GW Train Regio
Viamont vznikol v auguste 1992. Spočiatku sa zameriaval na opravy, rekonštrukcie žel. zvršku.
Dnes sa zaoberá činnosťami súvisiacimi s železničnou dopravou ako osobnou, tak aj nákladnou. Osobnú prepravu zaisťuje na železničnej trati z Trutnova do Svobody nad Úpou, zo Sokolova do Karlových Varov a od 1.1.2006 z Karlových Varov do Mariánských Lázní a späť.
Nákladná železničná doprava zahrňuje okrem prepráv i priemyselnú činnosť (ako vo svojich prvopočiatkoch). Spoločnost VIAMONT a.s. se ďalej zaoberá prevádzkovaním dráhy a drážnej dopravy na vlečkách, ich údržbou a prekládkou materiálu.
---
GW Train Regio a.s. (do 20. prosince 2011 VIAMONT Regio a.s.) je český železniční dopravce se sídlem v Ústí nad Labem.Společnost se zabývá především provozováním osobní železniční dopravy na regionálních tratích.
Viz GW Train Regio - Wikipedie
Zbyněk
MILAN HLOUŠEK
Sokolovsko - Do včerejšího dopoledne trvala oprava kolejiště v Rotavě, kde ve středu v odpoledních hodinách vykolejil vlak jedoucí z Kraslic do Sokolova. Podle Jaroslava Cempírka z dopravní společnosti Viamont, která traď provozuje, byl příčinou havárie lidský faktor. "Z vyšetřování nakonec vyplynulo, že nebyla správně přehozená výhybka," informoval Cempírek.
Při nehodě se nikdo nezranil. A vysoké prý nebudou ani hmotné škody. "Lokomotiva, která soupravu vezla, odjela z místa vlastní silou. Nyní je ale mimo provoz. Je potřeba ji totiž znovu prohlédnout," vysvětlil vedoucí kraslického střediska.
Po vykolejení vlaku byla traď neprodleně uzavřená a dopravu mezi Kraslicemi a Olovím nahradily autobusy. "Výluka skončila včera těsně před polednem. Nyní již vlaky jezdí podle platného jízdního řádu," upřesnil Cempírek.
(r, tk)
Rotava - V Rotavě na Sokolovsku vykolejil včera odpoledne osobní vlak jedoucí z Kraslic do Sokolova. Při havárii nebyl nikdo zraněn. Uvedl to Zdeněk Neuser z Drážní inspekce. Důvody vykolejení vlaku se během včerejška vyšetřovaly. Podle Jaroslava Cempírka ze společnosti Viamont, která vlak provozuje, hmotné škody nebudou příliš vysoké. "Ale minimálně lokomotiva je poškozená a poškozené je i kolejiště," uvedl Cempírek. Kvůli tomu musela být na trase Kraslice - Sokolov uzavřena železniční doprava. Cempírek včera odhadoval, že by vyprošťování vlaku a navrácení na koleje trvat mohlo trvat až do noci. Samotná oprava kolejiště by se mohla protáhnout minimálně do pátku. Do té doby bude železniční dopravu v části tratě nahrazovat autobusová.
* Ešte dodám, že prevádzkovateľom je Viamont *
viac info - http://ekonom.ihned.cz/index.php?s1=4&s2=0&s3=0&s4=0&s5=0&s6=0&m=d&article[id]=18134300
Uvidíme, možno sa v rámci integrácie dopravy Viamont-om alebo pre nedostatok autobusov dočkáme presunu aspoň časti výkonov na koľajnice...
(ma)
KARLOVARSKÝ KRAJ - Možná již příští rok v létě budou na regionálních tratích Cheb-Hranice, Cheb-Luby a Karlovy Vary-Potůčky vozit cestující místo vozů Českých drah vlaky soukromé společnosti.
