Přestavba železničního uzlu Plzeň vstupuje do druhé půle

» Návrat

Pridané: 20.4.2017 8:00
Autor: Jiří Řechka, nick: » brejlovec

Přestavba železničního uzlu Plzeň vstupuje do druhé půle V úterý 18.4.2017 se konala v prostorech plzeňského hlavního nádraží tisková prezentace, která seznámila pozvané hosty s průběhem přestavby plzeňského hlavního nádraží. Přestavba započata v roce 2011 a má skončit roku 2022. Cena díla je více jak šest miliard korun. A jak stálo v pozvánce SŽDC, stavba je zhruba v polovině.

 

 

 


To bylo také důvodem uspořádání této akce. Zhotovitelem stavby je společnost Metrostav a OHL ŽS. A na místě nemohla chybět ani naše redakce. Mnozí z vás, kteří kdy do Plzně přijeli, si určitě vybaví pomalou jízdu v prostoru nádraží, původní podobu nástupišť, nijak vábnou, přechody na krajní nástupiště přes kolejiště, které bylo hlídáno strážcem přechodu v případě pohybu vlakové soupravy. To vše začíná patřit minulosti. Moje cesta začala ráno na pražském hlavním nádraží, odkud jsem odjel do Plzně vlakem Rx 766. Do Plzně jsem přijel s dostatečným časovým předstihem, a tak jsem si mohl v klidu udělat fotodokumentaci přestavby železničního uzlu Plzeň.


18.04.2017 - Plzeň hl.n.: pohled na staveniště z prvního nástupiště © Jiří Řechka

Počasí nebylo vůbec dobré, byl jsem rád, že jsem si vzal i rukavice, před samotnou tiskovou prezentací začalo i sněžit, prostě mělo to daleko do pohody. Samotná akce se konala venku, takže nic příjemného, navíc do proslovů se neslo staniční hlášení a hluk ze stavby nebyl také příjemný. Tiskovou prezentaci zahájil tiskový mluvčí SŽDC Marek lliaš, po krátkém úvodu předal slovo Ing. Mojmíru Nejezchlebovi, náměstkovi pro modernizaci dráhy generálního ředitele SŽDC. Jak řekl, na plzeňském hlavním nádraží probíhá přestavba v několika etapách, modernizace celého plzeňského uzlu. Tato modernizace navazuje na stavbu Plzeň – Rokycany, kde se razí ejpovické tunely.


18.04.2017 - Plzeň hl.n.: 680.005 jako SC 505 Cheb – Ostrava hl.n. © Jiří Řechka

Směr na Cheb je po provedené optimalizaci, chystá se modernizace trati Plzeň – Domažlice – státní hranice, minulý týden byla schválená studie proveditelnosti modernizace tratě z Plzně do Českých Budějovic. A všechny tyto tratě vyžadují moderní infrastrukturu na plzeňském nádraží. V současné době probíhá stavba č. 2. Zároveň končí stavba č. 1, přestavba pražského zhlaví osobního nádraží, včetně nástupišť, a výstavba centrálního stavědla tzv.Triangl. Stavba č. 2 by měla být ukončená do konce roku 2019. Dojde také k přestavbě obou železničních mostů. Jak dále Ing. Nejezchleb řekl, bude v nejbližších dnech vypsán tendr na zhotovitele stavby č. 3.


18.04.2017 - Plzeň hl.n.: hovoří Ing. Mojmír Nejezchleb, náměstek pro modernizaci
dráhy SŽDC © Jiří Řechka

V jejím případě se jedná o mimoúrovňové křížení dvou tratí, 3. tranzitního koridoru ve směru Plzeň - Cheb a tratě Plzeň – Domažlice - státní hranice. Tyto stavby, třetí a druhá, jsou realizovány i ve spolupráci s městem a to i s jeho spoluúčasti finanční. Město se podílí na těch zařízeních, která jsou v jejich majetku. Většina těchto staveb je financována z příspěvků EU. Po skončení příspěvku Ing. Nejezchleba byla tisková konference na nějakou dobu přerušena, protože právě té chvíli došlo ke snášení posledního pole nedalekého severního železničního mostu, a bylo nám tak umožněno zhotovit fotografickou dokumentaci tohoto okamžiku. přitom jsme se dověděli,  že váha tohoto dílu byla 80 tun.


