Infraštruktúra - všeobecne
Na slovensku sme na tom dosť zle.Hlavné elektrifikované trate sú preťažené a na ostatné nikto ani nepomyslí.To spôsobuje že fabriky ktoré nie sú napojené na hlavnú infraštruktúru používajú kamionovú dopravu, ktorá potom upcháva naše cesty a je nákladnejšia a aj NEBESPEČNEJŠIA ako vlaková.Mali by stým niečo robiť.
ZNOJMO - Dlouho chystaná oprava železničního mostu u znojemského nádraží, po němž už 136 let směřují vlaky do Brna a Břeclavi, je v plném proudu. Důvodem rekonstrukce se staly narušené části kleneb a potřeba opravy izolace i odvodnění této 73 metrů dlouhé technické památky. „Nový systém žlabů a svodů odvede dešťovou vodu podél pilířů do potoka,“ říká Radek Svoboda, stavbyvedoucí brněnské společnosti Envirotrend, která na mostě pracuje. Červený most, představující dominantu Znojma, byl postaven v letech 1869-1870 jako dvoukolejný. Druhá kolej však nikdy nebyla položena.
Pilíře tvoří červené cihly, jež daly mostu název, paty pilířů zase kamenné kvádry. Most byl sice opravován v roce 1942, jenže v následujících desetiletích se jeho stav opět velmi zhoršil. Podle Svobody však nebezpečí havárie v současné době nehrozilo.
„Letos se začalo proto, aby celkové náklady vyšly levněji,“ vysvětluje. I tak přesáhnou 25 miliónů. Podle plánů má být oprava hotova do konce října.
(Právo)
Pilíře tvoří červené cihly, jež daly mostu název, paty pilířů zase kamenné kvádry. Most byl sice opravován v roce 1942, jenže v následujících desetiletích se jeho stav opět velmi zhoršil. Podle Svobody však nebezpečí havárie v současné době nehrozilo.
„Letos se začalo proto, aby celkové náklady vyšly levněji,“ vysvětluje. I tak přesáhnou 25 miliónů. Podle plánů má být oprava hotova do konce října.
(Právo)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/74900/
Na tratiach , kde za " záhadných okolností " zmizli vonkajšie telefónne vedenia, sa používa ráditelefón aj na riadenie dopravy namiesto traťových telefónnych spojení. Napr. na trati 131 od KN-DS a aj 136. Aj na trati medzi NZ - NR, kde nemali určitý čas ani VTS, dostali prednostne Motoroly namiesto zastaralej Tesly. Takže sa využívali na všetky hovory, organizačné, prepravné, zamestnanecké a mnohokrát aj súkromné. Pri styku medzi HDV a stanicami, záleží, či HDV mí rádiotelefón, alebo nie.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/73585/
Jakub:
Dorozumievacie zariadenia vlaku su na zabezpecenie jazdy vlaku, t.j. dorozumievanie vlakoveho personalu medzi sebou a s najblizsim vypravcom/dispecerom.
Ostatne sa da riesit kombinaciou pevnej a mobilnej siete.
O tom, ci ma vacsie kozy frajerka rusnovodica v Trnave alebo vo Vrutkach sa mozu bavit mimo sluzby, za vlastne .
Dorozumievacie zariadenia vlaku su na zabezpecenie jazdy vlaku, t.j. dorozumievanie vlakoveho personalu medzi sebou a s najblizsim vypravcom/dispecerom.
Ostatne sa da riesit kombinaciou pevnej a mobilnej siete.
O tom, ci ma vacsie kozy frajerka rusnovodica v Trnave alebo vo Vrutkach sa mozu bavit mimo sluzby, za vlastne .
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/73522/
m2001: Vdaka, ale toto som cital uz vcera, ked som o tom hladal nejake info.
Zaujima ma, aky to ma dosah, ci sa sa napr. moze spojit rusnovodic v Trnave s nejakym pri Vrutkach, ci sa to pouziva aj ako zalozna forma komunikacie medzi stanicami atd., proste taky nejaky prehlad oboch technologii .