Výběrové řízení na provozování zmíněných tratí totiž s velkou pravděpodobností ještě v letošním 1. pololetí vypíšou krajští radní. Podle člena dopravní komise Karlovarského kraje Josefa Murča (KSČM) je hlavním důvodem zjistit, zda případní zájemci o provoz budou schopni nabídnout nižší cenu než dosavadní dopravce, kterým jsou ČD. Murčo ale upozorňuje, že většinou vyjde kraj levněji nahradit železniční dopravu autobusovou. Proto má obavy ze zániku regionálních tratí, na kterých by mohla být provozována maximálně jen sezonní doprava jako atrakce pro turisty. Podobně jako se to zřejmě stane na trati Nové Sedlo-Horní Slavkov. Kraj k vypsání výběrového řízení vedou také zkušenosti z prvního podobného řízení, které proběhlo loni na podzim. Jeho vítěz, společnost Viamont, nabídl za provozování trati K. Vary-M. Lázně výrazně nižší cenu a navíc zkrácení jízdních dob než ČD. »Obávám se, že toho výsledku Viamont dosáhl díky dohodě s německou stranou o využití stojících rezervních vozů. V budoucnu už se tato situace opakovat nemusí,« upozorňuje komunistický zastupitel. Viamont ovšem mezi K. Vary a M. Lázněmi dosud nejezdí. Kvůli pozdnímu průběhu konkurzu si nestihl včas zažádat o propůjčení trati - zákonná lhůta je v tomto případě jeden rok. Proto se předpokládá, že vlaky s černožlutým logem Viamontu se zde objeví až od příštího jízdního řádu. Eventuální noví dopravci na dalších tratích by mohli zahájit provoz od druhé změny jízdního řádu na přelomu května a června příštího roku. Vítěze výběrového řízení ale musí v závěrečné fázi ještě potvrdit krajské zastupitelstvo. V současnosti provozuje železniční dopravu v rámci Karlovarského kraje jediná soukromá společnost - Viamont, a to mezi Sokolovem a Kraslicemi. A to již od druhé poloviny 90. let, kdy ČD přestaly mít o provozování této železnice zájem z důvodu jejího špatného technického stavu. Viamont ji postupně opravil, zvýšil cestovní rychlost a navíc ve spolupráci s německou stranou obnovil po válce přerušené spojení do Klingenthalu.
(Aktuálně.cz)
Nabízím 3 řešení:
a) Viamont už není česká firma.
b) Existuje stejnojmenná firma v zahraničí.
c) Redaktor je blb. (Pardón - špatně informovaný... )
VÁCLAV TAUER
Až 80 milionů korun prodělá ročně Plzeňský kraj na trati z Plzně do Domažlic. Vrátí se zase cestující do vlaků?
Domažlice - Už za rok by lidé z Domažlicka mohli cestovat do Plzně a zpět v moderních vlacích typu Desiro nebo RegioSprinter německého Siemensu. Plzeňský kraj totiž hodlá pustit na svoji nejztrátovější železnici kromě Českých drah také soukromého dopravce.
Jen vloni dosáhla celková ztráta v železniční dopravě v kraji 290 milionů korun. Letos by České dráhy, které jsou výhradním dovozcem, mohly po krajském úřadu požadovat podle odhadů až 310 milionů. Největší propad je na 70 kilometrech trati z Plzně do Domažlic. "Ročně se jedná o 80 milionů korun. Vysoká ztráta je dána tím, že tato traď není elektrifikována," říká krajský radní pro dopravu Miroslav Jaroš. Deníku potvrdil, že letos plánuje právě pro tuto trať vypsat výběrové řízení na zajišťování veřejné dopravy.
Ve vlacích konkurenčního dopravce by lidé mohli cestovat už podle jízdního řádu na rok 2007/2008. Jedním z účastníků výběrového řízení má být ústecká společnost Viamont, která má o zajištění dopravy z Plzně do Domažlic a dále na Českou Kubici zájem. "Pokud bude výběrové řízení skutečně vyhlášeno, zúčastníme se jej. Hodně bude záležet na podmínkách a také na konkurenci," říká František Kozel, šéf divize regionálních drah Viamontu.
Tato společnost už dnes kvůli schopnosti snížit ztráty a zachovat cenu jízdného provozuje dopravu a tratě v Královehradeckém a Karlovarském kraji. Od prosince také koleje v areálech plzeňské Škodovky.
V současnosti jsou na trase Domažlice - Plzeň zaměstnány stovky lidí. Mají se ti, kteří přečkají propouštění v letošním roce, obávat budoucnosti? "Je věcí Českých drah, jak se o svoje zaměstnance postará. Určitá část by ale měla přejít k novému dopravci," domnívá se krajský radní Jaroš. A František Kozel za Viamont dodává, že "o kvalitní odborníky bude na trhu práce vždy zájem."
Předem avizovaný zájem konkurence nutí ke změnám dosud výhradního dopravce, státní České dráhy. Ještě letos mají vyjet na trať Domažlice - Horažďovice nové vozy RegioNova, které nahradí staré "motoráčky" z 50. let.
simeon tak zřejmě reaguje (pravda poněkud opožděně) na kdesi dole se vyskytující dohadování o snímku stroje Viamontu v Maďarsku.
Ale nevím, zda správně - některé tratě v Maďarsku "drátovaly" československé firmy, takže také používaly vlastní prvky.
