Elektronické karty verz. klasické cestovné doklady
Zaujal ma príspevok MODRÁ KARTA, ktorý bol podnetom pre túto tému. V ankete som si všimol, že prevažná časť zúčastnených je za náhradu respektíve je používanie. Ja osobne som tiež za!!!
Zavedenie týchto kariet , tohto informačného systému ako celku nie je vec jednoduchá a samozrejme ani lacná záležitosť. Len potvrdím, že je to veľmi výborný, šikovný a pohodlný nosič dát. Jeho využitie a používanie je veľmi mnohostranné. Nebudem tu rozpisovať do podrobností aké informácie, dátové údaje a podobné 0a1 je možné zapisovať na kartu. Určite niektorý z vás ju už používate v práci alebo pri cestovaní v MHD. Nikomu nechcem rozdávať rozumy ani poučovať. Len som bol svedkom (trochu som okolo toho pracoval cca 6mes.) zavádzania bezkontaktných identifikačných kariet na jednej z univerzít na strednom Slovensku. Aj keď musím povedať, že s tým súvislel aj značný odpor a nesúhlas hlavne zo strany niektorí starší zamestnancov ale našli sa aj študenti. Samozrejme tomu predchádzali rôzne príčiny, kt. tu nechcem menovať. Skrátka odmietali tento systému ešte len sa začalo o ňom hovoriť. Prečo??? Môj osobný názor je, že ak niekto pracuje na vysokej škole (tým nechcem nikoho uraziť) 25-40r. určite si zvykol na systém ktorý tam fungoval dosť dlho, ako je evidencia príchodu do zamestnania a z, výdaj stravy, rezervácia kníh atď. Človek je tvor pohodlný. V skratke narušilo to akú si „harmóniu vzťahu“ zamestnanec = zamestnávateľ. Dôvodom a obavami bola prísnejšie sledovanie príchodu a odchodu do práce. Prerušenie práce atď. Zaujíma ma váš názor (zamestnancov ŽS a ŽS Cargo ale aj cestujúcich). Ako vnímate tento možný nástup informačného systému, kt. sa stane určite súčasťou vášho pohybu na pracovisku, pri cestovaní ale aj mimo neho???? Skomplikuje vám to život alebo vám to uľahčí niektoré úkony???
Vzrostl tak počet možných kombinací výchozích a cílových stanic a směrování mezi nimi. Pro zjednodušení obsluhy nabízejí automaty při zadávání trasy vybrané směry, které mohou být pro cestující zajímavé. Zákazníci tak nemusejí znát podrobně železniční zeměpis, říká ředitel Odboru informatiky Českých drah Juraj Rakovský.
Využití automatů je díky aktualizaci software mnohem větší. Novinku ocení například cestující, kteří jeli z Prahy Masarykova nádraží do Kralup nad Vltavou a po Praze využívali jízdenky Pražské integrované dopravy. Automat jim totiž nově umožní koupit si jízdenku do Kralup nad Vltavou až z poslední pražské zastávky, tedy Prahy Sedlce. Dříve šlo tuto jízdenku koupit jen na pokladní přepážce, vysvětluje Juraj Rakovský.
Automaty nové generace umožňují od pondělí 26. ledna vydat vnitrostátní jízdenky na vlaky ČD mezi libovolnými stanicemi, včetně pohraničních bodů. Jízdenky lze zakoupit až v šedesátidenním předstihu, a to v 1., tak i 2. vozové třídě jako jednosměrné nebo zpáteční. V prodeji jsou všechny důležité typy slev - zákaznické, důchodcovské, žákovské, ale i slevy pro držitele průkazů ZTP.
Kromě těchto běžných typů jízdenek umožňují automaty prodej takzvaných eLišek nebo zobrazení aktuálního stavu elektronické peněženky. Novou funkci ocení také zákazníci, kteří si nestihnou vytisknout svou vnitrostátní jízdenku nebo místenku zakoupenou na eShopu Českých drah. Pokud vyplní při nákupu jízdenky na eShopu číslo své In-karty, mohou si své doklady vytisknout před odjezdem vlaku v automatu, popisuje Juraj Rakovský. Síť prodejních automatů jízdenek se postupně rozšiřuje a v současnosti je jimi vybaveno už sedmnáct železničních stanic. V posledních týdnech jsme zprovoznili pilotní automaty na hlavním nádraží v Ústí nad Labem a Plzni, ale také Českých Budějovicích a Havířově, uzavírá Juraj Rakovský.
