16.1.2025 Práve prihlásených 39 užívateľov
Občianske združenie Detská železnica Košice (DŽK) vzniklo v roku 2011. Od roku 2012 je jediným prevádzkovateľom Košickej detskej historickej železnice, ktorá patrí k najznámejším atrakciám na Slovensku. Občianske združenie sa stará o všetky vozidlá, ktoré prináležia k železnici a sú zapísané v ústrednom zozname pamiatok. Medzi nimi aj o parný rušeň U 36.003 „Katka“ (rok výroby 1884), ktorý je najstarším prevádzkovaným rušňom v regióne Visegrádskej štvorky a je symbolom košickej železničky. Poslaním združenia je záchrana a oživenie Košickej detskej historickej železnice.
20.2.2019 8:00, -zz-
V loňském roce došlo díky spolupráci dopravců GWTR a Koleje Dolnośląskie po čtrnácti letech k obnovení osobní přepravy na přechodu Meziměstí – Mieroszów. Stalo se tak dne 28.4.2018. Obnovení provozu předcházela jednání vedení Královehradeckého kraje s dolnoslezským maršálkem, které proběhlo v červenci 2017. Na tomto jednání byl deklarován zájem provozování sezónních víkendových a svátečních spojů formou dvou párů vlaků denně.
19.2.2019 8:00, Václav Vyskočil
Vlakovým dopravcům přibývá cestujících, zvláště na trati mezi Prahou a Ostravou jezdí některé spoje často přeplněné. České dráhy (ČD) proto uvažují, že pro tuto trasu zavedou povinné místenky. Do vlaků by se tak ale vešlo méně lidí a ti bez místenky, kteří by došli na nádraží na poslední chvíli, by se prostě do Ostravy nebo Prahy nedostali. Dopravci se sice nápor snaží zejména v pátek a neděli, kdy jezdí lidé domů z práce, studenti ze škol a turisté na výlety, zvládat posilovými vozy, cestujícím nicméně doporučují, aby si jízdenku i s místenkou koupili včas na internetu.
18.2.2019 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Nedlouho po zahájení provozu na dvou nových trolejbusových linkách Dopravního podniku města Hradce Králové, a.s., se objevila tato drážní vozidla na další trase křižující východočeskou metropoli, tentokrát už existující a původně autobusové. Vyhledávače spojení od 8. února 2019 sice označují linku číslo 27, spojující konečnou Pod Strání se zastávkou Slezské Předměstí-Cihelna, jako trolejbusovou, ale v praxi je to (zřejmě dočasně) poněkud jinak. Jak, to objasní tato stať víceméně reportážního charakteru.
17.2.2019 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
V chladném lednovém počasí se podíváme do jednoho z největších evropských měst, do Berlína. Kromě cesty samotné navštívíme i dva neobvyklé tramvajové provozy, Woltersdorf a Schöneiche, a také dost nezvyklý pomník ukrytý v samotném centru města, pár set metrů od Potstdamer Platzu.
16.2.2019 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Přímé vlaky, které mají od prosince letošního roku jezdit z Brna do Židlochovic a o rok později i z Brna do Šakvic, převrátí naruby stávající systém organizace dopravy na trati z Břeclavi do Brna. Stávající schéma zmizí v historii a spolu s ním i přímé osobní vlaky mezi Brnem a Břeclaví.
15.2.2019 8:00, Milan Vojtek
Další díl mojí sbírky zážitků z pracovních cest po Evropě, tentokrát bohužel téměř bez vlastních fotek, se zabývá zejména rokem 2017. V tomto období jsem mimo jiné cestoval vlakem z Chorvatska do Maďarska, poprvé jsem se ocitl v Bulharsku, zavítal jsem i do západní Evropy a opět se párkrát povozil po Polsku, včetně jedné dlouhé cesty v „kiblu“ EN57.
14.2.2019 8:00, Tomáš Kraus
Keďže píšem pre čitateľov internetového magazínu VLAKY.NET, nechcem tento diel venovať príliš ani Kamakure, ani strate pamäťovej karty (ktorú som spomínal v prvej časti tohto seriálu), ale skôr fotografiám rôznych vlakov a iných objektov z oboru dráhovej dopravy. Nebude ich síce veľa, ale zato sú tento raz moje vlastné. No ale ako k tomu prišlo?
13.2.2019 8:00, Tomáš Tkáč
Severní Porýní-Vestfálsko je českým šotoušům známo hlavně díky hned třem visutým drahám (Schwebebahn), především té ve Wuppertalu (jež je v současnosti dlouhodobě mimo provoz následkem povážlivé nehody [1]). Mě však také učarovala soustava tramvají a metra, která pokrývá působivé množství měst: Düsseldorf, Neuss, Krefeld, Duisburg, Mülheim, Oberhausen, Essen, Gelsenkirchen a Bochum (a to jsem vynechal ta menší). O propojené síti můžeme hovořit, i když sestává z kolejí dvou rozchodů, neboť se zhusta setkávají ve splítkách a na společných zastávkách. Nejde o systém v této spolkové zemi jediný, ale na jeden článek je ho dost.
12.2.2019 8:00, Libor Peltan
Doba pobytu v zastávce tvoří nemalou část cestovní doby vozidel MHD a příměstské železnice. Vliv na ni má mnoho aspektů – od počtu dveří, uspořádání interiéru a množství vystupujících a nastupujících až po přítomnost výsuvných schodů, rychlost dveřního pohonu, akustickou signalizaci a nakonec také osoby dobíhající na poslední chvíli. Pojďme se na některé podívat blíže.
11.2.2019 8:00, Dominik Havel