Slavnostní ponor „Nautila“

» Návrat

Pridané: 19.11.2014 8:00
Autor: Jiří Řechka, nick: » brejlovec

Slavnostní ponor „Nautila“ Redakce VLAKY.NET dostala pozvání na křest rekonstruovaných motorových vozů řady M 27.0 Jindřichohradeckých místních drah (JHMD). Slavnost měla propuknout v 10:00 hod. dne 15. listopadu 2014. Pozván byl ředitel redakce osobně, jenže dopravní spojení z Hradce Králové do Hradce Jindřichova nebylo jeho návštěvě nakloněno, tak mne požádal o zastoupení jak jeho samého, tak i našeho internetového magazínu.

 

 

 


A tak jsem se v sobotu ocitl v Jindřichově Hradci, poněkud neplánovaně, přesto rád. Po prostudování programu slavnosti jsem se rozhodl vyjet z Prahy o vlak dříve, než bylo nutné. Měl jsem tak možnost si v klidu vyfotografovat místní náležitosti, hlavně ony čtyři motorové vozy přejmenované na Nautilus. Byl jsem překvapen, že dva tyto motoráky již mají „výzdobu“ od sprejerů. Jak bylo vidět, předběhli plán: Vedle slavnostního křtu a slavnostní výjezdu, resp. „ponoru“ bude součástí programu i prezentace plánovaného grafického ztvárnění těchto motorových vozů, stálo v pozvánce. Atypické motoráky Nautilus jsou v provozu od září letošního roku.


Jeden z vozů „Nautilus“ v Jindřichově Hradci dne 7.10.2014 © Helmut Böhme

A protože chci být přesný, dovolím si částečně citovat tiskovou zprávu JHMD: „Nautilus“, motorák typu M 27 s kruhovými okny, je komfortním a zároveň atypicky atraktivním dopravním prostředkem, který návštěvníci Jižních Čech mohou vidět a využít zejména na trati do Obrataně, případně i ve směru do Nové Bystřice. Cestujícím nabízí nevšední zážitek a pohodlnou přepravu. Vůz o kapacitě 48 míst je vybaven audiovizuálním informačním systémem, bezpečnostním externím i interním kamerovým systémem, moderním a v úzkém prostoru unikátním vakuovým WC. Své pojmenování získal motorák podle netradičních kruhových oken.


„Nautilus“ má „ponorková“ okna i v interiéru © Jiří Řechka

Okna o poloměru 445 mm jsou v rámci vozu rozmístěna tak, aby při plné obsazenosti vlaku měl každý cestující ze svého sedadla příjemný výhled. Nabízí tak nečekaně příjemnou a potenciálně inspirující perspektivu okolní krajiny. Vozy jsou plně klimatizovány, motor splňuje ekologické normy pro spalovací motory srovnatelné s normou pro kamiony Euro5. Technologie hydraulického pohonu vozu byla takto poprvé v ČR využita také v osobní železniční dopravě. Pohon je vysoce efektivní v oblasti přenosu výkonu, vykazuje malé ztráty, umožňuje výbornou akceleraci a zároveň i plynulost jízdy.


Řídicí pult „Nautila“ © Jiří Řechka

Konstrukční rychlost vozu je 60 km/h. Této rychlosti bude možné dosáhnout až po dokončení plánované modernizace drah JHMD z prostředků OPD. Modernizace vozů M27 byla zahájená v květnu 2013 a je realizovaná v rámci projektu Regionálního operačního programu. Hodnota projektu činí téměř 62 mil. Kč a je z 50 % spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj, zbylé náklady jsou hrazeny z vlastních prostředků JHMD. Tolik část tiskové zprávy. Koho zajímá historie těchto „internacionálních vozidel“ (jež jsou rumunské výroby a polského původu) včetně původní technické podoby, najde dostatek informací třeba ve Wikipedii.


