GW Train Regio
Viamont vznikol v auguste 1992. Spočiatku sa zameriaval na opravy, rekonštrukcie žel. zvršku.
Dnes sa zaoberá činnosťami súvisiacimi s železničnou dopravou ako osobnou, tak aj nákladnou. Osobnú prepravu zaisťuje na železničnej trati z Trutnova do Svobody nad Úpou, zo Sokolova do Karlových Varov a od 1.1.2006 z Karlových Varov do Mariánských Lázní a späť.
Nákladná železničná doprava zahrňuje okrem prepráv i priemyselnú činnosť (ako vo svojich prvopočiatkoch). Spoločnost VIAMONT a.s. se ďalej zaoberá prevádzkovaním dráhy a drážnej dopravy na vlečkách, ich údržbou a prekládkou materiálu.
---
GW Train Regio a.s. (do 20. prosince 2011 VIAMONT Regio a.s.) je český železniční dopravce se sídlem v Ústí nad Labem.Společnost se zabývá především provozováním osobní železniční dopravy na regionálních tratích.
Viz GW Train Regio - Wikipedie
Zbyněk
v utorok po Os 3276 prisiel do Puchova smerom od Ziliny naklad so 130 + 2 (alebo 3?) x 740/741/742 Viamont. Nevie niekto odkial to islo? V Ziline som ich stat nevidel.
„Německá strana má zájem na tom, aby doprava nebyla omezena. A hovoří o tom, že by provozovala zbytek vlaků ve svém podnikatelském záměru,“ řekl ředitel divize Regionální dráhy ve společnosti Viamont František Kozel. Tvrdí, že je optimistou a věří, že k takové dohodě dojde. Netroufá si ale odhadnout, jestli po 10. červnu zůstanou v novém jízdním řádu zachovány všechny současné spoje, nebo jestli jejich počet mírně klesne.
Firma Vogtlandbahn se jeví jako poslední možný zachránce železnice z Kraslic do Německa. Přeshraniční spojení přitom bylo obnoveno teprve nedávno - v květnu 2000. Ročně se tu sice ve vlacích sveze asi 90 tisíc cestujících, ale při vysoké četnosti jízd sedí v každé soupravě průměrně jen pět lidí. Proto tu Viamont prodělává 3,2 milionu korun za rok a dál už tuto ztrátu nechce trpět.
Motivací je Egronet
Viamont proto žádal, aby přepravu začal dotovat kraj. Vedení kraje to odmítlo a pak nabídlo kompromis -úhradu tří vlaků denně.
Německé straně záleží na udržení železničního hraničního přechodu v Kraslicích hlavně proto, že jde o důležitou tepnu v systému Egronet. Ten umožňuje přeshraniční cestování jen s jednou jízdenkou. Na vybraných trasách platí od Weidenu po Jenu a lidé mohou s jednodenním lístkem za 100 korun jezdit a přestupovat v Čechách, Bavorsku nebo Sasku.
„Zachování spojů je motivováno tím, aby Egronet dál fungoval a aby cestující nepřišli o spojení, na které jsou zvyklí,“ řekl František Kozel z Viamontu.
Mladá fronta DNES - karlovarský kraj
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj)
podle MF Dnes, 6. 1.
Meritum původní zprávy jsem tady už prezentoval, ale při čtení tohoto přepisu na stránkách Klubu dráhařů mne napadla souvislost:
Viamont má možná smůlu, že ministerm dopravy (v demisi/v naději) byl právě v té době bývalý spoluvlastník firmy, který by mohl hravě být v případě opačného výsledku obviněn ze střetu zájmů. Popřípadě i v případě tomto - co když se s bývalými společníky rozešel ve zlém? Zkrátka nemá úniku (leda z ministerstva)...
Jednání mezi ministerstvem dopravy (MD) a společností Viamont o financování ztrát z provozu na železniční trati mezi Kraslicemi a státní hranicí s Německem nejsou stále u konce. Ředitel divize dopravy Viamont František Kozel ale odmítá, že by společnost mohla tento úsek tratě v případě nezajištění dotací uzavřít už od 1. ledna příštího roku.
