Počasie a železnica
Táto stránka môže poskytnúť priestor na získavanie a výmenu informácií o počasí.
Počasie občas ovplyvňuje život na železnici, no a pre fotografa železnice je častokrát rozhodujúcim faktorom, ktorý rozhoduje o úspechu či neúspechu fotografovania.
Pridávam spoľahlivé linky na počasie, zídu sa mnohým fotografom železnice i iným užívateľom.
http://www.zamg.ac.at/ - rakúsky server, vynikajúce informácie o počasí z celého sveta
treba kliknúť na "Wetter" a vľavo dole na Internationale Wettermeldungen, vpravo z ponuky Bitte wáhlen sie: Zentral und OstEuropa. Potrebná základná znalsoť nemčiny. Jeden z najkvalitnejších serverov o počasí na svete.
http://www.shmu.sk/?page=59
Slovenský hydrometeorolgický ústav, informácie o momomentálnom stave počasia na Slovensku a v Európe, predpovede, foto zemského povrchu zio satelitu. V slovenskom jazyku.
http://wetter.orf.at/oes/
Meteorologická stránka rakúskej televízie ORF. Veľmi kvalitná. Informácie o počasí, predpovede, webové kamery v Európe, včítane Slovenska a Maďarska.
http://slovak.wunderground.com/
Americká celosvetová stránka o počasí. Urobil som základné nastavenie v slovenskom jazyku. Vhodná pre tých, čo neovládajú žiaden jazyk okrem slovenčiny. Dá sa naklikať hociktoré miesto na zemeguli. Môžete listovať aj v archíve počasie pre ktorýkoľvek deň!
Podradené diskusné témy
Celá zpráva, v níž je sice o železnici málo a navíc vzhledem k počasí i poněkud zmateně: http://zpravy.idnes.cz/zaveje-zastavily-vlaky-i-auta-v-krkonosich-hrozi-laviny-pkp-/domaci.asp?c=A100315_075736_domaci_cen
Celá zpráva: http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/obrazem-obri-rampouch-ohrozoval-v-praze-vlaky.html
Na fotografii stojí snehová fréza v ŽST Šelpice, kde sa križovala s Os 2614
V půlce minulého týdne byla ve východní části republiky v akci asi veškerá technika Správy železniční dopravní cesty na odklízení sněhu.
SDC Zlín
V obvodu SDC Zlín byly 3. února největší problémy na trati Valašské Meziříčí – Holešov, kde nastoupila sněhová fréza už ve dvě hodiny po půlnoci. Situaci komplikoval silný vítr a v 10 hodin byl sjízdný jen úsek Holešov – Bystřice pod Hostýnem. Zbytek tratě se podařilo zprovoznit až od 17.30 h.
SDC Ostrava
Pro Správu dopravní cesty Ostrava byla prioritou průjezdnost regionální tratě Ostrava – Krnov. Ve středu 3. února po čtvrté hodině ráno vyjížděla sněhová fréza na neprůjezdnou trať Krnov – Jindřichov ve Slezsku. Po ní vyjížděla další technika na nesjízdné tratě Kravaře ve Slezsku – Chuchelná, Frenštát p. R. – Veřovice, Suchdol nad Odrou – Fulnek a Rýmařov – Valšov, kterou se podařilo zprovoznit jako poslední v 19 h.
Ve čtvrtek 4. února projížděl sněhový pluh trať Vítkov – Budišov nad Budišovkou a v pátek v noci a přes den pracovaly frézy v úseku tratě Hostašovice – Veřovice, na trati Valšov – Rýmařov i ve stanici Valšov a na trati Krnov – Jindřichov. Po dohodě s KCOD Ostrava a RCP Ostrava byly zrušeny plánované výluky na odstranění vegetace v úseku Frýdek-Místek – Frýdlant nad Ostravicí.
SDC Olomouc
Sněhu se nevyhnul ani obvod Správy dopravní cesty Olomouc. Ve středu 3. února vyjely na nesjízdné tratě obě sněhové frézy, sněhový pluh i motorový pracovní vůz MPV 22 se sněhovým pluhem.
Jedna fréza postupovala od Bohuňovic na Šumperk a projela všechny stanice a staniční koleje, aby se dalo křižovat. Druhá fréza pracovala na trati z Jeseníku na Hanušovice a sněhový pluh byl nasazen z Hanušovic do Lipové Lázní, kde situaci komplikoval uvíznutý vlak v úseku Vápenná – Lipová Lázně. Trať do Javorníka ve Slezsku byla sjízdná v 18.10 h. Uvízlý vlak byl i na trati do Rudy nad Moravou.
(Železničář)
Celý článek: http://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/20100210hb_vlaky-3ce2.html
Celá zpráva: http://tn.nova.cz/zpravy/zahranici/vlaky-pod-kanalem-la-manche-opet-zastavilo-pocasi.html
Celá zpráva: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/191928-evropske-silnice-i-zeleznice-zahltila-stedra-snehova-nadilka.html
Bohužel ve chvíli, kdy se koleje ztratí pod závějemi, nikdo zodpovědný není schopný říci, za jak dlouho vlaky zase pojedou. A cestujícím na zastávkách, které jsou často „mimo civilizaci„, tak nezbývá, než začít pátrat po informacích, kdy a jestli vlak vůbec pojede. Dva po sobě jdoucí pátky tak do Brna nedorazila ani paní Marie z Poličky. „Trať byla zavátá. Vlak měl již v Poličce velké zpoždění a bylo jasné, že ve Svitavách přípoj na Brno určitě nestihnu. A dalším spojem bych se tam včas už nedostala,„ sdělila cestující.
V okamžiku, kdy vlak nemůže závěje projet, mu však sama fréza nepomůže. „Vlak musí být nejprve vyproštěn nebo silnějším trakčním vozidlem odtažen, aby umožnil cestu fréze. Ta teprve potom může kolej před ním odklízet a uvolňovat,„ vysvětlil Jiří Šťastný ze Správy železniční dopravní cesty. Při odstraňování sněhu nemohou frézy jezdit běžnou rychlostí vlaků, ale maximálně patnáct kilometrů v hodině. Záleží i na hloubce závějí a délce zavátého úseku a na vlastnostech sněhu.
Správa dopravní cesty Pardubice má na tratích, které protínají svitavský okres, k dispozici dvě sněhové frézy. Jedna z nich má stálé stanoviště ve Svitavách nebo v Poličce. Záleží na momentální situaci a předpokládané potřebě. Druhá je ve Žďárci u Skutče nebo ve Skutči v chrudimském okrese. V minulosti železničářům z Poličky pomáhal i pluh. Ten je nyní nepoužitelný, vyřazený a určený k sešrotování. Podle Jiřího Šťastného nepotřebují frézy narozdíl od pluhů vozidlo, které by je tlačilo. Takže si ho Správa dopravní cesty nemusí objednávat od Českých drah.
Cestující, kteří na zastávkách marně vyhlíží svůj spoj, nejsou odkázáni jen na trpělivé čekání. Pokud nemají možnost připojení na internetové stránky drah třeba přes mobil, zavolají na linku kontaktního centra 840 112 113. „Z pevné linky je základní sazba ve špičce 1,32 korun za minutu. U mobilních operátorů se potom cena hovoru liší. Opravdu nejvyšší sazba se ale pohybuje okolo sedmi korun za minutu,„ radí mluvčí Českých drah Radek Joklík. Operátoři odpovídají na dotazy nepřetržitě dvacet čtyři hodin denně.
(Svitavský deník)