Modernizácia trate cez Trenčín - ver. Február 2017

» Návrat

Pridané: 10.3.2017 8:00
Autor: František Smatana, nick: » FrantisekIII.

Modernizácia trate cez Trenčín - ver. Február 2017 6. report o stave modernizácie bude stručný. Musím sa priznať, že ma to prestalo baviť a tiež moje posledné dve dovolenky doma boli krátke. Unavuje ma hľadať, čo sa vlastne robí a kde, a ukončenie sa neustále odďaľuje. Ale prinútil som sa aspoň sa ísť pozrieť na nový most, v akom je stave teraz, a čo je nové s preložkou bánovskej trate.

 

 

 

 

V skratke – je to bieda. Najprv si dovolím pripomenúť, že podľa pôvodných i upravených plánov tu už mali fičať (nie ficať) vlaky. Najprv to malo byť v lete 2015. Potom na jar 2016, v novembri 2016... A vo februári 2017 most stále nie je dokončený a bánovská trať na svojom pôvodnom mieste. Dôležité je, že niektorí dúfajú a veria…

Výrez zo situácie. 5.2.2017 © archív FS

Od mojej poslednej oficiálnej návštevy momentálne stále ešte modernizovaného úseku železničnej trate č. 120 cez Trenčín uplynulo už 20 (slovom dvadsať) mesiacov (bolo to v máji 2015! ten čas strašne letí). Prinútil som sa na krátku prechádzku k najzaujímavším stavbám rekonštrukcie: most a prekládka bánovskej trate. Hlavne som tam ale išiel kvôli Rhede (nebojte, nič o nej nenapíšem, lebo bola zakrytá snehom, a aj keby nebola, tak nič nenapíšem). Bol som tam v zachmúrenú a studenú nedeľu, 5. februára. A nižšie vám predkladám moju správu.

Úsek na násype až k mostu je prázdny, bez zvršku. 5.2.2017 © F. Smatana

 

Pozrime sa, čo je tu hotové:

 • most samotný je dokončený,

 • trenčianske predmostie nie je,

 • zlatovské predmostie je v lepšom stave (aspoň čo som videl z mosta), ale hotovo nie je,

 • Rheda (zvršok) nie je úplne dokončená, chýbajú všetky prechodové dosky (teda na všetkých 8, t.j. prechod most-násyp a bezštrkovka-štrk) a časti na násypoch; koľajnice sú položené na jednej trati, ale či len provizórne, netuším;

 • bánovská trať stojí pevne na svojom starom mieste.

Ideme na bánovskú trať. Násypy vidíte, stará trať za nimi. 5.2.2017 © F. Smatana

 

K predmostiam: v poslednej reportáži som sa pýtal, či bude dostatočná doba na ich sadnutie a konsolidáciu. Ale ako vidím, táto otázka je vyriešená. Pauza v postupe je viac ako dostatočná ;-)

K preložke trate: pre jej nové umiestnenie sú rozpracované potrebné násypy, ale dokončené nie sú; plus stále ich rozdeľuje teleso stávajúcej hlavnej trate. S nadšením som vyzýval reportérov zachytiť jej preložku vlastnými očami, ale možno sa čaká na môj návrat domov…

K harmonogarmu: dokončenie mosta (2.2016) a spustenie železničnej prevádzky (2q.2016, termíny uvádzané v 7.2015) sa nám posunuli. Most je síce hotový (tiež neskôr ako mal byť), ale na prevádzku sa čaká. 4.8.2016 sme sa dozvedeli, že termín ukončenia (zmluvný) je pre koľaj č.2 august, a pre koľaj č.1 október. Nestalo sa. Ani nový termín celkového spustenia (11.2016, uvadzaný v 2.2016) neplatí. Prekládka bánovskej trate mala byť realizovaná v 8.~10.2016 (ako písali 1.4.2016).

No a to by bolo všetko. Skoro nič sa tu nezmenilo, niet o čom písať. Škoda. Pozrite si aspoň fotky. Inšpekciu som začal za zlatovským zhlavím trenčianskej stanice, prešiel po novom moste na jeho koniec (tzv. “procházka na mostě”), zišiel dole k bánovským tratiam a popod nový most (Mládežnická ulica) sa vrátil na začiatok.

Poznámky na záver:

 • Tento detail z článku v Trenčianskych novinách je na šľaktrafenie: mesto Trenčín musí financovať podchod pod chynoranskou traťou! Otázka: ktorý nedouk (aby som bol slušný) to má na svedomí? Tu ma “pobavila” odpoveď od ŽSR (to preto, lebo rozčuľovať sa nemá zmysel) z 19.5.2016.: “realizácia dodatočných, projektom nepredpokladaných objektov, ktoré nepomerne zlepšia súčasné pomery v infraštruktúre mesta. Napríklad, vybudovanie podchodu pre peších v žkm 50,808, na tzv. chynoranskej trati“. Ešte aj chybu prezentujú ako vylepšenie. Milé...

