8.1.2025 Práve prihlásených 5 užívateľov
Severní Porýní-Vestfálsko je českým šotoušům známo hlavně díky hned třem visutým drahám (Schwebebahn), především té ve Wuppertalu (jež je v současnosti dlouhodobě mimo provoz následkem povážlivé nehody [1]). Mě však také učarovala soustava tramvají a metra, která pokrývá působivé množství měst: Düsseldorf, Neuss, Krefeld, Duisburg, Mülheim, Oberhausen, Essen, Gelsenkirchen a Bochum (a to jsem vynechal ta menší). O propojené síti můžeme hovořit, i když sestává z kolejí dvou rozchodů, neboť se zhusta setkávají ve splítkách a na společných zastávkách. Nejde o systém v této spolkové zemi jediný, ale na jeden článek je ho dost.
12.2.2019 8:00, Libor Peltan
V tomto článku vykonáme jakýsi návrat do června minulého roku s tím rozdílem, že se do té samé oblasti podíváme v zimě. V Lichtenštejnsku navštívíme poslední vesnice, které jsme ještě neviděli, a následně si uděláme výlet do Lindau. Zatímco minule byl „bonus“ v podobě noční dopravy v údolí Montafon, dnes se svezeme noční linkou z lyžařského Damüls do údolí Grosses Walsertal.
29.1.2019 8:00, Dominik Havel
V druhom pokračovaní seriálu o úzkokoľajkách navštívených v roku 2018, sa presunieme na ďalšiu úvraťovú úzkokoľajku s rozchodom 760 mm, tentokrát ale k naším južným susedom do Maďarska, do pohraničnej stanice Szob. Systém úzkokoľajných železníc v okolí Szob a Nagybörzsöny slúžili pôvodne nielen k preprave dreva, ale v závere výhradne k preprave lomového kameňa. Nakoľko moje znalosti maďarského jazyka začínajú aj končia výrazom „Egészségedre“, histórii sa tentokrát budeme venovať len veľmi stručne.
27.1.2019 8:00, Ing. Michal Melicher
Saské zemské hlavní město Drážďany oplývá hned několika dopravními zajímavostmi. Patří k nim i Drážďanská parková železnice, původně sloužící jako pionýrská dráha. Děti tu roli železničářů zastávají i dnes.
24.1.2019 8:00, Mgr. Jiří Mazal
V tomto článku na pokračování bych se s vámi chtěl podělit o svoje zážitky a několik málo fotografií, nasbíraných během pracovních cest po Evropě, kde mám občas možnost svézt se vlakem, nebo využít nějaký systém městské dopravy. Tento díl se vrací zejména do roku 2016, kdy jsem mimo jiné cestoval z Rumunska do Srbska, z Chorvatska do Slovinska, něco projel po Polsku a na chvíli zakotvil i v Tallinnu.
18.1.2019 8:00, Tomáš Kraus
Nedaleko Drážďan naleznete jednu z nejhezčích saských úzkokolejek vedoucí z Freital-Hainsbergu do podhorského Kurort Kipsdorfu. Na této v nedávné minulosti těžce zkoušené dráze se opět jezdí v celé délce, pojďme se tedy svézt parním vlakem malebnou saskou krajinou a seznamme se s její minulostí i přítomností.
15.1.2019 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Druhou železničnou atrakciou, ktorú som navštívil počas štúdia v Barcelone, bola parková železnica Tren del'Oreneta. Bola to takmer povinnosť, keďže železnica je umiestnená v rovnomennom parku, len 30 minút od môjho ubytovania. Z centra Barcelony, námestia Plaza Catalunya, sa tam dostanete prímestskou linkou L6/L12 s prestupom v Sarrii, tí, čo neradi chodia do kopca, využijú aj autobus č. 130.
10.1.2019 8:00, Jakub Rekem
Volno během vánočních svátků jsem využil k návštěvě sousedního Polska. Objektem mého zájmu se tentokráte staly železniční zajímavosti dolnoslezské Wrocławi. Podíváme se na dvě tamější nádraží, Świebodzki a Nadodrze, a prozkoumáme největší polské modelové kolejiště. Nebude chybět ani projížďka po horské trati z Kłodzka do Wałbrzychu.
8.1.2019 8:00, Mgr. Jiří Mazal
V tejto časti navštívime mnoho zaujímavých miest v Nemecku a zastavíme sa aj v Prahe. Našim hlavným cieľom na ostrove Rujana bol mys zvaný Kap Arkona na severe ostrova a po návšteve mysu sme sa presunuli na juh ostrova, kde nájdete pozostatok úzkorozchodnej siete, ktorá v minulosti na Rujane existovala. Cestu sme zakončili už v období platnosti nového GVD cestou nočným vlakom z Prahy do Košíc.
5.1.2019 8:00, Oliver Dučák
Moje pravidelné koncoročné čerpanie posledných dní dovolenky v roku som využil pre návštevu okolia ústia rieky Odra. Na tejto ceste ma sprevádzala moja kamarátka Saša a nakoľko sme obaja milovníci histórie Slovanov a slovanskej mytológie (od čoho sú odvodené aj mená v názve reportáže), náš cieľ bol jasný – Kap Arkona na ostrove Rujana, kde pred niekoľkými storočiami stál jeden z najvýznamnejších chrámov slovanského kmeňa Ránov, zasvätaný Svantovítovi (alebo aj Svetovidovi). Cestou sme sa zastavili v mestách Wrocław, Szczecin a mnohých ďalších. Pozrime sa teda ako prebiehala prvá časť našej cesty.
26.12.2018 8:00, Oliver Dučák