Zaujima ma, aky to ma dosah, ci sa sa napr. moze spojit rusnovodic v Trnave s nejakym pri Vrutkach, ci sa to pouziva aj ako zalozna forma komunikacie medzi stanicami atd., proste taky nejaky prehlad oboch technologii .
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/73411/
Jakub: našiel som už síce neaktuálny článok, ale podľa neho sa dá urobiť približná predstava. Môžem potvrdiť, že na trati ZA-KE-CNT bol vybudovaný systém vysielačov (skvelá investícia, keď už v čase dokončenia je zastaraný oproti gsm-r)
Železnice postavia vlastnú GSM sieť
SME 04.09.2003, Tomáš Bella - Na Slovensku sa začína v týchto mesiacoch stavať tretia GSM sieť. Pokrývať však bude len hlavné koridory okolo železničných tratí a využívať ju budú len zamestnanci ŽSR . Priniesť by mala zvýšenie bezpečnosti vlakovej dopravy a zhustenie frekvencie vlakov na najvyťaženejších úsekoch. Hlavným dôvodom na zavedenie novej siete GSM-R určenej najmä pre komunikáciu rušňovodičov s centrami riadiacimi vlakovú dopravu je zjednotenie komunikačných štandardov pre celú Európu. “Pri ceste vlaku po Európe totiž treba dnes často vymieňať rušeň len preto, lebo v rôznych krajinách sa používajú na komunikáciu rôzne štandardy,“ hovorí Johann Garstenauer, viceprezident pre predaj GSM-R spoločnosti Siemens, ktorá je jedným z dvoch veľkých dodávateľov GSM-R systémov. Špeciálne železničné GSM-R siete sa od bežných odlišujú využitou frekvenciou, takže na komunikáciu nemožno využiť tradičné mobilné telefóny. Naproti tomu majú niekoľko špeciálnych funkcií: umožňujú komunikáciu pri rýchlosti až 500 kilometrov za hodinu, veľmi rýchle nadviazanie spojenia (okolo dvoch sekúnd) aj stanovenie priorít rôznych volaní. Znamená to, že ak rušňovodič vyšle pri probléme na trati núdzový signál, spojenie s operátorom dostane okamžite, na úkor iných hovorov s nižšou prioritou. Sieť nebude slúžiť len na prenos hlasu, ale aj dát, napríklad údajov o polohe vlaku. To umožní pri zachovaní bezpečnosti skrátiť časové intervaly medzi prejazdom vlakov na tej istej trati – ich poloha sa totiž bude monitorovať neustále, nielen po určitých úsekoch ako v súčasnosti. Prostredníctvom GSM bude možné aj na diaľku zastaviť vlak a v budúcnosti sa počíta s tým, že koncovými zariadeniami by mali byť vybavené nielen kabíny rušňov, ale napríklad aj robotníci pracujúci na trati. K vybudovaniu siete GSM-R sa ŽSR zaviazali medzinárodným dohovorom a diskutuje sa tak už len o termíne, kedy bude postavená. Podľa hovorcu ŽSR Jána Keresteša sa na pilotnom úseku v Bratislave a na trati Bratislava – Nové Zámky v minulom štvrťroku začala obhliadka terénu. Podľa oficiálneho plánu by mala byť výstavba celej siete ukončená v roku 2007, Železnice však už dnes predpokladajú, že pre finančné problémy sa plán nepodarí splniť. Ďalším problémom je, že ŽSR si pred niekoľkými rokmi objednali vo firme Kapsch výstavbu úplne iného, analógového systému na hlasovú komunikáciu (vysielačky), ktorý už v európskych krajinách vytláča nový štandard GSM-R. Na Slovensku však stále prebieha aj výstavba zastaraného systému, tento rok bol dokončený napríklad úsek Žilina – Čadca a ako ďalšia sa bude vysielačmi vybavovať trať Žilina – Košice – Čierna n/T. . Zároveň sa však na rovnakých tratiach už v druhej etape výstavby počíta aj s GSM-R. Starší systém sa tak podľa plánu má stať prebytočným už krátko po jeho odovzdaní do prevádzky, aj keď určitý čas budú musieť oba fungovať paralelne.