 • Páči sa mi tiež nadpis článku: “riaditeľ dúfa a verí”. Možno by bolo užitočnejšie, keby sa začal modliť ;-) (viem, že tento riaditeľ je nový a problém len zdedil, len mi to prišlo smutno-smiešne).

 • Na fotkách (najmä 33, 36 a 51) je dobre vidieť nevhodné riešenie časti trate od mosta Mládežnická po nový most. Celá táto časť mohla byť navrhnutá nie na násype, ale ako viadukt (dobre, nemuselo by to byť v celej dÍžke, ale aspoň po odbočku bánovskej trate; alebo keď bude silno protestovať, tak aspoň Mládežnická a podjazd pri hrádzi mali mať dvojitú šírku otvoru. Obdobne na zlatovskej strane). Škoda-preškoda. Bohvie koľko rokov to tu teraz bude zavadzať.

Celkový záber. 5.2.2017 © F. Smatana

 • Keď som si vtedy dávno pripravoval ďalší článok, chystal som aj výber z oficiálnych informácií z posledného obdobia. Teraz sú už vysoko neaktuálne (tie staršie), ale nechám ich tu všetky, aspoň sú pekne pokope. Len ich nenájdete v texte pod článkom, ako som pôvodne zamýšľal, lebo za ten čas ich je neúrekom a zaplnili mi 5 strán. A to sami uznáte, nemôžem ich sem vložiť. Je tu len posledná, z Trenčianskych novín, zvyšné máte odfotené (keby ich niekto nutne potreboval, môžem mu ich poslať vo Worde).

Inak čítanie reakcií od ŽSR takto pohromade je zaujímavé, buď na zasmiatie alebo do plaču (to podľa nálady a pevnosti nervov čitateľa). Keď sa dočítate, že “…predmetná udalosť nemôže mať dopad na posun uvedeného termínu “ (7.3.2016 bol termín otvorenia 4.2016), tak sa tešíte. Potom sa dozviete, že ani tento termín sa nestihne (dôvodov je niekoľko, dokonca vraj prerábanie projektu), aby slávnostne oznámili (24.5.) “predčasné užívanie podjazdu Vlárska”. Len za týždeň sa tiež dozviete, že “budú ešte urobené povrchové úpravy (rozumej obklad) celého podjazdu”. A to v blízkej budúcnosti :D Áno, rok 2018 je za dverami.

Informovanie o termínoch ukončenia jednotlivých objektov je zaujímavé tiež. Spočiatku sa spomínali a ich otvorenie bolo uvádzané (dá to logika, jednotlivé dôležité časti sa musia sprevádzkovať postupne, týka sa to hlavne podjazdov a podchodov), aby sa postupom času prešlo k formulácii “stavba má byť ukončená vtedy a vtedy (čím myslia záverečné ukončenie kompletne), a objekty sú odovzdávané predčasne…”.

Odpovede od ŽSR často neodpovedajú na položené otázky, a odpovede sa opakujú (všetkým známy systém ctrl+c / ctrl+v).

My starší si pamätáme vtip o 5 základných nepriateľoch komunizmu. Pre tých mladších: kapitalizmus a 4 ročné obdobia. Niektoré odpovede mi ho pripomenuli.

 

Pekný deň.

 

Odkazy:

 • Nastrencin.sme.sk o predpokladanom termíne ukončenia https://nastrencin.sme.sk/c/20467651/predbezny-termin-dokoncenia-zeleznice-je-v-oktobri.html

 • Reportáž č.1 (máj 2013)

 • Reportáž č.2 (august 2013)

 • Reportáž č.3 (február 2014)

 • Reportáž č.4 (november 2014)

 • Reportáž č.5 (máj 2015)

 • Reportáž o prekládke chynoranskej trate

 • Mestský web venovaný rekonštrukcii železničnej trate stále funguje. Ale to je všetko, čo sa o ňom dá momentálne povedať. Posledná aktualizácia je z 18.8.2016. Neaktuálnosť som kritizoval už minule, ale je to zbytočné. http://www.trencin.sk/84861

 • Či sa niečo zmenilo na stránke zhotoviteľa , Trnavskej stavebnej spoločnosti, neviem, pretože ju z Číny nedokážem otvoriť. Ale po skúsenostiach z predošlých kontrol ja osobne žiadne zlepšenie (teda aktuálne informácie) neočakávam. www.tss.sk

 

František Smatana


Galéria k článku

Počet: 59     Stránky: / 2        

Foto Nový železničný most. 5.2.2017 © F. Smatana

Foto Výrez zo situácie. 5.2.2017 © archív FS

Foto Most na začiatku žst TN. Začíname. 5.2.2017 © F. S ...