18.04.2017 - Plzeň hl.n.: snášení posledního pole severního mostu © Jiří Řechka

Po této pauze pokračovala tisková prezentace vystoupením ředitele stavby Jana Zemánka z Metrostavu. Ten na úvod řekl, že stavba je realizována sdružením firem Metrostav a OHL ŽS. Stavba začala 9.12.2016. Byla přijata opatření, aby byl plněn časový harmonogram. Jak nám bylo řečeno, na místě starého severního mostu, jehož poslední díl byl v době naší přítomnosti snesen, má být nový most dokončen do konce letošního roku. Jižní most, kde v současné době probíhá železniční provoz, má být dokončen v srpnu 2018. Součástí stavby je úprava železničního spodku a svršku a odvodnění a také deset dalších objektů. Bude sneseno více jak 5 km železničního svršku a bude položen nový.


18.04.2017 - Plzeň hl.n.: slovo má Jan Zemánek, ředitel stavby, Metrostav © Jiří Řechka

Plzeňské hlavní nádraží bude po rekonstrukci celé bezbariérové, na nástupiště vedou eskalátory a výtahy. Za druhého zhotovitele , firmu OHL ŽS, a.s. promluvil Martin Dostál. Ten řekl, že součástí stavby je také vybudování dvou nových nástupišť, pět a šest. Zároveň k ní patří modernizace zabezpečovacího zařízení a trakčního vedení v této části stavby. Tím byla celá akce ukončená. Další informace se dozvíte z níže odkázané tiskové zprávy, dvoudílného (ale bohužel kvůli okolnostem nepříliš kvalitního) zvukového záznamu a dvou zpráv ČTK. Informační hodnotu, pro někoho možná dokonce větší, než samotný psaný text, mají také fotografie v připojené galerii.


18.04.2017 - Plzeň hl.n.: čtvrté nástupiště © Jiří Řechka

Po ukončení oficiální části setkání s novináři byl pro ně podle pozvánky připraven „skromný oběd“. Pro mne již zbýval jen odjezd zpět do Prahy, původně jsem se chtěl v Plzni zdržet déle, ale počasí bylo natolik nevlídné, že jsem se mu už nechtěl déle vystavovat. Závěrem bych vás chtěl upozornit, že fotogalerie neobsahuje jen snímky z 18. dubna. Když jsem dostal pozvánku na tuto akci, tak mne napadlo, že k nim přidám ještě snímky ze svého archivu, které jsem v průběhu několika posledních let v Plzni na nádraží při různých příležitostech nafotil. A tak máte možnost spatřit některé proměny plzeňského hlavního nádraží v běhu času. Snad to tak bude dobré, pokud ne, tak se omlouvám.


17.02.2015 - Plzeň hl.n.: přechod mezi třetím a druhým nástupištěm na dobovém
snímku © Jiří Řechka

Prameny a odkazy:

 1. Správa železniční dopravní cesty, s.o. – oficiální web
 2. Metrostav – oficiální web
 3. OHL ŽS, a.s. – oficiální web
 4. Plzeň hlavní nádraží – Wikipedie
 5. Pozvánka na akci (formát PDF)
 6. Zvukový záznam tiskové konference, první část (formát MP3)
 7. Zvukový záznam tiskové konference, druhá část (formát MP3)
 8. Přestavba a modernizace železničního uzlu Plzeň je v polovině – tisková zpráva (formát PDF)
 9. Začala 3. etapa přestavby nádraží v Plzni, potrvá 1,5 roku – České noviny
 10. Přestavba železniční stanice Plzeň za 6,3 miliardy je v polovině – České noviny
 11. Plzeň – Wikipedie

Úvodní snímek: 18.04.2017 - Plzeň hl.n.: výpravní budova na pozadí staveniště © Jiří Řechka

Upravil a odkazy doplnil PhDr. Zbyněk Zlinský

Jiří Řechka


Galéria k článku

Počet: 91     Stránky: / 4        

Foto 30.11.2016 - Plzeň hl.n.: výpravní budova © Jiří Ř ...

Foto 18.04.2017 - Plzeň hl.n.: výpravní budova © Jiří Ř ...

Foto 18.04.2017 - Plzeň hl.n.: výpravní budova na pozad ...

Foto 16.03.2007 - Plzeň hl.n.: 754.006 přejíždí přes př ...

Foto 18.04.2016 - Plzeň hl.n.: to samé místo po devíti ...

Foto 19.04.2009 - Plzeň hl.n.: 754.020 na přechodu © Ji ...

Foto 19.04.2009 - Plzeň hl.n.: strážce přechodu na jmen ...

Foto 17.11.2014 - Plzeň hl.n.: 242.201 u třetího nástup ...

Foto 17.02.2015 - Plzeň hl.n.: přechod mezi třetím a dr ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 12         Výpis:    
» karel.f Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 8 560 23.4.2017 16:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přestavba železničního uzlu Plzeň vstupuje do druhé půle

Taky mě to připadá už jako stavba století. Třeba to bude i stát za to. Perfekt že je zde info o tom co se tam děje.

