Harzer Schmalspurbahnen v 70. rokoch

» Návrat

Pridané: 20.9.2015 8:00
Autor: Helmut Böhme, nick: » wxdf

Harzer Schmalspurbahnen v 70. rokoch Pretože nedávno tu prebehla intenzívna diskusia o podvalníkovej doprave na harckej úzkokoľajke, hrabal som v archíve a chcel by som vám ukázať niektoré zábery, ktoré som urobil ako sedemnásťročný študent. Nemám práve veľmi kvalitný skener, tak fotky, urobené pochopiteľne vtedy jedinou dostupnou technológiou, ktorej sa dnes hovorí „analógová“, majú zväčša modrý nádych. Dúfam, že to tak veľmi nevadí.

 

 

 


V lete roku 1971 som ešte býval v malom mestečku v Sasku-Anhaltsku a pretože som nedisponoval prílišnými finančnými prostriedkami, absolvoval som veľa ciest na bicykli alebo „kombinovanou dopravou“ s jeho pomocou, v tomto prípade aj preto, že z rodného mesta nebolo do Harzu ideálne spojenie. Tak som nastúpil do vlaku až v meste Sangerhausen. Na ceste do Nordhausenu ma vo vlaku zadržala železničná polícia, pretože sa domnievala, že chcem utiecť do západného Nemecka. Chceli vedieť, či rodičia o mojom výlete vedia, tak som im dal telefónne číslo otca do roboty.

Ten im mnohovravne vysvetlil, že o tom vie a že so mnou už podnikol veľa podobných výletov. Zároveň im rozprával, ako po konci druhej svetovej vojny musel cestovať na bicykli medzi mestom Siegen a domovom, pričom dokonca išiel po diaľnici, pretože tam žiadne auta nechodili - a o vlakových spojoch nebolo ani potuchy. Pretože som policajtom povedal, že idem do Wernigerode, chceli ešte vedieť, prečo som si nekúpil lístok až tam. Tak som im vysvetlil, že z Nordhausenu do Eisfelder Talmühle je to po rovine a tam chcem opäť nastúpiť do vlaku. S tým sa uspokojili a po dvoch hodinách ma pustili.

V Nordhausene som len vyfotil súpravu a išiel som ďalej bicyklom.


Stanica Nordhausen

Keď som dorazil do Eisfelder Talmühle, vlak z Wernigerode už tam čakal na križovanie.


Vlak z Wernigerode do Nordhausenu pri nástupišti


Osobný vlak do Wernigerode mal pripojený aj prázdny podvalníkový vozeň


V pozadí rušeň od vlaku z Hasselfelde obehuje súpravu

Keď som fotil, všimol som si, že sa ku mne blíži železničiar. Najprv som si myslel, že ma chce vyhrešiť za moje počínanie, potom sa ale len nevľúdne pýtal, kam cestujem a keď som povedal, že do Wernigerode, tak povedal, že to je vlak vľavo. Asi bol len znechutený tým, že ho niektoré cestujúci považovali za informátora, čo jeho pracovná náplň vôbec nebola.

Tak som cestoval po oblasti, do ktorej kvôli blízkosti k západonemeckej hranici vtedy mali prístup iba miestni. Keby som tam dakde vystúpil, zrejme by hneď pribehol akýsi človek a pýtal si odo mňa príslušné povolenie. Ale ja som fotil iba z okna vlaku. Vo výhrevni v Benneckensteine oddychoval rušeň, ktorý mal za úlohu ťahať ranný a popoludňajší vlak, ktorý tam začínal alebo končil.


Stroj 99 7247-2 v benneckensteinskej remíze

Cestou som si všímal aj návestidlá na trati; mechanické už vtedy boli niekde nahradené svetelnými.


Mechanické návestidlo


Svetelné návestidlo

V stanici Drei Annen Hohne sme križovali s protiidúcim vlakom.


Protiidúci vlak do Nordhausenu

Z druhej strany súpravy som zbadal aj ďalšie zaujímavé vozidlo.


Motorový vozeň ako pracovný vlak - k preprave cestujúcich vtedy neslúžil

Napokon náš vlak prišiel do cieľovej stanice.


Kedysi vo Wernigerode …

V druhej časti tejto „retroreportáže“ sa presunujeme do vtedy izolovanej časti siete Harzer Schmalspurbahnen, na trať Gernrode – Straßberg, označovanú ako Selketalbahn. Medzi Straßbergom a Stiege boli totiž roku 1945 v rámci vojnových reparácií demontované koľaje a úsek bol znovu zriadený až v 80. rokoch, kedy potrebovali po železnici dopravovať uhlie do teplárne v Silberhütte.

Centrom tejto trate je stanica Alexisbad, z ktorej vedie odbočka do Harzgerode.


Stanica Alexisbad

Pomery tejto trate nedovolili nasadenie podvalnikových vozňov, a preto sa tam dali stretnúť zmiešané vlaky, zostavené z osobných vozňov a originálnych úzkorozchodných nákladných vagónov.


Stroj 99 5902-4 doberá v Alexisbade vodu na pozadí čakajúcich vlakov

V stanici Alexisbad sa vždy križovali vlaky z a do Gernrode a bol aj prípoj z a do Harzgerode.