Železnice navyše ani nevypísali výberové konanie na GSM-R a zákazku zverili priamo firme Kapsch. S ňou sa v súčasnosti snažia dohodnúť na zmene kontraktu tak, aby zohľadňoval horšiu finančnú situáciu podniku. Podľa J. Keresteša je totiž “už dnes jasné, že nie je v možnostiach ŽSR finančne pokryť objem podpísaných zmlúv“. Len cena za realizáciu prvej z piatich etáp výstavby GSM-R na trati Kúty - Bratislava – Nové Zámky by mala byť okolo pol miliardy korún.
zdroj: http://rail.sk/arp/slovakia/history/h180-4.htm
Železnice postavia vlastnú GSM sieť
SME 04.09.2003, Tomáš Bella - Na Slovensku sa začína v týchto mesiacoch stavať tretia GSM sieť. Pokrývať však bude len hlavné koridory okolo železničných tratí a využívať ju budú len zamestnanci ŽSR . Priniesť by mala zvýšenie bezpečnosti vlakovej dopravy a zhustenie frekvencie vlakov na najvyťaženejších úsekoch. Hlavným dôvodom na zavedenie novej siete GSM-R určenej najmä pre komunikáciu rušňovodičov s centrami riadiacimi vlakovú dopravu je zjednotenie komunikačných štandardov pre celú Európu. “Pri ceste vlaku po Európe totiž treba dnes často vymieňať rušeň len preto, lebo v rôznych krajinách sa používajú na komunikáciu rôzne štandardy,“ hovorí Johann Garstenauer, viceprezident pre predaj GSM-R spoločnosti Siemens, ktorá je jedným z dvoch veľkých dodávateľov GSM-R systémov. Špeciálne železničné GSM-R siete sa od bežných odlišujú využitou frekvenciou, takže na komunikáciu nemožno využiť tradičné mobilné telefóny. Naproti tomu majú niekoľko špeciálnych funkcií: umožňujú komunikáciu pri rýchlosti až 500 kilometrov za hodinu, veľmi rýchle nadviazanie spojenia (okolo dvoch sekúnd) aj stanovenie priorít rôznych volaní. Znamená to, že ak rušňovodič vyšle pri probléme na trati núdzový signál, spojenie s operátorom dostane okamžite, na úkor iných hovorov s nižšou prioritou. Sieť nebude slúžiť len na prenos hlasu, ale aj dát, napríklad údajov o polohe vlaku. To umožní pri zachovaní bezpečnosti skrátiť časové intervaly medzi prejazdom vlakov na tej istej trati – ich poloha sa totiž bude monitorovať neustále, nielen po určitých úsekoch ako v súčasnosti. Prostredníctvom GSM bude možné aj na diaľku zastaviť vlak a v budúcnosti sa počíta s tým, že koncovými zariadeniami by mali byť vybavené nielen kabíny rušňov, ale napríklad aj robotníci pracujúci na trati. K vybudovaniu siete GSM-R sa ŽSR zaviazali medzinárodným dohovorom a diskutuje sa tak už len o termíne, kedy bude postavená. Podľa hovorcu ŽSR Jána Keresteša sa na pilotnom úseku v Bratislave a na trati Bratislava – Nové Zámky v minulom štvrťroku začala obhliadka terénu. Podľa oficiálneho plánu by mala byť výstavba celej siete ukončená v roku 2007, Železnice však už dnes predpokladajú, že pre finančné problémy sa plán nepodarí splniť. Ďalším problémom je, že ŽSR si pred niekoľkými rokmi objednali vo firme Kapsch výstavbu úplne iného, analógového systému na hlasovú komunikáciu (vysielačky), ktorý už v európskych krajinách vytláča nový štandard GSM-R. Na Slovensku však stále prebieha aj výstavba zastaraného systému, tento rok bol dokončený napríklad úsek Žilina – Čadca a ako ďalšia sa bude vysielačmi vybavovať trať Žilina – Košice – Čierna n/T. . Zároveň sa však na rovnakých tratiach už v druhej etape výstavby počíta aj s GSM-R. Starší systém sa tak podľa plánu má stať prebytočným už krátko po jeho odovzdaní do prevádzky, aj keď určitý čas budú musieť oba fungovať paralelne.
