Barcelona: nádraží
29.8.2007 20:28 PhDr. Zbyněk Zlinský
V tomto dílu reportáží z Katalánska se budu věnovat nádražím v jeho hlavním městě. Je jich povícero, většina z nich se ukrývá v podzemí a všechna jsou v podstatě pro „šotouše“ nepoužitelná - zejména při bezpečnostních opatřeních, která byla na španělských železnicích zavedena po onom ránu dne 11.3.2004, kdy zabíjely bomby ve vlacích na madridském nádraží Atocha a stanicích El Pozo a Santa Eugenia.
Barcelona Sants
Toto ústřední barcelonské nádraží se nachází ve čtvrti Sants-Montjuïc a má vchody z Plaça dels Països Catalans a Plaça de Joan Peiró. Já jsem je ovšem hledat nemusel, protože jsem na něm vystoupil ze spoje Rodalies. Kromě souprav na metropolitních linkách RENFE Rodalies R1, R3, R4, R7 tu zastavují u 12 nástupišť regionální vlaky Mitjana Distància (Catalunya Exprés) linek CA1 – CA5 a vlaky Llarga Distància vnitrostátních i mezinárodních spojů Talgo, Trenhotel, Altaria, Alvia, Arco, Estrella a Euromed. Další dvě nástupiště mají být od konce tohoto roku vyhrazena vysokorychlostním vlakům budované trati LAV (Línia d'alta velocitat) Aragó - Lleida Pirineus - Camp de Tarragona - Barcelona - Girona - Figueres - Perpignan.
To všechno jsem si nicméně prohlédnout nemohl, protože na podzemní nástupiště jednotlivých typů vlaků se dostane jen cestující s platnou jízdenkou. Já jsem byl po výstupu z vlaku na docela temné nástupiště a jízdě po pohyblivých schodech do haly odkázán jen na prohlídku nadzemní části nádraží a procházku kolem. Při ní jsem zjistil, že jestliže třeba v Pardubicích postavili kdysi hotel jako součást nádraží, tady se jeví nádraží jen coby přístavba mohutného stejnojmenného hotelu. Kdy bylo toto nádraží postaveno, to se mi zjistit nepodařilo. Vlastně šlo jen o zjištění data zahájení stavby, protože výstavba svým způsobem pokračuje neustále – možná trochu podobně, jako je tomu u místního chrámu Sagrada Família. Podzemní část nádraží byla sice dokončena v roce 2005, ale do provozu se uvádí postupně a změní se i vnější podoba nádražní budovy.
Vzhledem k tomu, že pro mne na nádraží žádné vlaky k vidění a focení nebyly a s prohlídkou hal a příchodů k jednotlivým nástupištím jsem byl brzy hotov, dlouho jsem se na nádraží nezdržoval a vyrazil jsem vstříc dalším dobrodružstvím ve městě, které jsem do opuštění nádražní budovy vlastně okem nespatřil. Než mne budete následovat, můžete si poodejít na stránku o tomto nádraží, kde si sice mnozí asi moc nepočtete, ale zato uvidíte snímky, jaké jsem já pořídit nemohl.
Barcelona Estació de França
To vše jsem však odhalil až později. Vzhledem k tomu, že jsem se k nádraží blížil podle (poněkud zastaralého) plánu města směrem od přístavu, uviděl jsem už zdálky nádražní dvoranu a pavučinu trakčního vedení – leč po dalším pochodu také solidní zeď oddělující komunikaci od kolejiště. Do nádraží jsem mohl nahlédnout jen několika ozdobnými otvory, které jsou navíc ještě opatřeny hustou mříží. Putování kolem zdi na stranu od nádraží odhalilo, že kolejiště mizí v tunelu aniž by jeho oplocení změnilo svůj charakter. Cesta na stranu druhou také nebyla po stránce fotografické příliš přínosná – zeď zde sice končila, ale byla nahrazena plechovým plotem střeženého staveniště. V poměrně neradostném rozpoložení jsem posléze vyhledal vchod do nádražní budovy a vstoupil.
Barcelona Estació del Nord
Když si tento název zadáte do vyhledávače, vypadne vám z něj něco odkazů na největší barcelonské nádraží – autobusové. Nicméně nebylo tak tomu vždy. I samy stránky autobusového nádraží upozorňují na skutečnost, že ve čtvrti Fort Pienc bylo v roce 1861 dokončeno a uvedeno do provozu nádraží železniční. To bylo výchozí stanicí trati z Barcelony do města Lleida. Jeho neoklasicistní budova byla v roce 1910 doplněna jednolodní ocelovou nádražní dvoranou. Nádraží bylo v provozu do září 1972 a poté se představitelé města dohadovali, co s ním. Na konci roku 1976 bylo rozhodnuto, že část plochy původního kolejiště i staniční budovy bude využita pro potřeby centrálního autobusového nádraží, větší část drážních pozemků bude přetvořena v park a v uvolněných budovách najde své prostory také Katalánské národní divadlo (Teatre Nacional de Catalunya).
