11.1.2025 Práve prihlásených 87 užívateľov
Divoká noc z neděle na pondělí, kdy na jižní Moravě napřed vydatně pršelo, aby poté spadla teplota pod mrazu a voda se začala měnit v led, navíc s příchodem sněhového poprašku, vytvořila problémy na silnicích ale i na kolejích.
13.2.2021 8:00, Milan Vojtek
Tratě o rozchodu 750/760 mm se většinou nevyznačovaly velkou délkou, vznikaly jako odbočné k železnicím normálněrozchodným tam, kde se normálněrozchodnou lokálku ani nevyplatilo postavit. Přesto však existovaly výjimky, známé jsou rozsáhlé sítě tratí o tzv. bosenském rozchodu na území dnešní Bosny a Hercegoviny, které však již dávno zanikly. Obdobně z dříve rozsáhlých sítí v Polsku či na Ukrajině dnes v lepším případě existují krátké úseky. Dnes tak za patrně nejdelší tratí o rozchodu 750 mm musíte do Ruské federace, do Alapajevska ležícím na východní straně středního Uralu, 160 km od Jekatěrinburgu.
12.2.2021 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Železniční trať z Kyjova do Mutěnic patřila mezi méně významné lokálky uprostřed jihomoravského venkova. Těžištěm nákladní dopravy byla obsluha uhelných dolů v okolí, zatímco osobní doprava žila dlouhá léta z podstaty, než byla v roce 2004 zastavena. Tím se sice zvýšil zájem nadšenců o mimořádné jízdy, ale jen do roku 2012, kdy byla přebudována na cyklostezku. Pojďme se na trať a její někdejší i současný význam podívat s odstupem času.
11.2.2021 8:00, Libor Peltan
V roku 1836 bola v Bratislave založená akciová spoločnosť 17 miestnych obchodníkov a veľkostatkárov, ktorá sa rozhodla postaviť konskú železnicu, spájajúcu 5 kráľovských miest medzi Bratislavou a Trnavou. So stavbou železnice sa začalo v roku 1839 a v roku 1840 bola odovzdaných prvých 14 km trate medzi Bratislavou a Svätým Jurom.
10.2.2021 8:00, Miroslav Sekela
V dálkové dopravě Ruských železnic (Rossijskije železnyje dorogi – RŽD), resp. její dceřiné společnosti Federal’naja passažirskaja kompanija, dominují ubytovací vozy, mezi nimiž si stále udržuje popularitu tzv. “plackartnyj“, velkoprostorový lehátkový vůz. I tento typ však prochází změnou a jeho nejmodernější verze se čím dál více vzdaluje původnímu provedení.
9.2.2021 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Nádraží Šakvice. Mezilehlá stanice na trati Břeclav - Brno, která má u nás nejstarší tradici (pokud počítáme parostrojní železnici). Vlaky tudy jezdí od roku 1839. Za tu dobu několikrát měnilo název a ve hře je další změna. Je faktem, že ze šakvického nádraží je možné vidět nedaleké Šakvice, zatímco Hustopeče jsou za kopcem. Je ale také faktem, že z pohledu polohy na katastrální mapě, stanice skutečně patří k Hustopečím.
8.2.2021 8:00, Milan Vojtek
V tomto roku uplynie 110 rokov od začatia budovania siete úzkorozchodných železníc, slúžiacich pre potreby cukrovaru Šurany. V rámci Slovenska išlo o jednu z najrozsiahlejších sietí a ako taká si zaslúži, aby sme jej, a veciam s ňou spojených, na nasledujúcich riadkoch venovali pri tejto príležitosti jednu krátku spomienku.
7.2.2021 8:00, Jozef Gulík
Prosincová změna jízdního řádu přinesla lidem z Hustopečí nový level při cestách do Brna. Zmizel přestup v Šakvicích, vlak je zaveze z Hustopečí až do Brna a pak zase zpět. Jen tedy slibované zkrácení času na cesty se nekonalo. Původně měli hustopečští v Šakvicích přestup z motoráku do klimatizovaného Interpanteru rychlíku IDS JMK. Teď je od peronu v Hustopečích vezou nepříliš oblíbené Honeckery, navíc místo rychlíku jedou v režimu osobního vlaku.
6.2.2021 8:00, Milan Vojtek
Milí čitatelia. Pripravil som si pre Vás trochu netradičnú sériu článkov. Článkov, ktoré sú skôr železničnou beletriou ako náučnou literatúrou. Zjednodušene povedané, sú to moje železničiarske a modelárske spomienky na doby dávno alebo nedávno minulé (podľa veku čitateľa).
5.2.2021 8:00, Michal Tvrdý
Těsně před koncem roku 2020 se na knižním trhu (tedy spíše v e-shopech než na pultech knihkupců) objevila publikace Osobní vozy ČSD III z nakladatelství Nadatur, která navazuje na předchozí dva díly. Pojďme si v následujícím příspěvku blíže přestavit tuto zajímavou knihu.
4.2.2021 8:00, Mgr. Jiří Mazal