RegioJet odovzdal ministerstvu dopravy záväznú ponuku na prevádzku doteraz dotovaných vlakov

» Návrat

Pridané: 16.4.2017 18:00
Zdroj: RegioJet - tlačová správa

RegioJet odovzdal ministerstvu dopravy záväznú ponuku na prevádzku doteraz dotovaných vlakov Ide o 3 páry vlakov Humenné – Košice – Žilina – Praha a 4 páry vlakov Štúrovo – Bratislava – Kúty – Praha. Ministerstvo tým naplní vládny program úspor „Hodnota za peniaze“ a štát získa financie na ďalšie potrebné investície.

Súhrn základných informácií:

  • Minister dopravy Arpád ÉRSEK dostal od spoločnosti RegioJet ponuku na prevádzkovanie doteraz dotovaných diaľkových vlakov na trasách Humenné – Košice – Praha a Štúrovo – Bratislava – Praha. De facto ide o predĺženie dnes úspešných liniek, ktoré RegioJet prevádzkuje. Rozjazd týchto spojov by sa spustil v decembri tohto roka.
  • RegioJet sa zaviazal, že bez nároku na dotácie zaistí v plnom rozsahu prevádzku vlakov, ktorú štát doteraz dotuje ročne čiastkou cca 9,2 milióna eur.
  • RegioJet garantuje: Štát ušetrí milióny eur, cestujúci dostanú lepšie a lacnejšie služby. Lístok z Košíc a z Bratislavy do Prahy stojí s RegioJetom len € 10,-.
  • Štát v súlade s európskou a slovenskou legislatívou nemá dotovať z verejných peňazí vlaky, ktoré je iný dopravca na trhu schopný plne zaistiť bez dotácií.

 

Minister obdržal ponuku, RegioJet požiadal o rokovanie o ďalšom postupe

Minister dopravy a výstavby, Árpád ÉRSEK, obdŕžal v minulých dňoch od spoločnosti RegioJet záväznú transparentnú ponuku na plné zaistenie bezdotačnej prevádzky diaľkových vlakov na trasách Humenné – Košice – Praha a Štúrovo – Bratislava – Praha. Túto ponuku mu vrátane návrhu cestovných poriadkov odovzdal Radim JANČURA, majiteľ spoločnosti RegioJet, a súčasne oficiálne požiadal ministra dopravy o zvolanie spoločného stretnutia na prerokovanie tohto návrhu a ďalšieho postupu.

 

Štát ušetrí, cestujúci dostanú lepšie služby. RegioJet nepožaduje ani cent dotácií – je pripravený to zmluvne garantovať

Ide o jednoznačne pozitívny krok v prospech verejných financií a služieb pre zákazníkov na železnici. Na zaistenie prevádzky vlakov, ktoré ministerstvo v súčasnosti dotuje ročne sumou 9,2 milióna eur, nebude RegioJet od štátu vyžadovať ani cent. RegioJet sa zaväzuje, že zaistí ich prevádzku v plnom rozsahu – vrátane akceptácie zákonných zliav (preprava detí do 6 rokov zadarmo, zľava pre ZŤP, študentov a pod.) – a to na vlastné podnikateľské riziko. Za týmto účelom je RegioJet pripravený podpísať s ministerstvom dopravy zmluvu, ktorá bude garantovať rozsah poskytovaných služieb. V prípade bezplatného cestovného, ktoré nevyplýva zo zákona, je RegioJet pripravený podpísať tarifný záväzok a cestovné zadarmo poskytovať sociálnym skupinám za pre štát výhodnejších podmienok.

 

Ročné úspory 9,2 miliónov eur, do roku 2020 36 miliónov eur

Ešte v tomto roku by ministerstvo ušetrilo cca 1,75 milióna eur, v nasledujúcich rokoch až 9,2 milióna  eur ročne. V rokoch 2017 – 2020 by úspory predstavovali spolu až 36 miliónov eur. Takto ušetrené peniaze môže štát venovať na ďalšie potrebné oblasti, ako sú platy v školstve či v zdravotníctve.