Foto Pohľad smerom do stanice. 5.2.2017 © F. Smatana

Foto Pohľad smerom na most. 5.2.2017 © F. Smatana

Foto Vlaky chvalabohu stále jazdia. 5.2.2017 © F. Smata ...

Foto Vidíte posun trate do novej polohy. 5.2.2017 © F. ...

Foto Pohľad na novú trať od severu (futbalového štadión ...

Foto Nová trať vpravo, stará vľavo. 5.2.2017 © F. Smata ...
nasledujúce obrázky »
Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 13         Výpis:    
» matus7532 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 924 16.3.2017 20:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. Február 2017

Za posledný týždeň vidno značný ppostup, časť násypu od Trenčína kde ešte nebol násyp bola dosypaná a časť kde bol spodok tak už sypali zvršok, už doň len koľaje posadiť. taktiež bánovecká štreka. Taktiež sa vo veľkom pracuje na kanalizácii, kde im pri odmeku zatopilo stavebnú jamu. V stanici vidno, že dokončujú oplotenie a prístupové cesty k pozemkom čo zlikvidovali. Taktiež v Zlatovciach položili vlečku do Old Heroldu. Akurát čo som si všimol tak bude treba ešte vybagrovať kus starej trate na napojenie sa k mostu.

Ono v tento týždeň celkovo ožil stavebný ruch v Trenčíne.
Akurát nieje čas fotiť pretože ožíva nielen výstavba, ale aj projekcia.

» FrantisekIII. Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 359 13.3.2017 6:52
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. Február 2017

dakujem za reakcie. odpovede:
@ tratovak - ako pisem, neviem, nebol som tam. posledne som zachytil, ze sa to stale riesi.
@ pavlos - hrad mas na inej fotke. a ta je daleko krajsia :-)
@ dominik - priznam sa, ze tvojmu komentaru nerozumiem. inak ked nebude trat, nebudu jazdit ani tie najmenej poruchova vlaky.
@ vlado.p - bol som tam v nedelu.

» RadoB Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 1 586 12.3.2017 18:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. Február 2017

nieto grošov nieto modernizácie

» Vlado.P Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 73 12.3.2017 8:15
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. Február 2017

Vidím,že na stavbe vládne čulý pracovný ruch :-)

» chio Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 858 11.3.2017 13:10
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. Február 2017

Béčka už vo veľkom na osobákoch jazdia.

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 086 10.3.2017 22:45
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. Február 2017

Já se tomuto vývoji vůbec nedivím. Dnes je na Slovensku jedinou motivací pro jízdu vlakem cena a podle toho to vypadá. Popravdě řečeno, nejlepší by bylo, kdyby se ZSSK vrátily k béčkám, které jsou bezúdržbové, a veškeré stavby se pozastavily. Cestujících by neubylo a stát by ušetřil. Tu budoucnost vám nezávidím, za pár let bude Slovensko ve větším železničním průšvihu než Srbsko.

» pavlos26 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 145 10.3.2017 20:14
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. Február 2017

Dík za reportáž a fotky, kdy to bude možná... Jen škoda , že na fotce číslo 32 není vidět Trenčínský hrad.Pro nás pražáky zajímavý Já tam nebyl, ale jinak

» tratovak Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 8 161 10.3.2017 14:47
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. Február 2017

za 40 mesiacov...
Ale to je v poriadku.
Aj žilinský uzol sa dá urobiť za 36 mesiacov.
Len treba na tom robiť, pracovať, makať, ...

Otázka je, či to nestojí preto, že ŽSR jednoducho nemajú na dostavbu prachy...

» Mayklsk Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 140 10.3.2017 14:25
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. Február 2017

Včera poobede som z vlaku nevidel na stavbe mosta ani nohu - to asi hovorí za všetko.

» moody77 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 6 10.3.2017 13:12
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Modernizácia trate cez Trenčín - ver. Február 2017

Toto je absolútny výsmech...Podľa mojich informácií táto stavba,jej dokončenie,zapnutie Trenčína až po Nové Mesto do CRD Púchov NEMÁ byť ani tento rok ,čiže 2017,skrátka to nedokončia!Neviem presne koľko to je ,asi už 5 rokov čo trvá táto stavba.A teraz Púchov-Považská Teplá,2 tunely,asi 14 mostov za 40 mesiacov...Tomu nikto kompletný nemôže uveriť,osobne rátam tak 8 rokov,kým sa peniaze nerozkradnú...ale to je len môj názor.Na Trenčín EU peniaze zobrala,všetko sa platí z našich daní,hrozí od EU pokuta,SKANSKE ušlý zisk,tak to vychádza už asi aj na pol miliardy EUR slovenských...

nasledujúce príspevky »