Počasie a železnica
Táto stránka môže poskytnúť priestor na získavanie a výmenu informácií o počasí.
Počasie občas ovplyvňuje život na železnici, no a pre fotografa železnice je častokrát rozhodujúcim faktorom, ktorý rozhoduje o úspechu či neúspechu fotografovania.
Pridávam spoľahlivé linky na počasie, zídu sa mnohým fotografom železnice i iným užívateľom.
http://www.zamg.ac.at/ - rakúsky server, vynikajúce informácie o počasí z celého sveta
treba kliknúť na "Wetter" a vľavo dole na Internationale Wettermeldungen, vpravo z ponuky Bitte wáhlen sie: Zentral und OstEuropa. Potrebná základná znalsoť nemčiny. Jeden z najkvalitnejších serverov o počasí na svete.
http://www.shmu.sk/?page=59
Slovenský hydrometeorolgický ústav, informácie o momomentálnom stave počasia na Slovensku a v Európe, predpovede, foto zemského povrchu zio satelitu. V slovenskom jazyku.
http://wetter.orf.at/oes/
Meteorologická stránka rakúskej televízie ORF. Veľmi kvalitná. Informácie o počasí, predpovede, webové kamery v Európe, včítane Slovenska a Maďarska.
http://slovak.wunderground.com/
Americká celosvetová stránka o počasí. Urobil som základné nastavenie v slovenskom jazyku. Vhodná pre tých, čo neovládajú žiaden jazyk okrem slovenčiny. Dá sa naklikať hociktoré miesto na zemeguli. Môžete listovať aj v archíve počasie pre ktorýkoľvek deň!
Podradené diskusné témy
Dobrý den,
v souvislosti se zprávami o očekávaném zhoršení počasí dnes v odpoledních nebo podvečerních hodinách, kdy je očekáván příchod silných bouřek s přívalovými dešti a nárazovým větrem, upozorňují České dráhy, že může v takových případech dojít vlivem počasí k narušení plynulosti dopravy. Silné bouřky a vichřice mohou způsobit především pády stromů na koleje. V takovém případě lze očekávat, že provoz bude přerušen na nezbytně nutnou dobu k odstranění popadaných stromů.
Všem cestujícím doporučujeme sledovat aktuální infornace o počasí a aktuální informace o provozu na železnici. Přímo před cestou se mohou informovat na aktuální stav na internetu na odkazu www.cd.cz/omezeniprovozu.
S pozdravem
Mgr. Petr Šťáhlavský
tiskové oddělení České dráhy, a.s.
Povětrnostní podmínky typické pro léto mohou mít negativní dopady na železniční dopravu. Vzhledem k odlišné technologii železniční dopravy se některé vlivy projevují odlišně než například u silniční dopravy.
Především u železniční dopravy neplatí základní zásada ze silnic, podle které má jet řidič takovou rychlostí, aby mohl bezpečně zastavit na vzdálenost, na kterou vidí. Železniční vozidla nejezdí podle rozhledu, ale podle zabezpečovacího zařízení.
Nejznámějším projevem letního počasí jsou vysoké teploty. Při velkém horku a intenzivním slunečním záření může vlivem teplotní roztažnosti docházet k deformacím kolejnic, což může komplikovat dopravu.
Významným nebezpečím pro plynulost železniční dopravy jsou bouřky, a to téměř všechny jejich projevy. Charakteristickým znakem bouřek jsou blesky. To jsou elektrické výboje, mezi mraky nebo mezi mrakem a zemí, při kterých po dobu nepatrného zlomku vteřiny prochází proud až několika desítek tisíc ampérů.
V důsledku rychlé změny intenzity proudu působí blesk nejen v místě přímého zásahu, ale elektromagnetickou indukcí i na okolí. Atak při bouřce v důsledku působení blesků může dojít k poškození elektronického zabezpečovacího zařízení. Při poruše zabezpečovacího zařízení pak musí vlaky jezdit podle rozhledu, a navíc ještě víc zpomalovat před porouchanými železničními přejezdy, a tím zejména při rozsáhlejší bouřkové činnosti výrazně narůstají zpoždění i v rozsáhlých oblastech.
