27.12.2024 Práve prihlásených 72 užívateľov
Je pokojný júlový deň malebnej trate kľukatiacej sa údolím Hrona na úbočí Nízkych Tatier pod majestátnou Kráľovou hoľou. Naoko všedný , dnes však spev vtákov nahradil zvuk parnej píšťaly, namiesto voňavých lesných plodov sa Horehroním nesie vôňa štipľavej pary „malého býčka“.
25.8.2009 8:00, Jozef Michalko
Tunelom k susedom. Aj tak sa dá nazvať možnosť spojenia Slovenska s Poľskom cez historický dobré známy železničný priechod Medzilaborce (SK) – Lupków (PL).
22.8.2009 8:00, Ing. Miloš Šefčík
Keď som tu na vlakyneťáckej stránke našiel pozvánku na jazdu parným vlakom Horehroním, len tak mi zaplesalo srdiečko. Potešil som sa o to viac, že pozvánka prišla práve v čase, keď som si dal takmer socialistický záväzok, že pri najbližšej príležitosti si túto trať musím spolu so synátorom prejsť, či už cestou do Košíc Horehroncom, či priamo cieleným výletom do tejto oblasti.
17.8.2009 8:00, Mgr. Richard Kadnár
Jazda historického vlaku uprostred nádhernej prírody v okolí Telgártu určite nenechá chladného žiadneho fanúšika železnice a „šotouša“. Nakoľko patrím medzi náruživých fanúšikov železnice a nedávnou kúpou fotoaparátu som sa takisto zaradil medzi fotografov, využil som 1.8. jazdu Malého býčka medzi Červenou Skalou a Dobšinskou Ľadovou Jaskyňou organizovanou KHT Zvolen a pozvanie rodiny Michalkovcov na návštevu a na napísanie tejto reportáže.
10.8.2009 8:00, Peter Salaj
Nič netrvá večne, a tak po veľmi dlhej dobe nastáva čas, keď sa musíme rozúčiť i s posledným rušňom prezývaným 'Peršing' alebo tiež 'Eso' v unifikovanom nátere ČSD, ktorý nám pripomínal živé časy na našej železnici, keď vlaky lietali na odhlášku po preplnených tratiach. Tento náter bol typický pre sériu rušňov rady 363, ktoré boli vyrobené pre Československé státní dráhy 'rušňomobilkou' ŠKODA Plzeň. Prišla však nová doba a s ňou aj nový unifik...
9.8.2009 17:30, Djexpres
V poslednom príbehu sme načali tému neprivesených postrkov a naznačili isté riziká, ktoré so sebou táto technológia môže prinášať. Dnes budeme pokračovať v rozprávaní o rušňoch, voľne pracujúcich na konci vlaku. A pre zvýšenie atraktivity sme pre tento účel dokonca vybrali vlak osobnej prepravy.
6.8.2009 8:00, Bc. Jozef Gulík
I když byl vývoj někdejší řady EM 488.0 poznamenán řadou problémů a její sériová výroba svým opožděným náběhem negativně zasáhla do rozvoje naší příměstské dopravy na počátku sedmdesátých let minulého století, nakonec se nové jednotky úspěšně v provozu prosadily a hrají v něm svou nezastupitelnou roli ještě dnes, po více než třiceti letech.
5.8.2009 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Železničná trať Piešťany – Vrbové má svoje „zlaté“ obdobie dávno za sebou. Posledné desaťročia ju sprevádzajú skôr výkriky o záchranu, než spokojná pieseň úspechu. Jej význam vzniku sa vplyvom napredovania vývoja techniky a spohodlnením ľudí výrazne zmenil. Po železnici sa už nevozia poľnohospodárske produkty z okolitých polí ani tovar z tovární v meste a zásob pre mesto – automobilizmus zvíťazil.
1.8.2009 8:00, Ing. Marko Engler
Už od založenia Spolku výhrevne Vrútky a od získania a sprevádzkovania prvého parného rušňa sa nadšenci snažili vždy na Medzinárodný deň detí zorganizovať program spojený s jazdou parného rušňa vo Vrútkach alebo v jeho blízkom okolí.
28.7.2009 8:00, Lacino.h
Keď som dostal informáciu, že v nedeľu, 12. júla, pôjde po našich tratiach v úseku Kysucké Nové Mesto – Čaňa nákladný vlak spoločnosti OKD Doprava, a.s., tak ako správny fotograf som hneď začal premýšľať, kde by som išiel na lov peknej fotky. Moje rozhodnutie nakoniec padlo na úsek Štrba – Poprad-Tatry.
23.7.2009 8:00, Marek Kováč