Železnice navyše ani nevypísali výberové konanie na GSM-R a zákazku zverili priamo firme Kapsch. S ňou sa v súčasnosti snažia dohodnúť na zmene kontraktu tak, aby zohľadňoval horšiu finančnú situáciu podniku. Podľa J. Keresteša je totiž “už dnes jasné, že nie je v možnostiach ŽSR finančne pokryť objem podpísaných zmlúv“. Len cena za realizáciu prvej z piatich etáp výstavby GSM-R na trati Kúty - Bratislava – Nové Zámky by mala byť okolo pol miliardy korún.
zdroj: http://rail.sk/arp/slovakia/history/h180-4.htm
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/73407/
Trocha sa to uz nacalo v inej teme. Ako je vlastne na ZSR zabezpecena komunikacia rusnovodicov s okolim? Na nete som sa docital, ze mame GSM-R, ale aj nejaky analogovy vysielackovy system, ale vobec z toho nie som mudry, preto by som privital nejake vysvetlenie alebo odkazy co, ako, v akom pokryti u nas funguje.
Vdaka.
Vdaka.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/73355/
4.5.2006 Deník Jablonecka str. 15 Jablonecko
JAKUB KADEČKA
Jablonecko - Nové světelné značení nechráněných přejezdů mezi Prosečí a Vratislavicemi umožní Českým drahám (ČD) zkrátit dobu jízdy vlaků. Některé přejezdy naopak dráhy zruší. Za světla také vymění ručně zvedané závory ve Smržovce.
Výstražná světla nahradí kříže, které v současné době přejezdy přes koleje v Proseči a Vratislavicích označují. "Všechny přejezdy na trati mezi Jabloncem a Libercem by měly být nově označené do listopadu," slíbil Jaroslav Šrajer, vrchní přednosta Libereckého nádraží.
Nechráněné přejezdy byly častým zdrojem dopravních nehod mezi vlakem a automobilem. Vlak zde proto projížděl jen rychlostí kolem 10 kilometrů za hodinu. "Díky bezpečnějším přejezdům budeme moci zkrátit dobu, po kterou je vlak na trati. Cestující se tak dostanou do cíle rychleji," přiblížil vrchní přednosta.
Jeden nechráněný přejezd naopak České dráhy zrušily. Byla zaslepena místní silnice, která k trati stoupala od tramvajové zastávky Proseč škola a pokračovala za budovu Vratislavické kyselky.
Automatika nahradí během června závoru ve Smržovce. "Jedná se o přejezd u zastávky Smržovka dolní nádraží. Ten byl dosud chráněný ručně zvedanými šraňky," zakončil Jaroslav Šrajer.
JAKUB KADEČKA
Jablonecko - Nové světelné značení nechráněných přejezdů mezi Prosečí a Vratislavicemi umožní Českým drahám (ČD) zkrátit dobu jízdy vlaků. Některé přejezdy naopak dráhy zruší. Za světla také vymění ručně zvedané závory ve Smržovce.
Výstražná světla nahradí kříže, které v současné době přejezdy přes koleje v Proseči a Vratislavicích označují. "Všechny přejezdy na trati mezi Jabloncem a Libercem by měly být nově označené do listopadu," slíbil Jaroslav Šrajer, vrchní přednosta Libereckého nádraží.
Nechráněné přejezdy byly častým zdrojem dopravních nehod mezi vlakem a automobilem. Vlak zde proto projížděl jen rychlostí kolem 10 kilometrů za hodinu. "Díky bezpečnějším přejezdům budeme moci zkrátit dobu, po kterou je vlak na trati. Cestující se tak dostanou do cíle rychleji," přiblížil vrchní přednosta.
Jeden nechráněný přejezd naopak České dráhy zrušily. Byla zaslepena místní silnice, která k trati stoupala od tramvajové zastávky Proseč škola a pokračovala za budovu Vratislavické kyselky.
