27.11.2024 Práve prihlásených 54 užívateľov
V druhom pokračovaní seriálu o úzkokoľajkách navštívených v roku 2018, sa presunieme na ďalšiu úvraťovú úzkokoľajku s rozchodom 760 mm, tentokrát ale k naším južným susedom do Maďarska, do pohraničnej stanice Szob. Systém úzkokoľajných železníc v okolí Szob a Nagybörzsöny slúžili pôvodne nielen k preprave dreva, ale v závere výhradne k preprave lomového kameňa. Nakoľko moje znalosti maďarského jazyka začínajú aj končia výrazom „Egészségedre“, histórii sa tentokrát budeme venovať len veľmi stručne.
27.1.2019 8:00, Ing. Michal Melicher
Léta patřila ke každodennímu obrazu, který vítal vlaky, mířící od jihu na brněnské hlavní nádraží. Stejně, jako Petrov na opačné straně. Až v prosinci započatá rekonstrukce uzlu je poslala do historie a uzavřela jejich funkční kapitolu. Jeden z bodů započatého omlazení uzlu nese označení rekonstrukce zabezpečovacího zařízení. Stavědla 4 a 5, situovaná vpravo vedle kolejí měla jít k zemi. Měla tak skončit podobně, jako stavby u viaduktu v Praze. Za vteřinu dvanáct se rozběhla akce, která je má zachránit.
26.1.2019 8:00, Milan Vojtek
Jak jistě dobře víte, bylo na vlaku RJ 1003 soukromého osobního dopravce RegioJet do Košic v pátek 18. ledna tohoto roku nasazeno „eso“ dopravce státního a nákladního ČD Cargo. Myslím si, že pro řadu příznivců železnice to bylo velké a nečekané překvapení. Já jsem dostal informaci o této skutečnosti v době, kdy již byl vlak na cestě do Košic. Jen nebylo jasné, jestli má tato lokomotiva přechodnost na Slovensko a kam až tedy pojede.
25.1.2019 8:00, Jiří Řechka
Saské zemské hlavní město Drážďany oplývá hned několika dopravními zajímavostmi. Patří k nim i Drážďanská parková železnice, původně sloužící jako pionýrská dráha. Děti tu roli železničářů zastávají i dnes.
24.1.2019 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Zimné soboty môžete pokojne stráviť v raji a netreba za ním vôbec cestovať do exotiky. Prichádza zimná edícia „Ľadového expresu“. Metropola východu sa vo februári opäť dočká priameho vlakového spojenia s Národným parkom Slovenský raj. A hoci jeden z jeho klenotov, Dobšinská ľadová jaskyňa, je v zime mimo prevádzky, turistických atrakcií ponúka viac ako dosť.
23.1.2019 18:00, Tomáš Kováč
Ďalšia zaujímavosť zo železničnej siete súdružsko-bratskej Číny. Dnes o trati medzi mestami GuangZhou a ZhaoQing. Je to trať nová, otvorená nedávno; nie je to ani „echt“ VRT, ani obyčajná trať; a dôvod jej postavenia mi je malou záhadou (jasné, slúži ľuďom, ale prečo takto?).
23.1.2019 8:00, Ing. František Smatana
27. červen 2018 patřil ke chladnějším dnům, obloha byla většinou spíše zatažená. Vlastně docela ideální den pro malý cyklistický výlet, na jaký jsme se s manželkou chystali již nějaký čas. Jedním z jeho cílů se stala návštěva železničního muzea v obci Radim u Luže. Muzeum je soukromé a vybudoval je bývalý dopravní kontrolor Českých drah Eduard Kapitola na rodinném statku.
22.1.2019 8:00, Pavel Stejskal
Disciplína, vy kluci pitomí, musí bejt, jinak byste lezli jako vopice po stromech. Tato památná slova Haškova obrlajtnanta Makovce mi vytanula na mysli, když jsem sledoval přímý přenos nedávného finálového zápasu o majetek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) mezi představiteli zákona a jeho narušiteli. V něm sice ti první nakonec „vydřeli vítězství“, nicméně jejich soupeři nepochybně „měli více ze hry“. A to vše za velice vlažného výkonu sudích v policejních dresech.
21.1.2019 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) má za sebou úspěšný rok. Patří mezi největší konečné příjemce finančních prostředků z aktuálního Operačního programu Doprava, ke konci loňského roku měla schválený příspěvek ve výši 99,5 procenta z celkové alokované částky pro SŽDC. Ta jen do modernizace drážní infrastruktury a mechanizace investovala 19 miliard korun. Lepší parametry tratí přinesly úpravy v rámci opravných prací a k významnému posunu došlo rovněž v oblasti spolupráce s dopravci a zlepšování služeb pro cestující.
20.1.2019 8:00
Most. Důležité dílo, které zajistí pro jiné dopravní prostředky bezpečné překonání trati. Skvělá věc a velká výhoda, velký přínos pro bezpečnost. Jenže současně taky velký problém. Jak je zvykem, každá sranda něco stojí a tohle bezpečí stojí náklady na výstavbu a posléze na údržbu. Vzhledem k chaosu při výstavbě za minulého režimu i chaosu, provázejícímu jeho „sametový“ zánik, Nese zejména ona údržba spoustu otazníků. Kdo zaplatí opravu či stržení nevyhovujících a rozpadajících se mostů? Kdo ponese odpovědnost za malér, pokud – nedej Bůh – spadnou na jedoucí vlak?
19.1.2019 8:00, Milan Vojtek