Naše téma: Kterého dopravce preferujete?

» Návrat

Pridané: 3.9.2018 8:00
Autor: Mgr. Jiří Mazal, nick: » Etienne

Naše téma: Kterého dopravce preferujete? O nedotované dálkové dopravě toho již bylo napsáno mnoho a věnovali jsme se jí i v našem tématu. Zaměřme se však tentokráte na praktický aspekt liberalizace železniční dopravy, a nikoliv "politické" postoje. Téměř všichni naši čtenáři jezdí vlakem a nás zajímá, kterému dopravci při svých cestách dáváte přednost.

 

 

 


Preference cestujících bývají různé, čemuž také odpovídá vybraný dopravce. Někdo nedá dopustit na vodu a kávu zdarma, kterou proslul RegioJet, oblibu si také získalo levné občerstvení. To na druhou stranu může někomu vadit, slovy jedné pasažérky: ti lidi tam nejedí, ale žerou! Neustálé courání stevardky s jídlem a pohled na konzumující cestující nemusí být každému příjemný. A na druhou stranu se ozývají i ti, kteří tento způsob cestování milují, neboť nedostatek personálu RegioJetu se již začíná projevovat a ne vždy jsou všichni včas obslouženi.

České dráhy vám naproti tomu sice v druhé třídě žádné nápoje zdarma nenabídnou, ale jízdenku zase můžete použít v jakémkoliv vlaku (kromě SuperAkčních jízdenek). U jiných dopravců sice jízdenku lze bezplatně stornovat a pořídit si novou, ale představuje to již zbytečné komplikace, které u Českých drah odpadají.

Samostatným aspektem je cena, která v případě komerčních dopravců ve špičce šplhá do značných výšin, kdežto u Českých drah se s výjimkami (SuperAkční jízdenky) drží na stejné úrovni. O tom, že pro řadu cestujících je jediným a hlavním kritériem cena, svědčí také zavedení třídy lowcost RegioJetu bez obvyklého servisu.

Trochu zvláštní kategorii představuje Leo Express, jehož jízdenky nepatří mezi nejlevnější a přitom zdarma nápoje také neposkytne. Mnozí cestující však v jeho případě oceňují jistou „atmosféru“, kdy je stevard neustále neobtěžuje s občerstvením, a zároveň tohoto dopravce nevyužívají cenově nejcitlivější cestující, z nichž se často rekrutují problematické osoby obtěžující ostatní.

Na závěr máme na vás opět pár otázek:

Máte-li možnost výběru, kterému dopravci dáváte přednost a proč?

Přestali jste služeb nějakého dopravce po nástupu konkurence využívat a přešli k jinému (např. od RegioJetu zpět k ČD) a proč?

Úvodní ilustrační snímek: Tři dopravci u jednoho nástupiště (19.11.2012, Praha hl.n.) © PhDr. Zbyněk Zlinský

Mgr. Jiří Mazal

Súvisiace odkazy

Diskusia

Pozn.: Názory diskutujúcich sa nemusia zhodovať s názormi VLAKY.NET.

Ak chceš pridať diskusný príspevok, musíš byť prihlásený.

» Pridaj diskusný príspevok s obrázkom

Príspevky: 37     Stránky: / 2     Výpis:    
» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 7.9.2018 12:27
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kterého dopravce preferujete?

mikinko: Také nechápu, proč mají Němci ty starší patráky bez otevíracích oken... Anebo jen malé ventilačky.
U DOSTO se to má tak, že nemají klimu až do 3. generace (tam je zlom - část nemá, většina má). Pro znalce němčiny doporučuji hodinovou dokumentaci všech DOSTO - garantuji, že se vám z těch DABpza, DBpzfa apod. bude točit hlava. :-)
https://www.youtube.com/watch?v=rzcZRyPpNio

» mikinko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 763 7.9.2018 9:04
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kterého dopravce preferujete?

