Naše téma: Kvalita a pohodlí sedadel

» Návrat

Pridané: 10.5.2017 8:00
Autor: Dominik Havel, nick: » Dominik.HK

Naše téma: Kvalita a pohodlí sedadel Zatímco v minulý týden jsme bujaře diskutovali o uspořádání interiéru, dnes se zaměříme na věci, které sice tvoří zlomek hodnoty vozidla, avšak výrazně ovlivňují pohodlí jízdy – sedadla.

Když si někdo koupí automobil, sedí v pohodlném křesle při každé jízdě, ať jede na nákup do supermarketu nebo na dovolenou k moři. Takhle to ve veřejné dopravě nefunguje, a popravdě řečeno, ani fungovat nemůže. Mezi sedadly v různých dopravních prostředcích lze pozorovat značné rozdíly, podnícené bojem mezi pohodlím a hygienou. Následkem toho se v městské dopravě upřednostňují omyvatelná sedadla, na kterých je krátká jízda ještě snesitelná, a v dálkových vlacích polstrovaná křesla. U vlaků nebo linkových autobusů je totiž díky přítomnosti personálu minimální šance, že je někteří cestující znečistí. Zato v MHD lze vidět různé věci…

Tvar sedaček se liší podle použití. V autobusech a trolejbusech roste význam zaoblení okrajů, které poskytuje cestujícímu oporu při průjezdu zatáčkou. Dnes se ale (přinejmenším v MHD) od tohoto parametru ustupuje, zřejmě ve prospěch ztenčení sedadla a zmenšení rozteče. K nejznámějším výrobcům sedadel pro autobusy patří firma Kiel, která nabízí několik provedení pro městskou dopravu: Citos 10 (plastová), Citos 20 (látka bez molitanu), Citos 30 (10 mm molitanu v opěradle a 15 mm v sedáku) a Citos 40 (40 mm molitanu v opěradle i sedáku). Výhodou plastových sedadel je vysoká hygiena, polstrované naopak vynikají pohodlím.


Berlínský BVG vsadil na plastová sedadla s látkou a slabou vrstvou molitanu, 9. 8. 2016 © Dominik Havel

Kompromisní látka bez molitanu kombinuje výhody a nevýhody obojího – na jedné straně je hygieničtější (neobsahuje molitan, ve kterém se drží nejvíce nečistot a mikroorganismů) a nestudí, avšak není tolik pohodlná. Odlišnou cestou se vydal pražský DP, který do autobusů instaluje koženková sedadla, jež jsou měkká a zároveň omyvatelná, nikdo však nezabrání jejich rozřezávání a vpichování jehel do nich. Sedadla pro tramvaje často nejsou stranově tvarovaná, jelikož na kolejích nepůsobí na cestujícího velké příčné síly. Avšak ať už jsou sedačky dřevěné nebo plastové, je nutné myslet na to, aby se na nich cestující při brzdění neklouzali.


Elektricky polohovatelné sedadlo Grammer Premium Seat v Railjetu ČD, 26. 9. 2015 © Dominik Havel

Na železnici význam tvarování a polstrování sedadla významně roste. Zároveň se tu ale bojuje o každý milimetr – na šířku vozu 2. třídy je nutné umístit nejméně šest područek, čtyři sedadla a průchozí uličku. V regionálních vlacích se područka mezi sedadly obvykle vypouští ve prospěch širší uličky. Stálo by za zamyšlení, zda by se nedal vhodně snížený okenní rám použít jako područka. Zvláštní kapitolu tvoří polohování sedadel, které je rozšířené především v 1. třídě a některých vozech 2. třídy (Bmz, Bbdgmee…). Česká firma Borcad, která je se svými výrobky úspěšná po celém světě, nabízí i elektricky ovládané polohování sklonu opěradla a podnožní opěry (Leo Express - tř. Premium), nebo dokonce i možnost tlačítkem změnit tvar zádové opěrky. Opomenout nemůžeme ani kožená křesla Grammer, používaná v 1. třídě ICE a Railjetu a vozech Astra Regiojetu.


