Ázia - Čína a Mongolsko
Cina je jednym z vaznych dodavatelov zel. vozidiel vo svete. Okrem doteraz dominujicich trhov mimo Europy us sa obajvili prvy objednavky na cinske lokomotivy aj z Turecka. Cina dodala v poslednych rokov rozhodujuce mnozstvo lokomotiv aj do Pakistanu. Prve skusenosti boli vsak dost vselijake, niektore sa museli vratit do vyroby kvoli zlomom v hlavnom ráme. Turci veria, ze ich stroje take detske nemoci nebudu mat.
Nove cinske stroje vo Vietname patria medzi tie najsilnejsie na 1000 mm-vom rozchode na svete.
Naopak Cina, (zrejme kvoli zadlzenosti USA voci Cine) podpisala 2 zmluvy s GE a EMD (americke lokomotivky) na dodávku 300 lokomotive pre cinske zeleznice.
ODKAZ 1
ODKAZ 2
Nie je zatial jednoznacne ci nakoniec ide o 300 a 300 lokomotiv, alebo Cinanom sa podarilo spojit (co sa zatial nepodarilo nikomu ) GE s EMD a spolu dodaju 300 strojov.
V kazdom pripade is o dieselove stroje okolo 6000 HP (konskych sil) s max. rychlostou okolo 120 km/h a napravovymi tlakmi cez 30 t !!!!
Podla sprav EMD stroje budu vyrábane v licencii v fabrike DLoco v Daliane, v Cine.
GE masiny by sa mali vyrábat v licencii vo fabrike: Qishuyan Locomotive and Rolling Stock Works.
Cinska dieselektricka lokomotiva vo Vietname:
Video na
http://video.novinky.cz/sekce/video/doporucujeme?videoId=1947
Nemocnice ve městě C'-po přijala přes 80 zraněných. "Jsou mezi nimi těžká i lehká zranění," citovala agentura Reuters jednoho z lékařů.
Při střetu ve městě C'-po v provincii Šan-tung se podle agentury Nová Čína převrátilo deset vozů vlakových souprav.
Jedná se o nejméně druhou velkou vlakovou havárii na východě Číny od začátku roku. V lednu tam vysokorychlostní souprava narazila do skupiny železničních dělníků, přičemž zemřelo 18 lidí.
Loni v Číně podle vládní údajů zahynulo při více než půl miliónu dopravních havárií 101 480 lidí. Počet úmrtí na železnici se však podle Pekingu snížil o 45 procent a celkový počet obětí byl 3170.
Nejtragičtější železniční nehoda se udála před jedenácti lety v centrální provincii Hunan. Tehdy při srážce vlaků zemřelo 126 lidí a přes 200 dalších se zranilo.
(Novinky)
Vlaky mají na 1318 kilometrů dlouhé trati jezdit rychlostí až 350 kilometrů v hodině. Cesta mezi Pekingem a Šanghají se tak zkrátí ze současných více než 11 hodin na pět hodin. Letadlem stejná cesta trvá necelé dvě hodiny. Náklady na výstavbu nové tratě nebyly zveřejněny.
Čína v poslední době zvýšila investice do železnice, přístavů, silnic a letišť, aby odstranila problémy, které by mohly zpomalovat její ekonomický rozvoj. Hlavní město Peking navíc investovalo odhadem 40 miliard dolarů do infrastruktury spojené s letošním pořadatelstvím letních olympijských her.
Mezi další významné železniční projekty patří stavba 115kilometrové tratě, která má zkrátit dobu přepravy z Pekingu do přístavního města Tchien-ťin o polovinu. Země chce mít do roku 2020 celkem 12.000 kilometrů tratí pro rychlovlaky, které mají spojovat hlavní města provincií, velká a středně velká města a města v rychle rostoucích regionech, napsala agentura Reuters.
