Počasie a železnica
Táto stránka môže poskytnúť priestor na získavanie a výmenu informácií o počasí.
Počasie občas ovplyvňuje život na železnici, no a pre fotografa železnice je častokrát rozhodujúcim faktorom, ktorý rozhoduje o úspechu či neúspechu fotografovania.
Pridávam spoľahlivé linky na počasie, zídu sa mnohým fotografom železnice i iným užívateľom.
http://www.zamg.ac.at/ - rakúsky server, vynikajúce informácie o počasí z celého sveta
treba kliknúť na "Wetter" a vľavo dole na Internationale Wettermeldungen, vpravo z ponuky Bitte wáhlen sie: Zentral und OstEuropa. Potrebná základná znalsoť nemčiny. Jeden z najkvalitnejších serverov o počasí na svete.
http://www.shmu.sk/?page=59
Slovenský hydrometeorolgický ústav, informácie o momomentálnom stave počasia na Slovensku a v Európe, predpovede, foto zemského povrchu zio satelitu. V slovenskom jazyku.
http://wetter.orf.at/oes/
Meteorologická stránka rakúskej televízie ORF. Veľmi kvalitná. Informácie o počasí, predpovede, webové kamery v Európe, včítane Slovenska a Maďarska.
http://slovak.wunderground.com/
Americká celosvetová stránka o počasí. Urobil som základné nastavenie v slovenskom jazyku. Vhodná pre tých, čo neovládajú žiaden jazyk okrem slovenčiny. Dá sa naklikať hociktoré miesto na zemeguli. Môžete listovať aj v archíve počasie pre ktorýkoľvek deň!
Podradené diskusné témy
Během víkendu by se před území České republiky měl prohnat nejsilnější vítr od výskytu Kyrilla z ledna 2007. Plzeňský a Jihočeský kraj bude v souvislosti s větrem ohrožen také povodněmi, informoval Český hydrometeorologický ústav (CHMÚ).
Meteorologové na stránkách CHMÚ varovali před příchodem velice silného větru, který by měl území České republiky zasáhnout nadcházející víkend. Vítr bude zesilovat již v noci z pátku na sobotu, a to na 10 až 15 metrů za sekundu, v nárazech 25 až 35 metrů za sekundu. Na hřebenech hor by mohla rychlost větru dosáhnout až 40 metrů za sekundu, což je 144 kilometrů za hodinu. Větrné přeháňky budou polevovat v průběhu noci na neděli, ale znovu zesílí přes den, kdy dosáhne v nárazech až 125 kilometrů za hodinu.
S nástupem větru souvisí pohyb hluboké tlakové níže (EMMA) a očekává se nárůst srážek až na 15 milimetrů, na horách ojediněle až 40 milimetrů. Plzeňský a Jihočeský kraj bude nejvíce ohrožen povodňovou aktivitou. Pro kraje Pardubický, Královéhradecký a Liberecký platí podle meteorologů povodňová pohotovost.
Během soboty stoupnou hladiny vodních horských toků v oblastech se sněhovou přikrývkou, zejména na Šumavě, kde hrozí ojediněle až třetí stupeň povodňové aktivity. Menší zvýšení hladin lze očekávat také v oblasti Jizerských hor, Krkonoš a Orlických hor.
Doporučení ke zmírnění následků velmi silného větru:
Je předpovídán intenzivní nebezpečný jev s extrémním stupněm nebezpečí. Je proto nezbytná nejvyšší ostražitost a potřeba sledování informací o meteorologické situaci. Lze očekávat materiální škody na velkém území a ohrožení životů.
Pro omezení škod na majetku je nutno zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci, ukotvit stavební jeřáby apod.
Doporučuje se omezení pohybu venku. Je nutno nezdržovat se zejména v okolí vyšších a starších budov a v blízkosti větších stromů. To platí i pro pobyt v autě. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách. Silný vítr také významně ztěžuje chůzi a dýchání.
Doporučuje se omezení jízd autem. V případě jízdy je nutno přiměřeně snížit rychlost. Náhlý boční náraz větru může automobil učinit neovladatelným, případně jej vytlačit ze silnice nebo převrátit. To platí i pro prázdné nebo poloprázdné nákladní auto a kamion.
Lze očekávat omezení v dopravě, možnost výpadků elektrického proudu, polomy v lesích.