(ban)
O dopravě do Domažlic už jednal se zkušeným Viamontem
Plzeň - Plzeňský kraj chce kromě Českých drah na tratě pustit dalšího dopravce. „Zatím jsou v našem kraji jediným dopravcem České dráhy, ale příští rok bychom rádi vypsali soutěž na trať Plzeň - Domažlice,“ říká radní pro dopravu Miroslav Jaroš. Jedná se o trať, která přináší Plzeňskému kraji největší ztrátu. Se ztrátou 80 milionů ročně je to dvojnásobek oproti srovnatelným tratím Plzeň - Beroun nebo Plzeň -Klatovy. „To ale souvisí významně s tím, že tato trať není elektrifikována,“ vysvětluje Jaroš.
Zástupci Plzeňského kraje se sešli s prvním z dopravců, kteří by připadali v úvahu. „Sešli jsme se s ústeckou firmou Viamont, ale jednalo se zatím pouze o teoretickou rovinu,“ potvrdil Miroslav Jaroš. „Máme zájem rozšiřovat aktivity v osobní dopravě, takže se v současné době obracíme na kraje a zjišťujeme situaci,“ popsal šéf regionálních drah Viamontu František Kozel. „Jednání s Plzeňským krajem pro nás bylo důležitým signálem, že chce kraj pustit na tratě kromě Českých drah i jiné zájemce,“ dodal Kozel. Kromě Plzeňského kraje se Viamont obrátil také na Ústecký a Liberecký kraj. „V Karlovarském kraji už jsme navíc vyhráli soutěž pro 53kilometrovou trať Mariánské Lázně - Karlovy Vary.
Firma Viamont, která má od října svoji základnu v Plzni, kde provozuje vlečku v areálu Škoda, už obsluhuje několik tratí v Karlovarském a Královéhradeckém kraji. „Od roku 1997 máme pronajatou trať Trutnov - Svoboda nad Úpou, o rok později jsme přidali ještě Sokolov - Kraslice,“ popisuje Kozel. Už pátým rokem obsluhuje Viamont linku z Kraslic do Klingenthalu. O víkendech jezdí také přímá linka z německého Zwickau do Klingenthalu, Kraslic a Karlových Varů. „Od této soboty bude navíc jeden pár víkendových vlaků zajíždět až do Mariánských Lázní,“ dodal František Kozel. Firma Viamont je první soukromou firmou, která provozuje hraniční přechod. „Jedná se o veřejný hraniční přechod Kraslice - Klingenthal, který byl znovuotevřen na podzim 2003,“ doplnil Kozel.
Pokud by v soutěži uspěl jiný dopravce než České dráhy, začal by trať Plzeň - Domažlice obsluhovat až od jízdního řádu 2007/2008. „Je to stejný případ jako na trati Mariánské Lázně - Karlovy Vary,“ popisuje Miroslav Jaroš. Soutěž na nového dopravce tam byla vyhlášena letos v létě, ale ústecká firma Viamont, která zvítězila, zatím nemá přidělenou dopravní kapacitu. „České dráhy musí vědět o této změně dostatečně předem a Viamont tak může začít jezdit až od příštího jízdního řádu, tedy na konci příštího roku,“ dodal Jaroš.
http://www.vlaky.net/online/diskusia/tema.asp?lang=1&id=2895
Rudolf Voleman České dráhy
Karlovarský kraj a drážní společnost Viamont podepsaly smlouvu o provozování železniční trati mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. „Účinnost smlouvy jsme ale odložili do okamžiku, kdy Viamont získá kapacitu dopravní cesty na zmiňovanou trať, bez které ji nemůže provozovat,“ uvedl první náměstek karlovarského hejtmana Jan Zborník (ODS). „Nejzazším termínem byl stanoven 14. prosinec příštího roku,“ dodal.
Kapacitu dopravní cesty na trať mezi lázněmi od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) získaly České dráhy (ČD), ale pouze do konce února příštího roku, tedy do prvního termínu pro změnu jízdních řádů. Minimálně do té doby budou na této trati jezdit ČD.
„Smlouva o provozování tratě do Mariánských Lázní byla součástí výběrového řízení, v němž vyhrál Viamont, a teď ji musela schválit i krajská rada,“ poznamenal Zborník, podle kterého kraj ještě jedná s ČD o smlouvě na úhradu ztrát z provozování osobní drážní dopravy.
„Nebyla dosud uzavřena, protože se čekalo na správní rozhodnutí SŽDC ktrati z Karlových Varů do Mariánských Lázní. Nyní čekáme, s čím ČD přijdou. Byl bych nerad, kdybychom se dohadovali dlouho,“ dodal Zborník.
(ČTK)
Plzeň - Ústecký Viamont se stal provozovatelem všech 40 kilometrů kolejí železniční vlečky v obou areálech plzeňské Škodovky v centru města a Plzni-Doudlevcích. S dosavadním provozovatelem TA-Služby, tedy bývalou Škodou Služby, respektive Škodou Doprava, uzavřel Viamont nájemní smlouvu na neurčito. ČTK to řekl šéf plzeňského střediska Viamontu Vladimír Trtík.
