Čo bolo to bolo, terazky... Madunice

» Návrat

Pridané: 13.2.2008 8:00
Autor: Peter Bado, nick: » tratovak

Čo bolo to bolo, terazky... Madunice Železničná zastávka Madunice sa nachádza približne v km 67,606 až 67,860 dvojkoľajnej elektrifikovanej trate Bratislava – Žilina medzi žst Leopoldov a Veľké Kostoľany. V súvislosti s modernizáciou tohto medzistaničného úseku v roku 2006 sa prestavby dočkala i táto zastávka, na konci ktorej čakali cestujúcich nové nástupiská s podchodom.

 

 


Zastávka pred rekonštrukciou bola tvorená nástupiskami typu SUDOP s výškou nástupnej hrany nad temenom koľajnice cca 20 cm. Príchod na nástupisko smer Bratislava pri druhej traťovej koľaji bol zabezpečený cez úrovňové priecestie s mechanickými závorami. Súčasťou zastávky bola i budova hradla, ktorá do roku 2002(?) slúžila zároveň ako výdajňa cestovných lístkov. Hradlo ako súčasť hradlového poloautobloku medzi Leopoldovom a V. Kostoľanmi bolo vybavené svetelnými návestidlami pre každú koľaj v správnom smere.

Pred pokládkou prvej koľaje, 24.4.2006, © Peter Bado

Modernizácia medzistaničného úseku započala v marci 2006 prvou koľajou, ktorá bola nepretržite vylúčená 80 dní. Po dobu stavebných prác bol na konci „bratislavského“ nástupiska zriadený provizórny prechod pre cestujúcich a budova hradla bola využitá pracovníkom zabezpečujúcim bezpečnosť cestujúcich pri prechádzaní koľají. Po znesení koľajového roštu a odťažení podvalového podložia nasledovalo vybudovanie odvodnenia a konštrukčných vrstiev železničného spodku. Následne boli zriadené základy a konštrukcia nového nástupiska. V mieste zrušeného priecestia bola vybudovaná prvá časť podchodu.

15.5.2006, © Peter Bado

Prestavba druhej koľaje sa konala až na jeseň, čím vznikla situácia, kedy po dobu približne troch mesiacov bola polovica zastávky už zmodernizovaná a časť, pri koľaji č. 2, slúžila v pôvodnej podobe. Počas rekonštrukcie bolo v medzistaničnom úseku aktivované dočasné automatické hradlo využívajúce počítače náprav.

Nová podoba zastávky, 18.7.2007, © Peter Bado

Prestavbou dostali cestujúci k dispozícii neporovnateľne kvalitnejšie podmienky pri využívaní železničnej dopravy. Je však otázkou, koľko cestujúcich túto možnosť využije, keďže náš odhad sa ustálil na počte päť ľudí za deň. Istotne to súvisí s tým, že cez obec Madunice vedie cesta prvej triedy so zodpovedajúcim autobusovým spojením a tak sa nedá nezamyslieť nad efektívnosťou tejto investície v hodnote niekoľkých desiatok miliónov korún...

Peter Bado


Galéria k článku

Počet: 29    

Foto Podoba zastávky pred rekonštrukciou, 30.5.2005, © ...

Foto Podoba zastávky pred rekonštrukciou, 11.1.2006, © ...

Foto Labutia pieseň Madunického hradla, 17.2.2006, © Pe ...

Foto Po vytrhnutí prvej koľaje, 7.3.2006, © Peter Bado

Foto Paženie podchodu, zriaďovanie odvodnenia, 20.3.200 ...

Foto Pláň spodku pripravená na výstavbu nástupišťa, 5.4 ...

Foto Výstavba nástupišťa, 11.4.2006, © Peter Bado

Foto Pred pokládkou prvej koľaje, 24.4.2006, © Peter Ba ...

Foto Pred finišom prvej časti, 4.5.2006, © Peter Bado
nasledujúce obrázky »
Súvisiace trate


Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 53     Stránky: / 3     Výpis:    
» Janoška Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 4.3.2009 16:46
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Čo bolo to bolo, terazky... Madunice

CElkom podarená rekonštrukcia,chcelo by v tom pokračovať...

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 180 22.2.2008 9:48
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Čo bolo to bolo, terazky... Madunice

marjol: priecestie tam síce bolo, ale sa nevyužívalo, lebo polia pred traťou patria družstvu v maduniciach a tie za traťou družstvu v červeníku. A z červeníka na polia chodia inokade. Takže jeho zrušenie nikomu nevadí.

» marjol Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 8 20.2.2008 9:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
Modernizace zastávky

No vypadá to velmi hezký, ale jestli pominu (zde hojně diskutovanou) vhodnost umístění zastávky, tak co mě nejvíc zaráží je ten podchod. Neznám místní situaci, a proto se zeptám - jak daleko nejbližší železniční přejezd, kterým by se dostal traktor/kombaj přes trať? Podle těch starých fotek, to vypadá že byl přejezd - cesta spíše využivána zemědělskými stroji než nějaká spojnice mezi dědinami:-)


» karel.f Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 597 18.2.2008 23:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Čo bolo to bolo, terazky... Madunice

Možná ta osvětlená Ostrava je méně bezpečná jak ta tmavá cesta od té zastávky.
Mám za to že když to někdo projektoval tak asi to dělali pro lidi nebo že by při tom neuvažovali.
Neznám to místo jen z mapy. Nevím jak dlouho trvá ta cesta do obce jen vycházím z toho co je tu psáno.
Nedovedu si představit koridor aby vedl schválně přes obce a blíže no je to asi otázka pozemků a peněz kolem toho. Hlavně že se něco dělá pro pohodlnější a rychlejší cestování.
V Ostravě Svinově je příchod ke všem tramvajím téměř deset minut pěšky.
Přijeď a dej vědět trochu tě povodím po ostravských tratích a můžeme i něco nafotit případně stvořit reportáž.