Bouřky bývají provázeny silnými nárazy větru. V důsledku toho pak mohou být na kolejích napadané například stromy, větve, v extrémních případech i střechy okolních domů nebo další překážky. Protože bouřky na rozdíl od zimních vichřic jsou hůře předvídatelné, může se snadněji stát, že takovéto překážky se před vlakem objeví nečekaně. I když je pravda, že v dnešní době by bylo možné dostávat informace o výskytu extrémních bouřek a v postižených místech jezdit preventivně podle rozhledu. Jízda podle rozhledu je pomalejší než normálně, vede ke vzniku zpoždění, ale umožňuje před překážkou včas zastavit.
Dalším projevem bouřek jsou prudké lokální záplavy. Ty mohou způsobit zaplavení nebo podemletí některých úseků trati. Poškození některých zařízení mohou způsobit i kroupy.
Otevřené okno vždy neosvěží Počasí má vliv nejen na dopravní cestu, ale i na vozidla a zboží, které převážejí. Některé druhy může horko poškodit. Ve vlacích osobní přepravy při velkých vedrech ve vozech bez klimatizace dochází ke značnému nepohodlí cestujících v důsledku horka.
Klimatizace může výrazně zvyšovat pohodlí cestujících nejen snižováním teploty, ale i nadměrné vlhkosti. Ke správné funkci klimatizace je však nutné, aby nebyla otevřená okna. Někdy se stává, že někteří cestující ve snaze snížit horko ve vozidle s klimatizací otevírají okna, čímž naopak situaci zhoršují.
(Lidové noviny)
http://stv.livetv.sk/tvarchive//video/video.html?video=44975 .
http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/dnes/30515 - reportaz c. 3.
(Děčínský deník)
Přívalové deště se rychle proměnily na běsnící vodní živel.
Už ve středu 24. června o půl osmé večer bylo třeba zastavit provoz na trati Rožnov pod Radhoštěm–Valašské Meziříčí. Zašovský potok zaplavil obec Zašovou. Pod vodami Rožnovské Bečvy a jejich přítoků se ocitla železniční trať i souběžná silniční komunikace, což vyloučilo náhradní autobusovou dopravu.
Zhruba o dvě hodiny později se zastavil provoz na trati Hranice na Moravě–Hustopeče nad Bečvou opět bez náhradní autobusové dopravy. Trať byla podmáčená, silnice pod vodou. Mimo provoz byla i podmáčená trať Frenštát pod Radhoštěm–Veřovice.
O deset minut později následoval úsek Hranice na Moravě–Polom na koridorové trati do Bohumína. Kolejiště stanice Polom bylo celé pod vodou i s příjezdovými silnicemi. Nenápadná říčka Luhá zaplavila obec Jeseník nad Odrou do výšky dvou metrů a vyhnala občany na střechy domů.
Pod vodou bylo i údolí říčky Jičínky. Kalné vody ničily novojičínskou čtvrť Žilina a hnaly se na Kunín. Trať Nový Jičín horní nádraží–Hostašovice se ocitla mimo provoz. Podle dozorčího provozu žst. Studénka RCP Ostrava Zdenka Bernatíka odjel poslední vlak ze Suchdolu nad Odrou do Nového Jičína (Os 13376) ve 21.45 h. Narazil ale na zaplavenou trať a vrátil se zpět do Suchdolu nad Odrou.
Katastrofální stav na zasažených úsecích železniční dopravní cesty a postupné zastavování provozu vyvolalo i změny v dálkové dopravě: vlak IC Ostravan už v úseku Hranice na Moravě– Český Těšín nemohl pokračovat. Vlak IC Manažer z Prahy hl.n. do Bohumína jel z Olomouce po trase Bruntál–Krnov–Opava východ–Ostrava-Svinov. Rychlík Matalík z Prahy hl.n. do Vsetína skončil v Hranicích na Moravě.