Automatika nahradí během června závoru ve Smržovce. "Jedná se o přejezd u zastávky Smržovka dolní nádraží. Ten byl dosud chráněný ručně zvedanými šraňky," zakončil Jaroslav Šrajer.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/72824/
Mozno to tu uz bolo, ale Urad pre regulaciu zeleznicnej dopravy ma vlastnu www stranku - http://www.urzd.sk .
Zatial na nej aj tak skoro nic nie je, nasiel som akurat Návrh výnosu, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti železničnej dopravy - http://www.urzd.sk/pk_rozsahreg/pk_rozsahreg.htm a VÝROČNÁ SPRÁVA ŠTÁTNEHO DRÁHOVÉHO ÚRADU A ÚRADU PRE REGULÁCIU ŽELEZNIČNEJ DOPRAVY - http://www.urzd.sk/vyrocna_sprava.htm .
Zatial na nej aj tak skoro nic nie je, nasiel som akurat Návrh výnosu, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti železničnej dopravy - http://www.urzd.sk/pk_rozsahreg/pk_rozsahreg.htm a VÝROČNÁ SPRÁVA ŠTÁTNEHO DRÁHOVÉHO ÚRADU A ÚRADU PRE REGULÁCIU ŽELEZNIČNEJ DOPRAVY - http://www.urzd.sk/vyrocna_sprava.htm .
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/72228/
Je pravda, ze cim sirsi rozchod, tym vacsia stabilita a teda aj mozna rychlost atd. Ale pri tak malom rozdieli ako je medzi 1435 a 1520 su tieto vyhody uplne zanedbatelne. Trate v krajinach byvaleho ZSSR maju vyhodu vyrazne sirsieho tratoveho prierezu, ale ten nezalezi od rozchodu.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/71636/
siroky rozchod je lepsi ako ten normalny - porovnanie moze byt obdobne ako 760/1435 mm: sirsi rozchod = vacsia stabilita, mozna zataz, rychlost. Pri porovnani 1435/1520(1668) vsak je demotivujucim hlavne fakt, ze cca 90 % Europy ma 1435 mm, takze velke rozsirovanie siete 1520 mm asi nehrozi.
Uz aj na ukrajine sa objavuju naznaky, ze sa vydaju spanielskou cestou: na koridoroch rychejsia, na ostatnych tratiach pomalsia (mozno ziadna) "normalizacia" rozchodu. Kyjev ma "blizsie" do Bruselu ako do Moskvy.
Uz aj na ukrajine sa objavuju naznaky, ze sa vydaju spanielskou cestou: na koridoroch rychejsia, na ostatnych tratiach pomalsia (mozno ziadna) "normalizacia" rozchodu. Kyjev ma "blizsie" do Bruselu ako do Moskvy.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/71633/
Za provozu se opravuje most na frekventované dvoukolejné železniční trati mezi Brnem a Havlíčkovým Brodem u Vatína na Žďársku. Jen po jedné koleji budou vlaky jezdit až do druhého května, kdy se místo opět plně zprovozní. Dokončovací práce, které jsou pak v plánu, už provoz nijak neomezí.
„Je to plánovaná oprava mostu, investorem je Správa železniční a dopravní cesty. Nové budou římsy, most se také rozšíří,“ vysvětlil za dodavatelskou stavební firmu Firesta Vilém Huryta. Průjezdný profil této části trati totiž neodpovídal současným trendům a parametrům. Nová bude také izolace. Výluka jedné koleje začala dvaadvacátého března.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina)
„Je to plánovaná oprava mostu, investorem je Správa železniční a dopravní cesty. Nové budou římsy, most se také rozšíří,“ vysvětlil za dodavatelskou stavební firmu Firesta Vilém Huryta. Průjezdný profil této části trati totiž neodpovídal současným trendům a parametrům. Nová bude také izolace. Výluka jedné koleje začala dvaadvacátého března.
(Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina)
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/70571/
10.4.2006 Právo str. 17 Severní Morava a Slezsko
(zr)
Strojírny Třinec a společnost D5, dceřiné firmy Třineckých železáren, dokončují montáž železničního mostu mezi Bohumínem a Chałupkami.
