História železničných tratí
Budovanie železničných tratí na území súčasného Slovenska sa datuje od r. 1838, a vzhľadom na rôzne účely, podmienky terénne i finančné, ako aj obdobie ich výstavby bolo a je pestrou paletou udalostí veselých i smutných, bežných i výnimočných, o ktorých je práve táto diskusia.
História železnice na Slovensku
Z histórie slovenských železničných tratí
História železníc na území Slovenska
________________________________
Užitečnou pomůcku k poznávání historie železničních tratí na území České republiky najdete na této stránce.
(Zbyněk)
Podradené diskusné témy
To je ale riadna mystifikácia, čo píšeš o Baťovi. Takto o ňom písali novinári poplatní komunistickému režimu. Aj keď je to off topic, prekopíroval som info zo stránky:
http://www.zamky.sk/bojnice/historia.htm
Firma Baťa a Bojnický zámok
... "Firma Baťa kúpila v Bojniciach zámok s veľkostatkom s hospodárskych a prestížnych dôvodov, v kúpeľoch sa mali rekreovať jej zamestnanci. Kúpeľné budovy i celý areál bol však vplyvom nezáujmu predchádzajúcich majiteľov veľmi zanedbaný...
... Predaj sa zrealizoval, kúpno-predajná zmluva medzi firmou "Humus" a "Baťa" bola podpísaná v Bratislave 25. februára 1939. Týmto získala známa firma na výrobu obuvi, reprezentovaná Jánom Baťom nielen Bojnický zámok, ale i hospodárske budovy, kúpele, živý i mŕtvy inventár a pôdu s výmerom 11 tisíc hektárov. Firma Baťa vraj zaplatila pálffyovcom 10 miliónov...
... Firma Baťa prikročila v roku 1942 k jeho renovácii. V tomto roku bola opravená jedáleň a začalo sa s adaptáciou kúpeľnej budovy. Práce však napredovali pomalým tempom do konca roku 1945 neboli ukončené, stavba plánovaných nových objektov sa už nerealizovala.
Medzitým sa v roku 1941 do zámku premiestnilo Múzeum hornej Nitry (založeného v roku 1924), ktorého skromné zbierky predtým putovali po rôznych prievidzských inštitúciách (gymnázium, Občianska beseda, Mestský dom atď)...
... Po II. skončení druhej svetovej vojny v roku 1945, bol Bojnický zámok zoštátnený. O päť rokov neskôr, dňa 9. mája roku 1950 zámok vyhorel. Na náklady štátu sa odstránili následky požiaru a uskutočnila sa celková obnova zámku..."
Pokračování tohoto pohledu do železniční historie najdete na
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2006/6_7koho.htm
Snad ktosi upresni.
Pozri tiez:
http://www.rail.sk/arp/slovakia/ba/mosty3.htm
http://www.rail.sk/skhist/mosty/bratislava.htm .
Z pražského hlavního nádraží vyprovázejí vlak jednociferná čísla, která ve Vysočanech poskočí na dvacítkovou sérii se sestupnou tendencí. Ale Lysá nad Labem nás překvapí třistatřicítkou, ve Velkém Oseku zase začínáme od nuly a sotva ujedeme 22 kilometrů do Chlumce nad Cidlinou, vrátíme se zase k nule. Cílový Hradec Králové nás uvítá dvacátým osmým kilometrem…
Kde jinde by měl být pořádek, když ne u železnice? Historie znalý člověk od dráhy nás proto rád poučí, že i v tomto případě je všechno v pořádku. Kilometráž z hlavního nádraží v Praze je dědictvím po Turnovsko-kralupsko-pražské železnici. Ve Vysočanech se pak náš cestující dostává na síť tratí, kterou v létech 1869 až 1875 u nás a v Rakousku postavila jedna jediná firma. Její osudy jsou námětem dnešního našeho historického zastavení. Jmenovala se Rakouská severozápadní dráha, německy Österreichische Nordwestbahn. Odtud její i dnes poměrně známá zkratka ÖNWB.
Celé toto zajímavé historické ohlédnutí najdete na
http://www.cd.cz/static/old/NEW/TCD2006/6_5rakou.htm
http://www.bbc.co.uk/czech/worldnews/story/2006/01/060116_fooc_hejaz_railway_pckg.shtml
Mosty v okoli nadrze Nosice:
Neviem urcite, ci tam nieco je ale pozri Zel. mosty .
Chel by som sa spýtať či nemá niekto z Vás nejaké bližšie info (prípadne hoistorické fotky) o starých železných mostoch cez rieku Váh medzi Milochovom-Nimnicou a Nimnicou-Nosicami z obdobia pred výstavbou Nosickej priehrady,ktorá bola postavena v povojnovom období.
Dik.
Most postavený za dva roky, bol daný do prevádzky 30. decembra 1890 a pomenovaný Most Farntiška Jozefa. Pri ústupe nemeckých vojsk v roku 1945 zničený. 6. augusta toho istého roku 600 sovietskych vojakov a 450 nemeckých zajatcov začína jeho obnovu. 3. februára 1946 slávnostne odovzdaný do opätovného užívania a nazvaný Most Červenej armády. Ako jediné pevné spojenie s petržalským brehom slúžil 83 rokov. Železničná doprava bola v roku 1985 prevedená na nový Prístavný most. Svojou železnou krásou je jedinečným objektom na fotenie. Pohľad na koľaje pôsobí nostalgicky a vyvoláva spomienky na časy, keď po ňom jazdili vlaky.
Celá neveselá aktualita včetně historické rekapitulace je k mání na stránce
http://spz.logout.cz/novinky/novinky.html