 

Ministerstvo ako dobrý hospodár musí prestať dotovať spoje, kde to nie je treba

Ponuka dopravcu RegioJet nadväzuje na zverejnenie výsledkov analýzy Inštitútu stratégie ministerstva dopravy „Revízia financovania prevádzky vlakov ZSSK na trase Košice – Praha“, ktorá preukázala nezmyselnosť dotovania 4 párov spojov (2 nočné spacie vlaky, 1 prémiový spoj Pendolino a jeden posilový spoj) vo chvíli, keď na trhu existujú dopravcovia bez dotácií. Vypracovanie a zverejnenie tejto analýzy realizovalo ministerstvo dopravy ako súčasť napĺňania vládneho programu úspor „Hodnota za peniaze“. V ďalšom kroku ministerstvo dopravy musí podľa zákona prestať tieto spoje dotovať z verejných financií, pokiaľ na trhu existuje niekto iný, kto je ochotný dotovanú službu zaistiť bez dotácií. A k tomu sa teraz zaviazal RegioJet.

„Minister dopravy Érsek dokončením a zverejnením analýzy stratovosti a nezmyselného dotovania spojov na trase Košice – Praha ukázal jasný záujem prihlásiť sa týmto krokom k naplneniu vládneho programu Hodnota za peniaze. Podľa zákona musí teraz nasledovať ďalší krok – zrušenie dotovania týchto spojov, ktoré využíva minimum cestujúcich a neslúžia na zaistenie základnej dopravnej obslužnosti,“ hovorí Radim JANČURA, majiteľ spoločnosti RegioJet. „V celej Európe sú medzinárodné železničné spojenia prevádzkované bez dotácií, podobne ako medzinárodné autobusy alebo lietadlá. Nie je dôvod, aby to na Slovensku bolo inak,“ doplnil JANČURA.

Analýza zverejnená ministerstvom dopravy konštatuje, že ministerstvo ročne dopláca stratu 4,9 milióna eur na spoje, ktoré v priemere na jeden vlak využíva len 101 cestujúcich. Za každého cestujúceho, ktorý platí drahé cestovné, zaplatí štát ZSSK navyše ešte ďalších € 22,- na dotáciach, a to len za cestu v úseku Košice – štátna hranica. Pritom RegioJet jazdí na rovnakej trase bez dotácií a cestujúci platia za celú trasu z Košíc do Prahy lístky od € 10,- do € 18,50, pričom v cene lístka majú nápoje zadarmo, internet a ďalšie služby.

RegioJet zaistí bez nároku na dotácie 4 páry vlakov aj na trase Štúrovo – Bratislava – Kúty –  Praha

K plnému zaisteniu prevádzky diaľkových vlakov bez nároku na dotácie sa RegioJet v ponuke zaviazal aj na trase Štúrovo – Bratislava – Kúty – Praha, a to opäť vrátane akceptovania zákonných zliav bez kompenzácií zo strany štátu a súčasne s možnosťou zaistenia presahu spojenia až na maďarské územie. Ide o nasledujúce spoje, ktoré už dnes jazdia súbežne s úspešnými spojmi RegioJetu na trase Bratislava – Kúty – Praha:

Zo Štúrova do Prahy: EC 282 Slovenská strela (len z Bratislavy hl. st.), EC 280 Jan Jesenius, EC 278 Danubius a EC 274 Jaroslav Hašek

Z Prahy do Štúrova: EC 275 Jaroslav Hašek, EC 279 Danubius, EC 281 Jan Jesenius a EC 283 Slovenská strela (len do Bratislavy hl. st.)