(Zpravodajství ČTK)
Celý článek je na
http://DigiWeb.cz/?m=d&article[id]=23808440
Od podepsání kontraktu s čínskou stranou po dodání prvního vlaku do Číny uplynulo pouhých 24 měsíců. Loď s první dodávkou vysokorychlostní vlakové jednotky přistála v čínském přístavu Tjanjin koncem ledna. Vlak uvede do provozu čínský partner společnosti Siemens ve městě Tangshan. Na cestě po moři se momentálně nachází druhý z celkem tří z Německa dodávaných vlaků. Do své cílové stanice by měl dorazit do konce března. Zároveň s dodávkami z Evropy se rozjíždí výroba 57 vlaků u čínského partnera, společnosti Tangshan Locomotive & Rolling Stock Works. První vlak vyrobený v Číně bude uvedený do provozu během měsíce dubna. Podle přání zákazníka se prvních pět vlaků z platformy vysokorychlostních vlakových jednotek Velaro společnosti Siemens využije k rychlé a spolehlivé přepravě cestujících již v srpnu při letošních olympijských hrách.
Přeprava vysokorychlostního vlaku probíhá po moři. Nakládka 40 tun vážící a 25 metrů dlouhé skříně prvního vozu z celkem osmidílné vlakové jednotky CN na nákladní loď „Gjertrud Maersk„ trvala 3 h. Cesta z evropského Bremerhavenu do čínského přístavu Tianjin se protáhne na 6 týdnů.
Až 200 metrů dlouhé vlaky Velaro CN budou v Číně provozovány pod označením CRH 3. Koncepčně vychází z vysokorychlostní platformy Velaro. Na počátku stály vysokorychlostní vlakové jednotky ICE 3 Německých drah. U vlakové jednotky jsou jednotlivé části technického vybavení a pohonu distribuovány pod podlahu vlaku, a to po celé jeho délce na rozdíl od tažených/hnaných vlaků (tzv. Push-Pull-koncept), kde se samostatné hnací vozidlo nachází pouze na začátku a/nebo na konci vlaku. Díky nové koncepci lze při stejné délce vlaku získat okolo 20 % více prostoru pro sedadla, neboť namísto samostatných lokomotiv lze vytvořit prostor pro cestující. U čínského Velara tak bylo možné vytvořit přes 600 míst k sezení. Široká vozová skříň umožňuje ve druhé třídě umístění pěti sedadel v řadě. Ve vlaku se dále nachází oddíl s bistrem, na který přímo navazuje první třída.
Díky svému výkonu 8800 kW bude moci Velaro CN dosahovat cestovní rychlosti 300 km/h. V rámci tohoto výkonu je 50 % dvojkolí hnaných, a vlak tak může zrychlovat lépe než vlaky tažené lokomotivou. Tento koncept pohonu umožňuje tomuto vozidlu jízdu i na strmých traťových úsecích s převýšením až 40 promile. Elektrická brzda rekuperuje energii zpět do sítě, což vede k dodatečné úspoře elektrické energie a nákladů. Vlakový zabezpečovací systém je postaven na evropském systému ETCS a bude společností Siemens speciálně modifikován pro čínské tratě.
Konstrukční a projektové práce na tomto projektu probíhaly v pobočkách společnosti Siemens v německém Erlangenu a Krefeldu-Uerdingenu. Výroba prvních tří vlaků a důležitých komponent proběhne v Německu. Ostatní vlaky vyrobí Tangshan Locomotive & Rolling Stock Works in China, výrobní závod čínské společnosti China Northern Locomotive & Rolling Stock Industry (Group) Corporation (CNR). Součástí kontraktu je i přesun výrobní technologie a podpora výroby. Na projektu i na technologické podpoře se podílí řada německých a evropských dodavatelů různých subsystémů a komponent vysokorychlostních jednotek, kteří rovněž s čínským partnerem spolupracují.
(Technický týdeník)
Celý cestopis:
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2008/8_13tibe.htm
Podle Čua vyjede první vlak z Pekingu 1. září a jezdit bude každých osm dní. Vlastní cesta potrvá pět dní. Každý vlak bude mít 12 osobních vozů se čtyřmi apartmány o ploše deseti metrů čtverečních, ve kterých bude manželská postel, obývací pokoj a koupelna. Mimo nich budou ve vlaku zařazeny dva jídelní vozy a jeden vyhlídkový vagon.
Železniční spojení do Lhasy funguje od července 2006. Podle čínských úřadů je železnice významným nástrojem při modernizaci Tibetu, který je součástí Číny od roku 1951. Kritici nově vybudovaného spojení však tvrdí, že železnice pouze přispěje ke zhoršení životního prostředí na "střeše světa" a urychlí rozpad tradiční tibetské kultury.