(Železničář)
Asi jsme byli s kmotrem jedni z prvních uživatelů. Ne že bychom si koupili jízdenku, ale aspoň jsme si ověřili údaje na svých kartách a stav jejich portmonek.
Vůbec první pětice automatů nové generace začala fungovat zhruba před rokem v Brně na hlavním nádraží. Další automaty najdou cestující ve stanicích Břeclav, Česká Třebová, Olomouc hl. n., Ostrava hl. n., Ostrava-Svinov, Praha hl. n., Praha-Holešovice, Praha Masarykovo n., Pardubice hl. n., Přerov, Prostějov a nově Hradec Králové. V současnosti jich po celé republice funguje 24 ve 13 stanicích a jejich počet se bude dál zvyšovat.
Automaty mají cestujícím usnadnit nákup jízdních dokladů a ušetřit jim čekání u pokladen. Pro nákup jízdenek potřebují čipovou In-kartu/Rail plus, kterou lze proměnit v elektronickou peněženku nabitím u pokladní přepážky. Na kartu si zákazník vloží libovolné množství peněz, minimálně 100 a maximálně cca 3800 korun (ekvivalent 150 euro). „Vlastní nákup jízdenek je pak velmi snadný,“ říká Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy ČD. „Stačí položit In-kartu na označené místo a dále se řídit pokyny na obrazovce. Automat se ovládá pomocí dotykové obrazovky.“ Na nádražích se ale začínají objevovat i automaty na mince. První z nich je na hlavním nádraží v Olomouci, další by měli cestující už brzy najít také v Brně.
V automatu je možné nakupovat jednosměrné a zpáteční jízdenky pro 2. třídu do všech stanic Českých drah. Druh jízdného je vždy automaticky přednastaven v závislosti na aplikaci na In-kartě/Rail plus, ale cestující ho může změnit na obyčejné, zvláštní (včetně žákovského) nebo skupinové jízdné a koupit ze své elektronické peněženky jízdenku i pro kohokoliv ze svých známých nebo příbuzných. Automat sám provede optimalizaci jízdného a podle zadaných údajů nabídne zákazníkovi nejvýhodnější jízdné.
Automat navíc umožňuje vyzvednutí vnitrostátních jízdenek, místenek a jízdenek eLiška zakoupených předem prostřednictvím internetu v eShopu ČD na adrese www.eshop.cd.cz a v den odjezdu také nákup jízdenky eLiška přímo v automatu. Kromě toho cestující v automatu získá informace o své In-kartě, například druh zakoupené aplikace s dobou její platnosti, zůstatek peněz v elektronické peněžence nebo přehled posledních transakcí.
(tisková zpráva ČD)
Elektronické jízdné představované Kartou Pražana vstupuje do další fáze. Od zítřka budou platit elektronické třiceti a devadesáti denní kupóny, a to jak pražské, tak pro vnější pásma.
Čtečky karet budou mít zabudované pokladny u řidičů v příměstských autobusech číselných řad 300, 400 a 600. „Cestující při nástupu přiloží opencard na určené místo na boku pokladny, které je označeno symbolem karty, a řidič zkontroluje platnost nahraných kupónů,„ popsal systém elektronického jízdného v příměstské dopravě Filip Drápal, tiskový mluvčí společnosti Ropid, která je organizátorem hromadné dopravy v Praze.
Elektronickou jízdenku budou umět od zítřka zkontrolovat i čtečky karet průvodčích ve vlacích pražské integrované dopravy.
Přesto integrace pražské železnice do systému městské hromadné dopravy pokulhává. Ačkoliv pro ni mluví zprovoznění nového spojení i zavádění příměstských vlaků s označením S, v mnoha ohledech se ceny i podmínky přepravy od ostatních prostředků městské dopravy liší. Příkladem je cestování s kolem. Na rozdíl od metra nebo vybraných tramvají musí cestující za převoz jízdního kola vlakem zaplatit, a to i v případě, že jede pouze po Praze. „Věci jako kola, velká zavazadla nebo pes se řídí tarifem Českých drah. O jeho rozšiřování nebo proměňování můžeme jednat, ale je to i otázkou peněz, „ vysvětlil Filip Drápal.
