4.1.2025 Práve prihlásených 40 užívateľov
V tejto reportáži navštívime najprv švajčiarsky vidiek, pričom objavíme úzkokoľajky nachádzajúce sa na severnom brehu Lac Léman (ďalej už len Ženevské jazero). Dozvieme sa niečo o recyklácii odpadu a spoznáme krásy mesta Lausanne. Železničná trať nás ďalej zavedie aj k malebnému hradu, učupenému na malom ostrovčeku v jazere, a následne sa vydáme po stopách človeka s nezameniteľným hlasom, ktorý so svojou skupinou nahral vo Švajčiarsku niekoľko svetoznámych albumov.
29.10.2020 8:00, Oliver Dučák
Světová premiéra jízdy nákladního vlaku pod dohledem českého systému ATO a dozorem ETCS ● V pondělí 19. října tohoto roku jel po Simplonské trati ve Švýcarsku mezi stanicemi Sierre/Siders a Sion první nákladní vlak na světě, který byl úspěšně řízen českým systémem ATO (Automatic Train Operation - Automatické vedení vlaku) společnosti AŽD pod dohledem ETCS (European Train Control System - Jednotný evropský zabezpečovací systém).
28.10.2020 8:00, Jiří Dlabaja
Ve středoevropských podmínkách, kde úzkokolejky dosahují většinou pár desítek kilometrů, nám připadá jak z jiného světa představa, že bychom měli po úzkém rozchodu jet řadu hodin, či snad dokonce celou noc. Přesto lze na něco takového narazit ve východních zemích, kde mají tak nějak vše mnohem větší, i když v tomto případě nikoliv rozměry, ale délkou tratí.
27.10.2020 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Začne se projektovat nová trať z Plzně do Stodu pro rychlost 200 km/h ● Správa železnic vyhlásila tendr na projektanta, který vytvoří dokumentaci pro stavební povolení novostavby dvoukolejné trati z Plzně do Stodu. Předpokládaná hodnota zakázky činí 219 290 000 korun. Výstavba tratě pro rychlost vlaků 200 km/h by měla začít za necelé tři roky. Její dokončení koncem roku 2026 přinese rychlejší a kapacitnější přeshraniční spojení Plzně s Mnichovem a dalšími velkými centry Bavorska.
26.10.2020 8:00, Nela Friebová, DiS.
V pondělí 19. října tohoto roku jsem se vydal ze svých domovských Drážďan opět k pobřeží Baltského moře, do Meklenburska-Předního Pomořanska. Existuje tam úzkorozchodná dráha, která není příliš známá, byť má velice zajímavou historii i současnost. Prošla proměnou z místní dráhy normálního rozchodu v drážku s rozchodem 600 mm. I když turistická železnička zvaná „Lütt Kaffeebrenner“ v sezóně funguje pět dnů v týdnu, parní provoz je na ní vzácný. A o ten mi šlo.
25.10.2020 8:00, Helmut Böhme
Zatímco v prvním díle článku jsem si vystačil s úzkorozchodkami na území spolkové země Sasko, ve druhém díle se podívám na rozmanité dráhy, za kterými je potřeba vážit po Německu o něco delší cestu. Od náhorních plání v pohoří Harz se přes teplé Porýní dostanu až k pobřežím Severního i Baltského moře. A zatímco v minulém díle měly všechny dráhy rozchod 750 mm (a jedna 600 mm), tentokrát se často setkáme i s rozchodem metrovým, případně 900 mm.
24.10.2020 8:00, Tomáš Kraus
Koronavirus komplikuje výrobu i export, ale EffiShuntery z CZ LOKO stále míří k zákazníkům. ● Koronavirová pandemie sice přivřela některé hranice a pohyb zboží i osob značně ztížila, ale i přesto společnost CZ LOKO dokáže své produkty k zákazníkům do zahraničí dopravit. „Aktuálně jde o pět lokomotiv. Dva EffiShunetry 1600 do Finska a na Ukrajinu a tři EffiShuntery 1000 do Itálie,“ uvedl k současnému plnění smluv Jan Kutálek, obchodní ředitel českotřebovské lokomotivky.
23.10.2020 8:00, PhDr. Zdeněk Zuntych
Motorová jednotka řady VT 18.16 DR (od roku 1970 řada 175, dnes 675 DB) s dieselovým pohonem a hydrodynamickým přenosem výkonu pro mezinárodní expresní dopravu byla v letech 1963 – 1968 dodávána vagónkou VEB Waggonbau Görlitz Německé říšské dráze (DR). V ČR je přezdívaná podle elegantního tvaru delfín, nebo také podle mezinárodního vlaku, na který byla nasazována, vindobona. Pro mnohé se pojmenování Vindobona stalo synonymem právě této motorová jednotky.
22.10.2020 8:00, Helmut Böhme
Umelé stavby sú bežnou a nedeliteľnou súčasťou železníc. Sediac vo vlaku síce zaregistrujeme, keď sa vlak ponorí do tmy tunela alebo prehrmí po moste ponad riekou, málokedy sa však zamyslíme nad tým, koľko úskalí bolo potrebné prekonať od ich vzniku až po súčasnosť a aké asi príbehy sa môžu ukrývať v ich minulosti.
21.10.2020 8:00, Jozef Gulík
ZSSK vysadla na bicykle, aby pomohla zachrániť svet. ● Švédska dievčina Greta Thunbergová najprv sama štrajkovala pred parlamentom, avšak onedlho už rečnila na klimatickej konferencii OSN, stretla sa s pápežom, pochválil ju dalajláma, získala ocenenie Amnesty International a nominovali ju na Nobelovu cenu za mier. No nielen mladí ľudia žijúci v zahraničí si uvedomujú, že klíme môžeme pomôcť iba výrazným znížením emisií skleníkových plynov.
20.10.2020 8:00, Tomáš Kováč