Slovensko - nostalgické jazdy a akcie
Dňa 15.8.2005 by sa mala na trase Kúty - Trnava - Galanta - Bratislava uskutočniť jazda s parným rušňom 475.196, najskôr pre nejakú nemeckú organizáciu.
Výhliadkové jazdy po Bratislave neorganizuje len cestovná kancelária ale je to akýsi spoločný projekt s Klubom priateľov histórie železničnej dopravy, Bratislava - východ takže do rizika idú obaja s tým že určite budú musieť zaplatiť DC, požiarnikov, pohonné hmoty to to všetko im určite bude vyučtované. V tomto prípade ide skôr o spestrenie a hlavne o propagáciu histórie železničnej dopravy
pokiaľ ide o komerčnú akciu tak samozrejme sa ide zo ziskom, ale zisk ide do spoločnej kasy a z tej potom v prípade potreby poskytnutia financii na opravu historických vozidiel už nejde to množsto ako by malo ísť. A to sa týka hlavne akcii pre cestovné kancelárie. Pokiaľ ide o akciu ako sú výhliadkové jazdy po Bratislave sa nedá hovoriť o zisku lebo nikto nezaručí koľko ľudí pojde keď je raz vydaný program z jazdami tak sa musí ísť aj pre 10 ľudí a potom je to strata ako hrom.
Ad NICK :
Pokiľ ide o tie požiare tak veľa-krát vzniknú aj z iného dôvodu ako od parného rušňa. Takže tomu sa zabrániť nedá.
Netreba z toho cítiť nedvôveru, ale stať sa može všeličo. Ľudia ktroý sa starajú o historické vozidlá vedia čo možu od nich očakávať a určite pokial sa dá tak bojujú aby závadu opravili. No nemusí sa to vždy podariť opraviť. Dúfam že sa nič takéto nestane.
V príspevku spomínaš zisky, myslíš že sa dá na takejto akcii zarobiť.
Čo sa týka tých cisterien a požiarnikov vo vlaku tak to neprichádza do úvahy. Požiar nevznikne hneď pri prejazde ale až o chvílu takže keď začne horieť, tak kde budú požiarnici. Objednávatelia vlakov si neprajú aby vo vlaku bola cisterna hlavne keď ide o vlak pre zahraničných turistov.
Ano ak som po minule roky dobre zaregistroval tak za kazdym vlakom ci uz pre nasu ci pre zahrqnicnu klientelu siel daky poziarny.Povecsine to bola zamracena+cisterna, pomaranc+cisterna a naposledy som videl hektor+cisterna.
Cize zlozenie tych poziarnych vlakov byva celkom zaujimave a je to aj dalsia pekna fotka.
Neviem presne prečo musia chodiť tie požiarne vlaky ale pokúsim sa to zistiť.
Ale na druhej strane to má aj určitú výhodu. Parné rušne sú už staré a niektoré súčiastky už nemusia vydržať. Zoberme si prípad že na trati sa pokazí rušeň patriaci MDC (parný). Kto ho z trate stiahne do stanice?????????????????? Železničná spoločnosť by si naučtovala za túto službu veľké peniaze takže ostáva rušeň z požiarného vlaku ktorý patrí MDC.
Verím že od roku 2006 sa tento problém čiastočne vyrieši rušňom 555.3008 ( palivo: mazut alebo LTO )ktorý nepotrebuje požiarny vlak
ad Nick: Patrně ve SR chybí něco, co je u nás. V České republice je tato otázka vyřešena od počátku roku 2000 tak, jak to popisují následující řádky z přílohy k dohodě s názvem "Provozování činných parních lokomotiv na ČD" mezi ředitelem HZS ČD a vrchním požárním radou ČR:
Provozování činných parních lokomotiv a jeho technické zabezpečení
V období od zastavení nasazování parní trakce na pravidelnou vozbu vlaků do roku 1993, byly uskutečňovány nepravidelné jízdy činných parních lokomotiv s požárním zabezpečením. Toto zabezpečení sestávalo z vypravení následných doprovodů (požární vlaky, drobné kolejové vozidlo uzpůsobené pro požární zásah, MPT HZS, požární hlídky) za vlakem s činnou parní lokomotivou.