V případě podmáčeného terénu může dojít k vyvracení stromů. Zdroj: Az.zprávy
Zítra tedy rozhodně cesty vlakem nedoporučuji
http://www.bleskovky.sk/cl/10/217904/Slovenskom-sa-zajtra-prezenie-vichrica
Nablýskaný tátoš, nahradil ukrajinu, lebo ju bolia kľuky a zaisťovací kajlík mi prepadol durch cez kľuku.
Měl jsem plánován nějaký (cyklistický) výšlap ke kolejím, takže...
...no to aj ja, ale ja som ho nezrušil. "Turnusový" stroj odpočíva v depe na poruchu stredového ložiska, tak zaskakovala červena Ukrajina dvakrát staršia odo mňa. Ale záveje prerážala statočne ako tank...
Inak železnice až tak našťastie neschytali, všeobecná klika je, že nieto takmer nič snehu.
Ještě před koncem loňského roku došly e-mailovou poštou do redakce rozhořčené dopisy výpravčích, kterým počítače na dopravních stolech přestaly náhle zobrazovat dříve dostupné programy z internetu přes intranet. Byly to například meteorologické informace (tzv. radar) nebo tzv. Babitron, který poskytuje přehledný obrázek sítě a zobrazuje okamžité zpoždění vlaků. Požádali jsme tedy odbor 11 o rozhovor na toto téma.
Začneme meteorologií, protože výpravčí ve službě jsou vázáni opatřením generálního ředitele, vydaným po řádění orkánu Kyrill, kde se kromě jiného říká, že jsou povinni okamžitě po zaregistrování varování ČMHÚ zahájit intenzivní sledování vývoje povětrnostní situace ve svém obvodu. Zeptali jsme se ředitele odboru řízení provozu a organizování drážní dopravy (O11) ing. Miroslava Jasenčáka a jeho zástupce ing. Jaromíra Kadlece:
* Proč ke zmíněnému „odstřižení„ došlo?
K 17. 12. 2007 byl všem uživatelům zamezen přístup z PC, na kterých je provozována aplikace elektronický Dopravní deník (EDD), na internet a na tzv. zrcadlené servery z internetu do intranetu. Toto opatření bylo projednáno s odborem 26 GŘ, s ČD-Telematikou (Help-desk) a se zúčastněnými pracovníky odboru 11 na Regionálním centru provozu. K tomuto opatření se přistoupilo z důvodu zvýšení bezpečnosti dat a vlastní aplikace elektronického Dopravního deníku. Při prohlížení www stránek na internetu a zrcadlených serverech do intranetu hrozí stále vážnější nebezpečí přenesení počítačových virů a eventuálních škodlivých kódů, které mohou způsobit poškození aplikace, ztrátu dat, případně mohou zpřístupnit data na PC s EDD neoprávněným osobám.
Nad uvedenými servery, mezi něž musíme řadit i server poskytující předpověď počasí ČHMÚ a server zobrazující polohu vlaků Babitron - Zpoždění vlaků, bohužel nemáme přímou kontrolu. Opatření tedy brání možnému napadení počítače s EDD a také možnosti zneužití dat neoprávněnými osobami. Je součástí skupiny opatření pro zvýšení bezpečnosti, která jsou postupně zaváděna do praxe. Již vminulosti byla na EDD omezena možnost zasílat e-maily z internetu a byl omezen přístup ke čtení dat z externích médií.
Dalším důvodem k zamezení přístupu na internet bylo vyloučit možné zneužívání internetu k neslužebním účelům.
* Jak lze tyto zrušené možnosti nahradit, jak se mohou výpravčí k potřebným informacím dostat?
Jako jiné případné možnosti získání informací o předpovědi počasí se nám jeví: - telefonická předpověď, - použití jiného PC bez aplikace
EDD, pokud je ve stanici k dispozici, - dotaz do jiné stanice, - operativní příkaz provozního dispečera s podrobnostmi z ČHMÚ, - sdělovací prostředky.
Problematika umístění radiopřijímačů apod. je řešena v článku 27 předpisu ČD D2:
Dopravní služba je souhrn činností vykonávaných podle vnitřních předpisů ČD, popř. dalších řídicích aktů pro zabezpečení jízd vlaků, posunu v obvodu dopraven s kolejovým rozvětvením, posunu mezi dopravnami a jízd vozidel na vyloučenou a z vyloučené koleje, včetně organizace a kontroly této činnosti.
