19.1.2025 Práve prihlásených 63 užívateľov
Když jsem se dověděl, že mám být 2. prosince úderem 9. hodiny ranní „služebně“ v Plzni, moc mne to nepotěšilo. Dostat se z východočeské do západočeské metropole včas totiž znamenalo obětovat spánek ve prospěch nočního cestování spojeného s nehoráznými pobyty na nádražích. Ale zato jsem si tak mohl podrobně prohlédnout to nejvzdálenější, což se mi málokdy podaří.
16.12.2015 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Elektrická úzkorozchodná železnica medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami je nadmieru atypickou v sieti železníc na Slovensku. Vždy bola takou a veľmi často jej to spôsobovalo problémy, vedúce nie raz až k existenčnej otázke - zrušiť či nezrušiť? A keď nezrušiť, tak ako ju ďalej prevádzkovať?
15.12.2015 8:00, Bc. Jozef Gulík
V následujícím cestopisu se v tento nevlídný zimní čas podíváme za sluncem do jižní Francie, a to vlakem ne jen tak ledajakým. Navštívíme řadu nádherných francouzských měst, jakými jsou Nice, Avignon a Arles (jak jinak než vlakem, a když ve Francii, tak TGV), a svezeme se horskou tratí z francouzského Nice do italského Cunea.
14.12.2015 8:00, Jiří Mazal
Zvoní poštár. Dostali ste balíček. Zaujímavé, nič som nemal objednané. Pozerám, že odosielateľ je z Holandska. Preberiem. Otvorím a vtedy vidím, čo to je. Ešte niekedy v roku 2011 som napísal článok o výstave Ontraxs, ktorá sa koná každý rok v železničnom múzeu v Utrechte, a tam ma zaujalo jedno miniatúrne koľajisko, ale s množstvom nevídaných riešení.
13.12.2015 8:00, Eugen Takács
Další trať, kam jsem vyjel a kam vás zvu, nese číslo 173 a směřuje z Prahy-Smíchova přes Rudnou u Prahy do Berouna. Úsek Praha-Smíchov – Rudná byl uveden do provozu v roce 1873 jako součást Pražsko-duchcovské dráhy. Kromě osobních vlaků zde jezdících v rámci Pražské integrované dopravy, slouží tato trať také jako odklonová při výlukách a nepravidelnostech na hlavní trati Praha – Beroun.
12.12.2015 8:00, Jiří Řechka
Jako každoročně, i letos přinášíme souhrnný článek o prezentacích novinek v osobní dopravě Českých drah, kterým náš národní dopravce tentokrát dal z části jinou podobu, než měly v předchozích sedmi letech. Tato skutečnost spolu s časovým posunem tiskových konferencí způsobila, že se naši čtenáři o změnách v jízdním řádu dovídají až krátce před počátkem jeho platnosti a poněkud pozměněnou formou.
11.12.2015 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Vzpomínáte na Naumanovy Pohádky o mašinkách? Každá z těch „hrdinek“ měla své vlastnosti, své vrtochy (jedna byla mlsná – jen tak nějaké obyčejné uhlí nepapala – jiná zas nechtěla držet na kolejích) nebo i ctnosti (byla silná, pilná, pracovitá). Ty vlastnosti si ale Pavel Nauman nevymyslel, vzorem mu byly skutečné typy lokomotiv a taky je ilustrátor Kamil Lhoták věrně zachytil.
10.12.2015 8:00, Luděk Šimek
Včerejší technické prezentace první lokomotivy typu EffiShunter 500 v českotřebovské provozovně společnosti se zúčastnili pozvaní představitelé státních i soukromých železničních dopravců a provozovatelů vleček z České republiky, Slovenska a Srbska. Pozváno bylo také několik zástupců především na dopravu specializovaných médií, včetně internetového magazínu VLAKY.NET.
9.12.2015 8:00, PhDr. Zbyněk Zlinský
Dolnoslezská metropole Vratislav (Wrocław) je nejen krásné historické město na Odře, ale má také nesmazatelné místo v historii železnic. Stala se totiž výchozím bodem první železnice na území dnešního Polska. První úsek vedl z nádraží později nazývaného jako „hornoslezské“ na jihovýchod do Oławy a byl zprovozněn 22. května 1842.
8.12.2015 8:00, Marek Vojáček
Když jsem v 70. letech studoval v Drážďanech, měl jsem někdy čas i ve všedních dnech vyrazit na výlet s jízdním kolem. Abych nemusel šlapat do kopce, jel jsem jednou ranním vlakem do tehdy ještě fungující stanice Reitzenhain. Ani u hranice spřáteleného Československa člověk neměl pokoj, a tak mě hned po vystoupení otravoval pohraniční uniformovaný tajtrlík.
7.12.2015 8:00, Helmut Böhme