Neštátni dopravcovia na sieti ŽSR
Na sieti ŽSR majú ku dňu 31. 01. 2005 licenciu na nákladnú dopravu na dráhe tieto spoločnosti. Pretože sa s ich vlakmi budeme iste často stretávať, pripájam zoznam.
USSK - U.S. Steel Košice, sídlo Košice, ZSSK - Železničná spoločnosť Slovensko a. s., sídlo Bratislava, TSS, sídlo Bratislava, SMD (dcérska spoločnosť Slezskomoravská dráha), sídlo Čadca, ŽsKe - Železničné stavby Košice, sídlo Košice, TRSS - Trnavská stavebná spoločnosť, sídlo Trnava, LTE - Logistik a Transport Slovakia, sídlo Bratislava, BRKS - Bratislavská regionálna koľajová spoločnosť, sídlo Bratislava, PSŽ - Prvá slovenská železničná a. s. - sídlo Bratislava, PPS - Prvá prepravná spoločnosť, sídlo Komárno, HBP - Hornonitrinske bane Prievidza, sídlo Prievidza, ELTRA - sídlo Košice, AM Tuning, sídlo Belince, ŽsBA - Železničné stavebníctvo - sídlo Bratislava, ŽDD (dcérska spoločnosť OKD - doprava), sídlo Bratislava, SŽDS - Slovenská železničná dopravná spoločnosť, sídlo Bratislava, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, sídlo Bratislava.
Ďalší dopravcovia jestvujú na vlečkách podnikov. Je možné, že niektorí z nich si postupne vybavia licenciu aj na sieť ŽSR.
V tejto rubrike je priestor na výmenu informácií o týchto dopravcoch a ich vlakoch.
Podradené diskusné témy
ŽelV - vytrhali, rozhrnuli, položili, zastykovali, podbili ledajako, len aby bolo. Aj také vychytávky mali, ako prestreľovanie koľajníc, aby sa nezdržiavali vŕtaním dier. Na spodky sa zvysoka sralo a stav tratí tomu zodpovedal. Ale objektívne treba priznať, že dnes už NIKTO nedosiahne tie výkony, čo oni vtedy. Ale nie len na zvršku, ale aj napr. na mostoch... A rovnako už dnes nikto nedosiahne výkony naších (pra)dedov pri stavbe nových tratí... A nie je to o technike, je to o ľuďoch, o tom, či sú ochotní a schopní makať ako oni vtedy, o predpisoch a zákonoch aké si pripravujú.
PS: ja hlasujem za AB jednoznacne,
Meškania vlakov? Boli pred 25.rokmi a sú aj dnes. Vtedy nemali rýchliky tak našponované jazdné doby a aj pobyty v staniciach boli dlhšie. Bratislavské rýchliky prepriahali v Púchove alebo v Žiline 15 minút a dalo sa to aj skrátiť. Všetky české rýchliky mali v Žiline pobyt 15 minút kvôli technickej prehliadke. O jazdných dobách osobákov škoda hovoriť.
Výluky? Výluka Varín - Vrútky v deväťdesiatich rokoch trvala asi dva mesiace - teraz šesť a ešte nie je hotovo. Keď si porovnám techniku vtedy a dnes tak mi je na zaplakanie. A či tá trať vydrží 30 rokov to dnes nikto nevie. Keď robilo obnovu železničné vojsko tak sa na noc spúšťala po tej koľaji doprava - síce len okolo 50 km/h. Dnes? cez deň sa jazdí po jednej koľaji a v noci po žiadnej lebo je ničkoľajka.
Dnes nie sme schopný odviesť po železnici ani polovičku tých vlakov ako vtedy. Aj keby bola kapacita trate tak už nie sú ľudia (posun,rušňovodič a pod.) - všetko sme zrušili a prepustili.
Čo z toho, že AB prežije, keď stanice zdecimujú tak, že tie náklady nebude kam uhýbať???
A nákladných sa tam zmestí ešte kopec, aspoň dovtedy kým v rámci skvalitňovania železničnej siete nezlikvidujú autoblok.
3 pary IC ZSSK; 4 pary IC RJ; 1 par Leo a 1 par Pendolino(oficialne prevadzkovane ZSSK ale vieme...) a to este nepocitam normalne R, Ex a Os...
Kam sa nakladne vlaky pomestia?
2.fotografia - Leo Express 480.005 , koľaj 9 , večerný spoj do Košíc z príchodom 22:27 ( EC 1361 ) a späť do Prahy sa vracia z Košíc o 23:14 ( EC 1350 )
3.fotografia - Odstavená súprava RegioJet-u