Motorový vůz MBxd2-213 na trati JHMD v září 2006 © Mixmouses

Grafické návrhy vytvořilo několik grafických studií. Návrhy mají korespondovat s originálními tvary M 27 a zároveň mají odrážet naivní představy o budoucnosti a touhy po technickém řešení a inovacích společnosti posledních desetiletí 19. století. Originální grafické ztvárnění se připravuje i pro další tři vozy M 27. Slavnostního křtu motorových vozů M 27 se zúčastnil Ing.Emanuel Šíp, předseda Dopravní sekce Hospodářské komory ČR, Ing. Boris Čajánek, statutární ředitel JHMD, Ing. Jan Ovsjanikov, ředitel společnosti 4Rail, dodavatele vozidla, a Mgr. Michaela Šímová, ředitelka Úřadu regionální rady soudružnosti Jihozápad.


Křest „Nautila“ je dokonán © Jiří Řechka

Vozům požehnal jindřichohradecký vikář Ivo Valášek a slavnostní křest provedla Milada Petrů, ředitelka oblastní kanceláře Hospodářské komory ČR. Ve slavnostních projevech, které zazněly, bylo vzpomenuto veškeré úsilí, které bylo vynaloženo k uskutečnění tohoto projektu, a vozům bylo popřáno mnoho bezproblémově najetých kilometrů. Po slavnostním aktu a pohoštění došlo na druhou část této slavnosti, a sice na Svatomartinskou jízdu historickou soupravou parního vlaku, a pro pozvané hosty se uskutečnila jízda vozy Nautilus do stanice Lovětín s prohlídkou tamního depozitáře JHMD.


Lovětínský depozitář JHMD © Jiří Řechka

Po skončení prohlídky následovala jízda zpět do Jindřichova Hradce. A na závěr přidám několik osobních postřehů z těchto motorových vozů. Tvar motorového vozu je hodně neobvyklý, bude to chtít nějakou dobu na přivyknutí, někdo si nezvykne asi nikdy. Měl jsem pocit, že hlavně děti jsou nadšené. Absolvoval jsem dvě jízdy v tento den, moje sedací část těla si nenaříkala, sedačky vzhledem k velikosti vozu jsou pohodlné. Výhled z okna mně neustále připomínal ponorky z originálních ilustrací k románu Julesa Verna Dvacet tisíc mil pod mořem či Zemanova filmu Vynález zkázy podle díla téhož autora. Pohled je to rozhodně zajímavý …


Výhled z „Nautila“ na jindřichohradecké „molo“ © Jiří Řechka

Co se týče jízdních vlastností, vůz akceleroval svižně, pokud jsou otevřené dveře mezi nástupní chodbičkou a oddílem, je motor dost slyšitelný. Vlastní jízda byla a bude poplatná stavu železničního svršku, zatím tedy žádná zvláštní pohoda – ta nastane až po chystané přestavbě tratí, o níž se zmiňuje tisková zpráva. Až doma při pročítání tiskové zprávy mne napadlo, že jsem nebyl na WC, takže toto zřízení nemohu komentovat. Myslím, že cestující budou spokojeni, kulturnější cestování to bude určitě. A co klasické soupravy a motorové lokomotivy? Budou tiše čekat na svojí příležitost k výjezdu na trať. Vozbu pravidelných vlaků ovládne Nautilus.


Motoráky „Nautilus“ v Lovětíně © Jiří Řechka

Odkazy:

  1. Jindřichohradecké místní dráhy – Wikipedie
  2. JHMD – tak trochu jiná dráha – oficiální stránky
  3. Motorový vůz 805.9 – Wikipedie
  4. MBxd2 – Wikipedia, wolna encyklopedia
  5. Motorový vůz M 27 na webu SPŽ
  6. 4Rail, a.s. – oficiální stránky dodavatele modernizace vozů Nautilus
  7. Nautilus (Verne) – Wikipedie
  8. zdroje uvedené pod odkazy v textu
Úvodní snímek: Motoráky „Nautilus“ v Lovětíně © Jiří Řechka
 
Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Jiří Řechka


Galéria k článku

Počet: 138     Stránky: / 5        

Foto 15.11.2014 - Veselí nad Lužnicí: T 435.003 © Jiří ...

Foto 15.11.2014 - Jindřichův Hradec: 914.169, Os 8312 © ...

Foto 15.11.2014 - Jindřichův Hradec: 814.169, Os 8312 © ...

Foto 15.11.2014 - Jindřichův Hradec, JHMD: informační t ...