Priemerná miera dotovania týchto vlakov je € 8,- za každý vlakokilometer – čo pri celkových objednávaných  535 000 km za rok na území SR predstavuje úsporu verejných financií vo výške 4 300 000 eur. RegioJet je pripravený od decembra 2018 bez dotácií prevziať aj zostávajúce 3 páry medzinárodných vlakov, čo by predstavovalo úsporu ďalších 3,3 milióna eur ročne, ak nebude ZSSK pripravená prevádzkovať tieto vlaky bez dotácií.

RegioJet poslal túto ponuku aj na ministerstvo financií a do Kancelárie predsedu Vlády SR a očakáva ďalší postup úradov v súlade s povinnosťou riadneho hospodára

 

Okrem ministra dopravy obdŕžali uvedenú ponuku aj minister financií Peter Kažimír a Kancelária predsedu vlády SR Róberta Fica, ktorí sú hlavnými politickými garantmi naplnenia programu vládnych úspor „Hodnota za peniaze“. RegioJet – v nadväznosti na zaslané dokumenty – očakáva realizáciu rokovania o ďalšom postupe v čo najskoršom termíne. „Ministerstvo a vláda ako riadni hospodári a garanti vládneho programu „Hodnota za peniaze“ musia v súlade so zákonom reagovať na oficiálnu ponuku najúspešnejšieho stredoeurópskeho súkromného dopravcu, ktorý sa jasne zaväzuje zaistiť službu, vďaka ktorej Slovensko ušetrí viac ako 9 miliónov eur z verejných financií ročne,“ dodáva Radim JANČURA, majiteľ spoločnosti RegioJet.
Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 68     Stránky: / 4     Výpis:    
» RailFun Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 223 19.4.2017 17:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet odovzdal ministerstvu dopravy záväznú ponuku na prevádzku doteraz dotovaných vlakov

kým bude na Slovensku Kapitáň Granko u vesla zabudnite na žluťáska!!!!!

» jencik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 361 18.4.2017 17:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet odovzdal ministerstvu dopravy záväznú ponuku na prevádzku doteraz dotovaných vlakov

No vlaky nám jazdia aj do Navsi a prinieslo to len nutnosť prisypat peniaze do systému.
Tarifna integrácia, tu je problém v tom, že súkromník by najradšej zaplatil jednotku/súpravu za jedno obdobie, čo pri výške nemeckého cestovného nie je problém, napokon dochadzajucim prispievajú aj zamestnávatelia, no pochybujem, žeby kompenzácie dokázali pokryť tieto náklady. Navyše modrí súdruhovia zablokovali požičovňu vlakov, ktorá mohla tento problém riešiť. Ktovie, či takému RJ by ešte niekto požičal jednotku, keď ich toľko rozbil na priecestiach pri nehodách.
Spomalenie vlakov, radšej sa mali spomaliť rýchliky do Luhačovic, takto tá jazdia moderné súpravy za akční ceny a medzinárodné vlaky zastavujú kdesi v mestečkách, kde nahrádzajú Os/Rex vlaky.
Toto sa týka aj ďalšej časti, pokuta za wifi, zbabrana zmluva na 380 a pokuty, zákaz požičovne, snaha zablokovať Brno,.. Je vidieť, že súdruhovia s myslením konca 19.storocia spôsobujú omnoho viac škody ako nejakého úžitku, bolo by treba zamedziť im možnosť vyjadrovať sa k týmto veciam. Podobne je to s politikmi, pokým bude silná CSSD resp KSCM, tak sa ničoho poriadneho na železnici nedočkáme
U súkromníkov by som sa nebál, žeby nezaviedli vlaky v čase kedy ľudia cestujú. Súhlasím, že pokryť okraje môže byť problém, síce nie sú pokryté ani teraz od CD, ale taký LE evidentne radšej zrušil rané vlaky do Ostravy a presunul ich na časy, kedy predá viac lístkov za viac peňazí. Aspoň RJ na Ostravu pokrýva celkom solídnu časť dňa, no pri tomto počte to mohlo byť lepšie. Ale je to tak ako píšeš, bez koncesie to nebude. Ešte pridám k tej integrácii, na Vianoce CD zrušili akční jizdenky a Košice stáli 2000z Prahy, pochybujem, že za tu cenu to niekto kúpil, a delenie jizdenek? Vďaka preklasifikovaniu na EN ešte zbytočná miestenka cez hranice, hoci má človek lôžkový príplatok.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 3 681 18.4.2017 15:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet odovzdal ministerstvu dopravy záväznú ponuku na prevádzku doteraz dotovaných vlakov