Z důvodu značných ekonomických nákladů a obtížnosti zavádění následných vlaků v přetížených grafikonech vlakové dopravy, byly na parní lokomotivy dosazovány a zkoušeny různé druhy přídavných technických zařízení, které by omezovaly na minimum úlet žhavých jisker z komínů parních lokomotiv a tím zamezovaly možnost vzniku požárů vlivem jejich jízdy. Jako nejúčinnější a nejspolehlivější pro většinu lokomotiv se prokázaly soustavy vzájemně přesazených sít umístěných v dýmnici parní lokomotivy a správně funkční stříkání vody do dýmnice, které zabezpečovaly, že riziko vzniku požáru je nanejvýš stejné jako u běžně provozovaných lokomotiv motorové trakce. Tato přídavná technická zařízení jsou svým způsobem jedinečná, protože činné parní lokomotivy ostatních světových železničních správ těmito nejsou vybavovány z důvodu odlišných vztahů mezi pojišťovacími ústavy a provozovateli parních lokomotiv.
Dále byly vydány nařízením Divize obchodně provozní Odboru kolejových vozidel zpřísňující podmínky pro provoz činných parních lokomotiv týkající se popelníků a topenišť.
S parními lokomotivami vybavenými přídavnými technickými zařízeními byly uskutečněny zkušební jízdy za účasti zaměstnanců MV-TUPO, od roku 1997 pouze za účasti odpovědných zaměstnanců Ř HZS ČD, a o výsledcích jízd byly vypracovány protokoly. V případě úspěšně vykonané zkoušky byly lokomotivy zařazeny do seznamu požárně bezpečných parních lokomotiv při jejichž jízdách nebyla nutná aktivace požárního zabezpečení. Technická dokumentace přídavných technických zařízení lokomotiv byla předložena ke schválení Divizi obchodně provozní Odboru kolejových vozidel a přídavné technické zařízení nesmí být bez uskutečnění nové zkušební jízdy změněno.
Celková technická způsobilost jednotlivých parních lokomotiv jako drážních vozidel byla protokolárně schválena Drážním úřadem ČR po technicko bezpečnostních zkušebních jízdách s oprávněnými zkušebními komisaři.
Na základě požadavků ustanovení interních směrnic ČD č.j. 58 139/1994-O12 ze dne 07.07.1994 a její novelizace č.j. 55 251/98-O18 ze dne 02.06.1998 jsou před výjezdem činných parních lokomotiv uskutečňovány protokolární prohlídky přídavných protipožárních zařízení jednotlivých lokomotiv oprávněnými zaměstnanci JPO HZS ČD, kteří jsou za tímto účelem proškoleni.
Trať do Stupavy je veľmi pekná ale vzhľadom na to že túto akciu sa organizátory snažia urobiť s čo najmenšími nákladmi tak zvolili túto alternatívu. Na trať do Stupavy kde sa jazdí podľa D3 je treba vlakvedúceho aj na požiarny vlak, treba pilotov na oba vlaky a týchto ľudí treba zaplatiť a tým stúpnu náklady na jazdu. V budúcnosti sa určite trasa zmení ale treba si ešte dobre premyslieť kam. Ide o prvý pokus s niečim takýmto v Bratislave a spraviť takúto akciu čo najlacnejšie je dosť veľký problém. Všetci dobre vieme že po trolejom para nevyzerá dobre. Na tú hlavnú stanicu je to hlavne z dôvodu možnosti prestupu na vlaky na rôzne smery. Budúci rok ak sa podarí niečo takéto zorganizovať tak určite na inej trase. Možno by nebolo zlé keby sa tu objavili nejaké návrhy, ale len v okolí Bratislavy, lebo návozy vozidiel zdvíhajú cenu.
Deťom je nepochybne jedno, kam sa odvezú, ale železničným fanúšikom takáto akcia moc toho nedá. Keď sa to už robí, prečo sa to nerobí tak, aby to pripomenulo históriu, a oživilo trate, kde už toho veľa neuvidíme???
