Česko-italské stříhání pásky na pražském „hlaváku“
24.6.2009 20:30 PhDr. Zbyněk Zlinský
Pražské hlavní nádraží dnes zažilo velice netradiční událost. Nebývá jistě zvykem, aby se nějaká naše železniční sláva odehrávala hluboko pod úrovní kolejiště, hrálo na ní komorní smyčcové kvarteto a navíc od mikrofonu zaznělo více slov v jazyce cizím, než našem mateřském. V takovémto duchu se neslo slavnostní otevírání nového ČD centra v režii a.s. České dráhy a společnosti s r.o. Grandi Stazioni Česká republika.
I jeho zahájení bylo poněkud netradiční. Když tiskový mluvčí Českých drah Mgr. Petr Šťáhlavský zval shromážděné hosty a zástupce médií blíže k pódiu, na němž měly zaznít projevy, a poté pronesl několik zahajovacích vět, zdůraznil, že účastníci neuvidí nějaké virtuální „žluté vlaky“, ale výsledek péče reálného železničního dopravce o cestující. Malý žertík na úkor konkurence, která konkurencí není, všechny upoutal a pochopitelně také pobavil. Nicméně dále už byla pronášena slova veskrze vážná.
Jako první se ujal slova generální ředitel ČD, a.s. Ing. Petr Žaluda, který ve stručnosti připomněl ideu záměru a historii postupné realizace celkové rekonstrukce pražského hlavního nádraží, jehož druhou etapu dnešní den uzavřel. Nové ČD centrum, které bylo vybudováno v prostorách někdejších zavazadlových pokladen a úschovny, poskytne cestujícím veškeré odbavení v podobě, jakou znají třeba z letišť. V ČD centru najdou všechny potřebné služby dopravce a v jeho nejbližším okolí pak služby navazující – od cestovních kanceláří přes občerstvení až po prodejny s rozmanitým sortimentem.
Na krátký projev nejvyššího představitele Českých drah jakožto majitele nádražní budovy navázal jeho protějšek z organizace investorské, generální ředitel Grandi Stazioni SpA Dr. Fabbio Battaggia. Tato dceřiná společnost Italských státních železnic byla založena právě pro revitalizaci velkých italských nádraží a nyní v této sféře prostřednictvím své české odnože Grandi Stazioni Česká republika s.r.o. podniká i u nás. Kromě pražského hlavního nádraží (kde se jí celkem daří) má zajistit také revitalizaci železničních stanic v Mariánských Lázních a Karlových Varech (kde se jí zatím naopak nedaří). Jeho projev už tak krátký nebyl, vyznačoval se značnou románskou košatostí,
V podobném duchu poté shromážděné oslovil velvyslanec Italské republiky v Praze Fabio Pigliapoco. I když začal tím, že na jednoho z posledních řečníků zbývá jen málo, protože bylo už vše řečeno, nakonec se rozpovídal – třeba o dávných kulturních svazcích jeho země s naší či o tom, jak miluje Prahu, která si jistě zaslouží krásné a živé hlavní nádraží coby svou vstupní bránu. Oba italské projevy byly pochopitelně tlumočeny, takže ono mé úvodní tvrzení o více slovech v cizím jazyce bylo jen nadnesením faktu, že italští řečníci toho měli na srdci a na jazyku značně více, než ti domorodí.
Nebývalou stručností se pak vyznačoval projev poslední, jehož původcem byl Ing. Petr Zábský. ředitel divize 9 a.s. Metrostav, tedy zástupce zhotovitele stavby. A pak už došlo na stříhání pásky, které někteří zástupci médií tak toužili dokonale zvěčnit, že se už na samém začátku slavnosti se svými kamerami a fotoaparáty na ni doslova nalepili. Jejich chování sice nechápu, ale nic s tím nenadělám. Stejně jako desítky hostů, kteří tak o pohled na slavnostní úkon přišli a mohou si jej vychutnat až doma u televize.
Dalším bod slavnostního programu byl opět poněkud nevšední – předchozí řečníci a pozdější střihači pásky se do třetice proměnili v úplně první zákazníky ČD centra a odebrali se k přepážce využít jeho služeb. Na naštěstí pro ně a další zúčastněné za podmínek, které běžní cestující nikdy (aspoň takový je záměr tvůrců řešení systému i Českých drah samotných) nezažijí. Obec novinářská pochopitelně nerespektovala vyznačenou diskrétní zónu a při honbě za záběry jejich aktéry bezmála umačkala.
Když si představitelé zúčastněných institucí šťastně zakoupili své jízdenky, situace se zklidnila a dění spělo ku svému závěru. Pro novináře následoval tiskový brífink a prohlídka zákulisí ČD centra, pro ostatní občerstvení. V nádražní hale tou dobou bylo možno sledovat intenzivní přípravy na hodinu patnáctou, kdy pak došlo k otevření nových prostorů pro veřejnost, zjevně též za pomoci manekýnek na předváděcím molu, které v té době krátce před polednem zkoušely.
Tolik tedy k tomu, co se dnes dopoledne na pražském hlavním nádraží odehrávalo. Kdo se zajímá spíš o strohé věci provozní, najde mnohé (zde pro stručnost neuvedené) informace v příslušné tiskové zprávě a také níže na informačním letáku, který byl vydán u příležitosti dnešního otevření a postupného uvádění nového ČD centra do plného provozu: No a nové prostory si můžete prohlédnout na snímcích v připojené galerii, doplněné také o záběry míst modernizovaných už dříve či ještě nerekonstruovaných.
Odkazy:
Titulní snímek: Poutač k otevření ČD centra v nádražní hale © PhDr. Zbyněk Zlinský
Galéria
Súvisiace odkazy
- Otevření nových pokladen na Masarykově nádraží, 14.8.2019 8:00
- Olomoucké hlavní nádraží je vlídnější k cestujícím, 31.1.2012 16:00
- Pražské hlavní nádraží (skoro) v novém, 31.1.2011 8:00