„Jednání není ještě uzavřeno,“ uvedl Kozel a pokračoval: „Mezi svátky budeme opět na MD jednat,“ dodal s tím, že Viamont čeká v tuto chvíli na písemné vyjádření MD. „Ať už bude stanovisko negativní či pozitivní, nelze uzavřít část železniční dopravy na úseku mezi Kraslicemi a hraničním přechodem s Německem ze dne na den“ vysvětloval Kozel. Podle Kozla v případě, že MD odmítne provoz na trati k hranicím dotovat, začne Viamont jednat se svým německým partnerem Vogtlandbahn, se kterým tuto část železnice provozuje. „Musely by se dohodnout úpravy oběhu železničních vozidel, jak by k nám najížděla a pendlovala. Nelze trať v tomto úseku uzavřít bezmyšlenkovitě,“ dodal.
Podle Kozla odmítl financovat ztráty z provozování tratě ke státní hranici kraj už v letošním roce. „Když jsme se v září dozvěděli definitivně, že nedostaneme peníze ani na rok příští, začali jsme jednat s ministerstvem dopravy,“ uvedl Kozel, který původně zvažoval uzavření tratě od začátku nového roku.
„Pro Němce by bylo výhodnější dotovat provoz i na naší straně hranice, protože by nemuseli vracet peníze, které získali od EU na znovuotevření tratě“ poznamenal Kozel.
Na trati překračuje hranice denně 19 párů vlakových souprav. „Za rok přepravíme 80 tisíc cestujících,“ doplnil Kozel, který nechtěl říci, kolik peněz Viamont na provoz tratě žádá.
(Právo)
Společnost VIAMONT, která je jedním z nejvýznamnějších soukromých dopravců v České republice, chce hrát mnohem větší roli v osobní a nákladní dopravě na české železnici.
Svou budoucnost vidí především na trhu s rychlejší a důslednější liberalizací a restrukturalizací. Dosavadní přístup regulačních orgánů a samotného státního dopravce k otevírání trhu není podle předsedy představenstva společnosti VIAMONT Luďka Pelešky dostatečný. Trh by se měl otevřít v oblasti nákladní i osobní dopravy pro nové investory a partnery, kteří přinesou větší komfort a flexibilitu cestování pro cestující. V oblasti nákladní dopravy bylo v roce 2005 nejčastěji přepravovanou komoditou hnědé uhlí, kulatina, cement či obilí. Velké úspěchy v nákladní dopravě zaznamenává společnost VIAMONT v mezinárodním měřítku. VIAMONT je jedním ze zakládajících členů aliance The European Bulls. »Spolupráce s mezinárodními partnery přinesla výsledky hned od počátku. VIAMONT dnes dopravuje exportní suroviny do Nizozemska, Maďarska, Rakouska, Polska a dalších zemí. Máme v plánu tuto činnost dále rozvíjet,« říká člen představenstva a ředitel úseku technika a vnitřní kontrola firmy Pavel Rešl.
Tato firma, kterou jsme zvolili jako příklad soukromého železničního dopravce, vloni přepravila 1 600 000 tun nákladu. V nákladní železniční dopravě (včetně vleček) dosáhla vloni obratu 452 milionů korun.
Zdají se to být velká čísla, ale 96 procent železničn nákladní přepravy stále zůstává Českým drahám.
Ak máte apetít na osobnú dopravu, a viete sa tváriť ako silný zahraničný strategický investor, máte jedinečnú šancu najesť sa z českého dopravného koláča. Viamont si práve hľadá spolustravníka, ktorý by mu pomohol najmä České Dráhy dostať k diéte. Každoročne toho totiž sám v osobnej železničnej
doprave pretrávi menej a menej. Prípadní záujemci sa však musia poponáhlať, lebo na pomoc mu už príbor tasí Arriva, ktorá má podobné chútky už dávnejšie.
--- --- ---
Zkrátená a parafrázována správa ČTK z 12. 7. 2006
- minuloročný zisk stavebno-dopravnej skupiny Viamont klesol na 46 mil. CZK oproti 53,4 mil. CZK z 2004
- spôsobené investíciami do technológií a rozširovaním portfólia
- obrat skupiny naopak stúpol o 7,7 percenta na 1,531 mld. CZK
- nákladná doprava rastie - 2003 321 mil. CZK /obrat/ - 2004 397 mil. CZK - 2005 452 mil. CZK
- s hospodárskymi výsledkami skupiny nekorešponduje stagnujúca osobná preprava - 2003 83 mil. CZK /obrat/ - 2004 82 mil. CZK - 2005 78 mil. CZK
- pomôcť z výsledkami a potenciálom v osobnej doprave má najneskôr do 2 rokov hĺadaný strategický investor
iDNES, ven
Soukromý železniční dopravce Viamont nechá právníky prověřit průběh výběrových řízení na provoz rychlíků na vybraných tratích. Osobní přepravu mezi Libercem a Pardubicemi i Plzní a Mostem v tendrech získaly České dráhy. Jejich nabídka ale vzbudila u konkurentů pochybnosti.