Ve „velrybě“ DB už boj o místo nabývá jiných rozměrů - na tato sedadla se dva průměrní dospělí cestující zkrátka nevejdou, 13. 4. 2017 © Dominik Havel

Avšak samotné sedadlo není vše – velkou roli hrají i předměty kolem něho. Prostor na nohy omezuje topný kanál nebo špatně umístěná noha stolu, občas si cestující otlouká koleno o odpadkový koš, jindy se k sedadlu kvůli stolku špatně dostává (Railjet). V dnešní době roste zájem o doplňky montované do sedadel – elektrické zásuvky, konektory USB, elektronický rezervační systém nebo multimediální obrazovky. A aby toho nebylo málo, sedadla musí splňovat přísná kritéria týkající se nehořlavosti a nezávadnosti plynů vznikajících při hoření.


„Nautilus“ JHMD má sedačky z trolejbusů 14Tr © Dominik Havel

Co by mělo splňovat sedadlo pro MHD, autobus nebo vlak?

Měla by být alespoň jedna společná područka mezi sedadly ve všech vlacích nebo jen na dálkových spojích?

Jste spokojeni se sedadly v dnešních vlacích, tramvajích a autobusech?

Úvodní ilustrační snímek: 30.08.2012 - Borcad Fryčovice: sedadla Comfort pro LEO Express (třída Business) © Karel Furiš

Dominik Havel

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 42     Stránky: / 3     Výpis:    
» zvolenmesto Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 448 12.5.2017 15:58
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kvalita a pohodlí sedadel

Pevné podrúčky pri okne sú zrejme z dôvodu bezpečnosti, najmä detí. To je problematika kritickej šírky škáry, kedy pri pákovom pohybe podrúčky hrozí riziko pritlačenia prstov alebo dlane o stenu alebo rám okna. Napr. pri detských zariadeniach to striktne vymedzuje STN.

» prezident Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 975 12.5.2017 14:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kvalita a pohodlí sedadel

2. Zafixované područky. Nezávisle na tom, kolik má sedačka opěrek na ruce, měly by všechny jít zvednout (a tedy se jich zbavit). Častokrát jsou ale zvednout jenom ty střední, nebo do uličky, ale područky u oken už ne (čest výjimkám). Důvod? Úspora?

Tomuto nechápem ani ja. Nestretol som zatiaľ nikoho, komu by sa páčili pevné opierky na ruky a predsa sú pri oknách skoro všade. Cenou to určite nebude. Spomínam si, keď k nám pri dodaní MJ 813+913 prišli zamestnanci českej firmy(Borcad?) a rozprával som sa s nimi o sedačkách. Povedali mi, že pôvodné sedačky mali zdvižné opierky aj pri oknách, no vyslovene na žiadosť našej firmy(ZSSK), tam dosádzali ,,kámen", aby sa nedali odklápať. Nerozumiem tomu...

» Stoupa Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 322 12.5.2017 12:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kvalita a pohodlí sedadel

V Berline je nejvetsi problém, ze tocené pivo je mnohonásobne drazsí, nez lahvác v kráme, ten je dokonce mnohdy levnejsí, nez v Praze. Hospody jsou prázdné a popíjí se kde se dá. A bezdomovci (nebo tzn. "Penners") sbírají zálohované lahve...

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 054 12.5.2017 11:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kvalita a pohodlí sedadel

Bohužel, problém, který tu nastínil SZKV 12.5.2017 8:18 a Jencik 12.5.2017 10:27, se netýká jen německa.
1) i u nás jsou bezdomovci a je to ostuda celé naší "vyspělé" civilizace
2) levné hospody dost rychle mizí.

Což samozřejmě nevyřeší dopravci ani Ministerstvo dopravy. Mělo by se to řešit na vládní či parlamentní úrovni. Vždyť i za 1. republiky, kdy byla bída a chudoba nesrovnatelně horší než dnes, měla každá obec aspoň chudobynec, kde měl lidi bez domova aspoň střechu nad hlavou a pryčnu a denně myslím že polévku.

Mizení levných hospod, vedoucí k popíjení na ulicích a ve veřejné dopravě, by taky šlo řeši vytvořením výhodnějších podmínek pro toto podnikání - daně, a snížení hygienických nároků... To jsem sice odbočil z resortu dopravy, ale jak patrno, ono se to kvality a pohodlí úzce dotýká.