(Zpravodajství ČTK)
Buďte trpěliví a stateční, vzkázal dnes čínský premiér Wen Ťia-pao milionům obyvatel poté, co se dopravní síť ve východní a jižní části země začala vzpamatovávat z výluky, zaviněné nejhorším přívalem sněhu a mrazů za posledních padesát let.
Čína dnes znovu otevřela hlavní severojižní dálniční tah mezi Pekingem a městem Čuchaj, který by měl výrazně odlehčit dopravě a zásobování. Po týdnech nebývale chladného počasí, které před lunárním Novým rokem uvěznilo na nádražích a silnicích miliony lidí, se zdá, že by se situace mohla pozvolna vrátit k normálu."Situace se zlepší během několika málo dní, vláda se pro to snaží dělat maximum," řekl Ťia-pao státní tiskové agentuře Xinhua. Ta zveřejnila informaci, podle níž se podařilo obnovit provoz na 95 procentech železničních linek.
Na přelomu ledna a února cestují domů desítky milionů lidí, pro které jsou novoroční svátky s rodinou často jediným světlým bodem v roce, stráveným daleko od domova. Za normálních okolností využívá služeb železnice v tomto období až 177 milionů lidí.
Na železničním nádraží Kuang-čou, kde minulý týden uvízlo několik stovek tisíc cestujících a jedna žena byla v davu ušlapána, dnes kontrolovaly provoz tisíce vojáků. "Dnes všechno probíhá dobře. Myslel jsem si, že bude opět obrovský nával lidí, ale byl jsem příjemně překvapen, už jezdí výrazně více vlaků" řekl stanici CNN osmadvacetiletý Hong Tao, který na svůj spoj čekal několik dní.
Zlepšení počasí během týdne
Sníh a mráz nejsou pro severní části země zase tak velkou raritou, ale v jižní Číně, kde lidé nemají se sněhem téměř žádné zkušenosti, způsobily katastrofu už teploty kolem jednoho stupně pod nulou. Domy prakticky nejsou tepelně izolovány, mnohde zcela chybí i základní nářadí na odklízení sněhu. Až v posledních dnech Čína nasadila vojáky. I když jich jsou statisíce, vyzbrojeni jsou většinou jen lopatami.
Podle meteorologů by ale mělo nejpozději od středy dojít ke zlepšení počasí. "Za normálních povětrnostních podmínek by plné obnovení energetických dodávek trvalo asi týden. V naší situaci bude návrat k normálu trvat déle," řekl v pátek šéf meteorologického úřadu Čeng Kuo-kang.
Škody, které způsobilo studené počasí, se už dnes odhadují na nejméně 7,5 miliardy dolarů, při různých dopravních nehodách během kalamity zahynulo nejméně třiašedesát lidí.
(iHNed.cz)
Kolaps vlakové dopravy v Číně přisoudil nastávají matce velmi neobvyklý porodní sál. Liu Hongqun, která se svým manželem čekala kvůli sněhu několik dní na pekingském západním nádraží na vlak, nakonec porodila svoji dceru na nádražní toaletě! Matka i s dítětem jsou nyní v péči pekingské porodnice. Liu a její manžel jsou přitom jen dva z celkem 105 milionů cestujících, které největší sněhová kalamita v Číně za posledních 50 let uvěznila na nádražích. Pod neočekávanou sněhovou nadílkou už přitom v zemi spadlo 150 tisíc domů a dalších 650 tisíc bylo vážně poškozeno. Na následky mrazu a výpadků proudu zemřelo podle oficiálních údajů již 64 osob.
(ŠÍP)
Čína: Vykoľajený vlak zdemoloval domy
Zo sveta, 08:47 04.02.2008
Zdroj: AFP
Nákladný vlak so 17 vagónmi sa dnes vykoľajil v juhozápadnej Číne, zdemoloval niekoľko domov a zavalil šiestich ľudí. Oznámila to čínska tlačová agentúra Sinchua.
Nehoda sa stala na svitaní v meste Čchu-ťing v hornatej provincii Jün-nan. Svedkovia uviedli, že vlak sa nekontrolovateľne rútil po železničnej trati spájajúcej Kchun-ming, metropolu provincie Jün-nan, s mestom Kuej-jang v susednej provincii Kuej-čou.
Niekoľko vagónov sa uvoľnilo a skončili rozhádzané popri trati. Príčina nešťastia nie je zatiaľ známa, veľké časti južnej a východnej Číny však v posledných týždňoch sužuje mrazivé počasie so snehovými búrkami.