Firma, která už odkoupila železniční vagony a lokomotivy, má nyní v Plzni 53 zaměstnanců, kteří přistavují vlečkové vozy do areálu a mimo něj. Dále zajišťují vnitropodnikovou přepravu nákladů. Předávací místa vagonů jsou na hlavním seřazovacím nádraží a v případě dodávek uhlí ve stanici Jižní předměstí.
Viamont už provozuje deset vlečkových areálů v průmyslových podnicích. Největší je v papírnách Mondi Štětí, kde firma působí od roku 2002 se 130 lidmi. Na druhém místě je nyní Škoda Plzeň.
Ústecký dopravce má od roku 1997 pronajatu trať Trutnov- Svoboda nad Úpou a od roku 1998 trať Sokolov - Kraslice. Pátým rokem provozuje trať Kraslice - Klingethal na Sokolovsku. O víkendech jezdí dvouvozové motorové vlaky z německého Zwickau do Klingethalu, Kraslic a Karlových Varů.
České dráhy
Plzeň - Plzeňský kraj chce pustit na koleje mimo Českých drah také jiné dopravce. Na příští rok plánuje vyhlásit výběrové řízení na zajišťování veřejné dopravy na trati Plzeň-Domažlice, jejíž roční propad nyní dosahuje 80 milionů korun.
"Konkurenční dopravce by začal fungovat od jízdního řádu 2007/2008," uvedl krajský radní Miroslav Jaroš. O trať se zajímá firma Viamont, která má příští rok provozovat dopravu i mezi Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary. Od října má Viamont svoji základnu v Plzni, kde začal provozovat vlečku v areálu plzeňské Škody. František Kozel z Viamontu řekl, že teprve z analýzy domažlické trati vyjde, zda by sem Viamont nasadil motorové vlaky RegioSprinter nebo Desiro - obojí z dílny Siemensu, které si pronajímá od německých drah.
RADEK DUCHOŇ
Karlovarský kraj - Společnost Viamont má zájem provozovat další železniční tratě v Karlovarském kraji. Od prosince začne s největší pravděpodobností vozit místo Českých drah cestující z Karlových Varů do Mariánských Lázní a v dalších letech by se nebránila provozovat tratě vedoucí z Karlových Varů do Potůčků, z Chebu do Hranic a v neposlední řadě železnici mezi Chebem a Luby. V poptávkovém řízení, které kraj vyhlásí stejně jako v minulém roce, mohou ovšem uspět ještě další firmy. Kraj si od nových dopravců slibuje kvalitnější a rychlejší cestování s nižšími náklady.
„Viamont se zajištění vlakové dopravy na dalších tratích v Karlovarském kraji nebrání," uvedl vedoucí střediska Kraslice společnosti Viamont Jaroslav Cempírek.
„Pokud podmínky na provoz tratí budou postaveny tak, že je budeme schopni splnit, tak do nich samozřejmě půjdeme. Podmínky by ale neměly být přísné,“ řekl před časem.
Poptávkové řízení vyhrál vloni právě Viamont. „Začneme do Mariánských Lázní jezdit pravděpodobně při změně jízdních řádů na konci roku. Správa železniční dopravní cesty totiž přidělila povolení k provozování tratě Českým drahám. Původně do února, nyní jej ale prodloužila právě do prosince. Na konci roku by ji měli přidělit nám, protože jsme si o kapacitu požádali už v řádném termínu,“ dodal Cempírek.
Podle mluvčí krajského úřadu Andrey Bockové budou krajští úředníci o realizaci poptávkového řízení na provoz zmiňovaných tří tratí jednat tento týden. Loňského poptávkového řízení se zúčastnila kromě Viamontu a Českých drah ještě dopravní společnost úspěšně působící mimo kraj.
Hlavním důvodem pro vypsání poptávkových řízení jsou podle kraje nutné změny jízdních řádů. O nových jízdních řádech už jednal. „Jízdní řády nemohou tvořit jenom dopravci,“ uvedla mluvčí Bocková.
Kraj plánuje vytvořit časová pásma, ve kterých by měly vlaky jezdit. „Budoucí dopravce by mám měl říci, za jakou cenu je schopný jezdit,“ pokračovala mluvčí.
Krajský úřad počítá díky změnám s úsporami. „Vlaky budou jezdit v časech, kdy o ně mají lidé zájem. Změny přinesou úspory samozřejmě i díky konkurenci," dodala Bocková.
Pro provozování tratě mezi lázněmi si vloni kraj v poptávkovémřízení kladl řadu podmínek, které zkvalitní dopravu. Vlaky by tak měly jezdit o více než patnáct minut rychleji a navíc s odjezdem v pravidelných intervalech. Samozřejmý je bezbariérový přístup či přeprava jízdních kol a kočárků.