Modelové kolejiště Vaška Podrackého v měřítku Z 1:220

11.9.2010 8:00 Václav Podracký

Modelové kolejiště Vaška Podrackého v měřítku Z 1:220

Modelařit jsem začal v mládí díky svému prvnímu vláčku, který jsem dostal k vánocům. Byla to velikost TT. Postupem času jsem vystřídal velikosti TT, N, HO až jsem nakonec skončil u modelové velikosti Z. Vzhledem k nedostatku prostoru v bytě je tato velikost víc než ideální. Dá se i na malém prostoru udělat pěkné a veliké nádraží, na kterém mohu provozovat delší soupravy.

K nástupišti se mi vejde 7-mi vozové ICE nebo 5ti vozový rychlík s lokomotivou, což se mi i v Nku na podobném prostoru nikdy nepodařilo. 



Kolejiště má rozměry 190 x 70 cm. Základ kolejiště tvoří dřevěný rám, na kterém je připevněna sololitová deska. Deska je pokryta polystyrénovými tabulemi o výšce 8 cm do které jsem začal modelovat řeku a zbytek krajiny. Ostatní prvky krajiny (tunely, kopce apod.) jsou též zhotoveny z polystyrenu. Jen zadní část skrytého nádraží má částečně dřevěný rám zhotovený z hranolů 20 x 20 mm. Spodní část rámu kolejiště je též zakryta slabší sololitovou deskou, aby nedošlo k poškození či přetrhání kabelizace při transportu a manipulaci. 


Kolejiště je koncipováno jako dvoukolejná trať s vedlejší odbočnou tratí, která vede do horního nádraží. V tunelu v zadní části kolejiště je skryté nádraží se čtyřmi průjezdnými kolejemi. V hlavním nádraží je šest průjezdných kolejí a pět slepých zakončených zarážedly. Uprostřed nádraží je hlavní nástupiště a další nástupiště je u staniční budovy. Kolejiště je modelováno do V. epochy (současnost). Po celé hlavní trati je vedeno vrchní trolejové vedení a lokomotivy mohou sbírat proud přímo z něho. Kolejivo a doplňky použité ke stavbě kolejiště pochází z produkce firem Märklin, Kibri, Vollmer, Noch a další. Jako ochranu před prachem jsem nechal zhotovit u odborné firmy plexisklový kryt, který zakrývá celé kolejiště a je opatřen výklopným otvorem nad hlavním nádražím pro potřebu nouzového vstupu při manipulaci s vlakovými soupravami apod. Kryt je též opatřen výřezem v zadní části u skrytého nádraží pro servisní vstupy (čistění lokomotiv apod.). Skryté nádraží je osvětleno led diodami a v zadní části kolejiště je napevno připevněn i ovládací pult. Všechny výhybky, semafory a rozpojovače jsou elektricky ovládány.


Všechna vozidla  (lokomotivy a vagony) jsou z produkce firmy Märklin. Pro jemnější a plynulou jízdu vlaků jsou k ovládání vozidel používány pulzní regulátory. Regulátory jsou též opatřeny volbami pro plynulé zrychlení a zastavení nouzovým vypínačem nebo automatem. Každý z regulárorů má k dispozici svůj vlastní voltmetr pro informaci o výšce napětí v kolejích. Jakýkoliv zkrat či přetížení napětí je indikováno akustickým signálem z regulátoru.

Galéria