Minulý mesiac vo východočínskej provincii Šan-tung vrazil medzi údržbárov rýchlik a zabil 18 z nich. Išlo o najhoršie vlakové nešťastie krajiny za posledné roky.
atlas.sk
Nejezděte domů před nadcházejícími svátky, žádají čínské úřady miliony pendlujících lidí před oslavami lunárního Nového roku 7. února. Důvodem je sněhová kalamita, která podle meteorologů bude trvat ještě minimálně tři dny."V zájmu bezpečnosti a ulehčení přetížené dopravě doporučujeme všem dělníkům, aby zůstali ve městech, kde pracují," řekl šéf meteorologického úřadu Čeng Kuo-kang.
Uskutečnění takového pokynu ale nebude jednoduché. Na přelomu ledna a února cestují domů desítky milionů lidí, pro které jsou novoroční svátky s rodinou často jediným světlým bodem v roce, stráveným daleko od domova. Za normálních okolností využívá služeb železnice v tomto období až 177 milionů lidí. "Každoroční cesta domů je povinností. Je to setkání rodiny a k němu musí dojít bez ohledu na jakékoli potíže," řekl stanici CNN jedna z cestujících.
Doprava ve východní části země se mezitím začíná vzpamatovávat z následků největších sněhových přívalů a mrazů za posledních padesát let. Ve čtvrtek se podařilo obnovit provoz na většině letišť a železničních tratí v jižních provinciích, opět funguje i doprava na klíčové trati z Kantonu do Pekingu."Tradiční čínská přednost"
V Kantonu, kde na nádražích uvízly statisíce lidí, se do vlaků snaží dostat desítky tisíc osob, mnoho cestujících obléhá také první fungující autobusové linky. Třebaže počasí se začíná zvolna zlepšovat, železniční síť se bude z výluky vzpamatovávat ještě řadu dní."Za normálních povětrnostních podmínek by plné obnovení energetických dodávek trvalo asi týden. V naší situaci bude návrat k normálu trvat déle," dodal Čeng Kuo-kang.
Vláda proto nyní přechází do ofenzivy. V mediální kampani přesvědčuje občany, že se situaci podařilo dostat pod kontrolu. "Když jedna oblast trpí kvůli neštěstí, pomoc přijde ze všech stran," napsal dnes Lidový deník, oficiální list komunistické strany. "To je tradiční přednost čínského národa a navíc zosobnění nadřazenosti socialistického systému."
Úřady se nyní snaží obnovit dodávky uhlí, potravin a elektřiny do nejvíce postižených oblastí. "Pokud zůstaneme dobře organizovaní, podaří se nám překonat současné nesnáze," prohlásil premiér Wen Ťia-pao.
Mrazy, které zasáhly Čínu před třemi týdny, postihly 78 milionů lidí. Kvůli nedostatečným dodávkám uhlí do elektráren zemi postihly výpadky proudu, při dopravních nehodách způsobených počasím už zahynulo přes 60 osob.
(iHNed.cz)
(...)
Přívaly sněhu ještě znásobily tradiční zmatky na autobusových a vlakových nádražích a letištích, které se opakují vždy kolem novoročních svátků. Na přerušené vlakové spoje čeká v jihočínském Kantonu na půl milionu cestujících, kteří pracují ve městech a o svátcích se vracejí do svých domovů na venkově.
Na cestu do nejpostiženějších míst se vydal i premiér Wen Ťia-Pao. Kvůli špatnému počasí ale musel přistát předčasně a zbytek cesty do provincie Chu-nan absolvoval vlakem, informovala agentura Nová Čína.
O zajištění pořádku a zprovoznění hlavních dopravních tahů včetně deseti uzavřených velkých letišť se snaží jeden milion policistů.
Očekává se, že v souvislosti s příchodem nového lunárního roku využije vlakovou a leteckou dopravu na 200 milionů Číňanů, uvedl zpravodajský server CNN. Podle předpovědí počasí má v Číně během následujících dnů sněžit dále.
(iDnes)
Osmnáct lidí kolizi nepřežilo
Na východě Číny zahynulo osmnáct pracovníků drah, když v době, kdy opravovali koleje, do nich v plné rychlosti narazil rychlovlak.
