23.12.2024 Práve prihlásených 51 užívateľov
V druhém díle cestopisu se z Černé Hory přesuneme do Albánie a projedeme tamní železniční síť. Následuje cesta trajektem do Itálie a návrat domů.
9.1.2021 8:00, Michal Fichna
Někdy během let 2017-2019 Tomáš vyčmuchal někde na internetu, že spolek železničních cestovatelů DGEG_(Deutsche Gesellschaft für Eisenbahngeschichte) hodlá zorganizovat vícedenní výlet pro šotouše na Balkán. Původně velmi atraktivní program po srbských lokálkách a s různými historickými soupravami byl postupně redukován. Nás však hlavně lákala návštěva Šarganské osmice včetně přeshraničního úseku do Višegradu, kde se pravidelně nejezdí, a avizovaný vlak měl být dle dostupných informací první po mnoha letech. Jeden z dalších bodů byla i návštěva Albánie.
2.1.2021 8:00, Michal Fichna
Tento článek si klade za cíl, aby si od teď čtenáři tato německá města pletli. Kromě toho se však seznámí se dvěma tramvajovými provozy na úzkém rozchodu i s okolním ruchem železničním. Ve fotogalerii však převažuje ta MHD, neb jsem se pohříchu kolem železnic mnoho nezdržoval.
29.12.2020 8:00, Libor Peltan
Tento způsob roku zdá se mi poněkud nešťastným, řekl by klasik. Na jeho začátku vypadalo z mého pohledu vše nadějně, moje fotografické plány se v rámci možností dařilo naplňovat, jenže pak se nezván, nečekán zjevil jakýsi prapodivný virus a všechno bylo najednou jinak. Nejen z mých plánů na letošní rok nezbyl kámen na kameni a já byl nakonec rád, že se mi podařilo uskutečnit alespoň nějakou výpravu ke kolejím a svůj archiv tak obohatit o nové fotografie.
17.12.2020 8:00, Libor Hrubý
Společnost AŽD aktivovala v Polsku další staniční zabezpečovací zařízení ● Aktivace staničního zabezpečovacího zařízení ESA 44-PL pro polské železniční stanice Rokietnica a Szamotuły, včetně mezistaničního úseku vybaveného integrovaným traťovým zabezpečovacím zařízením typu ITZZ, je dalším potvrzením schopností české společnosti AŽD Praha s.r.o. pracovat v zahraničních složitých podmínkách. Celá akce má být dokončena během nadcházejícího roku.
9.12.2020 8:00, Jiří Dlabaja
Když automobilka Volkswagen AG chtěla nedaleko středu saské metropole vybudovat svoji Skleněnou manufakturu, přemýšlelo se i o tom, jak vyřešit dodávku součástek, nezbytných pro její provoz. Zásobování závodu na náměstí Straßburger Platz z logistického centra Dresden-Friedrichstadt nákladními automobily bylo zavrženo, protože se nezdálo vhodné pro životní prostředí, a proto byla zvolena v dnešní době už zcela unikátní přeprava nákladní tramvají.
4.12.2020 8:00, Helmut Böhme
Jízdní řád 2020/2021 v dálkové dopravě: Nové spoje do Polska a ukončení některých koronavirových omezení ● V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád. V dálkové dopravě Českých drah dojde k tomuto termínu pouze na menší úpravy a většina spojů ze současného jízdního řádu tak zůstane v provozu v nezměněné podobě. U mezistátních spojení bude upravena nabídka vlaků do Polska. Přibude mezi nimi nový přímý spoj z Bohumína do Lublinu.
3.12.2020 8:00, Ing. Robert Pagan
V druhém díle o vozovém parku polských úzkokolejek se podíváme na motorové vozy, které se staly (na rozdíl od normálního rozchodu) pro úzkokolejky typickými, a také na nejrozšířenější typy osobních vozů. Zejména v posledních letech vzniklo velké množství různých přestaveb a letních otevřených vozů, přehled se však zaměří pouze na továrně produkované vagony.
29.11.2020 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Sice bych raději cestoval po Čechách a Moravě anebo po Slovensku, ale když se pohyb lidstva kvůli koronaviru stále víc a víc omezuje, musí člověk holt zůstat doma. Tak jsem se vydal 8. a 13. listopadu do centra svých domovských Drážďan podívat se aspoň, co zrovna jezdí směrem do České republiky či naopak, a přitom jsem zachytil i leccos dalšího. Ač jsem tak nespáchal cosi zrovna převratného, možná mé postřehy, podané slovem a obrazem, někoho zaujmou.
24.11.2020 8:00, Helmut Böhme
Na seriál o polských úzkokolejkách volně navážeme pojednáním o používaných vozidlech. V prvním díle se budeme věnovat lokomotivám. Polský vozový park je silně unifikovaný, tvořený zejména produkty rumunské provenience. U parních lokomotiv uvedeme alespoň jednoho nejtypičtějšího zástupce. Jelikož se údaje v různých zdrojích liší, informace byly čerpány převážně z knihy Atlas wąskotorówek, aut. Paweł Korcz.
22.11.2020 8:00, Mgr. Jiří Mazal