7.1.2025 Práve prihlásených 37 užívateľov
V dalším díle vyprávění o cestování po Evropě se poprvé dostanu do zemí bývalého Sovětského svazu, byť tam použité dráhy byly vesměs jiné, než železniční. Kromě toho jsem navštívil netradičně Portugalsko a nebude chybět ani železniční přesun z Bulharska do Rumunska. Kromě toho jsem opět zavítal i do Slovinska a došlo i na obligátní Polsko.
3.4.2019 8:00, Tomáš Kraus
Ačkoliv Prahu s Moskvou spojuje jednou týdně přímý vlak, pro mnoho cestovatelů zůstává záhadou. Kolik stojí cesta? Co je vůbec k cestě třeba? V následujícím textu bych rád popsal jeden ze svých největších cestovatelských zážitků, jímž byla právě cesta komerčním spojem ruských železnic z Evropy do Moskvy skrze Bělorusko. V několikadílném článku se dozvíte, jak zařizování takové cesty vypadá, jak probíhá samotná cesta a především, zda je vůbec realizovatelná.
29.3.2019 8:00, Adam Vanting
Mesto Köthen v Sasku-Anhaltsku má železnicu už od roku 1840. Najprv vznikli trate Magdeburg - Köthen – Halle (Saale) a Dessau - Köthen, v roku 1846 Köthen – Bernburg. Každá spoločnosť spočiatku mala vlastné staničné budovy. Až v roku 1911 sa začali práce na výstavbe centrálnej stanice, ktoré boli dokončené o deväť rokov neskôr. Stanica má ešte dodnes výhradne mechanické návestidlá a stavadlovú techniku Siemens & Halske z rokov 1912 a 1922.
27.3.2019 8:00, Helmut Böhme
Ako svoju prvotinu pre VLAKY.NET som pripravil zápisky a zopár dokumentačných fotografií z dovolenky v metropole Tirolska z júla 2016, ktorej súčasťou bolo aj preskúmanie rôznych druhov verejnej dráhovej dopravy, aké toto mesto a jeho okolie ponúkajú. A je len charakteristické, že verní svojim záujmom aj do samotného Innsbrucku a naspäť sme sa dopravili po dráhe, samozrejme železničnej. Na cestu tam sme si pritom vybrali ÖBB railjet.
21.3.2019 8:00, Vybo
Městská a příměstská doprava v Římě a Neapoli byla již na portálu Vlaky.net vícekrát probrána, tento článek si klade za cíl informace jen doplnit a aktualizovat, uvést jiným pohledem. Obě města disponují poněkud netypickými příměstskými železnicemi, na něž se také zaměříme. Součástí článku je i bohatá fotogalerie.
19.3.2019 8:00, Libor Peltan
Nedaleko našich hranic, v Kladském výběžku, naleznete jednu z nejhezčích polských tratí (ne-li vůbec nejhezčí), spojující centrum oblasti Kłodzko s průmyslovým Wałbrzychem. Kdysi významná trať, po které se proháněly dálkové rychlíky, postupně degradovala na bezvýznamnou lokálku. I ta měla namále. Naštěstí osobní doprava zůstala zachována a dnes se můžeme po této trati svézt motorovými vozy společnosti Koleje Dolnośląskie. Následující příspěvek vás seznámí nejen s historií této podivuhodné tratě, ale zejména formou fotografií provede po jejich nejzajímavějších částech.
1.3.2019 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Fanoušci tramvají přijdou o jednu z nejatraktivnějších polských tratí. Lodžský dopravní podnik ukončí v sobotu 2. března provoz na meziměstských linkách 43A a 43B do Konstantynówa a Lutomierska s ohledem na katastrofální stav kolejí a trakčního vedení. Zavedena bude NAD, čímž se doprava značně zrychlí. Odříznutá od sítě bude i muzeální vozovna Brus.
27.2.2019 8:00, Libor Peltan
V loňském roce došlo díky spolupráci dopravců GWTR a Koleje Dolnośląskie po čtrnácti letech k obnovení osobní přepravy na přechodu Meziměstí – Mieroszów. Stalo se tak dne 28.4.2018. Obnovení provozu předcházela jednání vedení Královehradeckého kraje s dolnoslezským maršálkem, které proběhlo v červenci 2017. Na tomto jednání byl deklarován zájem provozování sezónních víkendových a svátečních spojů formou dvou párů vlaků denně.
19.2.2019 8:00, Václav Vyskočil
V chladném lednovém počasí se podíváme do jednoho z největších evropských měst, do Berlína. Kromě cesty samotné navštívíme i dva neobvyklé tramvajové provozy, Woltersdorf a Schöneiche, a také dost nezvyklý pomník ukrytý v samotném centru města, pár set metrů od Potstdamer Platzu.
16.2.2019 8:00, Mgr. Jiří Mazal
Další díl mojí sbírky zážitků z pracovních cest po Evropě, tentokrát bohužel téměř bez vlastních fotek, se zabývá zejména rokem 2017. V tomto období jsem mimo jiné cestoval vlakem z Chorvatska do Maďarska, poprvé jsem se ocitl v Bulharsku, zavítal jsem i do západní Evropy a opět se párkrát povozil po Polsku, včetně jedné dlouhé cesty v „kiblu“ EN57.
14.2.2019 8:00, Tomáš Kraus