Vzniknout by časem měl takzvaný metropolitní tarif, který by sjednotil nejen podmínky ve vlacích Českých drah a v linkách dopravního podniku, ale i dalších dopravců, například ČSAD. „Na přípravě takového tarifu se budeme podílet, ale musí být vyřešena úhrada ztráty, která dopravci kvůli jednotnému tarifu vznikne, například kvůli bezplatné přepravě jízdních kol a podobně,„ objasnil tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. SMS jízdenky upadají V příměstských vlacích zároveň stále není možné prokázat zaplacení jízdného prostřednictvím textové zprávy v mobilním telefonu. „Nezmění se to ani do budoucna. Dráhy by musely vybavit své průvodčí zařízením, které by umožnilo ověřit pravost sms jízdenky, což by bylo velmi drahé,„ tvrdí Drápal. Stejně komplikované je podle něj i zavedení sms jízdenky do příměstských autobusů. Kromě techniky tomu brání i různá přepravní pásma a tarify.
Před necelým rokem představený projekt sms jízdenek nyní zastínilo elektronické jízdné. Veškerá propagace dopravního podniku nyní směřuje k opencard a službám s ní spojeným. Rozvoj sms jízdného není na pořadu dne, podle mluvčího dopravního podniku Ondřeje Pečeného se ustálila skupina cestujících, kteří tuto službu využívají pravidelně, a to dopravnímu podniku stačí. Sms jízdenku si denně pořídí asi 23 tisíc cestujících. „Jsme spokojeni, protože asi šedesát procent uživatelů sms jízdenky jsou lidé, kteří byli dříve takzvanými nedobrovolnými černými pasažéry – tedy ti, kteří si v okolí svého bydliště neměli kde tradiční papírovou jízdenku pořídit,„ vysvětlil Ondřej Pečený. Podle něj není třeba sms jízdné dále propagovat, stačí letáky na tramvajových zastávkách a na dveřích tramvají, které připomínají telefonní číslo. „Devadesát procent cestujících o této možnosti ví,„ řekl Pečený.
(Lidové noviny)
http://www.slovakrail.sk/sk/bezkontaktne-cipove-karty
.....
Elektronickou peněženkou můžete nakupovat jízdenky ve 20 automatech nové generace v 9 stanicích po celé republice a nemusíte vůbec k pokladně. Zaplatit elektronickou peněženkou je možné i u průvodčích ve vlaku nebo na více než dvou stovkách pokladnen v celé ČR. V ostatních pokladnách bude platba elektronickou peněženkou možná během příštího roku.
Nová In-karta bude velmi užitečná pro rodiče, kteří posílají své děti vlakem do školy. „Rodiče dětem kartu nabijí, ty si pak budou kupovat jízdenky za žákovské jízdné a nemusí u sebe nosit hotovost pro každou cestu,„ říká Luďka Hnulíková, ředitelka odboru osobní dopravy a přepravy ČD. Když rodiče požádají o tuto kartu teď, budou ji mít pro děti vystavenu právě k začátku školního roku.
(Brněnský deník)
Zaměstnanecké oddělení odboru personálního GŘ ČD nám dalo k otištění tuto informaci:
Z důvodu rozsáhlé výlukové činnosti v uzlu, která bude probíhat během letního období (počínaje dnem 30. 6. 2008), oznamujeme držitelům In-karty s aplikací ŽP Praha následující:
Dočtete se tady:
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2008/8_27in.htm
(Železničář)
Ve stanicích Ostrava hl. n., Ostrava-Svinov, Brno hl. n., Olomouc hl. n., Praha-Holešovice a Pardubice hl. n. nainstalovali zaměstnanci ČD patnáct automatů nové generace, které umožňují nakupování jednosměrných i zpátečních jízdenek do všech vlaků i stanic, a to jak za obyčejné, tak i za zákaznické či skupinové jízdné. Na každém z nádraží se nacházejí nejméně dva terminály a pro zákazníky by měly znamenat především rychlejší prodej jízdenek.
K nákupu jízdenek v automatu cestující potřebují čipovou In-kartu/Rail plus, kterou lze snadno proměnit v elektronickou peněženku nabitím u pokladní přepážky. Na kartu si pak zákazníci mohou vložit libovolné množství peněz (od 100 do 4000 korun). Podle aplikace na In-kartě/Rail plus (In-zákazník, In-junior a In-senior) je pak automaticky přednastaven i druh jízdného, který lze měnit.