"V obou případech máme vážné pochybnosti, zda skutečně postup probíhal objektivně vůči všem soutěžitelům. Chceme se o obou projektech pobavit s právníky a případně přijmout další opatření," řekl předseda představenstva Viamontu Luděk Peleška. Dodal, že firma ale zřejmě nebude chtít přímo vyvolat soudní pře.
Sporná je především cena, kterou České dráhy nabídly. Hospodářské noviny uvedly, že pokud by ČD vycházely ze svých průměrných nákladů, v tendru měly nabídnout provozování trati Liberec-Pardubice za 100 milionů korun.
Podobné nabídky přitom podal i Viamont (97,7 milionu) a další uchazeč Connex-Veolia (99 milionů). České dráhy však nabídly 46 milionů korun a vyhrály.
"Cena nabízená Českými drahami byla extrémně nízká a naznačuje, že státní dopravce hodlá provoz tratí křížově financovat z jiných zdrojů," dodává člen představenstva Viamontu František Kozel.
Dráhy se ale hájí tím, že cenu spočítaly správně a využily výhod síťového provozu. Také ministerstvo dopravy si myslí, že při vyhodnocování nabídek bylo všechno v pořádku.
Viamont chtěl na rychlíkové tratě nasadit vlaky Desiro od společnosti Siemens. "Jsou ideální pro kratší dálkovou dopravu, na klasickou regionální dráhu je tato jednotka velká. A hlavně je schválená na dopravu v Česku," říká František Kozel.
Skupina Viamont, která loni dosáhla konsolidovaného obratu 1,5 miliardy korun a čistého zisku 46 milionů, provozuje v současné době vlakovou osobní dopravu na tratích Sokolov-Kraslice-Klingenthal, Trutnov-Svoboda nad Úpou a několik spojů mezi Sokolovem a Karlovými Vary. Od prosince začne společnost jezdit i na trati Mariánské Lázně-Karlovy Vary.
Loni přepravily osobní vlaky Viamontu 930 393 cestujících.
http://ekonomika.idnes.cz/viamont-zamestna-pravniky-kvuli-tendrum-na-rychliky-p0l-/ekonomika.asp?c=A060712_133801_ekonomika_ven
Jinak v sobotu jel vlak na nakládku na obilí z lok 740.548 a 742.503 po koridoru do Moravského Krumlova a dále byla vyděna v sobotu 130.052 a 3x742 z vozy na obilí v Pardubicích.
má se jednat o cca 5 vozů denně a celkem asi o 400 vozů. ČD kladli tak dlouho odpor a hledali důvody proč to nejde až to začal vozit Viamont. Lokomotiva ř. 740 pro obsluhu tratě je odstavená na Opočně. Má se jednat o přepravy do přístavu na loď. Po přepravě uhlí do Opočna pro cukrovar v Českém Meziříčí je to další soukromá přeprava ve stanici Opočno p. O.h.
Pravdepodobne si ich Viamont požičia u Vogtlandbahn (jazdiacej dnes s Desirami a RegioSprintermi napr. do Chebu, Kraslic). Možno napr. i tejto jednotky (fotené 15.6.06 mnou v Neumarkt-e, opravárenskej základni Vogtlandbahn).
Aktuálně
Pokud společnost Viamont zvítězí v tendrech na rychlíkové tratě z Plzně do Mostu a z Pardubic do Liberce, nasadí zde moderní německé soupravy Desiro. Informoval o tom ředitel divize regionální dopravy této firmy František Kozel. Podle mluvčí ministerstva dopravy Marcely Žižkové by tento rezort chtěl výběrová řízení vyhodnotit do konce května tak, aby vítězný dopravce mohl zahájit provoz od prosince 2006.
Kozel potvrdil, že Viamont sice nepřišel s nejnižší cenou, nabízí prý ale vyšší kvalitu cestování právě moderními jednotkami Desiro. České dráhy plánují v případě svého úspěchu nasadit motorové vlaky řady 843 vyrobené v polovině devadesátých let, které jsou o pět let starší než Desira.