Při výkonu dopravní služby je zaměstnanec povinen zabývat se jen činnostmi, kterými plní pracovní úkoly nebo které jsou v přímé souvislosti s plněním pracovních povinností.
A v přímé souvislosti s plněním pracovních povinností může být imeteorologická předpověď, takže není-li jiná možnost, jak ji v příslušné lokalitě získat, není poslech rozhlasového přijímače v rozporu s citovaným článkem.
Místo serveru Babitron - Zpoždění vlaků doporučujeme využívat: - sledování polohy vlaků, zpoždění vlaků a dalších informací, jež poskytuje systém ISOŘ CDS, který je na každém EDD dostupný, - na každý EDD je možno zasílat automatické sestavy o polohách vlaků.
Informace ze serveru Babitron je možné získávat z jiného PC, na kterém je zprovozněno intranetové připojení, ale na kterém není provozována aplikace EDD nebo ISOŘ SGVD.
Avšak plošné in
Vichřice zasáhla sever Moravy a Slezsko v době mezi úterní půlnocí a dnešním ránem. Motorové pily hasičů teď jedou na plný výkon. Spadlé stromy byly důvodem čtyřiceti výjezdů do terénu, nejvíce v oblasti Beskyd.Ve Frenštátě pod Radhoštěm a v Kunčicích pod Ondřejníkem vichřice strhla střechy dvou rodinných domů. V Třinci-Oldřichovicích poškodila autobusovou zastávku a v Opavě telefonní vedení.V Ostravě stromy spadlé do kolejiště zastavily provoz tramvajové linky číslo 5, kmeny navíc poškodily trolejové vedení. Problémy byly i na železničních tratích v oblasti Štramberku, Veřovic a Frýdlantu nad Ostravicí."Vlaky v některých případech stačily ubrzdit, v některých případech došlo k lehkému kontaktu soupravy a stromů. Nikomu se nic nestalo a nedošlo ani k hmotným škodám," řekl Radiožurnálu mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Podle něj už jsou teď všechny tratě v Moravskoslezském kraji průjezdné, některé spoje ale mají stále zpoždění.Energetici zaznamenali asi šest poruch na vysokém napětí. Na Novojičínsku, Bruntálsku a Frýdecko-Místecku kvůli tomu zůstalo několik stovek domácností na hodiny bez elektřiny. Ještě v 11 hodin byly dodávky přerušeny v Odrách a Studénce na Novojičínsku. Vítr v regionu postupně slábne.
(ČRo - izurnal.cz)
Perony na malých zastávkách trati Česká Lípa -Bakov nad Jizerou zasypala notná dávka sněhu. Cestující se ke svým vlakům museli brodit. Železničáři sníh odstranili až druhý den.
„Od té doby, kdy nejsou na zastávkách pracovníci železnice, nemá kdo perony uklízet,„ stěžoval si cestující Roman Válek, který jezdí pravidelně z Bělé pod Bezdězem do České Lípy.
Trať prošla rozsáhlou modernizací, a proto v zastávkách už nemusí být obsluha. Vše hlídají počítače. Nicméně na zastávkách personál chyběl. „Dřív se lidé mohli před nepohodou v zimě schovat ve vytopených čekárnách, ty už ale fungují jen ve větších stanicích,„ posteskl si Roman Válek Antonín Parýzek, vrchní přednosta stanice Liberec a bývalý přednosta stanice v České Lípě vysvětlil: „Úklid neobsazených služeben Českých drah má na starosti Správa dopravní cesty. O problémech víme, pracovníci nával sněhu nestíhali odklízet,„ řekl Deníku. Odpovědní pracovníci přednostně zajišťovali provozuschopnost železničních přejezdů. „Auta nanášejí na přejezdy sníh, který ztuhne a může ohrozit projíždějící vlak,„ doplnil.
Vytopené čekárny jsou minulostí
Jak vysvětlila Markéta Krausová z tiskového oddělení Českých drah, musí dráhy zajistit cestujícím ochranu proti nepohodě. „Na stanicích jsou kryté perony.„
Po modernizaci tratě, která proběhla v loňském roce, přestalo ve stanicích pracovat devětadvacet zaměstnanců. „Nepropouštěli jsme žádného z nich. Pracují na jiných traťových úsecích nebo pracovištích,„ doplnil Antonín Parýzek.
