikou projel Evropský vlak k Roku železnice

29.9.2021 18:45Zdroj: Asociace podniků českého železničního průmyslu

29. září 2021

V minulém týdnu mohli vidět fanoušci dopravy unikátní vlak, který zavítal do České republiky. Jednalo se o speciální vlak Connecting Europe Express. Ten vyjel z iniciativy Evropské komise, která letošní rok vyhlásila Rokem železnice. Klade tím veliký důraz na důležitost řešení mezistátní dopravy po kolejích, ale zároveň i význam tohoto oboru pro zaměstnanost i HDP. Vlak vyrazil 2. září z Lisabon a svou cestu zakončí 7. října v Paříži. V České republice bylo možné vidět vlak v šesti městech – v Petrovicích, Ostravě, Břeclavi, Brně, Praze a Plzni.

Setkání delegace ČR a Saska proběhlo u příležitosti příjezdu Connecting Europe Expressu do Prahy. Na svém jednání se zástupci Evropské komise v Praze prezentovaly společné priority v oblasti zrychlení mezistátního cestování na železnici. Za společné priority označili ministři Karel Havlíček a Martin Dulig zařazení celé vysokorychlostní trati z Prahy přes Ústí nad Labem do Drážďan do transevropské železniční sítě (TEN-T). Pozornost věnovali i financování železničních dopravních staveb z evropských zdrojů.

Marie Vopálenská, generální ředitelka ACRI toto doplnila: „Projekt evropského vlaku dokazuje to, že železnice se bude dále rozvíjet po celé Evropě a je zde obrovská příležitost pro české společnosti železničního průmyslu. Ten však potřebuje i exportní podporu při expanzi na trhy třetích zemí. Společnosti z těchto zemí snadno pronikají na evropský trh a podílí se na zakázkách. Nicméně pro evropské společnosti je to naopak na těchto trzích velmi obtížné. Některé trhy mají diskriminační podmínky, které nemohou evropské či české společnosti splnit.

Firmy v ACRI v roce 2020

Společnosti sdružené v ACRI v loňském roce zaměstnávaly 20 tisíc zaměstnanců a vytvářely obrat ve výši 76 miliard korun. Na těchto výsledcích se z více než 56 % podílí export. Navíc podle dopadové analýzy zpracované firmou Deloitte železniční průmysl vytváří HDP ve výši 1,4 %.

„Základem stability těchto firem jsou především jejich inovativní a konkurenceschopné výrobky a služby. Zásadní měrou se na tom také odráží nárůst poptávky po příměstské a městské železniční dopravě jak u nás, tak i v zahraničí. Toto je dáno velkým tlakem na dekarbonizaci dopravy. Je třeba si uvědomit, že kolejová doprava je jedním z klíčových druhů dopravy, který je důležitý pro zajištění udržitelné mobility. Což potvrdila i Evropská komise svojí iniciativou k Evropskému roku železnice i Evropským vlakem,“ doplňuje Marie Vopálenská.

Příklady exportních projektů firem ACRI

  • Metro – Varšava
  • Elektrické jednotky – Lotyšsko a Estonsko
  • Tramvaje – Slovensko, Německo, Turecko a Finsko
  • Zabezpečovací a řídící systémy – Slovensko, Litva, Polsko, Balkánské země, Malajsie, Ázerbájdžán a Gruzie
  • Kolejnice – Německo, Polsko a Kanada