Nahlédnutí do jaroměřského muzea: motorové lokomotivy
28.5.2009 17:30 PhDr. Zbyněk Zlinský
Když jsme se v úvodním dílu této virtuální prohlídky jaroměřské výtopny seznámili s exponáty z dob kralování páry, pokračujme lokomotivami motorovými. Myšleno ovšem v širším významu toho pojmu: v onom malém železničním muzeu totiž najdeme i jeden unikát, jehož pohon nezajišťuje primárně tekuté fosilní palivo, nýbrž elektrická energie. Přesto jde o vozidlo nezávislé trakce.
A když jsem to nakousl, můžeme svou virtuální prohlídku jaroměřských exponátů zahájit právě jím. Nakonec proč ne, je to lokomotiva velice zajímavá, která nebyla běžná v době svého vzniku a dnes je zcela ojedinělá. Podívejme na její historii i konstrukci trochu podrobněji, protože v tomto případě ucelený text v internetové podobě, na který bych mohl dát odkaz, neexistuje.
V roce 1915 byly Ringhofferovy závody a.s., Smíchov zapojeny do válečné výroby a potřebovaly urychleně pro svou rozsáhlou síť vleček v provozu nenáročné posunovací lokomotivy. Tak vznikl projekt akumulátorových lokomotiv vlastní výroby, v jejichž konstrukci byly použity díly momentálně vyráběných železničních vozů a tramvají. Na základě předložené projektové dokumentace povolilo vídeňské Ministerstvo železnic svým rozhodnutím ze dne 14.7.1915 stavbu dvou strojů, jejichž elektrickou část navrhl a dodal vídeňský závod firmy Siemens-Schuckert. Práce na nich byly zahájeny ještě na podzim téhož roku a dokončeny v březnu roku následujícího. Podle firemních záznamů byla v roce 1924 postavena jedna další obdobná lokomotiva, avšak s elektrickou výzbrojí vyrobenou podnikem Českomoravská-Kolben, která byla dodána v říjnu onoho roku na vlečku slovenské firmy C.A.Scholtz Matejovce.
Akumulátorová lokomotiva firmy Ringhoffer byla konstruována jako dvounápravová kapotová s vyvýšenou kabinou strojvedoucího uprostřed hlavního rámu. K rámu jsou přinýtovány rozsochy pro vedení ložiskových domků s kluznými ložisky. Vypružení stroje zajišťují čtyři ocelové listové pružnice. Lokomotiva je opatřena klasickým narážecím a spřahovacím ústrojím, doplněným původně i tramvajovým spřáhlem. Strojvůdcovská budka s posuvnými dveřmi na obou stranách i představky s větracími žaluziemi, v nichž jsou uloženy trakční baterie, jsou celodřevěné. Kapoty představků jsou plechové a plechem je kryta i střecha budky.
Pohon lokomotivy zajišťují dva stejnosměrné tlapově uložené trakční motory, jejichž napětí řídí přímým kontrolérem spínaný litinový odporník uložený pod hlavním rámem. Lokomotiva má 7 jízdních stupňů při sériovém spojení trakčních motorů a další 4 při spojení paralelním. Je vybavena pětistupňovou EDB a vyrovnávací řetězovou brzdou, která působí osmi zdržemi na všechna kola a ovládá se klikou ze stanoviště. Vnější osvětlení lokomotivy zajišťuje reflektor tramvajového typu umístěný uprostřed každého z obou čel a svítilny s označením předku a zadku na střeše. K výbavě lokomotivy patří i tramvajový výstražný zvonek. Lokomotivy byly označeny evidenčními čísly 1 a 2 a zařazeny do provozu při posunu na kolejišti Ringhofferových závodů, ale dopravovaly vyrobené vagóny a tramvaje i na nádraží Praha Smíchov.
Akumulátorová lokomotiva č. 2 (103.002-2) byla vyrobena továrnou Ringhoffer v roce 1916 pod výrobním číslem 95319 a jezdila na její tovární vlečce. V nezjištěné době byla odprodána na vlečku cihelny v Hrochově Týnci, odkud se v roce 1961 dostala do cihelny v Pulicích u Dobrušky. Zde sloužila při posunu na nově vybudované vlečce k místní trati Opočno pod Orlickými horami - Dobruška. V roce 1988 byla lokomotiva částečně vzhledově opravena, aby mohla být vystavena v Dobrušce při oslavách 80. výročí zahájení provozu na místní trati. Po roce 1989 byla výroba v cihelně zastavena a nové vedení podniku projevilo ochotu vzdát se této unikátní lokomotivy, o kterou projevila zájem Společnost železniční Jaroměř (SŽJ), výměnou za funkční motorový stroj. Proto SŽJ zakoupila lokomotivu T 211.0066 a ta se pak stala předmětem "směnného obchodu", k němuž došlo v roce 1994.