jencik: Ta druhá vrstva do Budějovic (a příští rok dá-li Bůh i Plzeň- Cheb/Mnichov) není kvůli soukromníkům, ale aby v dopravě na modernizovaných koridorech byl nějaký ucelený systém. Osobně bych se nebránil dát příslušné výkony soukromým dopravcům (v závazku veřejné služby), to bychom ale museli mít v ČR tarifní integraci, o jejíž podobě momentálně zuří papírové války. A určitě není dobré, aby na téže trati jezdily dva segmenty se zcela nekompatibilním tarifem.
Totéž se týká zpomalení vlaků z Prahy do Žiliny přes Púchov- ty vlaky tvoří spolu s linkou R18 Praha- Luhačovice jediný jistý základ dopravního systému mezi Prahou a Ostravou- jinak se tam jezdí jen komerčně, bez přípojů s neustálými změnami a bez možnosti tu dopravu jakkoliv koordinovat. Dokud byly ty vlaky rychlé, tak soukromníkům vadily, proto byly jen dvě možnosti- buď kompletně odobjednat (a pak se jen modlit, jak to z Prahy na Moravu bude jezdit) nebo to zpomalit.
Vozy ČD chybět nemusely- stačilo, aby dráhy nezablokovaly státní nákup vozidel s eurodotace za (prozatím) 286 mil. eur (s nimiž klidně mohly jezdit na základě nabídkového řízení samy, pokud by ho vyhrály), takže by se pak dost souprav uvolnilo pro jiné výkony, ale to oni ne. Když ty peníze nemůžou dostat ČD na ruku, tak to ať radši do železnice nejdou peníze žádné (resp. v současné době se řeší, že by se to dalo dát aspoň do regionální dopravy, což problém s vozy pro dálkovou dopravu absolutně neřeší).
Neodvratným důsledkem téhle patové situace, kdy se ČD se soukromníky škorpí jak kočka s myší (a obě strany mají dost masivní politickou podporu) je nakonec jen to, že v komerčně zajímavých časech se šíří ryze komerční doprava jak rakovina (evropské právo zrovna tenhle typ dopravních služeb upřednostňuje), cestujícím se služby soukromých dopravců líbí víc, než služby státních drah (taky radši jezdím s Jančurou než s ČD) a má to pak přesah i do okolních zemí. Nakonec bude mít stát prostřednictvím závazku veřejné služby vliv akorát na běžné rychlíky druhého segmentu a "lepší" doprava bude jak na Balkáně zcela neregulovaná. Pěkné vyhlídky...

» jencik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 361 18.4.2017 15:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet odovzdal ministerstvu dopravy záväznú ponuku na prevádzku doteraz dotovaných vlakov