Neexistovala ani náhradní autobusová doprava pro nesjízdnost silnic. Rychlík Šírava z Prahy přes Ostravu na Slovensko jel rovněž z Olomouce odklonem přes Krnov a stejným odklonem v opačném směru jel i rychlík Excelsior z Košic. Rychlík Rožmberk z Plzně přes Brno do Bohumína čekal v Přerově. Kritická situace ovšem nastala v Hranicích na Moravě, kde muselo ukončit svou cestu na 170 cestujících ve vlacích z Prahy.
„Právě jsem usínala, když mi začaly přicházet esemesky o mimořádnostech na tratích zasažených povodní. Zvuk mobilu kolem tři čtvrtě na jedenáct v noci mě dokonale probudil,„ vypráví o dramatické noci ze středy na čtvrtek náměstkyně ředitele KCOD Olomouc Hana Motyková. S žádostí o maximální pomoc při péči o cestující, kteří museli ukončit cestu vlakem, se na ni obrátil výkonný ředitel úseku náměstka pro marketing a komunikaci Aleš Ondrůj. Do obvodu KCOD Olomouc totiž patří železniční stanice Olomouc hl.n., Přerov a Hranice na Moravě, kde došlo ke kumulaci vlaků. Nejvíce cestujících však vystoupilo v Hranicích na Moravě, protože tratě na Vsetín i Ostravu byly nesjízdné.
„Ihned jsem avizovala přednostku osobní stanice Olomouc Janu Marciánovou. Informovala jsem ji o vzniklé situaci a požádala o zajištění maximálního nasazení zaměstnanců noční směny, aby se v této mimořádné situaci postarali o cestující,„ popisuje Hana Motyková první kroky, které podnikla ze svého havířovského bytu. O koordinaci opatření ve Valašském Meziříčí a Vsetíně požádala náměstkyni KCOD Zlín Helenu Šebovou.
V Hranicích na Moravě ukončili svou jízdu cestující z vlaků IC581 Ostravan a z R621 Matalík. Více než stovku cestujících bylo třeba umístit do čekárny a posléze je navigovat k náhradní autobusové dopravě. Zhruba půl hodiny po půlnoci odvezl autobus přes padesát cestujících na Vsetín. O čtvrt hodiny později cestující na Ostravu plně obsadili dva autobusy.
„Podle prvotních informací měl přijet pouze jeden autobus. Byla jsem připravena požádat řidiče, aby přijel ještě jednou,„ dodává Hana Motyková. Zaměstnanci KCOD informovali o aktuální situaci i cestující, kteří chtěli v noci cestovat z Hranic na Moravě na Břeclav, Brno nebo Prahu. S doporučením, aby cestu opravdu zváž
Vůbec poprvé zavítal na železniční stanici ve Valašském Meziříčí ředitel Českých drah Petr Žaluda. Setkal se s tamními zaměstnanci, kterým poděkoval za to, že tak dobře zvládli situaci při bleskové povodni. Pracovníci železnice ho pohostili tradičními valašskými frgály.
„Nepřijel jsem nic zjišťovat, jen chci poděkovat lidem, kteří zvládli obtížný provoz v nepřehledné době po záplavách,„ vysvětlil Žaluda.
Na krátké návštěvě se nejprve seznámil s bezprostřední situací po vyhlášení stavu nouze v dopravní kanceláři, kde pracovníci drah řídí každodenní provoz a odkud poprvé zjistili, že je Valašské Meziříčí odříznuto od okolního světa.
„Dnes to již vypadá, jako by se nic nestalo. Ve středu to však byl silný nápor. Vůbec jsme to na ředitelství neočekávali. Lidé zůstali bez spojů, ale naštěstí místní pracovníci mají kontakty a spolupracují na trati,„ ohodnotil ředitel.