(Českolipský deník)
(Pelhřimovský deník)
První problémy nastaly v neděli již v dopoledních hodinách, kdy ve stanici přestal fungovat ohřev u dvou výhybek. Další náznaky větších problémů jsem zaznamenal někdy po třinácté hodině. Strojvedoucí motorového vozu, který přijel od Havlíčkova Brodu, mně ohlásil, že se pod tíhou větví obalených mokrým sněhem začínají nebezpečně naklánět stromy nad trolejí obou traťových kolejí a hrozí tak fatální poškození trakčního vedení, říká pan výpravčí Sýkora.
Okamžitě varoval pomocí traťového rádiového spojení (TRS) ve spolupráci s výpravčím žst. Sázava u Žďáru Jiřím Mackem strojvedoucí osobního vlaku 5907, který se nacházel v Sázavě, a současně i rychlíku 678, který stál ve Žďáru nad Sázavou. Prakticky okamžitě mu oba strojvedoucí sdělili, že situace už začíná být velmi kritická, nicméně oba vlaky ještě problematický úsek trati projely. Po dojezdu těchto vlaků byl po domluvě s elektrodispečerem vypnut trakční proud nad oběma traťovými kolejemi. Podle situace na trati se zdálo, že alespoň po první koleji budeme moci jezdit. Konec nadějí nastal s přeskokem proudu na lokomotivě rychlíku 677 nedaleko Sázavy. Došlo k výpadku proudu a zastavení provozu.
Jaromír Sýkora v té chvíli začal organizovat jízdu lokomotivy nezávislé trakce pro uvázlý rychlík 677 a současně pověřil žďárského staničního dozorce Čestmíra Štýrského, aby se vybavil sekyrou a pomohl s vyprošťováním rychlíku 677. Zanedlouho jsem dostal telefonické hlášení od strojvedoucího motorové lokomotivy, že trať neprojedou a budou se muset vrátit. Rychlík i s cestujícími se tak ocitl v mrazivé pasti, z které se dostal skoro až za dvě hodiny. Celou dobu, co vlak stál na trati, se montéři opravny trakčního vedení SDC Jihlava snažili proklestit trať, aby byla co nejrychleji průjezdná, dodává pan výpravčí.
V době, kdy bylo vypnuto trakční vedení, se podařilo díky inženýru železniční dopravy Luboši Pavlíčkovi z Havlíčkova Brodu, který držel nehodovou pohotovost, zabezpečit za dva regionální spoje náhradní autobusovou dopravu. Při vší nedělní smůle spadl ještě jeden strom pod tíhou sněhu poblíž Dolních Louček, kde právě probíhala rekonstrukce mostu a jezdilo se jen po jedné koleji.
První vlak, který k nám do stanice po kalamitě dorazil, byl v 19.00 hodin rychlík 680 namísto plánovaného příjezdu v 15.32 hodin. Podotýkám, že odklonem přes Českou Třebovou musel jet mezinárodní vlak Slovan. Poté se situace pomalu, ale jistě stabilizovala a vlaky již nenabíraly žádná větší zpoždění, informuje žďárský výpravčí Sýkora.
S hořkostí ovšem vzpomíná na reakce většiny cestujících, naprosto neadekvátní mimořádně klimaticky nepříznivé situaci. Všichni museli vidět, co se děje venku a jak vichr, spojený s hustým sněžením, znemožňuje normální fungování železnice. Přesto jsem musel odpovědět na stovky telefonických, ale i osobních dotazů, které byly z větší části nazlobené a bez špetky pochopení. Nejtvrdšího kalibru byl telefonát jednoho naštvaného zákazníka, který mi vyhrožoval osobní intervencí u generálního ředitele Českých drah za to, že nejezdíme. K tomu snad není co dodat, říká s hořkým úsměvem pan Jaromír, který zanedlouho oslaví čtyřicátý rok práce na železnici.
Při nedělní službě zůstávají žďárští výpravčí v dopravní kanceláři sami a při mimořádnostech citelně schází operátorka, která by například pomohla zvedat telefony a odpovídat na dotazy. Výpravčí by se tak mohl věnovat pouze výkonu dopravní služby. Musím říci, že ty stovky telefonátů mně komplikovaly už tak složitou dopravní situaci. O to více jsem