To všechno jsem si ovšem zjistil až po návratu domů. Tehdy jsem jen věděl, že ono nádraží už není v provozu (alespoň pro osobní dopravu), nicméně jsme se domníval, že tam ještě pořád je kolejiště. To bylo aspoň namalováno na mém značně už zastaralém plánu města. Skutečnost byla ovšem poněkud jiná: hlavní staniční budova stojí asi v původní podobě, i když je zjevně využívána nově (levé křídlo patří autobusové stanici a v křídle pravém sídlí městská policie), ale kolejiště beze stopy zmizelo. Jeho příjezdová část byla vtipně nahrazena sportovišti, zatímco zbytek prostoru po odstraněných kolejích směrem ke dvoraně na své pravé využití asi teprve čeká a slouží z větší části jen jako neupravené parkoviště. Sama nádražní dvorana směrem od bývalého kolejiště dostala prosklenou stěnu, za níž je vidět uskladněný nábytek. Nádražní vestibul je zjevně podrobován opravám, což ostatně hlásá i tabule místního magistrátu, a další přilehlé budovy byly už rekonstruovány nebo nahrazeny stavbami moderními.
Na tomto místě končí nejen má virtuální procházka po barcelonských nádražích, ale skončil zde skutečně i můj první výlet do města. Značně utrmácen, odebral jsem se už jen do výše zmíněného parku, který nese název zrušeného nádraží, a využil jeho pohodlí. To spočívalo nejen v možnosti posadit se v této oáze klidu na lavičku, ale také se napít a opláchnout vodou z veřejného zdroje, který ani tady nechybí v podobě charakteristického litinového stojanu. Po této už akutně potřebné revitalizaci jsem u nedalekého Vítězného oblouku zase zalezl pod zem a Barcelonu opustil tak, jak jsem se do ní ráno dopravil - vlakem RENFE Rodalies.
Závěrečná poznámka:
Toto mé dnešní povídání vám nepřineslo mnoho mých vlastních zážitků, protože ve skutečnosti šlo spíš jen o trochu obšírnější komentář k dalším tématicky vybraným obrázkům, které jsem při svých dvou krátkých návštěvách katalánského hlavního města pořídil. Doufám jen, že jsem vás příliš nenudil a naprosto odpovědně slibuji, že můj příští článek na téma dopravy v Katalánsku bude už definitivně poslední a tuto „telenovelu“ (ne)milosrdně ukončí.
Prameny a odkazy:
- Renfe
- ADIF - Administrador de Infraestructuras Ferroviarias
- trenscat.cat, la web dels Trens de Catalunya
- WEFER, web ferroviaria. RENFE, FGC, TMB
- Trainspotting Bükkes [maps - Barcelona area]
- L'abecedari de Ciutat Vella: E d’ Estació de França
- Fort Pienc - Viquipèdia
- Estació d'Autobusos Barcelona Nord Info Corporativa; Història
- Art Public; El Parc de l'Estació del Nord
- „Barcelona“, H.Klöcker, nakladatelství Jan Vašut, s.r.o, Praha 2007
- „Barcelona – plán města“, 1. vydání, Kartografie, Praha 1992
Galéria
Súvisiace odkazy
- Městotvorná železnice, 9.4.2020 8:00
- Na skok do Katalánska, 1.11.2019 8:00
- Katalánsko 2014: El Prat s kolejemi, Václav Havel bez nich, 1.10.2014 8:00
- Katalánsko 2014: Dva týdny s „autonomními“ drahami, 17.9.2014 8:00
- Katalánsko 2014: Roztrhané nádraží, slunce do něj svítí, 3.9.2014 8:00
- Katalánsko 2014: Letitá dráha podzemní, pouliční a lanová, 27.8.2014 8:00
- Katalánsko 2014: Město jednoho génia a dvou rozchodů, 21.8.2014 8:00
- Katalánsko 2014: Když se špatná zpráva v dobro obrátí, 14.8.2014 8:00
- Barcelona: veřejná doprava, 11.9.2007 14:35
- Barcelona: lanové dráhy, 15.8.2007 13:17
- RENFE Rodalies: Santa Susanna - Barcelona, 5.8.2007 15:51
- RENFE Rodalies: Maçanet – Blanes – Santa Susanna, 23.7.2007 19:32
- RENFE Rodalies: Santa Susanna - Malgrat de Mar, 15.7.2007 17:09