Ono je to celé problematické, dnes síce jazdia RExy, ale až od 11, dovtedy ide Zemplín a Bohemia, pokiaľ tie meškajú tak človek aby vystal dieru na stanicu resp na taký pohreb o 12 len autom alebo autobusom. Kolajarz, pokiaľ sa budú všetci dopravcovia hrať len na svojom piesočku, tak medzinárodné vlaky ani nemusia jazdiť a som zvedavý, kto odvezie ľudí na sviatky a turistov a rôznych ďalších cestovateľov. CD spokojne dajú moderné vozne do Luhačovic a Bdpee zavesia na EC, resp vlaky do Žiliny stoja pri každej vrbe a dokonca idú 2 až do Prahy s odstupom do pár minút. Do Budejovic sa pridá ďalšia vrstva aj do Plzne len kvôli tomu, aby sa tam náhodou nepustila konkurencia a potom vozne chýbajú inde. Nehovoriac, že v prímestskej okolo Prahy sa nejak rozšírili sprievodcovia civilisti, o ktorých by som bez rukavnika pochyboval, že nie sú bezdomovci. Ale späť k medzinárodnej doprave, nech CD zavedú model a la MAV, že si viem kúpiť lístok do zahraničia aj cez internet v deň odchodu a za normálnu cenu a nebudú potrebovať ani tie EC dotáciu 8€ na kilometer, presne v týchto segmentoch CD strácajú, nehovoriac, že do Wien/Buď im jazdia turisti, ale všetok zisk sa utápa niekde v diere, lebo nie sú vozne a v lete ani nepridajú posilu.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 322 18.4.2017 14:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet odovzdal ministerstvu dopravy záväznú ponuku na prevádzku doteraz dotovaných vlakov

pro mrkvakj:

Sankcionovat neplnení smlouvy je mezi slusnými obchodními partnery zcela normální.

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 448 18.4.2017 14:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet odovzdal ministerstvu dopravy záväznú ponuku na prevádzku doteraz dotovaných vlakov

cize a vypovedanie by bolo sankcionovane.
mrkvak. Potom si tie sankcie budeš môcť zapriahnuť namiesto rušňa... Alebo namiesto cestovného lístka Ti predajú podiel na pohľadávke...

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 145 18.4.2017 13:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet odovzdal ministerstvu dopravy záväznú ponuku na prevádzku doteraz dotovaných vlakov

mrkvakj, myslíš, že

Dotované vlaky už ovšem budou tou dobou odobjednané a jelikož se Regiojet komerčně uživí, tak by bylo podle evropského práva prakticky nemožné dotování ucelené linky s obdobnými parametry znovu zahájit. Šlo by dát do závazku ztrátové spoje v sedle, to by ovšem bylo tak drahé, že je to pro erár prakticky nezaplatitelné- proto se taky dotují ucelené provozní soubory, kde se o zisk z výdělečných spojů snižuje ztráta těch okrajových.

je v súlade s tým, čo navrhuje RJ?

» mrkvakj Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 99 18.4.2017 13:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet odovzdal ministerstvu dopravy záväznú ponuku na prevádzku doteraz dotovaných vlakov

SZKV, este raz, RJ sa chce zaviazat pod hrozbou sankcii, cize a vypovedanie by bolo sankcionovane.

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 448 18.4.2017 10:57
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet odovzdal ministerstvu dopravy záväznú ponuku na prevádzku doteraz dotovaných vlakov

http://www.prservis.sk/mf-sr-stanovisko-ministerstva-financii-sr-k-iniciative-spolocnosti-regiojet/

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 3 681 18.4.2017 10:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: RegioJet odovzdal ministerstvu dopravy záväznú ponuku na prevádzku doteraz dotovaných vlakov

mrkvakj: Opakuju: každou smlouvu uzavírají dvě smluvní strany, které jsou tou smlouvou vázány jen tak dlouho, dokud jí jedna nebo druhá nevypoví. Takže se klidně může stát, že RJ po půl roce smlouvu vypoví a bude si na základě vlastní licence jezdit jak chce a kdy chce. Dotované vlaky už ovšem budou tou dobou odobjednané a jelikož se Regiojet komerčně uživí, tak by bylo podle evropského práva prakticky nemožné dotování ucelené linky s obdobnými parametry znovu zahájit. Šlo by dát do závazku ztrátové spoje v sedle, to by ovšem bylo tak drahé, že je to pro erár prakticky nezaplatitelné- proto se taky dotují ucelené provozní soubory, kde se o zisk z výdělečných spojů snižuje ztráta těch okrajových.

nasledujúce príspevky »