Po unikátním mostě, který byl pro České dráhy vyroben v Třinci, by první vlaky měly začít jezdit v červenci. Výroba mostu byla především z časového hlediska velmi náročná. „Museli jsme zvládnout práce během pouhých dvou měsíců včetně nátěrů ocelové konstrukce. Vstupní polotovary, konkrétně výpalky ocelových konstrukcí, jsme přitom dostali od subdodavatele s třítýdenním zpožděním,“ uvedl vedoucí ocelových konstrukcí Strojíren Třinec Miroslav Brzežek.
Most o hmotnosti 260 tun se skládá ze čtyř polí, je dlouhý 65 metrů a široký 8,6 metru. Kompletní pravou kolej vyrobili zámečníci společnosti D5, levou pak jejich kolegové ve Strojírnách Třinec.
(zr)
Strojírny Třinec a společnost D5, dceřiné firmy Třineckých železáren, dokončují montáž železničního mostu mezi Bohumínem a Chałupkami.
Po unikátním mostě, který byl pro České dráhy vyroben v Třinci, by první vlaky měly začít jezdit v červenci. Výroba mostu byla především z časového hlediska velmi náročná. „Museli jsme zvládnout práce během pouhých dvou měsíců včetně nátěrů ocelové konstrukce. Vstupní polotovary, konkrétně výpalky ocelových konstrukcí, jsme přitom dostali od subdodavatele s třítýdenním zpožděním,“ uvedl vedoucí ocelových konstrukcí Strojíren Třinec Miroslav Brzežek.
Most o hmotnosti 260 tun se skládá ze čtyř polí, je dlouhý 65 metrů a široký 8,6 metru. Kompletní pravou kolej vyrobili zámečníci společnosti D5, levou pak jejich kolegové ve Strojírnách Třinec.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/68611/
10.4.2006 Benešovský deník str. 3 Benešovsko
LADISLAV JERIE
Vzhledem k havarijnímu stavu konstrukce se možná úplně uzavře
Rozpadající se kamenný viadukt dělá vrásky železničářům i silničářům, kteří jeho stav denně kontrolují.
Votice - Hlavní komunikace z města přes Střelítov do Sedlčan a Heřmaniček se může stát slepou silnicí. Po pádu kamenů z konstrukce mostu u Nazdic do kolejiště, omezení maximální hmotnosti projíždějících vozidel do 2 tun a jejich šířky do 2,3 metrů, hrozí její uzavření pro veškerou dopravu.
"Denně ho kontrolujeme. Konstrukce mostu se hýbe. Nikoliv kvůli projíždějícím autům, ale při průjezdu vlaků, které v místě mají sníženou rychlost," uvedl ředitel benešovské Správa a údržby silnic Roman Tichovský.
Koncem minulého týdne silničáři provizorně vyztužili oba boky viaduktu a stáhli opěrné zídky, aby se nadále neuvolňovaly. "Možná se most úplně uzavře," kostatoval Roman Tichovský s tím, že prostřednictvím zřizovatele, kterým je Středočeský kraj, se bude hledat vhodné řešení.
Problém s omezením osobní automobilové dopravy může dočasně vyřešit provizorní přemostění tratě železnou konstrukcí tak, jak se nahrazovaly mosty stržené povodní. Další dlouhodobější a především nákladnější variantou je mostní pilíře ubourat a znovu postavit.
Ve hře je také výstavba zcela nového přemostění v rámci celkové rekonstrukce a zdvoukolejnění tratě Benešov - Tábor, jež by se měla začít realizovat po roce 2010.
LADISLAV JERIE
Vzhledem k havarijnímu stavu konstrukce se možná úplně uzavře
Rozpadající se kamenný viadukt dělá vrásky železničářům i silničářům, kteří jeho stav denně kontrolují.