» theNet Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 146 16.2.2008 22:51
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Čo bolo to bolo, terazky... Madunice

to Karel.F:
mohol by si bližšie definovať z akej časti a aká linka ? Len pre zaujímavosť, možno sa raz vyberiem si to pozrieť. Je rozdiel ísť osvetleným mestom ako po tmavej neosvetlenej ceste.
A nikto tu "nebrečí". Myslím si, že krása je jedna vec a účel druhá. (Môj skromný názor, nemusí sa zhodovať s Vlaky.Net).

» theNet Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 146 16.2.2008 22:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Čo bolo to bolo, terazky... Madunice

z komentárov vyplýva jedna vec:
- každá stavba sa musí najprv (by sa mala najprv) dobre premyslieť a potom až realizovať, avšak prípad "Babiš" je pravou tvárou dnešných dní

ad Madunice: podľa obrázkov je vidieť, že lístky sa nepredávajú na zastávke, čiže ZSSK neobsadilo miesto lebo je to pre nich nerentabilné, čiže to je aj tiež obraz o opodstatnenosti výstavby. Inak tá haraburda k tomu novému nástupisku vyzerá "dojímavo". Mali ju zbúrať.

» želfan Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 36 16.2.2008 20:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Čo bolo to bolo, terazky... Madunice

Keď si pomyslím, koľko stál poradca pre privatizáciu SPP, a údajne celý odborný posudok mal iba niekoľko strán o veľkosti formátu A4, tak som presvedčený, že zmodernizovaná železničná zastávka v Maduniciach je efektívnejšia investícia. A okrem toho: Koridor je koridor.

» RadoB Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 588 16.2.2008 17:13
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Čo bolo to bolo, terazky... Madunice

a to v Trenčíne chceli stanicu vysunúť až niekam do Zamaroviec, vraj aby "hrkotajúce vlaky svojimi vibráciami nespôsobili zrútenie trenčianskeho hradu". Slová tohoto kontextu vyriekol istý mestský zastupiteľ Babič, ktorý videl vo vysunutí železnice z mesta veľké možnosti vo svojej kampani... Uvoľnili by sa pozemky ktorých cena by určite nebola zanedateľná. Ešte že sa táto varianta nakoniec zamietla. Zvíťazil našťastie zdravý rozum, pre ktorý argumenty dementných mestských poslancov, ktorí nič iného nevedia len si napchávať vrecká bakšišmi, neplatí.

» karel.f Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 8 597 16.2.2008 13:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Čo bolo to bolo, terazky... Madunice

T u brečíte jak je daleko do obce nebo města ale třeba v Ostravě Svinově je to téměř deset minut na tramvaj. Krásné nádraží a tramvaje až o jaký kus dál. Neznám podobný případ návaznosti MHD u nás ani v zahraničí.

» theNet Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 146 16.2.2008 10:31
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Čo bolo to bolo, terazky... Madunice

k frekvencii:
takmer všetky trate sú postavené tak, že ich trasa vedie okrajom deneiny, malého mesta kde prístupová cesta je dlhá niekedy až do 1 km. Napr. zastávka Lučivná je vzdialená od obce 850 m. A to má aj vplyv na využitie zastávky. Cez deň je ešte prístup bezpečný, ale večer je cesta určite nebezpečná. Tá prestavba je pekná, spĺňa určitý štandard. Neviem či niekto keď plánoval projekt, či konzultoval opodstatnenosť prestavby zastávky zo ZSSK. Podobný prípad obnovy, prestavby zastávok bol aj na nemenovaj trati na Slovensku, kedy sa prebudovali všetky zastávky (úplne sa zbúrali staré 100 ročné objekty a postavili perfektné nové budovy) a doteraz ostali neobsadené a môžem povedať, že ostanú navždy, pričom tam boli použité nemalé finančné prostriedky. Keby niekto predtým porozmýšľal, tak tie peniazžky by mohli byť zľahka použité na prestavbu jednej z najfrekventovanejších zastávok v okolí tej trate.

A na tomto príklade sa opätovne dostávame do problému obslužnosti. Keby sa uvažolvalo v širšom merítku, tak napr. táto zastávky by nemusela vzniknúť, návoz cestujúcich by sa zabezpečil obsluhou SAD do najbližších staníc, to samozrejme, ale už v podmienkach nejakej formy IDS. A práve tie ušetrené peniažky by mohli byť využité na dotáciu spojov SAD, alebo niekde na postavenie vhodnej stavby ŽSR.

Hovoriť o IDS si myslím, že na Sovensku je ešte hovoriť priskoro. Snáď časom sa dočkáme, že naše peniažky budú použýité komplexne, racionálne a účelovo na dobrý dopravný systém.


nasledujúce príspevky »