Oslav výročí 140 let se již trať do Hevlína nedočká
Přestože s historií, nedávným provozem, nástinem možné budoucnosti, a především s loučením v poslední provozní den na trati z Hrušovan nad Jevišovku do Hevlína, již čtenáře vlaky.net dopodrobna seznámila Shalomkova reportáž, rozhodl jsem se přispět i svým pohledem na událost, která zarmoutila nejednoho železničního fanouška.
A především se chci podělit o snímky, na kterých jsem se pokusil zdokumentovat poslední roky provozu na trati č. 245.
Měl vždycky své zvláštní kouzlo zvuk, který se tvořil najetím dvojkolí malého motoráčku na kolejnicové styky, nesl se přes pole k prvním hevlínským domkům, aby se pak v postupných ozvěnách kolmo orientovaných ulic pozvolna ztrácel do ranního či večerního ticha. Po dlouhých letech se tento nezaměnitelný zvuk stal minulostí. Jakoby najednou přestalo tlouct srdce, uzavřela se důležitá kapitola života v obci. V souvislosti s rozšířením IDS na Znojemsko rozhodli představitelé Jihomoravského kraje, že doprava na trati z Hevlína do Hrušovan nad Jevišovkou již po železnici zajištěna nebude.
Historie dnešní trati SŽDC č. 245 se začala psát před více jak 140 lety. To zde existoval zcela jiný stát, kterému byla přizpůsobena i koncepce železniční dopravy. Jednalo se o hlavní trať, která byla vybudována společností StEG (Rakouská společnost státní dráhy) jako alternativní spojení Vídně a Brna. První slavnostní vlak přijel do Hevlína 24. listopadu 1870. V roce 1909 byla trať zestátněna, krátce nato pak došlo k postavení současné výpravní budovy a rovněž uspořádání kolejiště se přiblížilo dnešnímu stavu. Významným mezníkem byl pro místní železnici rok 1918 a vznik ČSR, který zapříčinil snížení jejího významu. Přesto doprava fungovala i nadále, stejně tak byla trať pro železniční provoz připravena i po II. světové válce, kdy byl po značném poškození od ustupující německé armády skoro celý traťový úsek z Laa do Hrušovan opraven. Až nástup komunistické diktatury znamenal definitivní likvidaci mezinárodní dopravy. Mosty byly sneseny, kolejnice odvezl a zlikvidoval podnik Kovošrot, opuštěné náspy postupně pohltila bujná vegetace.
Z hlavní trati, původně projektované jako dvojkolejné, se stala trať lokálního významu. Na ní byla v roce 1962 vybudována nová zastávka Hrabětice. Trati hrozilo několikrát zastavení provozu, k prvním úvahám o nahrazení ztrátové vlakové dopravy autobusovými spoji došlo již někdy na přelomu 70. a 80. let. Hevlínka ustála i společenské změny v posledních dvaceti letech minulého století. Na řadu přišly myšlenky na obnovení snesené trati mezi Hevlínem a Laa, které veřejnost podporovala účastí na tzv. nostalgických výšlapech. Později se tento happening změnil na protestní akci proti dalším hrozbám zastavení dopravy mezi Hevlínem a Hrušovany.
V průběhu 90. let se významně změnilo složení cestující veřejnosti. Postupem času prakticky zmizeli dojíždějící za prací do Znojma, hlavními uživateli veřejné dopravy se stali studenti a lidé dojíždějící k lékaři. Zlom nastal na přelomu tisíciletí, kdy Hevlín objevila specifická skupina cestujících, která po železnici cestovala za levnými nákupy cigaret a alkoholu do obchodů v bezcelní zóně (freeshopy). Život na lokálce se doslova obrátil naruby, vlaky jezdily přeplněné, mnohdy bylo nutné vypravovat i soupravu s přívěsným vozem. O to citelnější byl stav po vstupu ČR do EU, kdy bezcelní pásmo zaniklo, a pro drtivou většinu tehdejších cestujících ztratily cesty do Hevlína smysl.
O definitivní hřebíček do rakve železniční dopravy do Hevlína se postaralo rozšiřování IDS. Již integrace oblasti kolem Moravského Krumlova v roce 2006 zapříčinila přepracování jízdního řádu tak, že prakticky zanikla přestupní návaznost na vlaky do Brna i Břeclavi. Pro spoustu cestujících, kteří dojížděli jinam než do Znojma, se stal vlak na trati Hevlín - Hrušovany nepoužitelný. Tato skutečnost měla za následek další úbytky počtu přepravených osob, a logicky vyústila v neochotu kraje financovat vysoce ztrátový provoz. K výrazné redukci vlakových spojů došlo v prosinci 2009, k úplnému zastavení provozu pak 30. června 2010.
Od 1. 7. 2010 je dopravní obslužnost Hevlína zcela v režii autobusové dopravy. Zrušené vlaky na trati č. 245 v plné míře nahradily spoje linky č. 104, jak se uvádí v informačním bulletinu vydaném při příležitosti rozšiřování IDS. Tato náhrada ale, bohužel, kopíruje i nešvary minulých jízdních řádů – např. katastrofální návaznost na vlaky ve směru Mikulov či Moravský Krumlov, především o víkendech. Při cestování do krajského města však k výraznému zlepšení došlo, stejně tak je pozitivní i zavedení přeshraničního spojení se sousedním rakouským městem Laa an der Thaya.
Jak bude vývoj železniční dopravy na Hrušovansku pokračovat dál, to se dá v současné době jen velmi těžko odhadnout. Byť s mizivou šancí na úspěch, stále je ve hře i případná rekonstrukce a obnova trati z Hrušovan do Laa, a tím i návrat možnosti cestovat do Hevlína vlakem. V nejbližších letech však můžeme počítat pouze s občasným projetím opuštěné trati, pokud si Hevlín zvolí za cíl svého výletu některé ze zájmových sdružení pořádajících nepravidelné soukromé jízdy. Do absolutního zapomnění ale hevlínská lokálka, která by letos oslavila kulaté výročí 140 let od zahájení provozu, v budoucích letech určitě nezapadne.
*****
Video z trati Hrušovany nad Jevišovkou - Hevlín (autor: Marek Topič)
Odkazy:
- Obec Hevlín a železnice
- Trať Hevlín - Hrušovany nad Jevišovkou
- 245 Hrušovany n.Jev. - Hevlín (historie, články tisku, jízdenky, ...)
- Hevlín, vystupovat (pořad ČT z cyklu Náš venkov)
Titulní snímek: Motorový vůz 809.232-2 na náspu u starého vjezdového návěstidla © Marek Topič
Galéria
Súvisiace odkazy
- Místní dráhu projel první vlak, 25.4.2021 8:00
- Naše téma: Místní dráhy, 23.11.2020 8:00
- Hrušovany - Hevlín, Hodonín - Holíč, 22.11.2018 8:00
- Jihomoravský kraj odepsal další lokálku, 2.7.2010 8:00