Železnice na mapách
Žel. sieť SR sa vyvýja už od r. 1836. Jej vznik a rozvoj bol podmienený hospodárskymi, politickými a ekonomickými požiadavkami, ktoré prešli nespočetnými zmenami, a každá z nich zákonite priniesla zásah do života v krajine.
Takto vzniklo množstvo železníc, z ktorých väčšina vydržala skúšku časom, ale niektoré boli časom aj zrušené v dôsledku ich prestavby, zlej hospodárskej situácie, príp. vyťaženia suroviny motivujúcej ich vybudovanie. V miestach, kadiaľ kedysi viedli žel.trate začali násypy slúžiť ako cesty, niektoré zmizli úplne. Čas plynul, a pomaly sa na ne zabúda. Už dnes si mnohí ani nepamätajú, že v ich regióne sa nachádzala nejaká trať. Žiaľ, o mnohých tratiach sa zachovalo len minimum informácii. Často jediným čo ostalo, bolo ich zakreslenie do vtedajších máp. V súčasnosti tieto historické mapy sa tak stávajú hlavným dôkazom ich niedkajšej existencie.
V priebehu vývoja železníc na Slovensku, vzniklo množstvo tratí, z ktorých mnohým sa doteraz nevenovala žiadna pozornosť. Vytvorenie historickej mapy železníc na Slovensku má za úlohu upozorniť a dostať do pozornosti ich pôvodný rozsah.
Tvorba železničnej mapy Slovenska a jej prezentácia na Rail.sk
Do mapy mierky 1 : 1 000 000 boli v číslovaní podľa v čase vzniku platného kniž.cest.poriadku ŽSR 2000/1 zvýraznené trate ŽSR a ostatné nami zistené, dnes už zrušené železničné trate. Do mapy boli pridané názvy významnejších žel.staníc, číslovanie tratí okolitých štátov podľa ich platného cest.poriadku, doplnená legenda, s vyjadrením premávky rôznych typov vlakov po tratiach podľa hrúbky a farby čiary a železničné hraničné prechody ( http://www.rail.sk/arp/slovakia/zelmapsk.htm ).
Pre oblasť Bratislavy, kde viacero zmien súviselo s prestavbou celého bratislavského železničného uzla, bola vytvorená samostatná mapa ( http://www.rail.sk/arp/slovakia/ba/zelmapba.htm , http://bueker.net/trainspotting/maps_bratislava.php ).
Mapa železníc spolu so zoznamom na nej zobrazených tratí má poslúžiť ako základ vytváranej databázy železníc na území Slovenska, na ktorú nadviažu ďalšie informácie viažuce sa k dejinám železníc na Slovensku.
Ako primárny a hlavne dostupný zdroj informácii sa ukázala Bibliografická študovňa Univerzitnej knižnice v Bratislave ( http://www.ulib.sk/ ). Z jej archívu boli použité prevažne mapy 1. - 3. vojenského mapovania, mierky 1 : 75 000. Tento typ máp sa nachádza i v knižnici Nár.techn.múzea v Prahe, ako aj v ďalších inštitúciách obdobného charakteru, avšak nikde nie je dostupná ich úplná zbierka, a tak je mapovanie žel.tratí Slovenska (niektoré boli objavené i na iných typoch máp) príbehom s otvoreným koncom ...
Niektoré mapové celky na webe:
http://oldmaps.geolab.cz/map_region.pl?z_height=330&lang=cs&z_width=700&z_newwin=1&map_root=3vm&map_region=75
http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/3felmeres.htm
http://bueker.net/trainspotting/maps_bratislava.php
keby tam boli aj trate kde jazdili 720,725 - rusne som dal na Rail este v casoch, ked sa dali zel.weby v SR zratat na 1 ruke. Teraz uz su weby o rusnoch v desiatkach, takze uz sa nimi viac-menej nezaoberam, ale zrusit ich nepovazujem za nevyhnutne.
Tie *.zip subory uz tiez nejaku chvilu neboli aktualizovane, takze cerstve su on-line samostatne, ale ked nezabudnem, tak ich zaktualizujem.
Addams, http://www.rail.sk/ - webmaster
Nemohol by si ten kartograficky "skvost" sem vyvesit ?
Zaroven by som Ti pol povdacky za jeho zaslanie v nejakom normalnom formate (gif,jpg,tif,bmp) a rozliseni - kdeze sem subor nad 150 kB nie je mozne dostat.
Ak to nie je mozne, tak napis aspon kto a kedy ho vydal, resp. pre aky/-e rocnik/-y je urceny - nech ho mozem podla niecoho hladat.