Votice - Hlavní komunikace z města přes Střelítov do Sedlčan a Heřmaniček se může stát slepou silnicí. Po pádu kamenů z konstrukce mostu u Nazdic do kolejiště, omezení maximální hmotnosti projíždějících vozidel do 2 tun a jejich šířky do 2,3 metrů, hrozí její uzavření pro veškerou dopravu.
"Denně ho kontrolujeme. Konstrukce mostu se hýbe. Nikoliv kvůli projíždějícím autům, ale při průjezdu vlaků, které v místě mají sníženou rychlost," uvedl ředitel benešovské Správa a údržby silnic Roman Tichovský.
Koncem minulého týdne silničáři provizorně vyztužili oba boky viaduktu a stáhli opěrné zídky, aby se nadále neuvolňovaly. "Možná se most úplně uzavře," kostatoval Roman Tichovský s tím, že prostřednictvím zřizovatele, kterým je Středočeský kraj, se bude hledat vhodné řešení.
Problém s omezením osobní automobilové dopravy může dočasně vyřešit provizorní přemostění tratě železnou konstrukcí tak, jak se nahrazovaly mosty stržené povodní. Další dlouhodobější a především nákladnější variantou je mostní pilíře ubourat a znovu postavit.
Ve hře je také výstavba zcela nového přemostění v rámci celkové rekonstrukce a zdvoukolejnění tratě Benešov - Tábor, jež by se měla začít realizovat po roce 2010.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/68608/
Cena 1 km dvojkolejné elektrifikované tratě s autoblokem (a LVZ ?) se odhaduje přibližně na 500 mil. Kč. Odhady se u jednotlivých zdrojů liší (+- 100 až 200 mil.). Samozřejmě cenu ovlivňují: počet traťových kolejí (z toho vyplývá šířka koruny náspu a tím pádem objem zemních prací), konstrukční rychlost (ovlivňuje trasování a použitý typ svršku a spodku), dále především základové a terénní poměry (únosnost základové půdy, sklonitost terénu a z ní vyplývající množství terénních a umělých staveb - to je NEJVĚTŠÍ položka), druh zabezpečovacího zařízení (další významná položka) a trakce. Samotné kolejivo je v celkovém rozsahu investic několikaprocentní položkou. Cena 1 km tratě se pak může pohybovat v rozmezí necelých 100 mil. Kč (např vlečka v rovinatém terénu) až cca 2 mld. Kč (vysokorychlostní trať v náročnějších podmínkách).
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/66490/
Vážení příznivci železnice. Obracím se na Vás s prosbou, jestli by někdo z Vás byl schopen a samozřejmě ochoten alespoň přibližně odhadnout současné průměrné náklady na vybudování 1m železnice. Jde mi opravdu o základní odhad, ale chtěl bych ho slyšet od lidí, kteří se v oboru pohybují. Za případné příspěvky předem děkuji.
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/66353/
Dobudovaná silniční síť, prezentovaná novým hlavním tahem na Slovensko ulehčí obyvatelům několika desítek obcí a hlavně téměř šedesátitisícovému Frýdku-Místku, jehož obchvat by se bez příchodu firmy Hyundai do Nošovic možná hned tak nestavěl.
Investice poplynou také do železniční dopravy. Modernizace koridoru mezi Bohumínem a Jablunkovem i obnova a elektrifikace dráhy směrem na Valašské Meziříčí budou ulehčovat dopravu po mnoho dalších let.
(z článku v: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko)
Doufejme, že očekávání budou naplněna...
Investice poplynou také do železniční dopravy. Modernizace koridoru mezi Bohumínem a Jablunkovem i obnova a elektrifikace dráhy směrem na Valašské Meziříčí budou ulehčovat dopravu po mnoho dalších let.
(z článku v: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko)
Doufejme, že očekávání budou naplněna...
Odkaz na príspevok: https://www.vlaky.net/diskusia/link/66283/
Dobrý den, nevíte někdo jakým typem zabezpečení jsou vybaveny tyto tratě: č.270 (Ostrava-Přerov) č.323 (Ostrava-Frenštát p. Radhoštěm) a č.300 (Přerov-Brno hl.n.). Moc to uvítám, myslím tím jestli je to zabepečeno autoblokem atd.
Díky