Přestože dosud nejsou zprovozněné všechny úseky, cení si, že bezproblémově funguje náhradní doprava.
Žaluda také připomněl zkušenosti ze záplav v roce 1997. „Tenkrát nás voda překvapila také, ale teď to bylo daleko náročnější a přišlo to zničehonic. Čekáme na opadnutí a děláme maximum. Opravy v regionu a jeho blízkém okolí půjdou do stovek milionů korun,„ přiblížil.
S tím souhlasí přednosta železniční stanice ve Valašském Meziříčí Arnošt Pavlištík. „Opravy nejsou vůbec jednoduché. Snažíme se ale řídit provoz tak, aby nevznikaly větší problémy,„ řekl přednosta. Vedle Hranic na Moravě byla na Valašskomeziříčsku situace nejkritičtější. Ještě do uplynulé neděle nejezdily vlaky do Rožnova pod Radhoštěm. „Trať se nám podařilo s omezením zprovoznit okolo čtyř hodin odpoledne v neděli,„ informoval mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.
Částka, která poputuje na opravu tratí na Valašsku je podle něj předběžně vyčíslena na dvaapadesát milionů korun. V důsledku působení vody a propadnutí kanalizace ve Valašském Meziříčí o hloubce a šířce pěti metrů došlo také k poškození tratě a přerušení provozu v úseku Hostašovice - Valašské Meziříčí. „Je nutné počkat na zaschnutí betonu. Opravy nás přijdou zhruba na čtyři miliony korun. Práce ale probíhají bez problémů,„ přiblížil mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš.
Zatím však není jasné, kdy bude trať zprovozněna. S omezením se počítá až do konce července. Škody jsou velmi rozsáhlé. Než se navíc Správa železniční dopravní cesty pustí do obnovy, musí být opravena kanalizace.
(Valašský deník)
Jak potvrdil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský, ve stanici Okrouhlice na trati Havlíčkův Brod - Kolín spadlo trakční vedení, u stanice Bransouze na trati z Jihlavy do Brna se sesunula zemina a na trať spadlo větší množství stromů. „Trať je nesjízdná, ČD organizují náhradní autobusovou dopravu,„ uvedl Šťáhlavský.
Podle mluvčí vysočinských hasičů Petry Musilové tentokrát zasáhla voda nejvíce Třebíčsko a Žďársko. Vesměs šlo o vytopené sklepy, v Bítovánkách u Želetavy vnikla voda s bahnem i do rodinných domků a bytů.
Tentokrát škodily i blesky, které na dvou místech kraje zapálily elektrické rozvaděče. Dramatickou chvíli zažili v Lavičkách na Žďársku, kde hořící rozvaděč sousedí s hlavním uzávěrem plynu. Hasiči ale vše zvládli.
V Praze voda po podvečerní bouřce zaplavila Zlíchovský tunel. V Libereckém kraji zasáhly bouřky nejvíce Turnovsko a Železnobrodsko. Vytopily sklepy dvou domů a na trať v Dolánkách u Turnova padl strom.
Extrémně silná bouřka se po 15. hodině přehnala i Velkými Hamry na Jablonecku.
Na Tiché Orlici v Lichkově na Orlickoústecku platí od včerejšího odpoledne bdělost. Voda by měla stoupat už jen málo.
(Právo)
Nehoda osobního vlaku se stala brzy ráno ve 4:38. "Osobní vlak narazil do stromu, který shodila větrná smršť, na trati Bakov nad Jizerou - Jedlová, mezi zastávkami Nový Bor a Svor," informovala iDNES.cz mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Následky nehody byly odstraněny krátce před sedmou hodinou.
Celá zpráva: http://zpravy.idnes.cz/silny-vitr-zastavil-vlaky-na-liberecku-na-sumave-se-rozvodnuji-reky-1gy-/domaci.asp?c=A090623_074902_domaci_lpo
SR: http://www.shmu.sk/sk/?page=987
Európa: http://www.meteoalarm.eu/