Kukam, ze to som pohnojil ja. Do mapy som ju dal, ale odkaz na nu z http://www.rail.sk/arp/slovakia/history/histzsr2.htm nespravil:
http://www.rail.sk/arp/slovakia/history/h556.htm . Odkaz vsak je aspon z http://www.rail.sk/arp/slovakia/history/h143.htm ( Železničná trať Trenčín - Chynorany ).
kade isla uzkokolajka pri trencineci by si to nevedel nast.co viem tak koncila pri pile a isla ponad soblahov a mnichovu lehotu
Nevie niekto nieco blizsie ohladom tej uzkokolajky?
Ak si myslis, ze to pomoze, tak na kazdu mapu, resp. HTM-subor o o trati, ktorej existencia je nejasna, mozem uviest "existencia trate je nejasna".
Chvilu by to vsak trvalo ...
Kto je demagogom - autor mapy, alebo niekto kto ju vynesie na svetlo ?
Addams:
Vies, kazdy by mal robit len to comu rozumie. Ak si schopny VEREJNE priznat, ze nerozoznas realitu od sna (22. 12. 2006 10:45:41) Tak to nerob! Usetris sklamanie nahodnym navstevnikom stranky ktori pri patrani sa budu odvolavat na Teba. Uvedom si, ze VEREJNE PUBLIKUJES!!!! Nie kazdy vie co si mal tou mapou na mysli ked ju objavi.
Dovolim si tu pritomnemu publiku ozrejmit jeden davnejsi spor: Mal si na mape zakreslenu "spojku" Harmanec - Horna Stubna!" Tvoj argument bol: videl som to na nejakej mape.... Ani skutocny ocividny prieskum terenu Ti nedokazal dlho vyvratit fakt, ze ta spojka bola technicky nemozna! Este aj Miro sa chytal za hlavu aby ho slak netrafil.... (konecne je "spojka" prec!)
Konieckoncov nezmysly na mapach mas rovno nad pracovnym stolom za ktrym sedis. Napr. neexistujuci tunel pri Miskolci. A je tam toho viac. Uvedom si za aj mapy robia ludia!
A k tej Myjave:
Je to Regulacny plan!!!! Nie mapa!!!! Krucinal nauc sa rozlisovat pojmy a dojmy. To co tam je predpoklada ESTAKADU PONAD MESTO ako som pisal. To tvoril architekt "vizazista" nie PROJEKTANT! Projekt bol o niecom inom . Okrem toho myslim ze pri takomto rieseni by uz neslo o triangel ale o spojku.
Branove navrhy su velmi rozumne. Skoda ze si ich zavrhol skor ako si sa nad nimi vobec zamyslel - behom par minut.....
Pekne sviatky.
http://www.zelpage.cz
Ak najdem na mape trat, o ktorej neviem, ci v skutocnosti bola aspon rozostavana, dokoncena al. aspon s nejakym konkretnejsim projektom, ako ju zaznacit. Napr.( podla http://www.rail.sk/arp/slovakia/history/histzsr2.htm ):
420, 421, 429, 430, 433, 435, 437-41, 443, 445-7, 455, 456, 459-62, 468, 469, 475, 476, 494, 497,498, 501,510, 520, 521, 526, 527, 531, 554, 602, 605607, 609, 611-3, 615-21.
Však to som aj mal na mysli, potom by sa projektované trate toľko neplietli s existujúcimi. Každopádne by bolo vhodné ich rozlíšiť, keď sa Ti navrhovaná žltá farba nepáči, dá sa vybrať inú.
"projektovane vacsinou nadvazovali na existujuce, a bez nich by to vyzeralo asi dost divne"
To je jasné, len som sa vyjadril nezrozumiteľne - v druhej mape zahŕňajúcej projektované trate by popri nich samozrejme boli aj nadväzujúce existujúce.
urobiť samostatnú mapu obsahujúcu len existujúce + zrušené trate a projektované dať do druhej mapy - projektovane vacsinou nadvazovali na existujuce, a bez nich by to vyzeralo asi dost divne ...
Napadlo mi teraz, ze snad spravit cierny podklad, ale i tak by bol problem rozoznat zltu od bielej ...
"Davam do placu" mapu Bratislavy z r. 1967 (existujuca trat Petrzalka - Wolsthal ) a vtedajsie plany na rozvoj ... (mapa ma v originale 1091 x 504 pix, 15,4 kB)
viem ze je to tvoja stranka .Stranok je vela,nemyslel som az tak parametre,skor ta historia ,s ktorou sa ty zaoberas.Stare fotky trati, dake starsie dislokacie,{napr. by ma zaujimalo Zvolen v 60 tich rokoch,ked prisli C0}.Alebo spominane 720,daka tratova fotka napr.