» jencik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 361 12.5.2017 10:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kvalita a pohodlí sedadel

No pivo je este dobry pripad, ale fakt sediet po nejakom fetakovi/bezdomovcovi na latkovom sedadle nie je vobec ziaduce a znacne znizuje atraktivitu cestovania (problem nocnych vlakov aj MHD) Zase v tej MHD clovek nestravi tolko casu, aby na nejakej plastovej sedacke chvilu nevydrzal, skor ako sa tu chvali Bmz, tak aspon v RJ staci, ze oproti sedi niekto vyssi a na dlhsej trase uz mame kolena dost blizko a nie je si ani kam natiahnut nohy, aj preto mi celkom vyhovuje to usporiadanie a la lietadlo.

» SZKV Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 3 681 12.5.2017 8:18
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kvalita a pohodlí sedadel

Domink.HK: Problém s "Partytram" řeší (resp. leckde spíš neřeší) prakticky ve všech větších německých městech, kde kolejovou dopravu mají. Dokonce se to dostalo až k ústavnímu soudu do Karlsruhe, který to de facto povolil. Jde totiž o to, že v Německu (na rozdíl od nás) nemají cenově únosné hospody, kam by lidi chodili celý večer chlastat, takže mladí (zejména studenti), kteří ještě nemohou pít doma (protože rodiče), chlastají v tramvaji. Třeba se časem inspirují u Poláků, kteří tutéž aktivitu nejraději provozují v křoví. Že to večerní cestování po těchto městech (já měl bohaté zkušenosti s Berlínem) zejména v pátek a sobotu večer silně znepříjemňuje, je zcela zřejmé, stejně jako neblahý vliv tohoto počínání na údržbu vozidel a dalších dopravních zařízení. Ale zase tak úplně mimo téma to není, protože tramvaje a vlaky se pořizují nejmíň na 30 let, přičemž u nás trend směřuje k témuž. Ostatně vcelku běžně lze pozorovat z vlaku, jak si venkovská mládež pořádá párty na zastávkách. Holt hospody budou pořád dražší (protože EET a zvyšující se mzdové náklady personálu) a Lidl je a bude levný...
Po pravdě řečeno, pobyt v Berlíně a výše uvedené zážitky mě taky naučily, že ty dřevěné a plastové sedačky v MHD nejsou špatný nápad. V Berlíně (jakož i jinde v Německu) se totiž stále drží přesvědčení z 80. let (které jsem i já sdílel), že jediný vhodný potah sedadel je látky s polstrováním- potíž je akorát v tom, že když je ta látka vlhká od piva, je to svezení značně eckelhaftní a co hůř, strašně špatně se to pak čistí.

» IDS-JMK-fan Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 617 11.5.2017 22:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kvalita a pohodlí sedadel

Dominik: Postižená tramvaj jezdí ve Frankfurtu nad Mohanem, jen pro upřesnění, ale to už jsme se dostali jinam.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 985 11.5.2017 22:23
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kvalita a pohodlí sedadel

IDS-JMK-fan: Mám stejný názor."Partytram" je obecný problém v Berlíně, částečně to je dané tím, že se nemusí na konečných vystupovat, a tak mladí vezmou basu piv a jezdí celý večer dokola...

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 054 11.5.2017 18:44
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kvalita a pohodlí sedadel

Dominik, I]...jsou otázkou sériové výroby. To je argument z dob socialistického centrálního plánování.

» IDS-JMK-fan Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 617 11.5.2017 17:07
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kvalita a pohodlí sedadel

Co se tulení týče, myslím si, že pro takovéto činnosti jsou vhodnější jiné prostory než vlaky určené k přepravě lidí. I když v Německu jsem viděl ledasco i to, co jsem u nás neviděl, čímž ovšem neříkám, že se to u nás neděje. Konkrétně v pěkném Flexity, který je mimochodem velmi povedený, jsem viděl na zemi lahve od piva a podobné následky cestování hovad. Takže necivilizovanost cestujících není jen český problém, objevuje se všude.

nasledujúce príspevky »