Převratný je především fakt, že automat sám provede optimalizaci jízdného a podle zadaných údajů nabídne zákazníkovi nejvýhodnější jízdné, což pokladní za přepážkou ne vždy dovedly. Pro instalaci jízdenkových automatů se České dráhy rozhodly zejména v důsledku rostoucího počtu cestujících, kteří využívají čipovou zákaznickou In-kartu. Těch je podle informací ČD dokonce více než půl milionu.
(Metro)
Ten titulek sice nechápu, ale jinak...
Diváka zde čeká množství atraktivního repertoáru, vystavěného zejména na silných lidských příbězích, a také celá řada vynikajících herců, z nichž uveďme namátkou Vilmu Cibulkovou nebo Jiřího Langmajera. Bližší informace o programu a repertoáru najdete na adrese www.divadlopodpalmovkou.cz.
Podrobný program divadla na duben naleznete v dnešním Železničáři na straně 12 a dále jej budeme pravidelně zveřejňovat.
(Železničář)
Nový produkt s tříletou platností karty i základní zákaznické aplikace optimalizoval minimální prodejní cenu nabídky Rail plus a reálný životní cyklus čipové karty. To vyvolalo u některých ortodoxně monetárních oponentů obavu z reakce cestujících. Jejich věštba o zásadním odklonu zájmu se nepotvrdila díky našim zákazníkům, kteří se projevili jako skuteční Evropané hodnotící produkt jako celek, nikoli jen jeho cenu. Zájem ze strany těch, kteří dřívější systém nepoužívali, vzbudily zejména novinky v podobě roční síťové jízdenky In-gold, následně též zavedení současného hitu v cestování mezi krajskými městy, internetové jízdenky eLiška.
Skutečným průlomem se však stalo sjednocení základní slevy s evropskou nabídkou. Nový tarifní systém, platný od 9. prosince minulého roku, nově garantuje na celou dobu platnosti zákaznické aplikace slevu 25 % (stejnou jako mezinárodní Rail plus) u jednosměrných, zpátečních i vícedenních jízdenek. Dřívější prodej pohybující se kolem denního průměru 200 kusů díky tomu extrémně vzrostl na přelomu roku, aby se následně ustálil na hodnotách kolem 250 až 300 % původní poptávky. Počátkem roku tak počet držitelů In-karet se všemi druhy aplikací přesáhl magické číslo - milion uživatelů. Obchodně citlivá úprava produktů pro pravidelné dojíždění navíc proměnila aplikaci In-gold z někdejší popelky na skutečnou štiku v rybníce. Pomocí ekonomicky zanedbatelného, avšak psychologicky významného snížení ceny se podařilo dosáhnout stavu, kdy každý den přibývá pět nových zákazníků, kteří si své cestování vlaky ČD předplatili na celý rok dopředu.
Nezbývá než poděkovat provozním zaměstnancům, kteří bezezbytku splnili svou komunikační úlohu vůči většinové klientele, a popřát aplikaci In-gold All Inclusive, aby po správném marketingovém uchopení dokázala najít cestu ke korporátní klientele, pro niž byla vytvořena. Závěrem lze popřát In-kartě/Rail plus, aby dosáhla svého zrovnoprávnění v rámci integrovaných dopravních systémů cestou aktivní obchodní politiky nově vzniklých Krajských center osobní dopravy.
(Železničář)
Umělecky kvalitní a přitom divácky zajímavý repertoár Divadla pod Palmovkou staví především na silných lidských příbězích interpretovaných výraznými představiteli. Na jevišti tohoto divadla se tak objevují tituly ze „zlatého fondu„ světové i české dramatiky, ale také méně známá, a přitom kvalitní díla, která jsou divákům předkládána v české či pražské premiéře.
Týdeník Železničář bude zveřejňovat program Divadla pod Palmovkou na jednotlivé měsíce i s upoutávkami na nová představení. Pokud jste tedy držitelem In-karty, ať už jako zaměstnanec či pravidelný zákazník Českých drah, získáte až do konce června 2008 na každou zakoupenou vstupenku do Divadla pod Palmovkou slevu ve výši 20 %.