SŽJ měla v úmyslu lokomotivu č. 2, která sice byla v provozu ještě v roce 1991, ale už byla ve velice špatném stavu a vyžadovala generální opravu, uvést do historické podoby a udržovat ji jako provozní exponát svého muzea. Původní představy rekonstruovat ji vlastními silami se ukázaly jako přehnaně optimistické a proto byla přijata nabídka ŽOS, s.r.o. Česká Třebová, která se zavázala provést sponzorsky její generální opravu a zprovoznění v hodnotě 800 000,- Kč. Lokomotiva byla převezena z Pulic do České Třebové a poté dne 14.2.1994 předána do opravy. V místních dílnách byla kompletně rozložena, všechny použitelné díly byly pečlivě opraveny a neopravitelné součástky byly zdokumentovány a nově vyrobeny, některé externími dodavateli. Prakticky zcela nově musela být postavena dřevěná skříň a náročnou opravu si vyžádal i jeden z trakčních motorů, který byl vážně poškozen.
Po opětovné montáži pak dostal stroj také nový lak a popisy v historické podobě. Oprava byla dokončena dne 9.7.1994 a lokomotiva se vydala na první zkušební jízdu v kolejišti podniku. Na konci srpna téhož roku byla předána do českotřebovského depa Českých drah k provedení potřebných funkčních a zátěžových zkoušek. V září byla přepravena do areálu železničního muzea v Jaroměři, kde na ní probíhaly ještě některé dokončovací práce. Dne 17.12.1995 se podrobila technicko bezpečnostní zkoušce v kolejišti žst. Jaroměř a na traťovém úseku Jaroměř - Smiřice a zpět. Od té doby je lokomotiva provozním exponátem Železničního muzea Výtopna Jaroměř, v jehož areálu slouží i při posunu ostatních vozidel SŽJ. Drážním úřadem jí bylo přiděleno označení 103.002-2, které ovšem nenosí, ale můžeme je využít jako výchozí k uspořádání naší další prohlídky – podle lokomotivních řad.
Prameny a odkazy:
- "Malý atlas lokomotiv … ", kolektiv autorů, Gradis Bohemia s.r.o., Praha 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2009
- "Atlas vozidel - Motorové lokomotivy ČD, ZSSK, průmyslu", kolektiv autorů, M-Presse s.r.o., Zlín 2002
- „Encyklopedie železnice. Motorové lokomotivy ČSD“ [2], J.Vagner, Corona s.r.o., Praha 2008
- Železniční muzeum Výtopna Jaroměř
- Atlas lokomotiv
- Motorové lokomotivy
- Lokomotiva Ringhoffer
- „LOKOstatistika“, produkt autorů webu LOKOstránky.net
- Stránky přátel železnic
- Klub přátel lokálky (už nefungující internetové stránky)
- zprávy z médií
Titulní snímek: 716.517-8 (V60-13995) v jaroměřské výtopně dne 1.5.2009 © PhDr. Zbyněk Zlinský
Galéria
Súvisiace odkazy
- Akumulátorová lokomotiva Ringhoffer č. 2, 7.5.2021 8:00
- Reportáž ze šuplíku: Politická nostalgie, 24.2.2016 8:00
- Zveme vás na východočeský víkend s „kafemlejnkem“, 21.7.2015 8:00
- Čtvrtá a poslední hrstka střípků z dovolené 2012, 2.10.2012 8:00
- Mezi historií a dneškem na styku tří tratí , 4.4.2012 8:00
- Jak lid polabský železnice bavila aneb Za dvacku vlakem celý den, 14.9.2010 8:00
- Blázni na zimních kolejích. Po páté..., 27.1.2010 8:00
- Nahlédnutí do jaroměřského muzea: drezíny, vozy a to ostatní, 27.7.2009 8:00
- Nahlédnutí do jaroměřského muzea: motorové a přípojné vozy, 6.7.2009 8:00
- Nahlédnutí do jaroměřského muzea: parní lokomotivy, 14.5.2009 8:00
- Májové oslavy v jaroměřské výtopně a na kolejích k ní vedoucích , 4.5.2009 8:00