» brejlovec Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 476 20.4.2017 18:34
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přestavba železničního uzlu Plzeň vstupuje do druhé půle

zvolenmesto: číslování nástupišť je od města 1,2,3,4,5,6,. Ta trojka byla a čtvrté vzniklo vlastně místo té zbourané stavby. U stavby bylo také nástupiště a to mělo pokud se nepletu značení s písmenem 3A, tak nějak. I výpravčí si už nebyla jistá jak to bylo. A páté a šesté bude rekonstruováno, takže číselné značení zůstane.

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 448 20.4.2017 13:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přestavba železničního uzlu Plzeň vstupuje do druhé půle

pavlos26: presne na tvoju "prohlubeň" som myslel v otázke na tie tlaky. Vďaka riešeniu nádražia medzi koľajami tam veľa možností nie je.
hektor: tiež by sa mi liatinové stĺpy páčili viacej. Problém je, že naši pamiatkári dosť striktne požadujú, aby rozšírenia o nové časti boli vizuálne aj konštrukčne jasne odlíšené od pôvodných.

» velký_hektor Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 20.4.2017 13:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přestavba železničního uzlu Plzeň vstupuje do druhé půle

Děkuji Brejlovci za velmi aktuelní reportáž. Taky bych rád viděl nějakou vizualizaci, jak to bude, až to bude. Co se týče nového zastřešení nástupišť - víc by se mi líbilo, kdyby se pokračovalo těmi tvarovanými litinovými sloupy, než tyhle strohé traverzy.

pavlos26: Možná ti nefunguje kompas, ale hádám, že jsi myslel - na západ od budovy . Taky jsem zvědavý, jak to tam upraví.

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 054 20.4.2017 13:37
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přestavba železničního uzlu Plzeň vstupuje do druhé půle

oprava na západ od budovy

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 054 20.4.2017 13:33
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přestavba železničního uzlu Plzeň vstupuje do druhé půle

Moc pěkná a prudce aktuální reportáž. Už se těším, až bude Plzeň hl.n. hotové. Zajímalo by mne: Co se chystá v tom prostoru na východ od budovy v prohlubni mezi kolejišti na úrovni spodní haly? Doteď tam bylo parkoviště, čímž hlavní průčelí secesního architektonického klenotu nevyznělo moc krásně.

» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 448 20.4.2017 13:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přestavba železničního uzlu Plzeň vstupuje do druhé půle

Vyzerá to dobre, pamiatkári zrejme tentokrát zafungovali v dobrom. Zaujímavé je nahradenie trapézového plechu na strechách... drevené latky by mohli aj znížiť hluk na perónoch. Pekné tiež vyznačenie koridoru pásom drobnej dlažby na nástupišti. Strecha toho úplne nového nástupišťa na môj vkus príliš kopíruje tvar strechy hlavnej budovy, ale z podhľadu pôsobí veľmi elegantne, taký nenápadný nábeh na Prahu hl. n... Ani sklenené a nerezové doplnky nepútajú nadmernú pozornosť.
Zaujímalo by ma, či je súčasťou riešenia aj nejaká koncepcia rozšírenia parkovísk. Či neboli nejaké tlaky na dvojpodlažné parkovisko na príjazde a pod, lebo veľa možností tam nie je.
Ak som správne pochopil, tak nástupište 3 a 4 sa po vybudovaní nového prečíslovalo na 5 a 6?

» barguzin Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 525 20.4.2017 13:16
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přestavba železničního uzlu Plzeň vstupuje do druhé půle

Bola by niekde k videniu schéma toho dvojkoľajneho presmyku domažlickej trate ponad chebskú, nieco v štýle schemy noveho spojenia v prahe? Pripadne nejaka vizualizacia. Stale si to neviem predstaviť.

» Aleš_Liesk. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 320 20.4.2017 11:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přestavba železničního uzlu Plzeň vstupuje do druhé půle

Modroblik: návěstidlo prostě přestane existovat (jako by na něm byl kříž neplatnosti).
Na Krepu se okolo toho diskutuje už asi 10 stránek a trhaji se navzájem občanky.
Než se to začne dít i tady, doporučuju nastudovat SŽDC D1 čl. 843.

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 322 20.4.2017 10:39
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Přestavba železničního uzlu Plzeň vstupuje do druhé půle

Dekuji za clánek. Dobre se s zacalo stavet. Ale projevy "papalásu" jeste nikdy nic nepostavily, nebohého vedoucího výstavby dokonce zdrzují.

nasledujúce príspevky »