Bližší informace o programu a repertoáru naleznete na www.divadlopodpalmovkou.cz
(Železničář)
o prolongácií.Skoro sa svet zrútil keď zistil, že manželia ,ktorý cestovali spolu mali tieto potvrdenia vymenené!
Jednalo sa o železničnú preukážku.
Podle jednoho z členů týmu Františka Szczyrby se jedná se o nový modulární prodejní automat jízdenek (UNIPAJ) pro držitele čipových In-karet/Rail plus. Kartu lze proměnit v elektronickou peněženku nabitím u pokladní přepážky. Na kartu lze vložit libovolné množství peněz, kde minimální vklad je 100 Kč a maximální okolo 4000 Kč, které lze využít při nákupu jízdenek nejen v automatu, ale také v zařízení na výdej jízdenek UNIPOK. Vlastní nákup jízdenek na UNIPAJ je velmi snadný - stačí položit platnou In-kartu na označené místo a dále se řídit pokyny na obrazovce. Automat se ovládá pomocí dotykové obrazovky, potvrzuje pan Szczyrba, který naší redakci celé zařízení v první den aktivace ochotně předvedl.
A proč byla zvolena pro pilotní provoz elektronické peněženky stanice Brno hlavní nádraží? Důvod je jednoduchý, neboť Brno je sídlem dodavatele zařízení, firmy OLTIS Group a dalších spolupracujících subjektů. V Brně bude v první etapě postupně nainstalováno šest kusů automatů UNIPAJ, další budou po vyhodnocení zkušeností postupně instalovány začátkem příštího roku do větších stanic Českých drah, jako je například Praha-Holešovice, Olomouc, Ostrava-Svinov či Ostrava hlavní nádraží a dalších. Mimo to budou průběžně instalovány i automaty, které budou přijímat nejenom zmíněnou kartu, ale také mince.
Podle členů „Týmu Inkarta„ se automaty instalují v souladu se zaváděním komplexní strategie odbavování cestujících. Záměrem je cestujícím nabídnout možnost rychlého nákupu nejběžnějších typů jízdenek bez čekání ve frontách u pokladny. V dalších etapách bude následovat vývoj komplexního automatu, který nabídne cestujícím široké spektrum produktů a služeb. Vrámci zkušebního provozu je zatím možné v automatu nakupovat jednosměrné jízdenky pro 2. třídu do vzdálenosti 120 kilometrů. Ve výhledu si zákazník bude moci z automatu zakoupit jakoukoli jízdenku po celé síti českých železnic. Druh jízdného je vždy zvolen automaticky v závislosti na platné aplikaci na Inkartě/Rail plus (In-zákazník, Injunior a In-senior). Automat navíc umožňuje vyzvednutí jízdenky „eLiška„, zakoupené předem prostřednictvím internetu v eShopu Českých drah na adrese www.eshop.cd.cz.
Kromě toho lze v automatu získat informace o In-kartě - například zjistit druh zakoupené aplikace s dobou její platnosti nebo zůstatek elektronických peněz na kartě. V budoucnosti předpokládáme rozšiřování nabídky jízdních dokladů, dostupných v automatu, dodává na závěr člen „Týmu In-karta„ pan Szczyrba.
(Železničář)
Otázky i odpovědi jsou k dispozici na
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2007/7_50ad.htm
Takto platit lze během pilotního provozu na všech pokladních přepážkách stanice Brno hl. n. vybavených čtečkou a v automatech na výdej jízdenek UNIPAJ. Automaty UNIPAJ umožňují v pilotní ověřovací fázi nákup jednoduchých vnitrostátních jízdenek podle druhu jízdného příslušného slevové aplikaci na In-kartě, platných v den výdeje, pro 2. vozovou třídu. Dále umožňují vyzvednutí jízdenky eLiška předem zakoupené v eShopu ČD. Minimální výše vkladu je 100 Kč, maximální cca 4 000 Kč (dle aktuálního přepočtu 150 euro).
Po vyhodnocení ověřovacího provozu bude podle Českých drah následovat rozšíření elektronické peněženky i do dalších stanic.
(mesec.cz)
* Kdy má zaměstnanec nárok na jízdní výhody?
