22.12.2024 Práve prihlásených 4 užívateľov
Toto vzpomínkové vyprávění nepřináší nic nového. Archiv článků Vlaky.net nabízí podrobný pohled na dění na slovenských kolejích před deseti lety, stejně jako na akci, jíž se šuplíkové pojednání týká. Další řádky jsou určeny pro ty, jež zajímají osobní zážitky a dojmy autora, nebo kdož si chtějí zas jiným pohledem připomenout dávné časy, kdy výpravčí s “plácačkou” byl běžným jevem v Česku i na Slovensku.
23.3.2021 8:00, Libor Peltan
Vraťme se pár let zpět, do roku 2008, kdy jsem byl poprvé „šotoušit“ na Slovensku, a to na celé čtyři dny. Navíc jsem se zúčastnil narozeninové jízdy vlaky.net, tehdy byla teprve čtvrtá. Na detaily výletu si sice už nepamatuji, ale jelikož jsem v té době už hodně fotil a navíc mi zůstaly jízdenky, docela dobře jsem zmapoval, jak jsem tehdy jel.
16.2.2021 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Milí čitatelia. Pripravil som si pre Vás trochu netradičnú sériu článkov. Článkov, ktoré sú skôr železničnou beletriou ako náučnou literatúrou. Zjednodušene povedané, sú to moje železničiarske a modelárske spomienky na doby dávno alebo nedávno minulé (podľa veku čitateľa).
5.2.2021 8:00, Michal Tvrdý
Těsně před koncem roku 2020 se na knižním trhu (tedy spíše v e-shopech než na pultech knihkupců) objevila publikace Osobní vozy ČSD III z nakladatelství Nadatur, která navazuje na předchozí dva díly. Pojďme si v následujícím příspěvku blíže přestavit tuto zajímavou knihu.
4.2.2021 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Výzva, aby sme prestúpili z áut do vlakov a takto riešili neutešenú dopravnú situáciu na Slovensku znie absurdne. Železničná infraštruktúra s parametrami, ako z minulého storočia, ba žiaľ niekedy ešte v horšom stave – vnútorný dlh železníc na obnovu a údržbu. Napríklad v Prešove a Košiciach „skanzen“ železničných vozidiel zo 70. rokov používaný na trati Košice – Prešov – Lipany, Košice – Čierna nad Tisou. Na niektorých tratiach 2 hodinový takt (a dlhší) vlakov prezentovaný ako už dobrý a v podobnom duchu by sme mohli pokračovať ďalej. Všetko to, čo som vymenoval, nás skôr odrádza používať vlaky. Napriek tomu som sa rozhodol vysvetliť, prečo by sa mala preferovať železničná doprava.
29.1.2021 8:00, Peter Popovec
Piatok poobede, po dvojkilometrovom pochode som sa konečne dostal na stanicu. Rýchlik ide o necelú hodinu. Na tabuli odchodov ešte nie je vyvesený a tak idem pozrieť na prvé nástupište. Tu už samozrejme stojí súprava, ktorá bude mojím rýchlikom, na čele s ničím iným ako okuliarnikom. Ja som však prišiel pozrieť, či tu nestojí niečo čo mi chýba v zbierke a zisťujem, že nie. S výzorom zmätkára sa obraciam späť k podchodu a idem obzrieť situáciu na treťom nástupišti.
17.1.2021 8:00, Sebastián Langhoffer
Už je to pekných pár rokov, čom som pripravil sériu zimných fotiek na zlepšenie nálady v období nemastnej – neslanej zimy. No, a vyzerá to tak, že táto zima asi bude tiež riadne „mrchavá“. Preto som si doma trochu zlepšoval náladu aspoň hrabaním sa v mojom archíve fotiek. A popri tom som narazil na sériu fotiek, keď zima bola k nám ešte o čosi štedrejšia.
15.1.2021 8:00, Michal Tvrdý
Je to úplne ľudský prístup, že až keď sa priblíži osudný dátum alebo je už úplne neskoro, až vtedy sa zvyčajne rozhýbeme k činom, ktoré už nemajú zmysel. V tomto prípade našťastie nešlo o život ani nič dôležité, no ak som chcel doplniť zbierku tak bol (vtedy) najvyšší čas. Koncom roka 2019 sa začali vo verejnom priestore šíriť rôzne chýry o tom, že rušne radu 742, hojne prevádzkované pod hlavičkou ZSSK Cargo po celom Slovensku, by mali byť vo veľkom rekonštruované.
13.1.2021 8:00, Sebastián Langhoffer
Práve nedostatok, či zastaranosť súčasných technológií je základným hnacím elementom pre vývoj nových a lepších. Nebolo tomu inak ani u potenciálne nádejného nástupcu zastarávajúcich „okuliarnikov“, ktorý by vznikol ich komplexnou prestavbou. Bohužiaľ, z viacerých dôvodov, či už technických alebo politických, k tomu nedošlo. Takže v nasledujúcich riadkoch čosi o „tatranskom orlovi“, teda lokomotíve s označením 755.001-5, ktorá bola hviezdou MSV Brno 1997.
8.1.2021 8:00, Sebastián Langhoffer
Každá krajina si ako súčasť svojho kultúrneho dedičstva zanecháva aj určité budovy reprezentujúce isté obdobie dejín. Veľmi často popri rôznych palácoch, radniciach, kostoloch, technických pamiatkach ide aj o budovy železničných staníc. Ja som pri svojich cestách po Slovensku našiel budovu ktorá by sa mala zachovať v súčasnom stave pre ďalšie pokolenia ako dokumentácia socialistického realizmu. Vitajte na železničnej stanici Rožňava.
6.1.2021 8:00, Vybo