Ako zachrániť život, keď sa stane nehoda na železničnom priecestí? Stačí nájsť jedno číslo
7.2.2025 13:25Zdroj: ŽSR
Prvoradým a dlhodobým cieľom Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) je zaistiť bezpečnosť na všetkých tratiach aj železničných priecestiach. Preto sa už v júni 2012 v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a Integrovaným záchranným systémom (IZS) zaviedol do praxe systém označovania železničných priecestí jedinečným identifikačným číslom (JIČ). Napriek tomu, že funguje už takmer 13 rokov, účastníci cestnej premávky prechádzajúci cez priecestia o ňom málokedy vedia. Pritom práve oni zavinia viac ako 99,5 % nehôd na železničných priecestiach.
Za posledných 5 rokov došlo celkovo k 213 zrážkam, pri ktorých, žiaľ, utrpelo smrteľné zranenia 46 osôb a ďalších 51 sa ťažko zranilo. Najčastejším dôvodom týchto nešťastí sú dlhodobo vodiči, ktorí porušujú ustanovenia príslušných právnych noriem. Len v jedinom prípade bola vina na strane ŽSR, čo nás veľmi mrzí a prijali sme množstvo opatrení, aby sa takáto udalosť v budúcnosti neopakovala.
Zavedenie JIČ bolo reakciou práve na podobné problémy na železničných priecestiach, ktoré ŽSR evidovala už v minulosti. Strety účastníkov cestnej premávky s koľajovými vozidlami majú zväčša smrteľné následky a spôsobujú aj značné materiálne škody. Systém JIČ umožňuje nielen účinné poskytovanie pomoci bez zbytočného zdržania, ale má aj preventívny účinok, keďže na základe rýchlej a spoľahlivej identifikácie priecestia je možné zabrániť hroziacej zrážke. Stačí len, aby vodič nahlásil kód so štvormiestnym číslom a vďaka opatreniu na zastavenie prichádzajúceho koľajového vozidla môže zachrániť život ľuďom uviaznutým vo vozidle na priecestí alebo v jeho blízkosti.
Každé železničné priecestie v správe ŽSR má pridelené iba jedno jedinečné identifikačné číslo. Nájdete ho na samolepkách z retroreflexného materiálu, ktoré sú umiestnené na výstražných krížoch alebo na skrini výstražníka. Nálepka vždy obsahuje kód SP a štvormiestne číslo (napr. SP0553). Po nahlásení tohto čísla systém JIČ okamžite odovzdá všetky kľúčové údaje o priecestí, ako sú geografická poloha, kontaktné údaje na výpravcu a dispečera, informácie o elektrifikácii a kategórii cesty. Tieto údaje sú pravidelne aktualizované a dostupné pre záchranárov aj políciu.
Postup pri nahlasovaní mimoriadností na priecestiach a v ich blízkosti
Ak ste svedkom toho, že na železničnom priecestí uviazlo vozidlo, je potrebné zavolať na telefónne číslo 112 a nahlásiť jedinečné identifikačné číslo priecestia JIČ operátorovi Integrovaného záchranného systému (IZS). Operátor následne urobí opatrenia na zastavenie železničnej dopravy a najmä varuje rušňovodiča koľajového vozidla, ktoré sa k priecestiu môže blížiť.
Cieľom ŽSR ako správu železničnej infraštruktúry je však, samozrejme, primárne snažiť sa predchádzať takýmto situáciám. Opakovane preto apelujeme na všetkých vodičov, chodcov či cyklistov, aby si pred železničným priecestím počínali vždy mimoriadne opatrne, najmä aby sa presvedčili, či môžu bezpečne prejsť cez železničné priecestie. Pripomíname, že na železničných priecestiach označených dopravnou značkou “Stoj, daj prednosť v jazde!“ je vodič povinný zastaviť vozidlo na takom mieste, z ktorého má náležitý rozhľad na trať. Musí však dbať na to, aby vozidlo nezasahovalo do priechodného prierezu koľaje, kde by mohlo byť zachytené prechádzajúcim vlakom. Tieto ustanovenia sa samozrejme vzťahujú aj na chodcov a cyklistov.
Ak dôjde k zastaveniu vozidla na priecestí, pričom sa spustí svetelná výstraha a zatvoria sa závory, je potrebné spustené závory bez zaváhania preraziť, pretože za krátku chvíľu vojde na priecestie vlak alebo iné koľajové vozidlo, ktorého hmotnosť býva niekoľko stoviek ton, brzdná dráha stovky metrov a ktorého rušňovodič nemá v drvivej väčšine prípadov žiadnu šancu pred prekážkou zastaviť. Skrátka, žiadne vozidlo nemá v takejto situácii oproti vlaku výhodu, preto sa spoločne vyvarujme tomu, aby mu musel ktokoľvek čeliť.