Po odpracování 6 měsíců v nepřetržitém pracovním poměru u ČD ve stanovené týdenní pracovní době. Do této doby se započítá i doba, kdy zaměstnanec po nástupu do pracovního poměru onemocní (včetně pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství). In-karta s aplikací železniční průkazka se zaměstnanci vydá po 6 měsících od začátku pracovního poměru a zahraniční jízdní výhody po 12 měsících. V případě, že by se zaměstnankyně v době mateřské či rodičovské dovolené provdala, nárok na jízdní výhody má její manžel teoreticky dnem sňatku (podmínkou pro zavedení do evidence rodinných příslušníků je kopie oddacího listu).
Jestliže doba šesti měsíců připadne na víkend, kartu s aplikací železniční průkazka je možné vydat nejdříve 1. pracovní den poté. Pokud zaměstnanec má trvalé bydliště mimo místo zaměstnání, a tudíž dojíždí na služební traťovou jízdenku, tato jízdenka mu může být napsána i na jednu cestu prvního dne nároku na jízdní výhody.
* Jak je to při přechodu zaměstnance ČD k dceřiné společnosti s přiznáním, popř. ponecháním jízdních výhod?
Pokud zaměstnanec ČD přechází do dceřiné společnosti, jsou mu ponechány jízdní výhody pouze v tom případě, jestliže v den přechodu byl držitelem jízdních výhod dle předpisu ČD Ok 10, případně Ok 12, popř. získal-li nárok na jízdní výhody 1. den přechodu - např. nástup k ČD 1. května a k 1. listopadu přešel k dceřiné společnosti. Jízdní výhody ČD by byly přiznány dle předpisu ČD Ok 10, ale nárok na zahraniční jízdní výhody nemá, neboť základní podmínkou pro poskytnutí zahraničních jízdních výhod je odpracování nejméně 12 měsíců po uzavření pracovního poměru u ČD ve stanovené týdenní pracovní době. Novým zaměstnancům, kteří nastoupí přímo do dceřiné společnosti, nárok na jízdní výhody nevzniká. Pro účely jízdních výhod dle předpisu ČD Ok 10, Ok 12 se počítá 1. nástup k ČD.
* A co jízdní výhody pro zaměstnance, kteří přejdou na ČD od Ministerstva dopravy, Drážního úřadu a Správy železniční dopravní cesty?
Pokud zaměstnanci výše uvedených organizací přecházejí k ČD do pracovního poměru na stanovenou týdenní pracovní dobu a jsou držiteli In-karty s aplikací železniční průkazka, jízdní výhody jsou ponechány a doba pro jízdní výhody se započítává od doby, kdy nastoupili na ministerstvo dopravy a vznikl jim nárok na jízdní výhody. Vzhledem k tomu, že MD nemá zahraniční jízdní výhody, doba pro zahraniční jízdní výhody se mu počítá od uzavření pracovního poměru s ČD (doba odpracovaná na MD se pro zahraniční jízdní výhody nepočítá).
* Ponechávají se jízdní výhody zaměstnanci ČD, který přešel od ČD k dceřiné společnosti s nárokem na jízdní výhody a poté přejde k další dceřiné společnosti?
Zaměstnanci ČD, který je držitelem jízdních výhod a přechází mezi společnostmi, jsou jízdní výhody ponechány za předpokladu, že mezi jednotlivými pracovními poměry nedojde k přerušení, a dále, že má dceřiná společnost, u které pracuje, více než 50% podíl Českých drah. Ponechání jízdních výhod se rovněž vztahuje i na zahraniční jízdní výhody, pokud na ně měl zaměstnanec v době přechodu od ČD k dceřiné společnosti nárok.
* Ponechávají se jízdní výhody zaměstnanci ČD, Drážního úřadu, Správy železniční dopravní cesty, dceřiné společnosti při odchodu do důchodu?
Pokud zaměstnanec odejde do důchodu (starobní, plně či částečně invalidní), jsou mu ponechány jízdní výhody pouze za předpokladu, že bezprostředně před odchodem do důchodu má odpracováno nejméně 10 let nepřetržitě ve stanovené týdenní pracovní době a pro zahraniční jízdní výhody nejméně 11 let. Naplnění výše uvedených podmínek
Celá zpráva: http://www.mesec.cz/tiskove-zpravy/bezhotovostni-prodej-jizdenek-cd-roste/