„ČD railjet“ svezl první cestující
7.5.2014 8:00 PhDr. Zbyněk Zlinský
Nezvyklá vlaková souprava, stojící včera před polednem u 1. nástupiště pražského hlavního nádraží, budila v náhodných kolemjdoucích otázky, na něž znaly odpověď osoby směřující k ní zjevně záměrně. Ty byly pozvány na prezentaci první netrakční jednotky ČD railjet před jejím nasazením do zkušebního provozu s cestujícími. A zástupci redakce VLAKY.NET mezi nimi nechyběli.
První „ČD railjet“ dne 24.4.2014 po odjezdu z České Třebové do Prahy © Pavel Stejskal
Karel a Jirka v předsálí Vládního salonku ladí taktiku reportážní činnosti © PhDr. Zbyněk Zlinský
Řídicí vůz první netrakční jednotky „ČD railjet“ se měl stát protagonistou slavnosti
© PhDr. Zbyněk Zlinský
Šéf Českých drah hovořil stručně a jasně © PhDr. Zbyněk Zlinský
Ing. Petr Žaluda 17.4.2013 při prezentaci netrakční jednotky ÖBB railjet hovořil o záměru k už nasmlouvaným sedmi jednotkám ČD railjet koupit dalších osm, který ovšem v průběhu následujícího roku vzal za své. A současný šéf Českých drah mohl jen hořce zalitovat, že se tak stalo a nebude tedy možno tyto jednotky nasadit na trať mezi Prahou a Brnem v hodinovém taktu. Ale ekonomická situace je prostě taková, jaká je, a náš národní železniční dopravce si další vozidla tohoto typu nemůže momentálně dovolit. Krom toho postesku ovšem zazněla i slova chvály, zejména na adresu výrobce, který první ČD railjet dodal dokonce v předstihu.
Síť linek vedených spoji „railjet“; zdroj: prospekt ČD
Roman Kokšal hovoří, Birgit Wagner (s kyticí) naslouchá © PhDr. Zbyněk Zlinský
Na konci svého stručného projevu, v němž se neopomněl zmínit také o tom, že na konstrukčním řešení vysokorychlostních vlaků railjet se podílí i český tým z vývojových center Siemens v Praze a Ostravě, předal reprezentant dodavatele nejvyššímu představiteli odběratele symbolický (a značně předimenzovaný) klíč od první jednotky ČD railjet. A před jejím řídicím vozem pak spolu se zástupkyní rakouského národního železničního dopravce zapózovali a navzájem si připili na zdar společného projektu. Padl také slib, že skutečné klíče od dalších šesti netrakčních jednotek Viaggio Comfort budou také předány včas podle uzavřené smlouvy.
Daniel Kuruc, Birgit Wagner a Roman Kokšal se symbolickým klíčem © PhDr. Zbyněk Zlinský
O požadované kvalitě a dokonalém řemeslném zpracování nemluvě. Tato kritéria mohli v následující půlhodině posoudit všichni přítomní, neboť dalším bodem programu byla prohlídka jednotky. Nikoliv ovšem celé, prohlídková trasa vedla posledními třemi vozy, což bylo svým způsobem škoda – v galerii tak nenajdete snímky oddílu pro přepravu jízdních kol ani dětského koutku, které jsou ve vozech blíže lokomotivě. Důvodem takového opatření byla skutečnost, že souprava se současně připravovala na svůj první výkon na pravidelném vlaku, jímž byl spoj IC 571 Zdeněk Fibich do Břeclavi s odjezdem ve 12 hodin 39 minut.
Stroj 1216 233-7 s jednotkou „ČD railjet“ 01 jako IC 571 „Zdeněk Fibich“ před odjezdem
z pražského hlavního nádraží © PhDr. Zbyněk Zlinský
Do té doby se mohli pozvaní hosté trochu občerstvit v prostorách Vládního salonku, aby si pak dílem vyhledali místa ve vyhrazeném voze uvedeného vlaku, dílem se rozešli. Naše trojice patřila pochopitelně mezi ty první, abychom interiér moderního vlaku nejen viděli, ale také na vlastní kůži otestovali. A o tu kůži skutečně šlo, když se nijak zavalitý a vcelku obratný autor této reportáže pokoušel nacpat na místo ve voze 2. třídy, určené podle nalepených piktogramů osobám invalidním či těhotným. Nakonec se záměr povedl, ale s břichem či berličkami by to určitě nešlo. Nic není dokonalé, mohli jsme si říkat i nad některými dalšími výdobytky doby.
