Železnice na mapách
Žel. sieť SR sa vyvýja už od r. 1836. Jej vznik a rozvoj bol podmienený hospodárskymi, politickými a ekonomickými požiadavkami, ktoré prešli nespočetnými zmenami, a každá z nich zákonite priniesla zásah do života v krajine.
Takto vzniklo množstvo železníc, z ktorých väčšina vydržala skúšku časom, ale niektoré boli časom aj zrušené v dôsledku ich prestavby, zlej hospodárskej situácie, príp. vyťaženia suroviny motivujúcej ich vybudovanie. V miestach, kadiaľ kedysi viedli žel.trate začali násypy slúžiť ako cesty, niektoré zmizli úplne. Čas plynul, a pomaly sa na ne zabúda. Už dnes si mnohí ani nepamätajú, že v ich regióne sa nachádzala nejaká trať. Žiaľ, o mnohých tratiach sa zachovalo len minimum informácii. Často jediným čo ostalo, bolo ich zakreslenie do vtedajších máp. V súčasnosti tieto historické mapy sa tak stávajú hlavným dôkazom ich niedkajšej existencie.
V priebehu vývoja železníc na Slovensku, vzniklo množstvo tratí, z ktorých mnohým sa doteraz nevenovala žiadna pozornosť. Vytvorenie historickej mapy železníc na Slovensku má za úlohu upozorniť a dostať do pozornosti ich pôvodný rozsah.
Tvorba železničnej mapy Slovenska a jej prezentácia na Rail.sk
Do mapy mierky 1 : 1 000 000 boli v číslovaní podľa v čase vzniku platného kniž.cest.poriadku ŽSR 2000/1 zvýraznené trate ŽSR a ostatné nami zistené, dnes už zrušené železničné trate. Do mapy boli pridané názvy významnejších žel.staníc, číslovanie tratí okolitých štátov podľa ich platného cest.poriadku, doplnená legenda, s vyjadrením premávky rôznych typov vlakov po tratiach podľa hrúbky a farby čiary a železničné hraničné prechody ( http://www.rail.sk/arp/slovakia/zelmapsk.htm ).
Pre oblasť Bratislavy, kde viacero zmien súviselo s prestavbou celého bratislavského železničného uzla, bola vytvorená samostatná mapa ( http://www.rail.sk/arp/slovakia/ba/zelmapba.htm , http://bueker.net/trainspotting/maps_bratislava.php ).
Mapa železníc spolu so zoznamom na nej zobrazených tratí má poslúžiť ako základ vytváranej databázy železníc na území Slovenska, na ktorú nadviažu ďalšie informácie viažuce sa k dejinám železníc na Slovensku.
Ako primárny a hlavne dostupný zdroj informácii sa ukázala Bibliografická študovňa Univerzitnej knižnice v Bratislave ( http://www.ulib.sk/ ). Z jej archívu boli použité prevažne mapy 1. - 3. vojenského mapovania, mierky 1 : 75 000. Tento typ máp sa nachádza i v knižnici Nár.techn.múzea v Prahe, ako aj v ďalších inštitúciách obdobného charakteru, avšak nikde nie je dostupná ich úplná zbierka, a tak je mapovanie žel.tratí Slovenska (niektoré boli objavené i na iných typoch máp) príbehom s otvoreným koncom ...
Niektoré mapové celky na webe:
http://oldmaps.geolab.cz/map_region.pl?z_height=330&lang=cs&z_width=700&z_newwin=1&map_root=3vm&map_region=75
http://lazarus.elte.hu/hun/digkonyv/topo/3felmeres.htm
http://bueker.net/trainspotting/maps_bratislava.php
nech nam zachvilu nepribudne tema "zeleznice na mapach CR" - kto ju chce mat nech si ju zalozi pod CZ-Vseobecne, aby to nedopadlo ako "Stanice a stanicne budovy", kde je 5 % prispevkov o SR.
Uvodny pokec je tiez zbytocne dlhy - original je cca 8x dlhsi - to co vidis je najznesitelnejsie minimum, ktore som tvoril cca hodinu.
obsahuje reklamu na Addamsovu tvorbu - kazda URL je niekoho ... K mape: stale je to neprehladny gulas v zrusenych a navrhovanych tratiach. - ked najdem niekoho, kto ma bude zivit, tak mozem na Rail-e robit 18 hodin denne. Zatial si vsak musim nicit nervy so svojimi nadriadenymi ...
Take daco sa neuvadza ani v Railatlase GB a ten uz je teda poriadne a podrobne spracovany. - ked to tam nie je, tak nie je poriadne a podrobne spracovany.
To by bola zmet ciar ako strihy na saty v Burde - ked by som mal viac, casu, tak ho rad vytvorim ...
K Addamsovej mape: Uz je to trochu lepsie ako kedysi, ale stale je to neprehladny gulas v zrusenych a navrhovanych tratiach. Ze su odlisene len cislom je malo. Teda ked tam uz navrhovane musia byt. Mimochodom, Take daco sa neuvadza ani v Railatlase GB a ten uz je teda poriadne a podrobne spracovany. Navyse vydavany aktualizovane kazdy rok.... A ked sa budeme zaoberat historiou, v 19 storoci uvazoval o drahe cez dedinu kazdy druhy richtar. To by bola zmet ciar ako strihy na saty v Burde
keď zagooglite tak napr. http://www.economy.gov.sk/index/go.php?id=8&idm=0&prm1=1&prm2=291&rok=2005&mesiac=0&den=0