to Dominik: No, to máš pravdu. Aj na DB sú "prehnité" miesta. Napríklad okolo Norimberku smerom na Ansbach jazdia na S-Bahne klasické elektrické jednotky. Tie sú super. Ale potom je tam ten zrýchlený regio, a tam bola vratná súprava - poschoďáky s lokomotívou. A poviem ti, to bola "jazda". Bez klimy, okna sa nedajú otvoriť, vonku na slnku 38 stupňov .... horné poschodie som ani neskúšal, ale to dolné bolo odhadom 45 stupňov a viac ..... Vtedy som si s láskou zaspomínal na staré koženkové B-čka, kde som si aspoň to okno naplno otvoril a prevetral sa ... A najhoršie je na tom to, že tam nemáš ani "nohu", komu by si to povedal (výpravca, sprievodca, vlakvedúci). Len mašinfíra a hotovo .... Ale zas v globále napríklad tie S-linky jazdia super. Presné skoro na sekundu, a jediné čo v tých horúčavách boli drobné problémy na trati tak niektoré chodili +5 minút a tie boli správne ohlásené a NIKDY to nebolo viac ako 5 minút .... K tomu na každej zastávke kompletné automaty s možnosťou platby kartou, parkovacie miesta .... čo viac si môže človek priať aby nechal auto na pokoji a cestoval hromadnou dopravou ...

» pebu Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 0 5.9.2018 23:59
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kterého dopravce preferujete?

Preferuji všechny. Jen bych si přál, aby začali spolupracovat. Např. když přijedu RegioJetem do Zábřehu na Moravě, tak vlak ČD směr Jeseník odjel před 5 minutami a další jede za 2 hodiny! A to se mě tedy nelíbí!

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 5.9.2018 0:55
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kterého dopravce preferujete?

Sice autor pravděpodobně nezamýšlel se zabývat závazkovou dopravou, ale stejně mám potřebu se k ní vyjádřit. V této oblasti by se totiž celé Téma mohlo přejmenovat na "Kterého objednatele preferujete?", protože právě v závazkové dopravě se krásně ukazuje, že co si kdo objedná a zaplatí, přesně to má - samozřejmě s nějakou poruchovostí, danou mj. četností kontrol a hrozícími sankcemi. Takže chce-li objednatel minibar, má ho mít. Chce-li nová vozidla, zase navýší kompenzaci. A tak dále.

Role objednatele se ještě zvětší ve chvíli, kdy k nám dorazí móda brutto smluv, kde dopravce má příjmy pouze od státu (objednatele), nikoli od cestujících. V praxi bývá tento systém spojen se zákazem vlastního tarifu dopravce (např. vlaky ve VBB kolem Berlína). Aby však tento systém fungoval a byl pro obě strany výhodný, musí se přesně a na několika desítkách stran smlouvy definovat poskytované služby + musí probíhat četné kontroly kvality a musí být udělovány smluvní pokuty za porušení smlouvy. Jinak to bude k ničemu. Tím chci hlavně říct, že v závazkové dopravě má hlavní vliv objednatel.

» 110mat110 Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 37 4.9.2018 21:54
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kterého dopravce preferujete?

Kedze byvam na vychode SK nemam velmi na vyber. Doteraz aspon rano o 4tej z KE som mal moznost ist RJ do ciech. Od poslednej zmeny uz ani ten nestihnem. Cize dopravcu vyberam len podla jazdneho casu a zvycajne nemam na vyber. Moj vyber sa obmedzuje len na najlepsie sluzby v ktorom tom vlaku. Nesadnut si do kozenky ked ide vo vlaku aj Bmpeer a podobne.

» jencik Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 569 4.9.2018 20:42
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kterého dopravce preferujete?

Setup, v pohode, preto som to sem napísal. Ja som LE šiel z Prahy do Košíc alebo opačne už viackrát a neprišlo mi to vôbec zlé, sedačka sa dá aj celkom polohovať, horšie je, že fakt nemajú nočný režim, takže nejaký hluk od ľudí v súprave neriešia, pokiaľ neruší business. Takže ak sa človek zobudí a vidí ho stevardka, tak sa ho pýta, či si niečo nedá. Zároveň pri dverách skoro stále svieti svetlo, tak je to dosť nepríjemné. To už v pri plnom Bmz je cesta horšia, radšej v noci Astrou, lowcost na Praha Košice len pre odvážnych s možnosťou získania nejakého bobríka.