Foto 15.11.2014 - Jindřichův Hradec, JHMD: Balm/ú 630, ...

Foto 15.11.2014 - Jindřichův Hradec, JHMD: historická s ...

Foto 15.11.2014 - Jindřichův Hradec, JHMD: informační t ...

Foto 15.11.2014 - Jindřichův Hradec, JHMD: výstavní síň ...

Foto 15.11.2014 - Jindřichův Hradec: výpravní budova © ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 27     Stránky: / 2     Výpis:    
» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 577 21.11.2014 10:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Slavnostní ponor „Nautila“

Naprostý souhlas.

» Gilgit Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 20.11.2014 23:49
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Slavnostní ponor „Nautila“

Ten design lze rozhodne oznacit za originální. Originální ovsem neznamená automaticky kvalitní.

Ve vetsine dopravních prostredku v kategoriích vlak, tramvaj, autobus, trolejbus jsou pouzívána okna nabízející lepsí výhled nez zrejme existuje v tomto prípade.

Práve v prípade vlaku u kterých tvorí podstatnou cást cestujících turisté jejichz cílem je práve svezení takovým vlakem by byla zcela logická snaha zajistit co nejvetsí plochu oken.

Nejak se mi nechce verit, ze vetsina výrobcu/provozovatelu podobných vlaku na svete to delá spatne a resení JHMD je to správné.

Ja osobne bych si pro vozidlo urcené pro provoz takového typu jako na JHMD predstavoval bud design moderní, jednoduchý, vecný a strízlivý, nebo neco nostalgického, v obou prípadech s co nejlepsim výhledem.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 577 20.11.2014 22:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Slavnostní ponor „Nautila“

Zbynďo a co to, v reálu znamená? že klimatizovaná je úplně celá skříň, nebo že klimatizace je natolik účinná, že zvládne i extrémní vedro v plně našlapaném vagonu? A co když se milá klimatizace, (podle zákona schválnosti v momentě, kdy bude nejvíc potřeba), podělá? Je nějak zajištěno alespoň nouzové odvětrání?

» Zbyněk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 42 477 20.11.2014 19:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: neotvírací okna ...

Jestliže se v textu píše, že vozy jsou plně klimatizovány, tak by jejich okna byla nepochybně neotvíratelná, i kdyby byla hranatá.

» maxipes Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 5 427 20.11.2014 19:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Slavnostní ponor „Nautila“

A mně se to líbí. Fakt mi to připomíná ta hejblata z filmů od K. Zemana. (a už jsem tu zmiňoval ohavnější zrůdičky, jezdící dnes po kolejích). Je ovšem otázka, jak se ty neotvírací okna budu líbit v létě cestujícím a jestli opravdu z nich je tak nádherný výhled, jak popisuje propagace.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 577 20.11.2014 18:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Slavnostní ponor „Nautila“

Bude to aspoň umět jezdit pod vodu, nebo při silném dešti, když to vypadá jako zdegenerovaná ponorka?

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 577 20.11.2014 17:41
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Slavnostní ponor „Nautila“

Kajman:
Ukaž mi nějakého umělce, který dnes umí bez toho, že by hulil, nebo chlastal. Také to podle toho vypadá; střízlivý a nezhulený jedinec by takovouto příšernost těžko vytvořil.

» Kajman77 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 99 20.11.2014 8:50
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Slavnostní ponor „Nautila“

Na obrázku ta hrůza vypadá odporně. V reálu jsem ji ještě neviděl, ale pochybuju, že by to můj dojem zlepšilo. Ten umělec, co to vymyslel, by měl míň hulit. Anebo by mělo míň hulit vedení JHMD.

» aldik7 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 19.11.2014 23:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Slavnostní ponor „Nautila“

Fuj, to je ale hnusný vlak nebo co to vlastně je :-D Asi jako jedno auto, bohužel teď mi úplně vypadla značka a typ toho vozidla. Proč tomu neudělali velké okna jako má Desiro od Siemense aby z toho byl pořádný výhled?

» karel.f Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 355 19.11.2014 20:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Slavnostní ponor „Nautila“

Ono se uvidí až bude venku + 30°C jestli bude klimatizace stíhat.

nasledujúce príspevky »