Jaká je asi prostorová norma pro osoby na piktogramech znázorněné? © PhDr. Zbyněk Zlinský
Ale rozhodně jsme nové vozy neodsuzovali, nakonec každý si může na ně udělat svůj vlastní názor, když se v nich sveze, což vyžaduje jen nějaký ten čas a nevelkou investici do jízdného. V příštích dnech potkají cestující jednotku ČD railjet na spojích IC 572 / 573 „Brněnský drak“ Brno hl.n. (odj. 6:39 hod.) – Praha hl.n. (příj. 9:21 hod. / odj. 16:39 hod.) – Brno hl.n. (příj. 19:19 hod.). Od poloviny června plánují České dráhy již mezinárodní zkušební provoz ČD railjetu na vlacích EC 72 / 73 Smetana a EC 74 / 75 „Franz Schubert“, píše v už výše citované tiskové zprávě. Šotoušstvo se pak může spokojit s využitím těchto údajů způsobem jemu vlastním.
Šotouši čekají na odjezd IC 571 "Zdeněk Fibich" z Pardubic © PhDr. Zbyněk Zlinský
Předchozí snímek je spíše jen ilustrační, ale plyne z něj, že jsme na Pardubické hlavní nádraží dorazili v pořádku a podle EXIFu dokonce s mírným náskokem. Jak by také ne, když za „kniplem“ seděl strojvedoucí-instruktor a systémový specialista pro mezinárodní provoz DKV Brno Jiří Valín, nám už známý z některých předchozích reportáží, z nichž některé se týkaly přímo projektu ČD railjet – jako třeba ta, která si vzala na paškál křest lokomotivy zvané Brněnské špiritus. S onou téměř mediální celebritou se nám poštěstilo prohodit několik slov ještě v Praze, při čekání na přistavení soupravy – pak už by na nás pochopitelně čas neměla.
Usměvavý Jiří Valín a podivně se tvářící autor reportáže © Karel Furiš
K cestě mezi Prahou a Pardubicemi lze ještě dodat, že jsme se pohybovali rychlostí nepřesahující 155 kilometrů za hodinu, alespoň podle údajů informačního systému. Ten ovšem hlásil při průjezdu úsekem, v němž se čile pracuje na postupující koridorizaci, také hodnoty zcela opačné, jichž lze dosáhnout na běžném jízdním kole cestou po městě. Nicméně ta hodina jízdy uběhla zdánlivě velice rychle, neboť případně hrozící nudu rozháněli mimo jiné pracovníci bistra, nabízející teplé i studené nápoje a také drobné občerstvení. To slovo „drobné“ je přitom velice případné – byla to taková malá roztomilá soustíčka na malých roztomilých mističkách.
Minibifteček s minividličkou na minitalířku © PhDr. Zbyněk Zlinský
Před Pardubicemi jsme se pomalu přemístili k prvním dveřím prvního vozu, abych co nejlépe fotograficky a filmařsky využili poměrně krátkého pobytu vlaku ve stanici k jeho zdokumentování. Náš záměr se nám docela podařil, i když jsem se pochopitelně museli smířit s jindy nežádoucími postavami v záběru. Nakonec šlo o snímky dokumentační, zachycující celou atmosféru kolem první jízdy jednotky ČD railjet na pravidelném vlaku. Vzhledem k časnějšímu příjezdu jsme toho času měli o něco více, byť nastaly jakési problémy při výměně cestujících a ve finále ještě s jedněmi dveřmi. Nakonec se vše vyřešilo a vlak se vydal na další cestu včas.