Jazdy parným vlakom po Bratislave.
Súprava 331.037 + Ci/Ce/Ca/ + krčma + Df
Termíny jázd : 29. máj 2005
26. jún 2005
31. júl 2005
28. august 2005
04. decembra 2005
Program:
10,00 Stretnutie účastníkov v Múzeu dopravy v Bratislave
(pri Hlavnej stanici)
10,00 – 11,00 Prehliadka Múzea dopravy
11,20 Odchod parného vláčiku z Múzea dopravy cez tunel
smer Bratislava - Lamač
11,35 – 11,55 Pobyt v žst. Bratislava –Lamač – obiehanie lokomotívy
11,55 – 12,50 Jazda parným vláčikom do žst. Rusovce
12,50 – 13,15 Pobyt v žst. Rusovce spestrí ukážka zručnosti
Hasičského zboru
13,15 – 14,10 Jazda parným vláčikom do areálu rušňového depa
Bratislava – východ(skôr narodení Bratislavčania
poznajú tento areál ako „Rendez“)
od 14,10 Po ukončení jazdy je pre všetkých účastníkov
zabezpečené občerstvenie
v areáli a atraktívny program pre deti: jazda na
stanovišti rušňovodiča a na motorovej drezíne Tatra
Vm, prehliadka zaujímavých exponátov (lokomotívy,
vodáreň...)
16,30 Odchod motorového vlaku ( pravdepodobne M 262.007
alebo T 444.0060 + Ci/Ce z areálu Rendez na Hlavnú
stanicu (príchod 17,00)
16,00 a 17,00 Odchody historického autobusu RTO z areálu Rendez k
zastávke MHD električky v Rači
Cena: 400,– Sk dospelá osoba
Skupiny nad 15 platiacich osôb zľava 10%
200,– Sk deti 6 – 15 rokov
Zdarma deti do 6 rokov
Cena zahŕňa:
Vstupné do Múzea dopravy, cestovné historickým parným vlakom, občerstvenie v areáli Rendez, cestovné vlakom na hl. stanicu, prípadne odvoz historickým autobusom k zastávke MHD v Rači.
Informácie a predaj vstupeniek:
Múzeum dopravy, Šancová ul. 1/A, 811 04 Bratislava
Tel.: 02 - 5058 3088 – aj fax, 0904 223 485, 02 - 5244 4163
Usporiadatelia : Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava, TATRA-TURIST, MDC
Itinerár:
16.7.2005 Nürnberg DB - Bratislava-Petržalka - Galanta - Prievidza
17.7.2005 Prievidza - Handlová - Horná Štubňa - Kremnica - Banská Bystrica
18.7.2005 Banská Bystrica - Brezno - Telgárt - Margecany - Košice
19.7.2005 konská električka Košice, voľný deň
20.7.2005 Košice - Prešov - Bardejov - Plaveč - Stará Ľubovňa - Poprad-Tatry
21.7.2005 fakultatívny program
22.7.2005 Poprad-Tatry - Žilina - Stará Turá - Bratislava hl. st.
23.7.2005 Bratislava, historická električka, fakultatívne programy
24.7.2005 odchod Bratislava hl. st. - Nürnberg DB
Hnacie vozidlo Eurorunner zo Siemens Dispolok
ad rp_751 :-) ďakujem, s tým Albatrosom som počítal, že je to málo pravdepodobné, preto som tam dal otáznik. Citoval som z pripravovaného programu spoločnosti Railwaytouring, ktorý mi poslali. Takisto majú vo svojej katalógu uvedeného "papagája" z Muszyny do Popradu-Tatier, čo je nezmysel, lebo má prepadnutý kotol a zatiaľ sa ani nevie, kedy sa začne s opravou.
Osobne sa domnievam, že 11.6.2005 pôjde tandem 556.036 a 475.196.
Keby si niekto chcel pozrieť fotografie z minulých jázd Tatra Steam Expressu, nájde ich na portáli:
http://www.railwaytouring.co.uk