Pre fotografov vždy urobili odchod do Harzgerode a Straßbergu zároveň


Vlak v stanici Silberhütte

V stanici Straßberg som si všimol, že odpojili osobné vozne a rušeň išiel s nákladnými vozňami ďalej. Sledoval som vlak bicyklom a tak som mohol dokumentovať obsluhu vlečky do podniku na ťažbu fluoritu.


Straßberg


Nákladný vlak na vlečke


Rušeň na nákladisku fluoritu

Rok na to zastavili prevádzku na vlečke pre zlý stav koľají. Potom nákladné autá vozili fluorit do miesta poblíž stanice Straßberg, kde ho nakladali na vagóny.

Ďalšie fotografie z toho výletu nájdete v mojej verejnej galérii.

Odkazy:

  1. Harzer Schmalspurbahnen – Wikipedia
  2. Harzer Schmalspurbahnen – oficiálne stránky
  3. Podvalový vůz – Wikipedie
  4. Podvalník (železnice) – Wikipedie

Upravil a doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Helmut Böhme

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 8         Výpis:    
» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 582 23.9.2015 20:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harzer Schmalspurbahnen v 70. rokoch

Já jsem se zmohl v r. 1974 na Prakticu LLC, (ještě ji mám schovanou a objektiv Pentacon electric 1,8/50 občas nasazuji na Olympus OM-D E-M1), ale fotil jsem na Fomachrom, protože Orwochrom šel do tak nějak do fialova. Po 89. jsem ji ještě pár let používal, než definitivně odešla baterie, za kterou nebyla a není náhrada, Ale to už jsem jel na negativní Kodak. Diáků mám ze 70. a 80. let několik set, (někde i pár záběrů Čremošenského tunelu) a občas si, jen tak pro srandu králíkům, nějaký zdigitalizuji. Skener mám od Minolty, Scan Dual III a protože původní ovladače jsou s W7 i Linuxem absolutně nekompatibilní, jedu přes Vuescan a spokojenost.

» wxdf Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 379 22.9.2015 17:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Ano, ORWO a fotoaparat Pentacon Exa 1b

(za který mi vloni zaplatil nostalgik 99 €).
Ostatně v posledních dnech zase jel nákladní vlak : http://www.boards-4you.de/wbb13/60/thread.php?threadid=10474&sid=
To musí člověk opravdu mít štěstí, něco takového zastihnout, anebo jako ten "Netzkater" byt místní a mít dobrý drát k železničářům
A protože se jim pokazili všechní motorové vozy, jeli takto : http://www.boards-4you.de/wbb13/60/thread.php?threadid=10509&sid=

» Past Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 101 22.9.2015 16:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harzer Schmalspurbahnen v 70. rokoch

Pane Helmute Böhme děkuji za tento historický report. Harzské dráhy jsou jedna z mých srdečních záležitostí. Byl jsem poprvé na Harzu až v roce 1987. Samozřejmě mohou být výhrady ke kvalitě obrázků. Když uvážíme, jak staré jsou originály, nevíme jakým fotoaparátem byly pořízené, na jaký materiál (předpokládám ORWO) a dále tehdejší fotozkušenosti pana Helmuta, té době náctiletého kluka, berme je shovívavě, snímky mají hlavně dokumentační výpověď a atmosféru provozu v roce 1971. Na vlacích spousta nerekonstruovaných vozů DR a zajímavý popis ze zadržení pohraniční policií. S těmi jsme měl na Harzu také své zkušenosti, ale nebyly zase tak dramatické. Byla to taková doba, každý vlak doprovázel policista, namátkou kontroloval cestující a mezi místními občany bylo mnoho "bdělých a ostražitých " pomocníků.

» Bufalo Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 711 22.9.2015 12:21
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harzer Schmalspurbahnen v 70. rokoch

Pekný report a pekné zážitky. Nikdy som nepochopil, ako bol Berlín ohradený, aby sa DDR občania nedostali do jeho "kapitalistickej" časti.

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 582 22.9.2015 11:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harzer Schmalspurbahnen v 70. rokoch

Laci, radím to, co mám řádně vyzkoušené. A problémy se skenováním má občas více lidí. Takže když se tu budou objevovat kvalitnější obrázky, bude to snad špatně? Ostatně, co kdyby sis tenhle SW vyzkoušel také, místo rýpavých řečiček, které nejsou pro nikoho přínosné.

» Laci Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 077 22.9.2015 5:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harzer Schmalspurbahnen v 70. rokoch

OT, sorac, ale: azetdak, nie si ty tu trosku, ale poriadne RIADNE OT?
SW okienko? A este to co radis... Ehm...

» Laci Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 077 22.9.2015 5:24
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harzer Schmalspurbahnen v 70. rokoch

wxdf: modry nadych vôbec nevadi!
...
Vyborny napad tu zeleznicku a vsetko okolo toho sem zavesit !
Riadenim osudu som okolo zodvakrat isiel, ale v takom "sluzobnom cvale" (ech, nedockavi nezeleznicni kolegovia), ze nic som nestihol-nezvecnil.
Vdaka za clanocek !

» azetdak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 3 582 20.9.2015 11:29
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Harzer Schmalspurbahnen v 70. rokoch

Zkus si stáhnout a nainstalovat program Vuescan. Základní verze je zdarma a to pro Win i Linux, za nepatrný jednorázový příplatek získáš další možnosti nastavení. Já jsem s ním rozchodil na W7 i Linuxu skener, který pro oba O. S. neměl ovladače vůbec a pod Win XP toho také moc neuměl. Výsledky byly okamžitě markantně lepší.