» setup Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
REPORTÉR
Príspevky: 1 032 4.9.2018 14:53
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kterého dopravce preferujete?

mikinko: V mojom komentári som ani nespomínal poruchu rušňa ako jeden z tých dôvodov, keďže to tiež považujem za problém dopravcu, čo om tam aj uviedol

jencik: Netušil som, že sa na území CZ toto robí.

DominikHK: Ja som s Leošom išiel z Košíc, až do Prahy, keďže som si tam potreboval niečo súrne vyzdvihnúť od známeho a naspäť som už išiel radšej nočákom. V tom Flirte ma išlo poraziť už za Ružomberkom a to som vtedy ešte nevedel, že okrem úvrate v Prešove bude úvrať aj v Přerove

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 4.9.2018 14:05
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kterého dopravce preferujete?

mikinko: Viz moje zkušenost s Leo Expressem. Doufám, že za zpoždění SŽDC pořádně zaplatil.
DB Fernverkehr je kapitola sama pro sebe, a když člověk v Die Welt čte satirické sloupky na téma nefungující klimatizace, nezásobený restaurant, zpoždění a odřeknutné vlaky (při vědomí a zkušenosti, že vše zmíněné je pravda), říká si, že komerce je po celé Evropě stejná...

» mikinko Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
Príspevky: 2 763 4.9.2018 12:40
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kterého dopravce preferujete?

to setup: Ono, možno by bolo dobré štatisticky vyhodnotiť príčiny meškaní. Skutočne objektívnych príčin (nehoda, živelná pohroma, ...) je podľa mňa malé percento. Väčšina ide na vrub ťažkopádnosti dopravcu a viac menej nezáujmu zamestnancov dopravcu, ktorí to majú na háku (nemyslím všetci, ale určití zodpovední). Zažil som meškania skutočne spôsobené objektívnymi príčinami (sebevrah na koľajach), ale drvivá väčšina meškaní bola spôsobená absolútnou nepružnosťou železničných molochov ZSSK/ČD :
- pokazený rušeň v trenčíne (toto je málokedy objektívna skutočnosť, lebo často krát je to zlou údržbou alebo zastaraným parkom HDV, v mojom prípade kompetentní bez príprahu dali vtedy relatívne nové 361, na ktoré by sa Výraz Pershing hodil viac ako kedysi na pôvodné mašiny). Koniec koncov nezáujem a amaterizmus spôsobili, že na ZA odišiel prakticky prázdny vlak 671, lebo nikto cestujúcich o možnosti prestupu neinformoval. V Zlatovciach bola 362 Cargo, ale namiesto toho sme vyše 2 hodiny v tropických horúčavách čakali na náhradu zo ZA
- Vykoľajený Cityelefant v Kolíne. Zhlavie zablokované už celé hodiny. Napriek tomu pro príchode nášho Ex nebol pripravený rozkaz a tak sme tam zbytočne čakali vyše 20 minút aby nás konečne pustili na obchádzku cez Nymburk ....
- V Bohumíne na Slovakii zdochýňajúca 361. Už pri posune mala čo robiť, aby vôbec potiahla 3 !!! vozne. Napriek tomu že sme tam stáli skoro 30 minút a všade naokolo sa povaľovali odstavené mašiny, tak nás pustili s tou zdochlinou ďalej. Do Olomouca sme vďaka tomu, že tá mašina nebola schopná ani po 10 km dosiahnuť maximálnu povolenú traťovú rýchlosť, sme nabrali skoro hodinu a potom to definitívne zdochlo v poli ....
A tak by sa dalo pokračovať. A ani v jednom prípade NIKTO neohlásil skutočnú príčinu meškania (neschopnosť ZSSK/ČD zabezpečiť kvalitné HDV, resp. očakávané meškanie ....). Takže viac menej sa dá súhlasiť so Zeleným, že hlásenia sú lživé ... A o tom, že ti na tabuli svieti napríklad meškanie 5 minút, a pritom už je 10 minút po odchode vlaku ani nehovorím .... :-). Ale zas je pravda, že za posledné roky som síce NIKDY vlakom neprišiel do cieľa presne (myslím tým ČD/ZSSK, nie DB), ale to meškanie bolo tak do 5-7 minút. Väčšie meškanie som už pekných pár mesiacov na vlastnej koži nezažil .... :-) Naposledy tú zdochnutú Slovakiu .....