Při incidentu v provincii Šan-tung - na trati spojující Peking a přístav Čching-tao - bylo ještě dalších devět dělníků zraněno. Státní informační agentura Nová Čína uvedla, že před nárazem jel vlak rychlostí 120 kilometrů v hodině.
Podle státní televize si smrt v podstatě způsobili drážní dělníci sami. Pro oblasti byl totiž vyhlášený rychlostní limit, jakým mohou kvůli opravám vlaky projíždět. Pracovníci se však do správky kolejí pustili dříve, než začal tento limit platit.
Šlo o zaměstnance státní stavební společnosti, která pravidelně pracuje pro ministerstvo železnic. Agentura Reuters citovala mluvčího dotyčné společnosti, který neštěstí přičetl špatnému počasí. V době neštěstí úžadjně hustě sněžilo.
(aktualne.cz)
To úžadjně se mi líbí, takové překlepy dělám také...
Zásoby uhlí jsou o 40 procent nižší oproti loňskému roku, na vině je i zavírání tisíců ilegálních dolů, jejichž činnost bývala v minulosti provinčními vládami trpěna právě kvůli zajištění nasmlouvaných dodávek.Chladné počasí a vytrvalé sněžení postihlo na 25 miliónů lidí. Na mnoha místech jsou popadané sloupy elektrického vedení, problémy způsobují i výpadky v nákladní železniční dopravě. Ministerstvo železnic proto slíbilo zajistit dostatek vagónů z různých částí země.Ministerstvo financí už také vyčlenilo v přepočtu přes čtyři miliardy korun na okamžitou pomoc, meteorologové ale už na zítra předpovídají další vydatné sněžení.
(ČRo - izurnal.cz)
V Číne narazil vlak do pracujúcich robotníkov, 18 neprežili
zo sveta, 07:58 25.01.2008
Zdroj: AFP
Čínsky rýchlik narazil v stredu večer do skupiny robotníkov pracujúcich na údržbe železničnej trate a zabil 18 ľudí, ďalších deväť osôb je zranených. Vlak smeroval z Pekingu do mesta Čching-tao na východnom pobreží Číny, informovalo dnes ministerstvo železníc.
Vlaková súprava narazila do robotníkov, ktorí vymieňali časť trate v meste An-čchiou, provincia Šan-tung, spresnila tlačová agentúra Sinchua.
"Zranených hospitalizovali a previezli do miestnej nemocnice. Ich stav je stabilizovaný," citovala Sinchua vyjadrenie ministerstva. "Nikto z cestujúcich nezahynul ani neutrpel zranenia," uviedol pracovník ministerstva pre agentúru Reuters. Neobjasnil však, prečo správu o nešťastí zverejnili až po dvoch dňoch.
Železničné súpravy sú v najľudnatejšej krajine sveta v tomto období obzvlášť preplnené, pretože obyvatelia hromadne cestujú domov za svojimi blízkymi, aby mohli spoločne osláviť začiatok nového lunárneho roka, pripadajúci na 7. februára.
atlas.sk
V Hamburgu sa stal aj maly maler (zatial nevysvetleny), kontajnery ktore dosli na vlaku boli sice z Ciny ale nie tie, ktore mal vlak nalozene na hraniciach Ukrajiny a Madarska.
Podle nedávno zveřejněných statistik loni Tibetskou autonomní oblast navštívily čtyři miliony turistů. To znamená 60procentní nárůst během jediného roku. V dějinách země, kde žijí necelé tři miliony lidí, je to svým způsobem historický mezník.
»Je to vůbec poprvé, co počet turistů, kteří sem přijeli, byl větší než zde žijících obyvatel,« řekl britskému deníku The Guardian Matt Whitticase z neziskového sdružení Free Tibet Campaign. V Tibetu žije na 2,8 milionu lidí.
Tento týden také předseda tamní regionální vlády oznámil, že letos očekává Tibet na pět milionů turistů, o 25 procent více než loni.
Tibet otevírá světu nová železnice, jež v roce 2006 spojila Peking a Lhasu, i nová letiště. K návštěvě »střechy světa« lákají i cestovní kanceláře.
Zlatá éra turistiky...
Novým vlakovým spojením se do Číny ročně dostane asi 1,5 milionu lidí. Příliv cizinců do oblasti se natolik zvýšil, že v něm loni muselo začít jezdit dalších 775 autobusů, o třetinu více než dosud. Nápor turistů však nezažívají jen silnice, ale i kláštery a paláce.