IC 571 „Zdeněk Fibich“ u 4. nástupiště pardubického hlavního nádraží © PhDr. Zbyněk Zlinský
A my jsme se rozloučili, abych se vydali ke svým domovům, abychom tam odvedli každý svůj díl práce na této reportáži. Vzhledem k tomu, že jsme se ji rozhodli zveřejnit hned následujícího rána, bylo jasné, že přinejmenším jednoho z nás (můžete hádat kterého) čeká noční směna. Ale co by člověk neudělal pro co možná nejrychlejší informování návštěvnické obce internetového magazínu VLAKY.NET o události, která je svým způsobem přelomová. A bohužel asi na dlouhou dobu také poslední svého druhu, neboť České dráhy se z ekonomických důvodů rozhodly nadále nekupovat nová vozidla a spokojit se s rekonstrukcí starších.
Perníkový „ČD railjet“ a další upomínky na první jízdu © PhDr. Zbyněk Zlinský
Na sám závěr této reportáže dodám jen tolik, že lepší představu o včerejším dění než samotný text vám poskytnou snímky v připojené galerii. Ta je uvedena záběry z jediné zkušební jízdy první netrakční jednotky ČD railjet, která se uskutečnila v sobotu 3.5.2014 na trase Praha odstavné n. (10:45) - Praha hl.n. (10:53 - 11:00) - Záboří nad Labem (11:56 - 12:07) - Choceň (12:47 - 13:12) - Praha hl.n. (14:27 - 14:33) - Praha odstavné n. (14:41). A ukončena traťovým snímkem IC 571 Zdeněk Fibich Praha hl.n. – Břeclav, směřujícího v jejím podání ke Svitavám. Nemalý informační náboj má jistě také souhrnné video z dílny našeho redakčního kameramana:
- České dráhy, a.s. - osobní doprava, oficiální stránky
- Railjet - Wikipedie
- ČD railjet na stránkách Českých drah, a.s.
- Schienenverkehr - Mobility - Siemens - oficiální stránky (německy, anglicky)
- Siemens – Wikipedia (německy)
- Siemens Österreich - oficiální stránky (německy)
- Siemens Česká republika - Wikipedie
- Viaggio Comfort pro České dráhy - Česká republika – Siemens – ČD railjet na stránkách výrobce
- Sedm českých Railjetů startuje v prosinci 2014 - přehledný článek o jednotkách Viaggio Comfort ČD
- ČD Railjet představen, Ing. J.Pernička, in Železniční magazín 2/2014
- ČD railjet - Hledat Gogolem – rozcestník k dalším článkům
- Österreichische Bundesbahnen - Wikipedie
- ÖBB Konzern - oficiální stránky (německy, anglicky)
- ÖBB Reiseportal - ÖBB railjet (německy, anglicky)
- zdroje uvedené pod odkazy v textu
Úvodní snímek: Šéf Českých drah poskytuje televizní rozhovor u řídicího vozu první jednotky „ČD railjet“
© PhDr. Zbyněk Zlinský
Galéria
Súvisiace odkazy
- Návrat „Vindobony“ na vlastní kůži, 19.6.2020 8:00
- Naše téma: Cestující s handicapem , 26.8.2019 8:00
- Před 40 lety dojezdily motorové jednotky na „Vindoboně“, 29.5.2019 8:00
- Zviezli sme sa novým Railjet xpressom, 9.12.2018 8:00
- ČD vypsaly soutěž na dodavatele 90 expresních vagónů, 21.8.2018 8:00
- ČD objednaly 50 supermoderních expresních vozů , 4.7.2018 8:00
- Mašinfíra v sukni a svůdce v zástěře aneb ČD railjetem do Vídně, 27.10.2014 8:00
- Sváteční výprava za „ČD railjetem“, 2.6.2014 8:00
- „Spirit of Brno“ - první Taurus v barvách Českých drah, 19.9.2013 8:00
- „Railjet“ se uvedl v České republice, v barvách ČD snad časem zamíří i na Slovensko a do Maďarska, 19.4.2013 8:00
- Trumf Českých drah šmejdil po koridorech, 21.2.2013 16:00
- Fotografické postřehy z Czech Raildays 2009, 18.6.2009 8:00
- Railjet poprvé svezl cestující po českých kolejích, 15.6.2009 18:55