» Dominik.HK Napíš poštu cez VLAKY.NET Mail
ČLEN REDAKCIE
Príspevky: 1 096 4.9.2018 12:35
Zobraz odkaz na diskusný príspevok
RE: Naše téma: Kterého dopravce preferujete?

Železniční dopravu bych rozdělil na dva okruhy: komerční a závazkovou. Rozdíly v kvalitě existují, jak je vidno u ČD. Závazková doprava se sice vyznačuje mnoha změnami řazení vlaku apod., ale u komerce se mi zdá, že toho je ještě více. A zcela přirozeně - když si ČD pošlou na komerční vlak B249, tak za to techno a průvan nebudou platit pokutu, protože jejich jediným zákazníkem jsou lidé, kteří buď jezdí, nebo nejezdí. Takže komerčnímu dopravci jde o nalezení rovnováhy mezi co nejlevnějšími náklady a co největšími počty cestujících. Jiná věc ale je, že B na Ex Praha - Ostrava - Žilina poškozuje celkové jméno železnice, což jednou pocítí i ta objednávka...

Jak chválí Brusel, u nás se ta liberalizace povedla jak nikde jinde (na Westbahn jsou jen dva dopravci). Nicméně dlouhodobě to udržitelné není, a to jak z hlediska kapacity a spolehlivosti dopravní cesty, tak zvyšování kvality železniční dopravy - jak chcete komerci donutit, aby jezdila mezi taktovými uzly v tolik a tolik hodin? Koncesní model nedopadl.

Osobně mi přijde, že jedna komerce je horší než druhá. Podle sympatií k dopravci si nevyberu, na každém se mi něco nelíbí, a když už máme tu studentskou slevu, jediným kritériem v mém slevou zdeformovaném myšlení je pohodlí. Pendolino je trochu stranou, protože tam je povinná místenka, ale poslední svezení jeho modernizovanou podobou mě stejně ničním nenaplňovalo - odchlipující se koš apod.

A vybrat si opravdu neumím, protože Jančurova Astra je přesvětlená, kupé rád nemám a Low Cost jsem ještě nevyzkoušel - v blízké době tak učiním už jen proto, že to je ojetina ze Švýcarska a za lowcostové ceny dosahuje (možná převyšuje) komfort Bdpee231. ČD budou pro mě v komerci až poslední volba, protože řazení je nejisté a o techno v B zájem nemám. A Leo? Včera jsem se s ním svezl poprvé a moc nadšený jsem nebyl. Půl hodiny na obrat jednotky v Praze je také důvod, proč bych se měl dopravci vyhýbat. Ale protisměr měl jen 15 min, tak proč nejet - Flirt se otočí hned. Nojo, jenže do vlaku naběhly uklízečky s vysavači, a tak jsme dokonce odjeli s 20 min zpoždění - půl hodiny tedy ani na úklid nestačí. Možná se mnou nebudete souhlasit, ale já radši překousnu papírek na zemi a šmouhy na koberci než 20 min zpoždění, zvláště když jsem spěchal na brigádu jako včera. A jízda také nic moc, Flirt je prostě regionální vozidlo a ve 160 km/h sebou na našem koridoru docela šije (občas jsem ani nebyl schopný psát na mobilu). Také celkový dojem z jízdy byl čistě regionální - kvůli státní slevě se vlak zčásti zaplnil školními dětmi, kteří si pro radost koupili lístek do Pha - Kolín za 27 Kč, případně Kolín - Pardubice za 22 Kč. Dojem dálkového vlaku jsem opravdu neměl. Prostě takový S-Bahn, do Pardubic přijatelné, ale do Košic bych Flirtem nikdy nejel.

Resumé: Na "mojí" relaci Praha - Pardubice vítězí Railjet, což je ale závazková doprava a je to na ní vidět.

nasledujúce príspevky »