23.11.2024 Práve prihlásených 1 užívateľov
Už dávnejšie ma zaujala nová rýchla trať metra v juhočínskom meste ShenZhen (alebo v „našom“ prepise ŠenČen). A k napísaniu na nakopla debata na vlaky.net o zvyšujúcich sa rýchlostiach na železniciach. Metro ma zaujalo preto, lebo jeho vlaky tam jazdia rýchlosťou do 120 km/h. V metre. Teda také vysokorýchlostné metro. A pretože som sa ním párkrát viezol, píšem o ňom aj vám.
19.6.2018 8:00, Ing. František Smatana
Doba pokročila, posledné správy z Ríše stredu som čitateľom pripravil pred 4 mesiacmi, novinky pribúdajú, tak sa pozrime na tie miestne. Bude to zo všetkých oblastí koľajovej dopravy (dokonca koľajová doprava bez koľají). Teda zo stavby (mosty sú fotogenické), z ekonomiky, o zaujímavom využití VRT, o netradičnej električke a pridám aj pekné fotky z môjho projektu.
15.12.2017 8:00, František Smatana
Opäť sa hlási váš reportér z Čínskej ľudovej republiky, aby vám priblížil život na koľajniciach z tohto konca Zeme. Aj v poslednom týždni na mňa vyskočili novinky, s ktorými by bola chyba sa nepodeliť. Tak si pozrite nové vysokorýchlostne jednotky FuXing, nový most a trať vo výstavbe. Miesto sa nájde aj na kúsok estetiky a vylepšenia pracoviska.
7.7.2017 8:00, Ing. František Smatana
Nový most sa síce oneskorene, ale predsa len dokončuje. Na jednej koľaji, a teda aj jednom moste, je v súčasnosti už hotovo a boli vykonané aj skúšky. Je to koľaj č. 2, respektíve pravá v smere z Trenčína do Bratislavy. Pozrime sa, ako to tam vyzeralo.
21.5.2017 8:00, František Smatana
6. report o stave modernizácie bude stručný. Musím sa priznať, že ma to prestalo baviť a tiež moje posledné dve dovolenky doma boli krátke. Unavuje ma hľadať, čo sa vlastne robí a kde, a ukončenie sa neustále odďaľuje. Ale prinútil som sa aspoň sa ísť pozrieť na nový most, v akom je stave teraz, a čo je nové s preložkou bánovskej trate.
10.3.2017 8:00, František Smatana
Po dlhšej prestávke sa vrátime znova ku koreňom, teda na stavbu. Budete sa môcť pozrieť na stavbu novej vysokorýchlostnej trate v Číne (však kde inde, že). Ako na Slovensku, tak i v Česku si na naozaj rýchle trate ešte nejaký deň počkáme. Keď som bol chlapec, tak sa v podobných prípadoch spomínal Svätý Dyndy. Ale teraz vládne nová doba a noví politici, a zrejme preto sa svätý už nespomína. Takže trať SHH alebo aj Shang-He-Hang.
3.3.2017 9:00, František Smatana
Tak ako som bol sľúbil, pozrieme sa na ďalší funicular, teraz ten v Pešťbudíne. Tam sme boli s rodinou už pred dvoma rokmi, a odvtedy mi fotky oddychujú, lebo som nevedel, ako a čo k nim napísať. Teraz to síce neviem tiež, ale neviem toho viac. Prvý funicular som popísal minule (Funicular – Žlté hory), aj s predstavením systému, dnes len krátky text o tom budínskom, vedúcom na hradný kopec.
1.12.2016 8:00, Ing. František Smatana
Za posledné dni som čítal a videl niekoľko zaujímavých krátkych článkov s fotkami so železničnou tematikou. Všetky z Číny. Myslím, že je lepšie dať ich všetky sem, do jedného článku, ako len uverejniť v „Krátkych správach“. Tak tu sú, stručný popis a jedna či dve fotky, zvyšok si pozriete priamo na originálnej internetovej stránke.
22.11.2016 8:00, Ing. František Smatana
Keby som napísal, že som sa v horách viezol lanovkou, nebolo by to nič prekvapujúce. Keby to bol vlak, už by to možno zaujalo viac. A keď je to ich kombinácia, tak si to snáď prečítajú aj experti z tunajšieho webu. Takže pozemná lanovka či pozemná lanová dráha, alebo funicular.
27.10.2016 8:00, Ing. František Smatana
Do tohto článku som vtesnal doplnky a spresnenia mojich troch príspevkov predošlých. Samostatne by boli príliš krátke aj pre uverejnenie v krátkych správach, ale dokopy to ide. Tak ako tri Svätoplukove prúty. Alebo Trojdohoda. Či vepřo, knedlo a zelo. Švédska trojka (bez komentára). A samozrejme typické naše pivo, rum a borovička.
22.5.2016 8:00, Ing. František Smatana