»Tibet vstupuje do zlaté éry turistiky,« prohlásil nedávno místní tajemník komunistické strany Čang Čching-li.
...nebo kulturní genocida?
Tibetská exilová vláda v indické Dharamsale tvrdí, že cílem Pekingu je získat nad problematickou oblastí více kontroly a tibetskou kulturu postupně rozmělnit cizími vlivy. Dalajlama Čínu obviňuje z »kulturní genocidy«.
Peking ale tvrdí, že budování lepšího železničního, silničního a leteckého spojení pro tento tradičně odlehlý region je součástí jeho ekonomické proměny. Má prý přinést hospodářský růst.
Po nové železnici se do Tibetu nedostávají jen turisté, ale také tři čtvrtiny nákladu zboží, které do oblasti směřuje.
Peking rovněž argumentuje tím, že nové železniční spojení se příznivě projeví i na cenách zboží, které již nemusí být pracně převáženo přes nekvalitní horské silnice.
V úterý čínská státní média oznámila, že výrazně zlepší napojení železnic pro nákladní vlaky do oblasti Tibetu z provincie S'-čchuan. Ze zdejší metropole Čcheng-tu se pak má vybudovat železniční spojení do jihovýchodní Asie a východní Evropy.
Kdo na turistech vydělá?
Turisté jsou pro Tibet důležitým zdrojem peněz. Minulý rok dosáhly jeho příjmy z turismu skoro 700 milionů dolarů, což je téměř 15 procent HDP Tibetu.
Etničtí Tibeťané však často namítají, že prospěch z přílivu turistů nemají oni, ale etničtí Chanové, v jejichž rukách turistický průmysl převážně spočívá. V Číně žijí desítky etnik, Chanové však tvoří okolo 90 procent její populace.
Mnoho Tibeťanů má také obavy, že se zde bude stále více Chanů usazovat a že se již v některých oblastech stávají menšinou.
V Číně se rychle rozvíjí i domácí turistika. Tibet tak stále více navštěvují i příslušníci čínských středních a bohatších vrstev z rozvinutějších částí země.
Cestovat novou železnicí z Pekingu do Lhasy, posvátného města Tibeťanů? Komplikované to není. Každý cizinec si může přečíst základní informace na internetových stránkách tibettraintravel.com.
Cesta za 50 dolarů
Zde najde i jízdní řád. Cesta z Pekingu začíná každý den ve 21.30, zpáteční vlak vyráží v 8.30. Cestující stráví ve vlaku téměř dva dny. Cena? Zhruba mezi 50 až 160 dolary. Záleží na míře pohodlí.
(Hospodářské noviny)
Dohodu s Čínou uzavřely Mongolsko, Rusko, Bělorusko, Polsko a Německo. Země mimo jiné chtějí zkrátit čas, který stráví vlaky na hranicích, a přislíbily, že zjednoduší celní kontrolu a odbavení. Během roku by také mohl začít mezi Čínou a Německem jezdit pravidelný nákladní vlak pro přepravu kontejnerů.
Nová linka z Pekingu do Hamburku by mohla podpořit obchod a zvýšit objem přepravených nákladů mezi oběma zeměmi. Přeprava nákladů by pak mohla trvat méně než 20 dní. Přeprava zboží po moři mezi oběma místy přitom nyní trvá 40 dní.
Ve středu vyrazil z Pekingu zkušební vlak, který převáží čínské zboží včetně elektrických spotřebičů, oděvů, obuvi a keramických obkladů. Do Hamburku by měl dorazit za 18 dní. Poté podle čínských médií zástupci všech šesti zemí provedou analýzu spoje, aby zjistili, jak se provoz na železnici zlepšil.
Čínská média však také upozorňují na to, že nové železniční spojení musí ještě odstranit řadu problémů. Patří mezi ně i různé typy železničních tratí v jednotlivých zemích, rozdílná pravidla pro odbavení na celnici a hranici a také vyšší náklady než u přepravy lodí, napsala agentura AFP. Německo a Čína jsou dva největší vývozci na světě a svádějí mezi sebou o tuto pozici tuhý boj.
(Hospodářské noviny)
http://dnes.atlas.sk/svet/azia/195953/cina-cisternovy-vlak-prevazajuci-benzin-hori-uz-druhy-den